Perekonnaõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas on õigustatud naise poolt miinimumelatisraha nõudmine, kui isa kannab sisuliselt kõik lastega seotud kulutused?10.03.2014

Oleme abielus. Lapsed 6 ja 3 a. Naine kolis kodunt üürikorterisse 3 kuud tagasi. Lapsed elavad võrdselt nii isaga oma kodus, kui ka emaga oma uues kodus. Isa tasub igakuiselt lasteaiamaksud, huviringid, viib ja toob lapsi, ostab lastele kulukamad riided, ostab kõik vajaliku elamiseks uues kodus (külmiku, lastevoodid, jne). Viib kuu lõpus lastele ja naisele söögikraami. Miks mitte söögiraha, sest teades naise majandamisharjumusi, jätkub tema rahast esimeseks kaheks nädalaks. Kokku kulutused ühes kuus ca 500-600 eurot. Samas mahus on laste isa lubanud toetada lapsi ka edaspidi, kuigi elatakse nii isa kui ema juures.
Kas on sellisel juhul õigustatud naise poolt miinimumelatisraha nõudmine lastele?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui lapsed elavad võrdse osa ajast mõlema vanemaga ja mõlemad vanemad teevad vahetult laste ülalpidamiseks kulutusi, ei ole põhjendatud elatise väljamõistmine emmalt-kummalt vanemalt. Seega asun seisukohale, et Teie poolt kirjeldatud olukorras ei ole laste ema õigustatud laste isalt elatist nõudma.

Kui laste ema siiski otsustab elatise väljamõistmiseks pöörduda kohtu poole, on laste isale oma ülalpidamiskohustuse täitmise tõendamisel abiks erinevad kuludokumendid, nagu näiteks lastele ostetud riiete tšekid ja laste huviringide arved.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas ainuhooldusõigusega vanemal oli õigus muuta lapse perekonnanime ilma isa nõusolekuta?10.03.2014

Alla 10-aastase lapse ema soovis muuta lapse sünnijärgset perekonnanime (mis oli lapse isa perekonnanimi) ning anda lapsele enda perekonnanime. Emal on ainuhooldusõigus. Lapse nõusolek on protokollitud. Perekonnaseisuasutus ema soovi uue nime andmise otsusega ka täitis. Kas ainuhoolduslikul vanemal oli õigus seda teha ilma lapse isa nõusolekuta?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui lapse emale kuulub lapse ainuhooldusõigus, on tal tõepoolest õigus taotleda lapse perekonnanime muutmist lapse isa nõusolekuta.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas maja müügist saadud tulu kuulub jagamisele või ei kuulu, sest maja ei kuulunud ühisvara hulka?07.03.2014

Abielu ajal sain kinkelepinguga endale maja, mis kuulus ainult minule. Nüüd on maja müüdud ja käes abielulahutus. Kas maja müügist saadud tulu kuulub jagamisele või ei kuulu, sest maja ei kuulunud ühisvara hulka?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kahjuks ei ole Teie kirjelduse aluse võimalik selgitada, millal on vastavad toimingud tehtud, mistõttu ei saa kindlaks teha, kas kohaldub hetkel kehtiv või eelmine perekonnaseadus.

Kehtiva PkS § 27 lõige 3 sätestab, et abikaasa lahusvara moodustavad esemed, mille abikaasa omandab oma lahusvarasse kuuluva õiguse alusel või hüvitisena lahusvarasse kuuluva eseme hävimise, kahjustumise või äravõtmise eest või lahusvaraga tehtud tehingu alusel. Eeltoodust lähtuvalt on Teie lahusvarasse kuuluva omandi müügist saadav tulu Teie lahusvara ja abielu lahutamisel ühisvarana jagamisele ei kuulu.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas jagatakse lahutuse korral pangakontol olev raha?07.03.2014

Kuidas jagatakse lahutuse korral pangakontol olev raha? Tean, et naise kontol oli suurem summa raha, aga kui jõudis abieluvara jagamise aeg kätte, oli see sealt kadunud. Kas üldse kontol olev raha läheb jagamisele?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Abikaasade pangakontol olev raha on samuti ühisvara, mis jagatakse abikaasade vahel abielu lõppedes. Kui abielu on lahutatud, kuid ühisvara jagamata, tuleb pangaarvel oleva raha jagamisel lähtuda pangakonto seisust lahutuse jõustumise kuupäeval. Kui abikaasad ühisvara jagamise osas kokkuleppele ei jõua, tuleb vastava nõudega pöörduda kohtu poole.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas pere juurest ära läinud mees saab nõuda, et kui ta oma asjadel järel käib, ei tohi majas viibida ühtegi "võõrast"?07.03.2014

22 aastat abielus olnud perekonnast lahkus mees kuue kuu eest uue naise juurde. Abielu lahutuse protsess on käivitunud. Mees on ühisomandis olevast eramust ära viinud oma isiklikud tarbeesemed ja riided. On alustanud ka muu ühisvara äraviimisega. Nüüd nõuab, et tema sinnatulekul ei tohi majas viibida võõraid isikuid, muidu kutsub politsei.
Mahajäänud perekonnale ei ole selline nõue vastuvõetav, kuna see takistab mahajäänud perekonnal normaalset suhtlemist oma tuttavate, sõprade ja sugulastega. Eriti valusalt puudutab see nõue koolist koju tulevaid lapsi, kellele naise vanemad käivad lõunat valmistamas.
Kas mehel on õigus sellise nõude esitamiseks? Kas mahajäänud perel on õigus oma elu privaatsuse tagamiseks rakendada abinõusid (elamu uste lukkude vahetamine, signalisatsiooni vahetamine?)
Kas mahajäätud perel on õigus keelduda mehel siseneda üksi või koos võõraste isikutega pere eluasemele? Kas mehe, nüüd viimastel päevadel tärganud nõue, tühjendada üks tuba mahajäänud pere asjadest ja anda see tema käsutusse, mille ta siis lukustab, on õigustatud? Sellega rikutakse pere privaatsust, kuna pere eluase avaneb sellega kõigile.
Ja kuidas põhjendada kõigi nende küsimuste jah või ei vastuseid?
Tänuga vastust oodates!

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui eramu on abikaasade ühisvara, on mõlemal abikaasal õigus seal viibida ja üks abikaasadest ei tohiks teisele abikaasale teha võimatuks ühisvarasse kuuluva eramu kasutamist. Siiski sätestab PkS § 23 lõige 1, et kui abikaasad elavad lahus või kui üks neist tahab eraldi elada, võib üks abikaasa nõuda, et teine abikaasa loovutaks perekonna ühise eluaseme või osa sellest talle ainukasutamiseks, kui see on vajalik suurte isiklike vastuolude vältimiseks.

Eeskätt soovitan Teil siiski mõelda ühisvara jagamise peale – kui kohtuväliselt ei õnnestu abikaasaga kokkuleppele jõuda, peaks ühisvara jagamise nõudega pöörduma kohtu poole.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas politseinik või vanglaametnik võib kaotada oma töö, kui lapse elatisraha nõuda kohtu kaudu?07.03.2014

Tere!
Olen kuulnud, et politseinikel ja vanglaametnikel võib tulla probleeme oma tööga, kui neid on kohtusse kaevatud. Soovin teada, kas on võimalus, et isa võib kaotada oma töö, kui nõuda kohtu kaudu elatisraha? Loomulikult ei soovi seda isale, kuid elatisraha võiks ta siiski oma lastele maksta (kaks last). Mitte, et ta seda ei oleks absoluutselt teinud, on küll, kuid vahelduva eduga ning praktiliselt ainult ühe lapse eest. Summaks on krooni ajal 1500-2000 krooni ning nüüd euro ajal 130-140 € kuus. Lapsed on nüüdseks mõlemad täisealised ning üks neist õpib gümnaasiumis, teine on aga juba 21-aastane. Kas lastel on võimalik elatisraha veel tagantjärele nõuda? Kui ma ei eksi on see võimalus ainult õppival lapsel?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Usun, et pelgalt käimasoleva kohtumenetluse tõttu politseinik/vanglaametnik oma tööd ei kaota, seega peaksite siiski elatise väljamõistmiseks kohtu poole pöörduma, kui lapse isaga kohtuväliselt elatise maksmises kokkuleppele saada ei õnnestu.

Hetkel on kehtiv elatise miinimum 177,5 eurot, seega peaks laste isa igakuiselt maksma kahele lapsele elatist kokku summas 355 eurot.

Vanemal on kohustus ülal pidada alaealist last ja last, kes on saanud täisealiseks, kuid jätkab põhi- või keskhariduse omandamist põhikoolis, gümnaasiumis või kutseõppeasutuses, kuid mitte kauem kui lapse 21-aastaseks saamiseni. Tagasiulatuvalt on võimalik elatist taotleda kuni 1 aasta eest enne elatishagi kohtule esitamist.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kui pöörduda isaduse tuvastamiseks kohtusse, kas siis saab ka tagantjärgi elatist nõuda?04.03.2014

Läksime raseduse ajal juba lapse isaga lahku. Tema läks tagasi oma vana elu juurde (lapsi tal rohkem pole). Kuna ta soovis, et lapsest keegi tema elus ei teaks, siis sünnitunnistusel isa nimi puudub. Aga ta lubas lapsele iga kuu raha anda. Laps on 1,6 aastat vana ja kokku on isa andnud ca 1000 EUR, mõni kuu 100, mõni kuu 50. Ka on ta last külastanud, ma ei ole seda keelanud. Kahjuks on sellise summaga lapse kasvatamine raske. Kui lapse isaga juttu teha, siis ta vastab, et tal rohkem pole, tal ka ju vaja arved ja pangalaenud tasuda ning süüa osta. Kui ma mainin, et aga laps tahab ka süüa ja riided selga, siis ta saab kohe kurjaks ja ei suhtle mõnda aega meiega.
Ma ei soovigi palju, vaid miinimumelatise summat, aga mida ei saa seda ei saa.
Kui ma nüüd kohtu poole pöördun, esiteks isaduse tuvastamiseks ja teiseks elatis nõudeks, siis kas mul on võimalik elatisraha saada ka tagasiulatuvalt või alates sellest hetkest, kui isa on kantud sünnitunnistusele?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Riigikohus on lahendis nr 3-2-1-36-08 asunud seisukohale, et kuigi lapse isast põlvnemise tuvastamine on tagasiulatuv kuni lapse sünnini, ei saa lapsele ülalpidamist nõuda tagasiulatuvalt alates lapse sünnist. Reeglina nõuab kohus elatise välja alates elatishagi esitamisest ja erandina ka aasta enne hagi esitamist. Sellest tulenevalt ei saa vanemalt, kellest laps põlvneb, nõuda elatist tagasiulatuvalt alates lapse sünnist, kuid kohus saab esitatud elatise nõude rahuldada alates hagi esitamisest.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Mida teha kui ema ei lase lapsega kohtuda ja lastekaitse eriti ei aita?03.03.2014

Tere!
Olen 5-aastase poisi isa. 3 kuud ma ei näe oma last, kuna ema ei lase mul temaga kohtuda. 1,5 aastat me ei ela lapse emaga koos. Laps aga oli minu juures 4 päeva nädalas, kuna ema oli tööl. Iga kuu ma maksin emale elatisraha.
Nii minul kui temal on uued elukaaslased. Ema tahab, et mina loobuksin lapsest raha eest. Laps tahab mind näha, aga kardab ema. Ema manipuleerib temaga ja jätab lapse ükskõik kellega, aga mulle üldse ei anna.
Käisin temaga lastekaitse osakonnas, aga midagi pole muutunud. Mida ma võiksin veel teha lapse heaks, et pojaga olla mõni aeg?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui lastekaitsetöötaja vastuvõtul käimine mingisugust tulemust ei andnud, tuleks suhtlemiskorra kindlaksmääramise nõudega pöörduda kohtu poole. Selleks peaksite kohtule esitama vastava avalduse ja tasuma riigilõivu 5 või 10 eurot, olenevalt sellest, kas esitate avalduse kohtule läbi e-toimiku või muul viisil.

Kui kohus määrab lapsega suhtlemise korra kindlaks, on mõlemad vanemad kohustatud seda täitma – kui lapse ema peaks kohtumäärusega kindlaksmääratud korda rikkuma, on võimalik pöörduda lepitusmenetluse kohaldamiseks uuesti kohtu poole.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas selline asi on võimalik, et kui isa ikka ei maksa, siis saab tema vanematelt lastele elatisraha nõuda?03.03.2014

Tere,
Laste isa pole kordagi alimente maksnud kummalegi lapsele. Kuidas ma saaksin laste isalt alimente nõuda? Tööl ta käib mitteametlikult, juhutöid teeb. Ta enda arve on kohtutäiturite poolt arestitud ja sinna ei laeku midagi. Ta on teinud ühe lapse nimele pangakonto enda konto alla, kuid ka sinna ei laeku midagi. Kõik raha mis ta saab, on sulas. Tal puudub ka igasugune vara. Hetkel on tal peal tingimisi karistus ja ta käib igakuiselt ka kriminaalhooldaja juures. Kõige sellepärast sooviksingi saada mingisugust juristi nõu, et kuidas ma peaksin edasi toimima? Lisaks sooviks ma teada, et kas selline asi on võimalik, et kui isa ikka ei maksa, siis saab seda tema vanematelt nõuda? Aitäh kui oskate aidata.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kahjuks ei selgu Teie kirjeldusest, kas elatis on kohtuotsusega välja mõistetud või mitte. Kui elatis on kohtuotsusega isalt välja mõistetud, kuid sellest hoolimata ta laste ülalpidamiskohustust ei täida, tuleks elatisraha kättesaamiseks pöörduda kohtu poole. Kui ka see ei anna tulemust, on võimalik laste isa suhtes algatada kriminaalasi KarS § 169 alusel, mis võib iseenesest distsiplineerida laste isa oma kohustusi täitma. Võimalik on taotleda asenduskohustusena lastele elatise maksmist isapoolsetelt vanavanematelt – selle eelduseks on asjaolu, et laste isalt ei ole võimalik elatist saada.

Kui Te elatise väljamõistmiseks kohtusse pöördunud ei ole, peaksitegi esimese sammuna kohtu poole pöörduma, taotledes mõlemale lapsele elatise väljamõistmist.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas nõuda abikaasa enne abiellumist kinke teel saadud kinnisvarasse panustatud kulutuste korvamist?03.03.2014

Tere. Abikaasa omandas kinnisvara enne abiellumist kinkelepingu teel. Enne abiellumist panustasin abikaasa kinnisvara remondiks märkimisväärse summa. Abielu on nüüd lahutatud, ühisvara osa jagatud. Millisel moel peaksin abikaasalt nõudma oma kulutuste hüvitamist? Sisuliselt on ju abikaasa enne abielu minu raha arvelt suurendanud oma kinnisvara väärtust. Kas saab kasutada kiirmaksekäsku?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui parendused tehti enne abiellumist, ei saa kohaldada perekonnaseadust, sest teatavasti enne abiellumist varaühisust ei teki.

Teie poolt tehtud kulutuste hüvitamiseks on võimalik endise abikaasa vastu esitada võlaõigusseadusest tulenev nõue (alusetu rikastumine/seltsingulepingust tulenevad nõuded). Seejuures lasub Teil kohustus tõendada endise abikaasa varale tehtud kulutuste tegemine.

Antud vaidluse lahendamiseks tuleb kohtule esitada vastav hagiavaldus, maksekäsu kiirmenetluses sellist nõuet täita ei saa.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand