Ehitus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas rajatava betoonpõranda alt peaks vana villa üldse ära võtma?29.01.2013

Puitpõranda all oli hallitus. Võtsime lauad ning talad üles. Vana põrand on täidetud maapind (savine), liiv, vill, liiv ja edasi lisame veel liiva, kile, EPS 100 mm, alumiiniumpaber elektrikütteosa alla, armatuur 5 mm 150x150, betoon 5-8 cm, põrandaplaadid. Tegu on elutoaga. Kuid uurimisel selgus, et villa alune liiv on niiske. Kas peaks villa üldse välja võtma? Kas siis kui liiva tambime, tuleb see enne märjaks kasta?

Parimat

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Kahjuks ei saa teie lahendusest aru, kas soovite kahe liivakihi vahele panna villa? Seda kindlasti pole vaja teha. Mida mõtlete armatuur 5 mm 150x150 all?
Kui teete valatud-plaaditud põranda, siis võiks maapinna peale panna minimaalselt 200 mm liiva, mis tuleks tihendada (kui tihendate kastmisega, siis pärast tihendamist lasta 2-3 päeva seista ja tuulutada ruumi intensiivselt), liivakihi peale vahtpolüsterool (EPS vms.) 100 mm ja sinna siis vastavalt põrandakütte paigaldusreeglitele betoonpõrand, katteks keraamiline plaat.
Loodan, et saite vastuse, kui mõistsin teid valesti, siis proovige küsimust ümber sõnastada.
Kalle Pilt
 

Küsimus: Millise värviga puidust-vineerist lakitud kapp üle värvida?24.01.2013

Soovin puidust-vineerist lakitud kapi üle värvida või üle lakkida valgeks, mis tooteid soovitate?

Vastus: Meelis Tarto, koolituskeskuse juht, AS Tikkurila, www.vivacolor.ee

Tere,

Eelnevalt lakitud puitu võib üle värvida selliselt, et kui on lahtist värvi, siis see eemaldada. Seejärel kogu pind üle kruntida Tikkurila Otex kruntvärviga. Kui peale kruntimist ilmneb pahteldamise vajadus, siis pahteldada need kohad Vivacolor Snickeri pahtliga. Lihvida pahteldatud kohad ning kruntida pahteldatud kohad Tikkurila Otex kruntvärviga. Seejärel võib kapi üle värvida valgeks Vivacolor Melody mööblivärviga.
 

Küsimus: Millega viimistleda soojamüüri kivid, et oleks säravam ja lihtsam hooldada?24.01.2013

On uus soemüür ja pliit. Millega võiks teha kivid üle, et pliidi kohal saaks soojamüüri hiljem paremini hooldada? Kas pliidi ja soojamüüri kivid peaks nüüd ka eelnevalt ära pesema, et saaks kividest väljuvad soolajäljed ära?

Vastus: Meelis Tarto, koolituskeskuse juht, AS Tikkurila, www.vivacolor.ee

Tere,

Soojamüüri võib kaitsta Supi Saunasuojaga (Tikkurila). Eelnevalt on kindlasti soovitatav pind puhtakse pesta. Selleks on parim Vivacolor Vivaclean.
 

Küsimus: Kas uputuse tõttu hallitama hakanud keldri puhkeruumis peaks asendama kogu soojustuse ja siseviimistluse?22.01.2013

Tere!
Ostsime maja, kuhu keldrisse olid ehitatud eraldi köetavad puhkeruumid. Sügisel oli meil suur uputus, mis kestis üle kuu. Selle tagajärjel vettis läbi seintele pandud 5 cm soojustus (vill), kipsplaat ja sellel tapeet. Kõikjale tekkis tugev hallitus, mille mahapesemisest polnud mingit kasu - kohe tuli uuesti. Kui nüüd ruume remontida, kas piisab, kui vahetada välja soojustus ja kipsplaat ca 1 m kõrguselt maast (kus kõikjal on tugev hallitus) või on tervise seisukohalt arukas vahetada välja soojustus ja kipsplaat kogu kõrgusel (2 m).
Ette tänades

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Kindlasti tuleks seina ja põranda konstruktsioonid avada ja pinnad kuivatada, seega tegite õigesti et avasite. Töötluse vajalikkus sõltub seene liigist ja vundamendi materjalist. Võite mulle saata mõned fotod kahjustusest ja ruumist (kalle@mucology.ee), siis saan täpsemalt soovitada edaspidiseid tegevusi.
Keldri seinu ei soovita seestpoolt soojustada, muidu tekib sinna ka ilma üleujutusteta seentele soodne niiske keskkond. Ka kipsplaati ei soovita keldriruumides kasutada.
Kalle Pilt
 

Küsimus: Kas teise korruse saun võib suitsu sisse ajada põhjusel, et esimeselt korruselt enam ei köeta ja suitsulõõr on kinni ehitatud?21.01.2013

Tervitused!
Meie maja on 8 korteriga, 2-korruseline, ehitatud 1959/1960. Vannitubades olid puuküttega vanniahjud. Kahte korterisse ehitasid uued omanikud vannitoast sauna, teiste korterite vannitubades on igaüks vastavalt oma võimalustele eri aegadel vanniahjud asendanud elektriboileritega KINNI MÜÜRIDES SEINAS OLEVA SUITSULÕÕRI AUGU. Nüüd on olukord selline, et teisel korrusel oleva saunaga korteri omanik süüdistab esimese korruse elektriboileriga korteri omanikku selles, et kuna ta müüris kinni suitsulõõri augu seinas, siis ajab tema saun kütmisel suitsu sisse. Ja üleüldse tema jutu järgi lagunevat maja korstnad, sest me ei saa ju millegagi nüüd enam kütta (vanniahjud välja lõhutud), aga soojust korstnad vajavad. Ahjude/pliitide korstnad on eraldi. Lootes, et jutt väga segane ei saanud, jääme Teie vastust ootama!

Vastus: Pepe Sussen, pottsepp, korstnapühkija, OÜ Potipoiss, www.potipoiss.ee, www.twitter.com/Potipoiss

Tere!
Vastan lühidalt. Igasugune iseenese tarkusest asjade ümberehitamine toob kaasa segadust ja süüdistusi.
Vastan esmalt korstnate osas – kivikorstnad vajavad soojust ja neile meeldiks ka pidev küte, kuid see tarkus ei lahenda hetkel suitse sisse ajavat sauna muret.
Kortermajas puuküttega saun ei ole nalja asi, kui on hädaolukord, tuleb sellest viivitamatult teatada Päästekeskusesse.
Kogu selle teksti põhjal oletan, et hoones ja korterites ei ole ammu tehtud plaanilisi hooldustöid, võib–olla oleks olnud sellest ammu abi. Olgu. See ei aita muret lahendada.
Korstnad on kogu ühistu ühine vara, selle hoolde peab ühistu tellima iga-aastaselt. Teen ettepaneku tervele hoonele tellida korstnapühkimine. Koos sissepääsuga kõikidesse korteritesse!
Peale pühkimist ja tõmbekontrolle peaks olema selge kas on tegemist lihtsalt lohakusega või tõsisemat laadi probleemiga. Tellised korstnas, ummistunud korstnajalg, hooldamata küttesüsteem.
Esimesel juhul saaks abi vast plaanilisest hooldusest, kui probleem on tõsisem, tuleb teha pakkumine ja võib-olla ka siis vajalikud uuringud (näiteks lõõri uuring kaameraga – võib ju olla, et korstna vahesein on katki) süüdistused on, aga kumbki osapool ei ole otseselt süüdi. Aeg on teinud oma töö. Samas võis ju ka paigalduse käigus selguda, et olemasolev lõõr on umbes ja seade ühendati mõnda teise. Selles teises aga juba on midagi.
Meeldiv oleks ka teada mismoodi on maja projekteeritud, kas uksed ja aknad on uued ning kas hoonel on ka projekt. Korruse plaanid jne. Miks? Võib-olla on teie maja just üks neist, kus kõik on uus, justkui parem aga endisaegne vent. ja korstna süsteem nüüd tasakaalust väljas.
See ehk aitaks lihtsamalt mõtestada, mis Teil seal tegelikult juhtus. Taastada tuleks esialgne projekteeritud mõte. Igas korteris omad küttelõõrid ja ventilatsioonilõõrid.
 

Küsimus: Kas krohvitud (lubjatud) seinale tasub enne tapetseerimist ajalehtede kiht alla kleepida?15.01.2013

Kas tapeedi panekul on vaja nõukogude ajal krohvitud seinale ajalehti alla liimida või pigem puhtale krohvile? Kui palju on vaja liimi panna seinale, sest tapeediseina tegin ajalehtedega valmis (paksult liimi) ja hommikuks oli läbi öise nagina soojas toas ajalehed maha tulnud. On mõtet uuesti panna? Kas fliistapeete värvida saab ning millise värviga? Mis materjalist tapeeti soovitate suvel koridori seintele panna kui talvel on koridoris -20C ja enam külma?

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Liimimise õpetus on toodud iga liimi pakendil ja kahjuks ei oska kõikide tootjate juhiseid siia kirja panna. Pole tapeetide alal teadlik ja seega jään ka ülejäänud vastused võlgu. Vabandan.
Kalle Pilt
 

Küsimus: Kuhu teha eramajal värskeõhuklapi augud, kas lae alla või radiaatori kõrvale aknalau alla?09.01.2013

Vene ajal ehitatud eramaja. Seestpoolt loetletud: punane kärg, 50mm klaasvilla, silikaat ja soov panna välja 100 mm peno. Nüüd on jäänud arusaamatuks, kuhu lasta teha värskeõhuklapi augud? Korterelamutel on klapid lae all välisseinas aga eramutel radiaatori kõrval aknalau all. Kumb variant siis õige?
Ette tänades

Vastus: Martin Viisileht, jahutussüsteemide müügijuht, City Kliima OÜ, www.citykliima.ee

Tervist

Praktika näitab, et paigaldades värskeõhuklapi lae alla, radiaatori lähedale, saab tulemus kõige parem.

Kõike paremat,
Martin Viisileht
 

Küsimus: Millega peaks veel musta hallituse järgselt seina töötlema enne uue tapeedi panemist?08.01.2013

Tere! Avastasin korteri välisseinal tapeedilt hallituse (must). Tapeedi võtsin kõik ära ja seina pesin äädikalahusega üle. Praegu hallitust ei ole enam näha (2 kuud möödas) aga kuidas peaks seina veel töötlema, et uue tapeedi saaks peale panna. Lugesin siin, et soovitati vesinikülihapendit... Kui kange see lahus peaks olema? 3% jääb lahjaks? Ja kui sellega on sein puhastatud, kas siis peaks veel lisaks hallitusvastase spreiga töötlema?

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Põhiline on analüüsida, miks sinna mikroseente kolooniad (hallitus) üldse tekkisid. Välisseinal leiduv hallitus viitab tihti seina soojustamise puudustele või veeleketele, parima tulemuse annab põhjuse kõrvaldamine.
Kemikaalide mõju hallituse tõrjel on lühiajaline ning ei taga täielikult taastekke vältimist. Vesinikülihapend on hea desinfitseerimisvahend, mis ei oma pärast töötlust inimese tervisele jääkmõju, soovitame 10% lahust. Tõhusad on ka erinevad alkoholi baasil desinfitseerivad vahendid. Kuid kinnitan veelkord, ühelgi kemikaalil pole pikaajalist mõju, sest mikroseened arenevad väga õhukesel pinnakihil, kus kemikaal kaotab oma mõju kõige kiiremini.
 

Küsimus: Kas krohvitud silikaatmaja võib soojustada väljast penoga?08.01.2013

Tere
Kas võib maja soojustada väljast EPS 60, 100 mm silver penoga? Veneaegne maja, materjalid seespoolt väljapoole: Punane kärgtellis, 50 mm klaasvilla, silikaat ja välimine krohv ning nüüd plaanis panna väljapoole 100 mm peno. Järjest rohkem levib jutte, et peno on jama aga eriti ei ole kuulnud halbadest kogemustest. Teie selliste ehitistega rohkem kokku puutunud ehk oskate nõu anda.

Ette tänades

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Kui teoreetilise arvutuse põhjal on selline seina soojustamine täiesti korrektne, siis praktika näitab, et vahtpolüsterooli (rk. peno) taha tekib õhuke veekile, mis aeglaselt lagundab materjalide alumisi kihte, teie puhul siis krohvikihti.
Kalle Pilt
 

Küsimus: Kas uue katusepleki paigaldamisel võib vana plekk-katusele alla jätta?02.01.2013

On viilkatusega maja, millel vana plekk-katus peal. Keegi tark ütles, et seda pole vaja maha võttagi ja võib aga uue katuse vanale peale panna. Kuidas see siis käiks? Arvatavasti mõtles ütleja jätta ka katuste vahele õhuvahe?

Vastus: Erki Loigom, müügi- ja turundusjuht, Toode AS, www.toode.ee

Tere!
Tänud asjaliku ja pideva küsimuse eest ja siinkohal hea võimalus seda uuesti selgitada! Selle skeemi peamine loodetav võit on kokkuhoid aluskattelt, mis moodustab kogu eelarvest tähtsusetu summa. See kokkuhoid kaob ära, kui töömees peab vana lainetava katuse peale saama rihitud ja sirge aluspinna. Uue aluskonstruktsiooni korral seda muret ei ole ja tööaeg on lühem. Vana katuse peale tuleks sel juhul teha samasugune puitkonstruktsioon (aluskattekile hoidev liist oleks siiski kokkuhoid, aga seegi on rahas olematu) kui uue katuse korral. Ja peamine - katust vahetatakse, kuna vana katusekate on amortiseerunud. Nüüd aga tekib ikka olukord, kus pleki alla tekkiv kondsenseerunud vesi voolab mööda vana augulist pinda alla - milleks siis üldse katust vahetada?