Õigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas mul on võimalik juhatuse liikme kohalt tagasi astuda, kui MTÜ üldkoosolek ei ole otsustusvõimeline?27.11.2017

Tere. Olen MTÜ (mis on ühtlasi usuühing) juhatuse liige. MTÜ üldkoosolekule ei kogune piisavat arvu liikmeid. Kas mul on võimalik juhatuse liikme kohalt tagasi astuda?
Ette tänades

Vastus: Liina Karlson, Õigus- ja maksunõustaja, Themis Õigusbüroo OÜ, http://www.themis.ee/

Eeldan, et koosolekul soovisite otsustada Teie juhatuse liikmena jätkamist. Kui muid küsimusi, siis on korduskoosolek otsustusvõimeline ka pärast seda kui üle poole kvoorumist kokku ei tule.

Kui soovite astuda tagasi juhatuse liikme kohalt, tuleb teid valinud organile esitada ülesütlemise avaldus (alus äriseadustik § 184 lg 7). Põhjendama ei pea. Kui vastust ei järgne (st üldkoosolek peaks avalduse esitama äriregistrile Teiega seotud juhatuse liikme kande kustutamiseks), siis esitage avaldus äriregistrile ise. Äriregistrile esitage palve Teiega seotud juhatuse liikme kande kustutamiseks, kuna register tuleb viia vastavusse tegeliku olukorraga.

Täiendavate küsimuste korral kirjutage liina.karlson@themis.ee.

Liina Karlson
Themis Õigusbüroo OÜ
jurist/partner
www.themis.ee
 

Küsimus: Kas korteriühistu juhatus võib vahetada raamatupidamisteenuse osutajat, isegi kui teenus kallineb?27.11.2017

Tere! KÜ juhatus on muutnud raamatupidamisteenuse osutajat ning selle kuu arvele on lisandunud uus rida raamatupidamisteenuse eest. Varasemalt tegi raamatupidamist meile eraisik, kuid nüüd tehti muudatus, mis tähendab ka arvel maksumuudatust ehk arve suurenes. KÜ koosolek pole otsust vastu võtnud ning maja elanikud ei olnud sellest isegi teadlikud. Kas KÜ juhatusel on õigus omavoliliselt selliseid otsuseid vastu võtta? Samuti tehti varasemalt töövõtuleping eraisikuga nii, et KÜ liikmed ei olnud asjast teadlikud, kuid tellitud revisjon andis õiguse juhatusele. Tekib küsimus, milliste otsuste tegemisel on vaja üldkoosoleku otsust ja milliseid otsuseid võib juhatus omavoliliselt teha?
Aitäh

Vastus: Liina Karlson, Õigus- ja maksunõustaja, Themis Õigusbüroo OÜ, http://www.themis.ee/

Üldkoosoleku pädevus on reguleeritud mittetulundusühingute seaduse § 19. Üldkoosoleku pädevusse kuulub:
1) põhikirja muutmine;
2) juhatuse liikmete määramine ja tagasikutsumine;
3) volinike valimine ja tagasikutsumine;
4) juhatuse või muu põhikirjaga ettenähtud organi liikmega tehingu tegemise otsustamine, tehingu tingimuste määramine, õigusvaidluse pidamise otsustamine ning selles tehingus või vaidluses mittetulundusühingu esindaja määramine;
5) majandusaasta aruande kinnitamine;
6) mittetulundusühingu lõpetamise, ühinemise ja jagunemise otsustamine;
7) muude põhikirjaga ettenähtud organite liikmete valimine, kui põhikirjas ei ole ette nähtud teisiti;
8) muude küsimuste otsustamine, mida ei ole seaduse või põhikirjaga antud teiste organite pädevusse.

Raamatupidamisteenuse pakkuja vahetust eelnimetatud ei ole. Võimalik, et see on täpsemalt sätestatud KÜ põhikirjas, mis tuleb üle vaadata. Kui seal ka ei ole, on tegemist juhatuse liikme jooksvate kohustuste täitmisega ning see ei vaja üldkoosoleku otsust. Kehtib üldine põhimõte, et otsused oleksid mõistlikud ja kantud hea majandamise põhimõtetest. Kui üldkoosolekul on soov kaasrääkida kõikides rahalistes küsimustes, tuleb see sätestada põhikirjas või üldkoosolekul võtta vastu vastav otsus.

Täiendavate küsimuste korral kirjutage liina.karlson@themis.ee.

Liina Karlson
Themis Õigusbüroo OÜ
jurist/partner
www.themis.ee
 

Küsimus: Kui kaup on soetatud enne osaühingu äriregistrisse kandmist, siis kas saan kaupa kasutada mitterahalise sissemaksena?27.11.2017

Tere! Tegemist lõnga müüva e-poega. Kui lõngad on soetatud enne osaühingu äriregistrisse kandmist, siis kas saan kaupa kasutada mitterahalise sissemaksena osaühingu loomisel? Või kuidas saaksin lõngad osaühingusse arvele võtta?
Tänan.

Vastus: Liina Karlson, Õigus- ja maksunõustaja, Themis Õigusbüroo OÜ, http://www.themis.ee/

Mitterahaliseks sissemakseks võib olla mis tahes rahaliselt hinnatav ja osaühingule üleantav asi, st ka lõng. Võimalus on need ka äriühingule müüa või kinkida.

Täiendavate küsimuste korral kirjutage liina.karlson@themis.ee.

Liina Karlson
Themis Õigusbüroo OÜ
jurist/partner
www.themis.ee
 

Küsimus: Kas iga kontole laekuv summa on uue aasta tulumaksu mõttes tulu?27.11.2017

Tere!
Nagu ma aru saan, siis ma pean kokku arvestama oma aastase tulu. Kas riigi poolt tulev lasteraha peab ka sinna sisse arvestama? Ja kui näiteks mul elukaaslane kannab mulle 500+ eurot- kas see läheb ka minu nn tulu alla? Või kui mul ema kannab mingi summa mu kontole?
Minu jaoks see kõik nii keeruline ja mitte arusaadav.

Vastus: Liina Karlson, Õigus- ja maksunõustaja, Themis Õigusbüroo OÜ, http://www.themis.ee/

Arusaam õige, jälgima tuleb hakata kogu aasta tulu. Aastatuluna arvestatakse töötasu ja muu tasu (puhkusetasu, toetus, haigushüvitis vm), võlaõigusliku lepingu alusel saadud teenustasu, ettevõtlustulu, kasu vara võõrandamisest, rendi- ja üüritulu, litsentsitasu, intress, dividend, maksustatav pension, toetus, stipendium, preemia, hüvitis või muu tulu. Aastatuluna ei arvestata maksuvabasid hüvitisi, toetusi ja stipendiume ning maksuvabastusi (nt eluaseme või isiklikus tarbimises oleva vallasasja müük), mida füüsilise isiku tuludeklaratsioonis ei deklareerita.

Seega elukaaslase või ema poolt ülekantud summad ei lähe aastatulu arvestusse, samuti ei lähe sinna riigi lastetoetus.

Täiendavate küsimuste korral kirjutage liina.karlson@themis.ee.

Liina Karlson
Themis Õigusbüroo OÜ
jurist/partner
www.themis.ee
 

Küsimus: Kas korterelamu renoveerimisel võib viia esimese korruse korterid üle vesipõrandküttele?25.11.2017

Kas korterelamu renoveerimisel võib viia esimese korruse korterid üle vesipõrandküttele? Või osa esimese korruse korteritest (korteril oma jaotuspump)? Kas vesipõrandaküte, millele on koostatud projekt ja mis ei eraldu tsentraalsest süsteemist on individuaalne küttevorm?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, korterelamu küttesüsteemi võib muuta, kui selle poolt on antud üle poole kõigist häältest nende korteriomanike poolt, kellele kuulub üle poole kaasomandi osadest.
Kirjeldatud küttesüsteemi näol ei ole tegu individuaalse küttesüsteemiga, vaid tegu on endiselt korteriomandi eseme koosseisu kuuluva korterelamu osaga.
Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas üürnik võib tagantjärgi tagasi nõuda makstud remondifondi makseid?25.11.2017

Tere,
Kui üürnik on siiani maksnud remondifondi koos kommunaalmaksetega ja nüüd teavitas, et tema nõuab tagantjärgi kogu selle summa tagasi. Kas tal on see õigus. Üürilepingus ka kirjas, et kõrvakulud maksab üürnik.

Tänan.

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, remondifond ja kõrvalkulu on mõlemad liiga laiad mõisted, et oskaksin konkreetses situatsioonis midagi põhjapanevat arvata.
Kui üürnik on käitunud seni selliselt, et remondifondi tasumine on tema kohustus, siis tuleb igal-juhul eeldada, et lepingu sõlmimisel lepiti kokku, et remondifondi näol on tegu kõrvalkuluga. Ühistute puhul, kelle kogutav remondifond katab vaid korterelamu jooksva remondivajaduse, see nii ka on.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Mida teha, kui A-kategooria juhtimisõigus peatati, B-kategooria õigus on olemas, aga tehniliselt register ei saa seda kajastada?24.11.2017

Tere
Sain hakkama oma esimese liiklusrikkumisega ja ületasin mootorrattaga kiirust. Tunnistasin oma rikkumist ja pidin pöörduma kohtusse, kus mulle määrati karistuseks 20h ÜKT ja A-kategooria juhtimisõiguse kõrvaldamist kümneks kuuks. Kuna tööga seoses vajan hädasti B-kategooria juhtimisõigust, siis otsustas kohus mulle antud õiguse jätta. Maanteeametit külastades selgus aga, et nende süsteemis ei ole see tehniliselt võimalik ja ma pean oma load loovutama (ma ei loovutanud)! Kohtunik, kes mulle karistuse määras, kinnitas telefonis, et antud otsus on seaduslik (Riigikohus on seda võimaldanud näiteks otsus: 3-1-1-26-10) ja ma pean ise asjaga edasi tegelema ja nemad aidata ei saa.
Mida teha, kui autojuhtimisest ei ole võimalik hoiduda ja sellest sõltub minu töö? Mis juhtub, kui politsei minu lube kontrollib - kas satun uute probleemide otsa?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Vaielda tuleb pigem Maanteeametiga. Juhiloa mitteloovutamise korral näeb seadus ette sunniraha rakendamise võimaluse. Kuidas tekkinud küsimust lahendada, praegu selget vastust anda ei oska. Vaja ilmselt pidada MNT-ga läbirääkimisi või vajadusel vaidlustada sunniraha määramine või hoiatus. Võib kaaluda ka varianti, et loovutada load MNT-le, kuna Eestis juhtimisõiguse tõendamiseks ei ole juhiluba tarvis kaasas kanda ja piisab isikut tõendavast dokumendist. Piiritaha minekul tekkiks sellisel juhul siiski probleem.
 

Küsimus: Kas punase ristiga märgitud kohas võib parkida?24.11.2017

Tere! Kas punase ristiga märgitud kohas võib parkida? Kas "anna teed" märk ei tühista piirkonna märki. (tegemist kahesuunalise tänavaga
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=109005253213613&set=a.108949296552542.1073741826.100023124162058&type=3&theater

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Märgi 36 mõjupiirkond ulatub asulas märgist kuni märgi taga oleva lähima ristmikuni, ristmiku puudumisel kuni asula lõpuni või piirangut lõpetava märgini või piirangut alustava märgi alla pandud lisatahvlil näidatud kauguseni.

Väljapool asulat märgist kuni seda piirangut lõpetava märgini või lisatahvlil näidatud kauguseni.

Seega sõltub märgi mõjuala kaugus ka sellest, kas skeemil näidatud tee on asulas või väljapool asulat. Kuna kasutate mõistet "tänav", siis eeldan, et tegemist on asulasisese teega ning eeldusel, et algusmärgi ja parkiva sõiduki vahele jääv teede ristumiskoht on käsitletav ristmikuna, ei riku parkiv sõiduk keelumärgi nõudeid. Silmas tuleb pidada, et anna teed märk ei muuda sõiduteede lõikumisi veel tingimata ristmikuks. Ristmiku mõiste on esitatud LS § 2 p 68. Seal ttuleneb, et ristmikuks ei loeta parkla, puhkekoha, õueala, teega külgneva ala juurdesõidutee jms teega lõikumise kohta. Seega tuleb igakordselt eraldi hinnata, kas tegemist on ristmikuga või mitte.
 

Küsimus: Kas tohib trahvida, kui kõnnitee ja parkimisala on ilma eraldustriipudeta lihtsalt asfalteeritud ala?24.11.2017

Kõnnitee ja parkimisala on ilma eraldustriipudeta lihtsalt asfalteeritud tänavanurk. Õue sissesõidu alal on kirjas, et algab eraparkla, mida haldab parkimiskorraldusfirma. Autodele on suhteliselt kitsas manööverdusala jäetud sinna parkimiseks. Autodel on oht parkida ootamatult kõnniteele kuna eraldusjooni ei ole. Sain hoiatustrahvi, et olen parkinud kõnniteele. Foto sõidukist on tehtud auto tagantvaatest nii, et pole võimalik tuvastada, mitu cm on jäetud kõnnitee jaoks ruumi. Minu küsimus. Kas sellise foto alusel ja ilma teede eraldustriipudeta on üldse seaduspärane trahvida sellise põhjuse alusel? Minul on hoopis alust kahtluse alla seada selle parkimisala seaduspärasus liiga kitsaste manööverdusvõimaluste tõttu?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Tegemist on tõendile hinnangu andmise küsimusega, mida ma sündmuskoha ja tõendite mittetundmise tõttu siinkohal teha ei saa. Saan vaid öelda, et hoiatustrahvi on seaduses ettenähtud viisil võimalik vaidlustada ja kui leiate, et süüteo toimepanek ei ole piisavalt tõendatud, siis võite vaidlustamise peale mõelda. Üldiselt on nii, et hoiatustrahvi vaidlustamisel alustatakse väärteomenetlust ja kui menetleja leiab tõendeid hinnates, et olete siiski ebaõigesti parkinud ja selles süüdi, võib järgneda karistus, mis vastupidiselt hoiatustrahvile kantakse ka karistusregistrisse.
 

Küsimus: Kas tohin parkida linnale kuuluval transpordimaal?24.11.2017

Tere!
Sattusin täna ebameeldivasse olukorda, kui parkisin auto naabermaja ette. Nimelt ähvardati minu autoga midagi teha, kui ära ei vii, selle peale viisin auto ära. Meie korteriühistule on ette nähtud 15 parkimiskohta, mida jääb aga väheks, majade vahel on palju parkimiskohti. Olen parkinud teise maja ette ja seal tekkis ka probleem, kui maja aknast ähvardati.
Parkimisalal on märk: "parkimine keelatud, väljaarvatud ühistu loal".
Vaatasin antud parkimisala katastritunnuse (78401:101:1347) järgi, et tegu on 100% transpordimaaga ja maa omanikuks on Tallinna linn. Kas see tähendab, et ma siiski võin antud alal parkida ja liiklusmärk on pandud sinna omavoliliselt või saan ma asjast valesti aru?
Ehk on neil linnaga sõlmitud eraldi kokkulepe. Kelle poole mina võin pöörduda, kui soovin oma autot oma majast mitte kaugemal kui 500m parkida?

Suur tänu Teile!

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Liikluskorralduse õige paigutuse osas saate teha teabenõude või päringu linna- või linnaosa valitsusse. Kui liiklusmärk on paigaldatud teeomaniku tahte vastaselt, võtab linna ilmselt selle kõrvaldamiseks midagi ette. Sealt saate ka vastuse, kas ühistul võib olla linnaga miski kokkulepe teeosa kasutamiseks.