Perekonnaõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas pean isale lapsi näitama kui seni pole ta aastaid ei huvi tundnud ei toetanud?30.10.2019

Tere.
Laste isa pole aastaid (7 aastat) laste vastu huvi üles näidanud. Pole ka vabatahtlikult alimente maksnud. Lahku minnes märatses ja tuli ka politsei kutsuda seoses ähvardustega. Ka hilisemalt ja avalikult tuntud ta petisena. Nüüd järsku avastas, et ma pean näitama talle lapsi.
Kas mul on kohus talle üldse lapsi näidata? Lapsed kohe varsti teismelised. Ei mäletagi teda. Mida ette võtta kui tema nõuab. Millised on minu kui ema õigused?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Laste isal on vaatamata eelkirjeldatud asjaoludele siiski õigus lastega suhelda (kuni see kuidagi lastele kahjulik ei ole). Kuivõrd suhtlemisse on tekkinud väga pikk paus, tuleks alustada tasapisi ja esimesed kohtumised võiksid olla lühikesed ning miks mitte koos Teiega.

Kui Teil ei õnnestu lastega suhtlemise osas isaga kokkuleppele jõuda, soovitan pöörduda oma murega elukohajärgse lastekaitsetöötaja poole.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas siis kui isa Soomes elab, on võimalik seda maksekäsu kiirmenetlust kasutada elatise nõudmiseks?28.10.2019

Lapse isa elab Soomes juba pikemat aega. Suurema osa ajast on kenasti vastavalt suulisele kokkuleppele maksnud elatist. Eelmise aasta algusest on tulnud raha väga kaootiliselt. Osad kuud on vahele jäänud, osad vähem maksnud. Viimase aasta on väga väheks jäänud. Nüüd ütleb, et tal üldse pole. Et endalgi pole söögiraha ja üle 100 000 on võlad inkassos. Kas on üldse mõtet hakkata kohtu kaudu küsima? Kas siis kui isa Soomes elab, on võimalik seda maksekäsu kiirmenetlust kasutada? See Eesti Vabariigi elatise miinimummäär on minu arust palju suur. Kui maksaks 200 oleks täitsa piisav. Ja selline küsimus ka veel, et kas need isa võlad võivad kunagi kuidagi lapse kaela tulla? Ja mida siis teha, kui võivad?
Suured tänud!

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Jah, maksekäsu kiirmenetluse avalduse võib esitada ka välisriigis elava isa vastu, kuid märgin ära, et maksekäsu kiirmenetluses ei ole võimalik nõuda elatist tagasiulatuvalt (seda saab teha hagimenetluses). Kui lapse isa elatist vabatahtlikult ei maksa, ei näe ma põhjust, miks ei peaks vastavat nõuet kohtu kaudu esitama. Kui lapse isa ei ole last ülal pidanud, võib see tulevikus piirata ka lapse kohustust oma isa ülal pidada. Elatis võite nõuda ka väiksemas summas kui kehtiv miinimummäär, see on Teie otsus.

Laps võib oma isa rahalised kohustused pärida isa surma korral, kuid märgin ära, et lapsel ei ole kohustust isa pärandit vastu võtta või kui laps seda siiski teeb, kuid taotleb seejuures pärandvara inventuuri, ei tule lapsel ise oma isa võlgu katta.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas mul on õigus nõuda, et lapse isa ise reedeti tuleks järgi ja pühapäeviti tooks lapse ise tagasi?28.10.2019

Tere!
Olen nüüdseks lapse isast lahust 1.5 aastat. Laps saab kohe 3-aastaseks. Lapse isa elab Tallinnas ning mina ise lapsega Tartus. Hetkel on jaotatud hooldus nii, et enamus aja minuga ning 4 päeva kuus isaga (2 nädalavahetust R-P kuus). Küsimus pigem selline, et lapse isa soovib, et mina transpordiksin last, kuid mulle tundub see veidi ebaõiglane, sest enamus ajast laps minuga ja raha kulub ka minul rohkem kui temal oma 4 päevaga. Lisaks elab lapse isa oma vanematega koos ning käib tööl kus palk peaks üle 1500 kuus olema. Lapserahasid 250-275 eurot maksab ta igakuiselt. Küsimus siis oleks, et kas mul oleks õigus nõuda, et lapse isa ise reedeti tuleks järgi ja pühapäeviti tooks või peab see ka olema nii, et mina nt viin või toon?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Lapse suhtlemiskorra täitmist puudutavad küsimused peaksid vanemad omavahel kokku leppima, sealhulgas lapse transportimisega seotud küsimused. Kui vanemad kokkuleppele ei jõua, määrab suhtlemise korra kindlaks kohus.

Üldjuhul on põhjendatud, kui mõlemad vanemad panustavad lapse transportimisse - lapse ja lahus elava vanema suhtlemine on eelkõige lapse huvi, mitte ainult lahus elava vanema huvi ja ideaalis peaksid selle toimimisse panustama mõlemad vanemad. Seega parimaks lahenduseks oleks siiski jagada transpordikulud (ja panus) vanemate vahel võrdselt.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas alimentide maksmine peaks käima Eesti või Soome kohtuotsuse järgi?28.10.2019

Tere
Lapse isale määrati 2015 a Eestis kohtuliku kompromissi korras alimendid summas 235 eurot, seotult miinimumpalgaga. 2016 a kolis ema lapsega Soome. 2017 a taotles isa Soome kohtu alimentide vähendamist. Kohus mainis lahendis mitmeid kordi alimentide summat 235 eurot, kuid jättis alimentide vähendamise nõude rahuldamata. Isa maksis seejärel lapsele senimaani alimente 235 eurot, mis alimentide summa siis nende määramisel ja mis jäi ka peale Soome kohtu otsust. Nüüd nõuab laps kohtutäituri kaudu saamata jäänud alimentide vahet?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui kohtulahendiga on elatis välja mõistetud PkS § 101 lõikes 1 sätestatud miinimummääras ja seda lahendit uue lahendiga muudetud ei ole, tuleb järelikult maksta elatist vastavalt esialgsele kohtuotsusele ehk poole kehtiva miinimumpalga ulatuses.

Kuivõrd alampalk on aastatega tõusnud, tuleb ka elatist vastavalt sellele tasuda - kui elatise maksmiseks kohustatud vanem on elatist maksnud vähem, kui kehtiv elatismiinimum, on teisel vanemal õigus nõuda puuduolev rahasumma sisse täitemenetluses.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas lapse isa on kohustatud maksma alimente lapse emale kui laps ei ela kodus, ei käi koolis ega tööl?24.10.2019

Kui 16. aastane laps ei käi koolis ega tööl, kas siis lapse isa on kohustatud maksma alimente lapse emale kui laps ei ela kodus?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Alaealise lapse suhtes on vanematel igal juhul ülalpidamiskohustus, olenemata sellest, kas laps õpib/töötab või mitte. Kui vanematel ei ole teistsugust kokkulepet, tuleb alaealise lapse elatis kanda tema vanema pangakontole, kes katab sellest (ja omapoolsest panusest) lapse vajadusi.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas alimentide algatamiseks kohtu kaudu piisab ainult isa nimest ja isikukoodist?24.10.2019

Olen 2 lapse ema, lastel on ühine isa kuid 1 lastest vaid on tema nimel. Isa ei ole maksnud lastele (lapsele) alimente 2012 aastast saadik. Samuti ei tea me tema asukohast midagi v.a. et ta elab Soomes ja vahetab tlf.nr. Kas alimentide algatamiseks kohtu kaudu piisab ainult isa nimest ja isikukoodist? Küsin veel lisaks, et kui ise töötan samuti soomes kas alimentide sissenõudmist käsitleb riik, kus asuvad lapsed või riik kus ema töötab? Aitäh

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Üldreeglina toimub kohtumenetluses riigis, kus asub laste faktiline elukoht. Kui lapsed elavad Eestis, on pädev asja arutama Eesti kohus.

Kui laste emal ei ole mingil viisil võimalik kindlaks teha laste isa elukohta, on võimalik algatada kohtumenetlus ka elukoha andemeteta, hagisse tuleks siiski märkida lapse isa telefoninumber ja e-posti aadress.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Soovin teada, kas on võimalik reisida lapsega üle piiri (nt Lätti) ilma teise lapsevanema nõusolekuta?24.10.2019

Tere
Soovin teada, kas on võimalik reisida lapsega üle piiri (nt Lätti) ilma teise lapsevanema nõusolekuta?
Lapse vanavanemad ning sugulased elavad Lätis ning suvel ja koolivaheaegadel oleme käinud külas neil. Nüüd peale lahku kolimist ja elatisnõude esitamist väitis lapse isa, et lihtsalt kiusu pärast keelab mul igasuguse reisimise lapsega ja oma nõusolekut ta mulle ei anna mitte mingil juhul.
Kuidas siis edasi käituda? Kas laps ei saagi enam kohtuda oma vanavanematega?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Lühiajaline reisimine välisriiki ei eelda teise hooldusõigusega vanema nõusolekut, teavitada siiski võiks. Teise vanema nõusolek on vajalik siis, kui vanem soovib lapsega välisriiki elama asuda. Olenevalt külastatavast riigist võib piiril vastava loa olemasolek siiski vajalik olla.

Kui vanematel ei õnnestu lapsega suhtlemise korras omavahel kokkuleppele jõuda, määrab vanema avalduse alusel suhtlemiskorra kindlaks kohus.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Mida teha, kui mu isa ei maksa elatist maksimaalses summas, kuigi kokkulepe on?23.10.2019

Tere,
Olen 19-aastane ja isa on alati maksnud elatist emale. Sellest sügisest hakkas ta elatist minu arvele maksma. Maksmiseks on määratud on 270 eurot, kuid isa maksab 100 eurot. Oleme rääkinud temaga sellest, et soovin saada 270 eurot, kuid keeldub. Mida teha, kui isa ei maksa elatist maksimaalses summas, kuigi kokkulepe on?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui olete saanud täisealiseks, ei ole elatise suurusele enam määratud minimaalselt suurust, nagu alaealise lapse elatisele. Täisealise lapse elatis suurus oleneb tema vajaduste suurusest ja mõlema vanema kanda peaks jääma võrdne osa kulude suurusest. Kui elate koos elamaga, siis ema täidab Teie suhtes ülalpidamiskohustust vahetult, kuid lahus elav isa peaks maksma elatist. Kui elatise osas kokkuleppele saada ei õnnestu, tuleb Teil elatise väljamõistmiseks kohtu poole pöörduda.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Mida teha kui lapse isa maksab aastas korra elatist, ja siis ma kaotan riigi toetusraha?23.10.2019

Tere! Ei oska enam kuidagi käituda. Lapse isale on määratud elatis ja igakuiselt laekub mulle riigi poolt 100 eurot kuna tema elatist ei maksa. Nüüd kandis üle aasta eest 270 eurot mida peaksin edasi tegema? Kohtutäiturile ütlema, et kandis selle raha, jääma ilma riigipoolsest rahast teades, et ega temalt jälle mitte midagi ei laeku ja laps on sellepärast kõigest ilma? Või saan ma ka edasi ikkagi seda 100 eurot? Elatisraha on ta võlgu 25 tuhat eurot! Vara tal pole, tööl korralikult ei käi, kindel tema peale olla ei saa.
Aitäh vastamise eest!

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Täitemenetlusaegse elatisabi saamise eelduseks on, et täitemenetlus on kestnud neli täiskuud. Kui lapse isa nüüd äkitselt üle aasta ühe kuu elatise maksab, peaks justkui uuesti ootama, kuni saab täis neli kuud täitemenetlust, kus lapse isa elatist ei maksa. Samas, kui elatisvõlg ulatub aastate taha, täitis ta praeguse maksega ammuse võlgnevuse, mitte ei asunud täitma viimast kohustust, mis käimasoleva täietemenetluse lõpetaks. See oleks Teie jaoks väga ebaõiglane, kui sellises olukorras kaotaksite elatisabi. Palun pöörduge oma küsimusega otse Sotsiaalkindlustusameti poole, kes elatisabi maksab, nemad oskavad Teile kindlasti ammendava vastuse anda.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas 18-aastasel noorukil on õigus elatisrahale, kui ei tööta ja õpib täiskasvanute gümnaasiumis?22.10.2019

Tere!
18-aastane nooruk õppis päevases gümnaasiumis 01.märtsini. 2019.a. märtsi lõpust asus õppima Täiskasvanute Gümnaasiumisse. Käesoleval hetkel elab omaette, vanemate nõudmisel, nende poolt tasutakse üüri-ja kommunaaltasud.
Kas noorukil on õigus nõuda vanematelt elatisraha, kui ei tööta?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Jah, täisealiseks saanud, kuid õppival lapsel on õigus nõuda oma vanematelt elatisraha. Elatisraha suurus oleneb lapse põhjendatud vajadustest, kindlasti võetakse arvesse ka vanemate varanduslikku olukorda.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand