Perekonnaõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas panna lapse isa elatist maksma?16.05.2014

Lapse isale on kohtu poolt määratud kohustus maksta lapsele elatist iga kuu 177.50 alates aastast 2013 september ja siiani ei ole lapse isa oma kohustust täitnud. Mida ma peaks tegema, et temalt see raha iga kuu saada. Tagant järgi saada on päris suur summa ja kuhu peaksin pöörduma esimese asjana, et kohtutäitur appi tuleks?

Aitäh vastuse eest.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui elatis on kohtuotsusega välja mõistetud, kuid isa vabatahtlikult kohtuotsust ei täida, tuleb pöörduda elatisraha kättesaamiseks kohtutäituri poole. Vastava avalduse tegemisel algatab kohtutäitur täitemenetluse.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas lahutada Inglismaal sõlmitud abielu?16.05.2014

Sõlmisin Inglismaal eelmise aasta alguses abielu. Mõni nädal hiljem tuli välja, et väga hästi olin ära pimestatud. Seega tegemist fiktiivabieluga? Elan nüüd ise Eestis ja tahaks siin selle ära lahutada. Ma ei saa ainult aru, et kas originaal-abielutunnistus tuleb ära legaliseerida ja apostill´ida või ei? Ja tõlkimine?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui Eestis on Teie alaline elukoht ja soovite Eestis algatada kohtumenetluse abielu lahutamiseks/abielu kehtetuks tunnistamiseks, tuleb kohtule koos hagiavaldusega esitada apostilllitud ja tõlgitud abielutunnistus.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas minu kunagisest suhtest sündinud laps omab meie pere korterile ka mingit õigust?15.05.2014

Tere!
Mina olen kahe alaealise lapse isa. Need lapsed on sündinud ametlikus abielus abikaasaga. Hiljuti sain kutse kohtusse isaduse tuvastamiseks. Hagi minu vastu esitas üks vähetuttav naisterahvas kellega 12 aastat tagasi oli juhuslik side. Kohtus nõudsin ekspertiisi läbiviimist ning ekspertiis tegi kindlaks, et mina olen veel ühe lapse isa. See laps on minu praegustest lastest natuke vanem. Selle lapse emaga leppisin nii kokku, et hakkan maksma talle elatisraha.
Nüüd mul on küsimus: kas see esimene (vanem) laps omab õigust korteri osale? Korter on abikaasaga koos võetud eluaseme laenuga ja maksta selle eest veel umbes 25 aastat. Samas küsimus: kui esimene laps omab õigus korterile siis millises osas, millistel asjaoludel ja millise ajani ta võib seda nõuda?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Ühisvara jagamist on õigus nõuda kummalgi abikaasal, kuid mitte lastel. Küll aga on kõikidel Teie lastel võrdne õigus pärida Teie surma korral Teie vara. Seega Teie eluajal ei ole ühelgi Teie lapsel õigus nõuda nö oma osa ühisvarast, kuid Teie surma korral läheb laste ja abikaasa vahel jagamisele Teile kuuluv vara.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas saaks vara jagamisel jätta korteri nö ühisvaraks, et see jääks kunagi lapsele?12.05.2014

Tervist, seoses kooselu lõppemisega oma abikaasaga, on mul tekkinud mõned küsimused millele sooviks vastust kui võimalik.

Oleme noored inimesed, mina 29, abikaasa 24, meil on laps, 3,5-aastane. Oleme naisega elanud koos 7 aastat, sellest 4 a varsti abielus ja sellest 7-st aastast olen elanud põhiliselt enamuse ajast välismaal, komandeeringus, ning paraku jätkan hetkel ka seda liini.

Olen soetanud abielu jooksul meile korteri, mis on pangalaenu peale, ja kõik mis korterisse kuulub - tehnika, sisustus jne, rohkem suuremat vara pole, auto pole ka veel lähiajal meie nimel. Korteri väärtus hetkel on umbes 30 tuhat eurot ning laenujääk on 17 tuhat eurot. Minu esmane mõte oli siiski elada ühe katuse all koos, olles abielus. Kui kellelgi tekib uus suhe siis kolitakse uude kohta, kuid korterit ma maha ei soovi müüa, või siis jagama hakata, esiteks kuna see summa, mis järgi ehk jääks korteri müügist, pole üldse suur, ning korter oli unistus, mis jääks ka kunagi lapsele või lapselapsele, et oleks midagi tõesti olemas ja oma. Ehk soovin küll korterit müüa mingi aeg kui remont valmis, kuid siiski, korteri vahetusel jätta ka uus korter, niiöelda meie ühisvaraks, vaid mitte seda jagada. Minu mõte oleks, et oleks olemas korter, kus saan elada nii mina kui laps, kui olen Eestis, kus võib elada ka naine koos pojaga kui olen Eestist ära. Lihtsalt, ma ei soovi jagada seda ühisvara, vaid et see jääks siiski kehtima meie ühisvarana.
Siit ka küsimus, kas selline mõte on loogiline minu poolt ning toimib ka päriselus? Mis võimalused on?
Muidugi lugesin ka, et targem oleks abielu siiski lahutada, kuna järgnevate varade/asjade soetamisel jääb siiski kõik ühisvaraks, seda ma ka enam ei soovi.
Siit siis uus küsimus, kas abielu lahutades on võimalik selline asi, et ühisvara jääb siiski ühisvaraks, isegi selle vara vahetamisel, jätta ta siis lapse nimele ja seada kasutusõigused või on abielu lahutamisel ainult vara jagamine selle lõplikus mõistes 50/50 kummalegi ning see olekski praktikas kõige mõistlikum?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui lahutate abikaasaga abielu, kuid ühisvara ei jaga, jääbki kõnealune korter Teie ja abikaasa ühisvaraks ja seda seni, kuni üks abikaasadest soovib seda ühisvarana ikkagi jagada.

Kui Te abikaasaga niipea abielu lahutada ei soovi, võite sõlmida notariaalse abieluvaralepingu, millega lepite kokku, et edaspidi kehtib teil varaühisuse asemel varalahusese varasuhe. Sellisel juhul jäävad peale lepingu sõlmimist soetatud asjad selle abikaasa lahusvaraks, kes konkreetse eseme soetab ja ühisvara hulka kuuluvad need esemed, mis olid soetatud abielu ajal enne lepingu sõlmimist.

Samuti võite mõlemad abikaasaga oma osa ühisvarast lapsele kinkida, kuid siis tuleb arvestada sellega, et korteri võõrandamine võib olla komplitseeritud – alaealisele lapsele kuuluva kinnisvara võõrandamisel tuleb küsida eelnevalt kohtult nõusolekut.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas saan ilma lapse isa teadmata teha DNA testiga kindlaks, kas ta on lapse isa või mitte?09.05.2014

Kas ma saan minna teha üksinda DNA testi, et ei oleks lapse isa kohal, et teada saada, kas ta on lapse isa või ei ole?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

DNA-testi tegemisel peavad kõik kolm osapoolt – ema, isa ja laps – üheaegselt Eesti Kohtuekspertiisi Instituudis kohal viibima, seega lapse isa teadmata DNA-testi võimalik teha ei ole.

Ka koduse DNA-testi läbiviimiseks on vajalik mõlema vanema nõusolek.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas abieluvaralepinguga saame vormistada omandi ülemineku naisele või on vaja enne sõlmida ka müügileping?08.05.2014

Tere!
Kooselu alguses, enne abiellumist, oleme ostnud mehe nimele maad, hiljem kaasomandisse korteri. Abielludes valisime varaühisuse. Nüüd sooviks antud maa ja korteri teha naise nimele lahusvaraks. Ei soovi teha kinkelepingut. Kas on võimalik määratleda ainult abieluvaralepingu sõlmimisega omandi üleminek naisele või oleks vaja enne sõlmida ka ostu-müügilepingud naisele? Edaspidi jätkaks varalahususega.
Tänades

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Eraldi ostu-müügilepingut sõlmida ei ole vaja, abieluvaralepinguga saate määrata soovitud esemete kuulumise abikaasa lahusvara hulka ja samuti leppida kokku, et edaspidi kehtib varalistes suhetes varalahususe režiim.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas lapse emal on tagantjärele õigus nõuda väljamõistetud elatise maksmist endale, kui laps on saanud täisealiseks?05.05.2014

Kas lapse emal on õigus nõuda väljamõistetud elatist tagantjärele otseselt endale kui laps on saanud täisealiseks ja avaldab soovi saada elatise osa otse endale aga ema sellega nõus ei ole. Kas täisealiseks saanud laps võib ka ise täitemenetluse lõpetada kui on saavutatud kokkuleppe isaga või saab seda lõpetada ainult lapse esindajana olnud ema. Kui palju saab täitemenetlus kinni pidada palgast kui on elatise nõue aga laps on saanud täisealiseks ja isal on veel kaks alaealist last, kes jäävad vähemkindlustatuks (miinimum elatis nõue on täidetud on jäänud ainult tagantjärele suurema summa nõue vastavalt kiirmenetlusele).

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui elatis on kohtuotsusega välja mõistetud alaealisele lapsele, kes osales menetluses läbi seadusliku esindaja ehk lapse ema, on lapse emal õigus täitemenetluses nõuda saamata jäänud elatisraha. Täitemenetluse saab lõpetada vastava avalduse tegemisega lapse ema, mitte laps.

Sissetuleku arestimise ulatus oleneb sissetuleku suurusest, seega sellele küsimusele kahjuks Teie poolt esitatud asjaolude pinnalt vastata ei ole võimalik.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas lapse isal on õigus perekonnanime andmisest keelduda ka peale positiivset DNA testi?05.05.2014

Tere!
Olen seisus, kus peale kolme-aastast koosolemist ootan last ja lapse isa, kellel on ka teine perekond, on otsustanud meid sündiva lapsega üksi jätta.
Kuna soovin, et laps kannaks oma isa perekonnanime ja lapse isa maksaks lapsele elatisraha, siis millal ja kuhu peaksin pöörduma? Ilmselt enne lapse sündi pole mul võimalik midagi teha ega asjadele seaduslikku käiku anda?
Ausalt öeldes on minu jaoks üsna alandav minna last üksinda oma perekonnanimele registreerima, teades, et isa on ju lapsel reaalselt olemas ja laps on alguse saanud armastusest.
Kas lapse isal on õigus perekonnanime andmisest keelduda ka peale DNA testi (olgugi, et see kinnitab mehe isadust) ja kas elatissumma osas saan mina midagi kaasa rääkida? Nimelt on mehel eelnevalt kaks last juba olemas.
Kes peab katma kohtukulud ja tasuma DNA-testi eest?
Palun abi

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui lapse isa ei ole nõus vabatahtlikult lapse isadust omaks võtma, tuleb isaduse tuvastamise nõudega kohtu poole pöörduda. Kui kohus isaduse tuvastab, kantakse isa lapse sünnitunnistusele ning Teil on õigus lapse ja vajadusel ka enda ülalpidamiseks lapse isalt elatist nõuda.

Märgin täpsuse huvides ära, et lapse perekonnanimi ja isaduse omaksvõtt ei ole omavahel seotud, st ka olukorras, mil laps kannab Teie perekonnanime, võib lapse sünnitunnistusele olla kantud isana mees, kes on lapse eostanud. Õiguste ja kohustuste tekkimiseks on oluline, et lapse sünnitunnistusele oleks isa kantud, lapse perekonnanimi seejuures oluline ei ole.

Kui otsustate isaduse tuvastamise nõudega kohtu poole pöörduda, peaksite algselt riigilõivu ise tasuma – võimalik on taotleda ka riigilõivu maksmisest vabastamist. Kohtumenetluse lõppedes võib kohus jätta kohtukulud teise poole, s.o lapse isa kanda.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas võlgnevuste sissenõue suunatakse esimeses järjekorras sellele abikaasale, kelle nimel on ühisvara?05.05.2014

Abikaasadel on ühisvaraks maja, samas on mõlemad oma firmas osanikud, kummalgi pool osakapitalist. Põhikirja järgi võib tehingutes esindada firmat vaid üks osanik. Maja on pandud praegu müüki, et selle müügist saadav raha võrdselt jaotada. Samas võib maja müük jääda venima, kuid üks osapooltest soovib siiski kiiremas korras lahutada (mehest) abikaasast, kes osutus petiseks ja viivitab kõigega, maja müügiga, abielu lahutusega, tekitab seoses ühisvaraga vaid võlgasid maksmata kommunaalmaksete näol. Maja on naise nimel ja kommunaalmaksete arved tulevad ka tema nimele. Ilmselt ajal kui nad on abielus ja ka pärast lahutust on kommunaalkulud ikkagi mõlemale võrdselt kohustuslikult. Kas võlgnevuste sissenõue suunatakse esimeses järjekorras abikaasale, kelle nimel on ühisvara, millelt tulenevad arved? Mis järjekorras "tülitatakse" abikaasat, kelle nimele arved ei tule, kuigi kes sisuliselt neid arveid tekitab? Kuidas oleks parim käituda naisel, kes sisuliselt kannatab, kui abikaasa notarisse ei ilmu abielulahutust korraldama? Kas jääb vaid kohtulik tee abielu lahutuseks ja ühisvara jagamiseks? Kas kohus saab nõuda ühisvara müüki panemist kui üks pooltest (mees) ei soovi müüa või lõpmatuseni venitab ja vingerdab sellega. Millised kohustused on lahutatud abiakaasal ühisvara suhtes kui ta kolib ära majast, mis ka pärast lahutust on endiselt ühisvara? Mis saab ühises firmas finantskohustustest, kuigi liisingulepingu sõlmis mees vaid üksi ilma naise nõusolekuta.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui abikaasadel ei õnnestu abielu lahutamise ja ühisvara jagamise osas kokkuleppele jõuda, tuleb tõesti nende küsimuste lahendamiseks kohtusse pöörduda.

Ühise elamispinnaga seotud kulutusi peaksid abikaasad kandma ühiselt, kuid praktikas nõuavad teenusepakkujad arvete tasumist ikkagi sellelt abikaasalt, kelle nimel on vastav leping sõlmitud.

Kui abikaasade vahel on abielulised suhted lõppenud, peaksid abikaasad võimalike komplikatsioonide vältimiseks abielu võimalikult kiiresti lahutama ja jagama ka ühisvara. Kohus saab ühisvara jagada vastavalt abikaasade poolt esitatud ühisvara jagamise viisidele – kui kumbki abikaasadest ühisvara müüa ei soovi, ei saa kohus abikaasasid selleks ka kohustada.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kui suur võib olla maksimaalne kahe lapse elatisraha nõue, kui lapsevanem saab miinimumpalka?02.05.2014

Tere,
Kui suur võib olla maksimaalne elatisraha nõue, kui maksja lapsevanem saab miinimumpalka ja teise vanema juures elavaid lapsi on kaks?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Elatise puhul ei ole kindlaks määratud selle maksmimaalselt suurust, vaid miinimummäär, milline on pool alampalka ehk käesoleval aastal 177,5 eurot. Sellest lähtuvalt ei tohiks elatis ühele lapsele olla väiksem kui 177,5 eurot kuus.

Kui elatise maksmiseks kohustatud vanema palk on alampalga ulatuses, ei mõisteta temalt kummalegi lapsele tõenäoliselt elatist suuremas summas kui elatise miinimummäär, pigem võib asjaoludest olenevalt olla põhjendatud elatise vähendamine alla miinimumulatuse.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand