Perekonnaõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas taotleda tasuta õigusabi?14.02.2014

Tere!
Kui mu sissetulek on alla 200 € (töövõimetus), seegi sots. ja pensioni raha, kas mul oleks õigust taotleda tasuta õigusabi või riigilõivu maksmise summa vähendamist (seoses alimentidega). Kuidas seda teha?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Usun, et Teie olukorras on tõepoolest alust riigipoolselt õigusabi saada.

Riigi õigusabi saamiseks peate kohtule esitama taotluse, mille vorm on saadav nii Justiitsministeeriumi kodulehel (http://www.just.ee/oigusabi) kui ka kohtutes ja advokaadibüroodes.

Taotluse peate esitama sellele esimese astme kohtule, kelle pädevuses oleks tsiviilasja lahendamine (nt kui elate Tallinnas, peaksite taotluse esitama Harju Maakohtule).

Parimate soovidega,
 

Küsimus: Kui soovime lahutada, maja ja laenu ümber vormistada ning ka alimendid paika panna, siis kuidas seda vormistada?14.02.2014

Tere,
kirjeldan olukorda:
Abielus mees ja naine, kaks alaealist last, abielu jooksul koos võetud laen ja maja ehitatud.
* Tänaseks elame laste isaga lahus. Soov on abielu lahutada. Mina lastega jään majja elama ja taotlesin pangast laenu ainulaenajaks saada. Pank on andnud nõusoleku.
* Laste isa on nõus maja minule andma. Hetkel on see ühisomandis. Kuidas majaga seotud tehingut tehakse? Notaris? Ja milline peaks see tehing olema? Kinkeleping? Võõrandamine? Kas seda tehingut saab koos lahutusega teha? Millises järjekorras peaks antud juhul toimima?
* Soov on ka ametlikud elatisrahad peale panna. Olen laste isaga kokku leppinud, et maksab iga kuu 300 eurot (150 eurot lapse kohta). Aasta jooksul on maksed toimunud väga kaootiliselt ja ta teeb oma äranägemise järgi tasaarveldusi (kui lapsed on vahel nädalavahetustel tema juures, siis ta vähendab summat). Soovin miinimum elatisraha rakendada. Kuidas selle protsessiga alustada?
* Kui ma soovin ühest Eesti linnast kolida teise koos lastega, siis kas laste isa saab seda takistada? Kuidas seda vältida ehk mida peaks tegema, et tal sellisel kujul sekkuda seaduslikult pole alust?

Ette tänades,

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui olete abielu lahutamise ja ühisvara jagamise osas abikaasaga kokkuleppele jõudnud, peaksite mõlema küsimuse lahendamiseks notari poole pöörduma – notari juures saate lahutada oma abielu ja samuti sõlmida ühisvara jagamise kokkuleppe.

Lisaks eeltoodule saate notari juures sõlmida kokkuleppe elatise maksmise kohta – kokkuleppe võite sõnastada näiteks selliselt, et laste isa on kohustatud mõlemale lapsele elatist maksma poole alampalga ulatuses, siis on tagatud see, et alampalga suurenemisel tõuseb automaatselt ka elatis ja elatise summa ei jää nö ajale jalgu.

Laste isa Teid otseselt takistada ei saa, kui soovite lastega teise linna elama kolida, kuid tal on õigus kohtult taotleda laste viibimiskoha otsustusõigust. Kui kohus laste isa nõude rahuldab, on laste isal õigus ainuisikuliselt otsustada, kus lapsed edaspidi elama hakkavad. Ilmselgelt on ka Teil õigus taotleda laste viibimiskoha otsustusõiguse andmist.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas mul on lahutamisel ka mingi õigus ühiselt enne abielu ostetud korterile?13.02.2014

Tere!
Elasime koos alates 2007 a jaanuarist, 2009 a märtsis ostsime koos korteri mehe nimele, abiellusime 2010 mais ja nüüd tahame lahutada. Kas minul on mingi õigus sellele korterile või kompensatsioonile, sest mu abikaasa kasutab seda korterit, mina kolisin sealt ammu välja. Pangalaenu maksab ka abikaasa, kuid kuna oleme abielus, siis on on see ühisraha ju, millest ta laenu maksab.
Tänan vastuse eest!

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui korter on ostetud enne abiellumist ja selle ainuomanikuks on Teie abikaasa, on tegemist Teie abikaasa lahusvaraga ja abielu lahutamisel selle jagamist nõuda ei saa. Kokkuleppel võite ilmselgelt sõlmida mistahes sisuga varajagamise kokkuleppeid.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas mul on isalt õigus nõuda kohtu määratud summat, hoolimata sellest, et meil olid vahepeal omavahelised kokkulepped?13.02.2014

Tere!
7 aastat tagasi lahku minnes sain kohtu kaudu otsuse, millega lapse ise maksab igakuiselt lapsele elatist 2000 Eesti krooni (127.82 eur). Vahepeal on olnud nii kokkukolimisi ja lahkuminekuid, et ühisel kokkuleppel maksmist ei olnud. 2 aastat tagasi sai lõplikult lahku mindud. Kuna meile - nii isale kui ka emale kuulus mõlemale 1/2 korteriomandist, siis lapse isa oli nõus oma poole korterist mulle (lapse emale) kinkima ning lapsele igakuiselt maksma 32 eurot. Kokkulepe oli, et abistab ka suuremate asjade puhul, kooli alguses küsisin 50 eurot lisaks ja ühe jope ostsime pooleks. Rohkem pole küsinud. Paraku on tänane elu läinud väga kalliks ning ilmselgelt jääb 10 aastase poisi söögiks ja riieteks sellise summa saamine väheks. Laps kasvab 97% minu (lapse ema) juures, kuna ta keeldub isa juurde minemast (näiteks jaanuaris oli laps isa juures ühe öö). Lapse isa elab koos uue perega, kus alles sündis ka laps ning osteti suur maja laenuga.
Kas mul (lapse emana) on õigus nõuda kohtupoolt määratud summat, mis sest et meil olid siin omavahelised kokkulepped ilma et me oma elukohast ilma jääks?
Kahjuks kingitud korteriomandiga laps suureks ei kasva.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui kohtuotsusega on elatisraha välja mõistetud, on Teil igal juhul õigus seda nõuda, olenemata sellest, et olete lapse isaga sõlminud kokkuleppe kaasomandi lõpetamise osas. Lapsele makstava elatisraha eesmärgiks on katta lapse igapäevaseid vajadusi, mistõttu ei saa elatist muude nõuetega tasaarveldada.

Kohtuotsuses märgitud summas on Teil õigus elatist nõuda seni, kuni tehakse uus otsus elatise osas (nt vähendatakse elatist, mis on küll väga ebatõenäoline, või suurendatakse elatist) või kui laps saab täisealiseks.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Millised kulud kuuluvad elatise alla ja mis määral elatist maksev vanem neid hüvitama peab?13.02.2014

Tere! Paluksin võimalusel lahti kirjutada, millised kulutused kuuluvad elatise alla ja mis määral elatist maksev vanem neid hüvitama peab. Lapse alaline elukoht on ema juures, isa tegeleb lapsega kahel argipäeva õhtul nädalas ca 3 h korraga ning vahel harva on laps isaga ka nädalavahetusel. Ema tasub kõik lapsega seotud kulud, va suuremad kulutused riietusele, mis on ära jagatud või makstakse kahasse. Kas järgnev arvestus on õige: üür + kommunaalkulud + söögikulud - isa osa on 1/4? Lasteaiamaks, trenn - isa osa on 1/2? Kas elatise alla võib ja tuleb arvestada ka muud lapsega seotud kulud, näiteks kulutused ravimite ostuks, meelelahutus (näiteks kinos- ja muuseumiskäigud, kohvikuskäigud, kulu sünnipäevakingitustele jne - kuna isa lapsega nädalvahetusel reeglina ei tegele, on need ca 90% ema kanda), väiksemad igapäevased rõivakulutused (pesu, sukapüksid jne). Kui isa selliseid kulusid vajalikuks ei pea, siis võib ta ka ju keelduda neid elatise sisse arvestamast? Hetkel on elatise kohta sõlmitud suusõnaline kokkulepe, aga kahjuks on ses osas tekkinud vaidlusi, samuti on probleemiks see, et elatis ei laeku kindlaks kuupäevaks, võib laekuda ette hoiatamata kuu hiljem jne - nagu isale sobib. Tänan vastuse eest ette!

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Lapse ülalpidamiskulude alla lähevad suures plaanis järgmised kuluartiklid: eluasemega seotud kulud, söök-jook, riided-jalanõud, huvitegevus, kooli-lasteaiaga seotud kulud, meelelahutus, sidekulud, hügieenikulud, ravikulud, transpordikulud. Lapse ülalpidamiskuluga on tegemist siis, kui see on lapse ülalpidamiseks vajalik.

Kui laps ja ema elavad kahekesi, on lapse eluasemekulude suuruseks ½ kogukulust ja lahus elava vanema kanda peaks jääma seega kogukulust ¼. Ülejäänud kuluartiklite osas peaks lahus elava vanema kanda jääma konkreetse kuluartikli ½ kogukulust.

Kui lapse isa ei nõustu elatist maksma vastavalt lapse põhjendatud vajadustele, tuleb ilmselt elatishagiga kohtu poole pöörduda.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Mis ajaga elatisraha võlg aegub?12.02.2014

Lapse emalt on ära võetud lapse kasvatamise õigused. Last kasvatab eestkostja (vanaema). Välja on nõutud alimendid, mingi aeg ema neid ka maksis. Kuid võlg on endiselt 800 euro ringis. Ema asub teadaolevalt nüüdseks Soomes. Täna käis eestkostja kohtutäituri juures ja sai teada elatise nõude aegumisest. Poiss saab 18-aastaseks ja õpib. Kas ema hiljem tagasiulatuvalt seda elatist ei peagi tasuma? Ja kui laps veel õpib peaks elatist ema ikka ju veel maksma? Tänud vastamast!

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui laps täisealiseks saanuna jätkab põhi- või keskhariduse omandamist põhikoolis, gümnaasiumis või kutseõppeasutuses, on tal endiselt õigus nõuda oma vanematelt ülalpidamist, kuid maksimaalselt 21-aastaseks saamiseni.

Tulenevalt TsÜS § 164 lõikest 2 on vanemate ja laste vaheliste nõuete aegumine peatunud kuni lapse täisealiseks saamiseni. Kui laps on täisealiseks saanud, toimub elatisvõlgnevuse aegumine vastavalt TsÜS § 154-le – ülalpidamiskohustuse täitmise nõude aegumistähtaeg on kolm aastat iga üksiku kohustuse eest, seejuures aegumistähtaeg algab selle kalendrikaasta lõppemisest, mil kohustusele vastav nõue muutub sissenõutavaks.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kui elan lapsega välismaal ja isa eestis, kus kohtus siis elatisraha välja nõuda?10.02.2014

Tere, esitasin elatise nõude kiirmenetluse korras, kust tuli ka makseettepanek, millele isa vastas end olevat töövõimetu (40%) ja seega tal puuduvad ka võimalused elatise maksmiseks. Nüüd siis peaks asi minema üle kohtule. Minu küsimus aga seisneb selles, et kui mina lastega asun püsivalt välismaal ja laste isa Eestis, siis kus toimub kohus? Kohtumajast öeldi, et võimalik, et toimub ka Eestis ehk isa elukoha riigis. Kui suur tõenäosus on mul lastele üldse mingit elatist saada, kui isa on töötu ja niinimetatult ka töövõimetu. Kas võib olla, et tekitan endale kohtus käimisega vaid asjatut aja ja raha kulu, kuna temalt ei ole midagi võtta ja sotsiaalametilt ei saa ma ka midagi küsida, kuna elan püsivalt koos lastega väisriigis, seega minul kui välisriigis asuval emal ei olegi mingeid võimalusi või?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Elatise väljamõistmise arutamiseks on pädev nii laste elukohariigi kohus kui ka laste isa elukohariigi kohus – kui elatisasjas algatati Eestis hagimenetlus, tuleb kohtul otsustada, kas nad on pädevad antud asja arutama. Kohus kindlasti teavitab Teid oma otsusest.

Kohtud on korduvalt sedastanud, et vanem on kohustatud leidma vahendid nii enda kui ka oma laste ülalpidamiseks. Pelgalt asjaolu, et vanem on osaliselt töövõimetu, ei vabasta vanemat oma lapse ülalpidamise kohustusest – vanema töövõimetus peab vanemal otseselt takistama ka sissetuleku teenimist, siis võib olla alust elatise vähendamiseks alla miinimummäära.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas saab isa sekkuda, et ema ilma tema teadmata last välismaale elama ei saaks viia?10.02.2014

Tere
Kuidas saab isa sekkuda, et ema ilma tema teadmata last välismaale elama ei saaks viia?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui Teile teadaolevalt kavatseb ema lapsega Teie nõusolekuta välismaale elama asuda ja Teil on kartus, et Teil puudub edaspidi lapsega suhtlemise võimalus, soovitan Teil lapsega suhtlemiskorra kindlaksmääramise nõudega pöörduda kohtu poole. Koos suhtlemiskorra kindlaksmääramise nõudega on võimalik kohtule esitada esialgse õiguskaitse rakendamise taotlus – taotluse rahuldamisel määrab kohus kohtumenetluse ajaks kindlaks Teie ja lapse suhtlemise korra, mida lapse ema on kohustatud täitma.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas kohus võtab arvesse minu tervislikku seisundit ja puuet, et vähendada elatisraha suurust?07.02.2014

Olen meesterahvas, keskmise puudega ja 80% töövõimetust, ometi olen pingutanud tööl käia miinimumiga. Nüüd nõuab alaealise lapse ema elatisraha hagi esitamisega kohtule. Lapse emaga pole kunagi koos elanud, ometi on laps minu perekonnanimega. Ma ei suuda seda maksta (177€), kuna tööl käimisega on täiendavad kulud (transport, täiendavad ravimid jne.). Advokaati palgata ma ei jõua. Kas pean nüüd loobuma tööst ja jääma ainult pensionile? Või võtab kohus minu seisukorda, täiendavate kuludega tervisele ja tööle, arvesse elatisraha määramisel?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere,

Reeglina mõistetakse miinimumulatuses elatisraha vanemalt välja, kuid Teie olukorras võib siiski olla võimalik elatisraha vähendamine alla kehtiva miinimumi. PkS § 102 lõige 2 sätestab, et kohus võib mõjuval põhjusel vähendada elatist alla miinimummäära, muuhulgas võib mõjuvaks põhjuseks olla vanema töövõimetus.

Kindlasti peaksite oma olukorda hagiavaldusele kirjutatavas vastuses põhjalikult selgitama, et see kohtule selge oleks. Kui Teie majanduslik olukord on kehvemapoolne, võib Teil olla õigus riigipoolsele tasuta õigusabile – kui Teie taotlus riigi õigusabi saamiseks rahuldatakse, aitab esindaja koostada kohtule vastuse ja vajadusel esindab ka kohtus, seega soovitan Teil seda võimalust kindlasti uurida.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas ma saan kaitsta oma lapsi isa võlgade eest?07.02.2014

Olen oma kahe alaealise poja isast lahutatud ja kasvatan neid ilma tema toeta. Elatusraha ta lastele ei maksa kuna ta ei käi tööl ja on kimpus alkoholiga. Laste isal on tekkinud võlad pankade ees ja tema arvates need aeguvad ning seega ei kavatsegi ta neid maksma hakata. Mingit vara tal ei ole, sest maja, milles ta elab, on jaotatud viie lapse vahel ehk siis minu poegade ja mehe õepoegade vahel. Mida ma saaksin teha, et minu pojad ei peaks tulevikus ellu astuma oma isa võlgadega, kes ei ole neile elatisraha maksnud ja kelle juurde ei saa ma lapsi viia kuna alkohol on tema jaoks tähtsam.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui laste isal on võlgnevused panga ees, ei lähe need tema eluajal automaatselt (täisealistele) lastele üle. Kui laste isa peaks surema ja tema pärandvara moodustavad vaid võlad, saavad lapsed tema pärandi vastuvõtmisest loobuda – sellisel juhul ei lähe isa võlad lastele üle ka isa surma korral.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand