Perekonnaõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas on mingigi võimalus, et 25 aastat eraldi elades ei saaks mees nüüd tulla majast oma osa nõudma?26.05.2014

Tere! 1985.a hakkasime mehega maja ehitama. Seinad said püsti ja midagi sees ka tehtud, aga siis läks mees teise naise juurde ja jäin laste, laenu ja ehitusega üksi. Uue elukaaslasega olen elanud juba 25a ja meil on pea 20-aastane tütar. Eksmees on nüüd kuskilt välja ilmunud ja nõuab oma osa ja ei taha lahutust enne anda, kui raha kätte saab. Kas tõesti ei ole mingitki võimalust, et tal ei ole kinnisvarale mingit õigust. Kõige rumalam asi on see, et oleme siiamaani lahutamata. Omal ajal ei ilmunud ta välja ja jäigi asi pooleli. Kas oleks mingi õhkõrn lootus, kui oleks tunnistajad, kes tõendaksid, et ta pole seal vähemalt 25 aastat elanud ja investeerinud, rääkimata laenu maksmisest omal ajal (veneajal).
Soovin väga nõu. Ette tänades!

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Tsiviilseadustiku üldosa seaduse § 155 lõike 1 kohaselt on perekonnaseadusest tuleneva nõude aegumistähtaeg 30 aastat nõude sissenõutavaks muutumisest. Ühisvara jagamise nõue muutub sissenõutavaks alates abielu lahutamisest, seega on abikaasal õigus nõuda ühisvara jagamist 30 aasta jooksul alates abielu lahutamisest.

Selgitamaks, kui suur on Teie abikaasa osa ühisvaras, peaks teostama põhjaliku analüüsi, millist hetkel esitatud asjaolude pinnalt võimalik teha ei ole.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Mille alusel määrab kohus suhtluskorra, kelle soovide ja mis argumentide alusel?26.05.2014

Lugu järgmine. Käin Soomes tööl ja Eestis käin igal nädalavahetusel, vahest isegi tulen neljapäeval. Siis ex on vastu sellele, et veedan koos lapsega kõik nädalavahetused. Loomulikult see päris nii ei ole, sest ei nõua temalt igaks nädalavahetuses last, kuigi mul ei oleks ka selle vastu midagi, kuna sooviksin nii palju lapsega koos olla kui võimalik. Nüüd aga tahab anda ex kohtusse taotluse, et määratakse kindlaks suhtlus kord ja et kuus kaks nädalavahetust tema juures ja kaks minu juures. Ülejäänud aeg oleks siis kokkuleppel. Iseenesest tunduks nagu kõik ilus ja tore ja aus, kuid olen sellele vastu. Kuna minu silmis tähendaks see kokkuleppeline osa seda, et kuidas tal tuju on. Ja ametlikult saaksin vaid kuus neli päeva kokku lapsega kohtuda. Soovikski teada, et kas tema poolt on selline nõudmine normaalne ja kas läheks läbi või peaksin ikkagi hakkama ennast võitluseks ette valmistama. Sest mina nende tingimustega kindlasti nõus pole, sest vahest võin olla ka tihedamini Eestis kui iga nädalavahetus.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kohus arvestab suhtlemiskorra kindlaksmääramisel mõlema vanema huvide ja võimalustega, seades seejuures esikohale lapse huvid.

Pigem soovitaksin suhtlemiskorda kindlaks määrates välistada väga ebamäärased ja mitmeti tõlgendatavad tingimused, sest nende pinnalt tõusetub praktikas päris palju vaidlusi. Samas, kui Teie töögraafik on liikuv, on keeruline täpselt kindlaks määrata nädalasiseseid kohtumisi ja võibolla on tõesti mõistlikum nädalasisesed kohtumise kokku leppida jooksvalt. Näiteks võite lapse emaga kokku leppida selliselt, et nädalasiseid kohtumised lepite vastavalt Teie töögraafikule kokku kohtumiste toimumisele eelneval kalendrikuul.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas tohib kinkida korteri alaealisele lapsele?23.05.2014

Tere! Kas tohib kinkida korteri kahele lapsele, kellest aga üks neist on alaealine? Kas tohib vormistada notari poolt või on vaja vormistada kohtu kaudu?
Ette tänades vastuse eest

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Alaealisele lapsele kinnisvara kinkimiseks kohtu nõusolekut vaja ei ole, piisab vaid kinkelepingu sõlmimisest notari juures. Kui aga soovitakse alaealise lapsele kuuluvat kinnisvara võõrandada, tuleb eelnevalt küsida kohtu nõusolekut.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas toimida kui isa sai teada määratud alimentidest alles siis, kui helistati ja teatati, et ta on võlgu jäänud?23.05.2014

Kuidas toimida edasi, kui isale on määratud alimendid nii, et ta midagi ei tea, kuigi ta on abielus selle sama naisega ja nad elavad koos. Isa sai teada alles siis, kui talle helistati ja öeldi, et ta on ühe kuu alimendid juba võlgu.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kahjuks ei ole Teie kirjelduses infot selle kohta, kas isa on nüüdseks kohtulahendi kätte saanud. Võimalik, et isa jättis hagiavaldusele vastamata ja kohus tegi tagaseljaotsuse ning mõistis isalt elatise välja, samuti on võimalik, et isa jättis maksekäsu kiiremenetluses makseettepanekule vastuväite vastamata ja kohus mõistis määrusega isalt elatise välja.

Olenevalt tagaseljaotsuse tegemise kuupäevast on võimalik esitada kaja menetluse taastamiseks ja/või apellatsioonikaebus, kuid see on põhjendatud ainult juhul, kui elatis on alusetult välja mõistetud.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas toimub elatise maksmine täisealisele lapsele, kes jätab kooli pooleli ja ei lähe ka tööle?23.05.2014

Tere!
Kuidas toimub elatise maksmine täisealisele lapsele, kes jätab kooli pooleli ja ei lähe ka tööle? Kui ta kavatseb mõne aja pärast siiski jätkata kooliteed õhtukoolis, kas siis on tal ka kohustus käia tööl või taastub elatise maksmine koheselt, kui ta alustab õppimist ja kestab lapse 21-aataseks saamiseni vaatamata sellele, kui selleks ajaks pole kool veel lõpetatud?

Tervitustega

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui juba täisealiseks saanud laps jätab kooli pooleli, lõppeb vanematel tema suhtes ülalpidamiskohustus. Vanematel on ülalpidamiskohustus täisealise lapse suhtes, kes jätkab täisealiseks saanuna põhi- või keskhariduse omandamist ehk siis on ülalpidamiseks õigustatud vaid katkematult põhi- või keskharidust omandav täisealiseks saanud laps.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas elatise suurendamine on tõesti peatselt riigilõivuvaba?22.05.2014

Infoks:
Olukord leiab lahenduse - loodetavasti saab lähiajal lõpuks vastu võetud seadusemuudatus, mis kaotab riigilõivu maksmise elatise suurendamise korral. Aasta algul tegin pöördumise Õiguskantslerile ning eelnõus on sellesisuline muudatus juba sees. Kuna muudetav seadus on mahukas, siis on protsess aeganõudev. Asjade käiku saab jälgida siit: http://www.riigikogu.ee/?op=ems&page=eelnou&eid=d7073724-da3d-45f7-877b-31c882d378d5&
Loodame peatset lahendust!

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Olen seisukohal, et elatise suuruse muutmine peaks sarnaselt elatise väljamõistmise nõudmisega olema riigilõivuvaba, seega on võimalik seadusemuudatus igati tervitatav. Elatise esmakordne nõudmine ja elatise suurendamise/vähendamise nõudmine on sarnased nõuded ja isikuid ei tohiks seada ebavõrdsesse olukorda tulenevalt sellest, kas elatis on juba väljamõistetud või on põhjendatud mingil põhjusel elatist vähendada või suurendada. Olukorras, kus elatis on väljamõistetud mitmeid aastaid tagasi ja lapse vajadused on oluliselt kasvanud ning väljamõistetud elatis on märkimisväärselt väiksem kui kehtiv elatismiinimum, ei peaks elatise suurendamise hagilt tasuma riigilõivu. Sama kehtib minu hinnangul olukorras, mil vanemal ei ole enam majanduslikel põhjustel võimalik maksta elatist kohtulahendiga määratud ulatuses ja sellest tulenevalt on ta sunnitud esitama kohtule elatise vähendamise hagi.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas saan esitada kohtusse vastulause, kuna isa poolt taotletav elatise vähendamine mõjutab tugevalt lapse heaolu?20.05.2014

Tere.
Lapse isalt on välja mõistetud elatis summas 190 eurot. Isa käib "mustalt" tööl, ja tööandja näitab miinumumpalka. Kuna isa vabatahtlikult ei maksa, siis tuleb raha üle kohtutäituri vahendusel. Lapse isal on lisaks veel kaks alaealist last, nüüd tahab ta pöörduda kohtusse elatise vähendamiseks, 177 eurot kolmeks jagamiseks. Lapse isa elab kahe lapse emaga koos. Nende laste ema käib ka tööl.
Mina olen 80 protsendi ulatuses töövõimetu, saan töövõimetuspensioni. Kas ma saan esitada kohtusse mingi vastulause kuna elatise vähendamine minu lapsele mõjutab tugevalt tema rahalist toimetulekut.
Või millised on minu võimalused?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui lapse isa otsustab pöörduda kohtusse elatise vähendamise nõudega, on Teil igal juhul võimalus esitada hagile kirjalik vastus, samuti on Teil võimalus esitada oma seisukohad ja vastuväited kohtuistungil.

Reeglina mõistetakse vanemalt miinimumulatuses elatis, s.o hetkel 177,5 eurot, alati välja ja sama kehtib ka elatise vähendamisel – mõjuva põhjusteta elatist alla kehtiva miinimummäära ei vähendata.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas see on võimalik, kui soovin, et mind maetaks koduaeda või tuleb inimesi tingimata kalmistule matta?19.05.2014

Soovin, et peale minu surma maetaks mind minu koduaeda. Kas see on legaalne, või tuleb inimesi tingimata kalmistule matta?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kalmistuseadus ei kohusta otseselt surnu matmiseks kalmistule, seega võib surnu matmine teatud tingimustel ilmselt olla lubatud ka mujale kui kalmistule. Täpsemat infot soovitan küsida kohalikust omavalitsusest.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Mida peaksin tegema elatisraha suurendamiseks, sest miinimumelatis muutub iga aasta?19.05.2014

Mul on kaks last 16 a tütar ja nüüdseks 18 a saanud poeg, kes lõpetab gümnaasiumi.
2012 kevadel esitasin hagi ja 2012 a lõpus määrati kohtu korras elatisraha maksmise kohustus laste isale miinimumsummas 145 eurot lapsele, sõnastusega kuni lapse täisealiseks saamiseni. Siiani on ta seda raha enam-vähem korrektselt maksnud. Viimane kuu ei ole millegipärast maksnud, temaga kokku leppida ei ole midagi võimalik. Vahepeal on elatisraha suurus tõusnud 177 euroni kuus. Nagu ma olen aru saanud on vaja uuesti pöörduda kohtu poole elatisraha suurendamiseks. Sooviks on saada kohtumäärust, mis seob elatisraha elatusmiinimumiga ja selle tõusuga.
Küsimused:
1. Kas pean kindlasti jälle esitama hagi, või kas saab seda teha kuidagi lihtsamalt? Arvan, et kokkulepe laste isaga ei tule kõne alla, kuna ta ei suhtle üldse, ei vasta meilidele jne.
2. Kas hagi esitamiseks pean võtma taas advokaadi? Advokaadi tasud on suured ja seeläbi muutub tasuvus küsitavaks.
3. Kas peab maksma riigilõivu?
4. Kas kogu menetlus ei lähe sellisel moel kallimaks kui raha, mis lapsel on võimalik juurde saada?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui lapse isaga kokkuleppele saada ei õnnestu, tuleb tõepoolest elatise suurendamise nõudega kohtu poole pöörduda. Võimalik on taotleda elatise suurendamist selliselt, et elatise suurus seotakse alampalgaga ehk siis olukorras, mil alampalk tõuseb, suureneb automaatselt ka elatis.

Kui saate hagiavalduse koostamisega ise hakkama, ei ole juristi/advokaadi abi vajalik. Riigilõivu tuleb tasuda vastavalt summale, mille võrra soovite elatist suurendada – hagihinna leidmiseks tuleb korrutada üheksaga summa, mille võrra soovite igakuiselt makstavat elatist suurendada ja vastavalt hagihinnale leiate riigilõivuseadusest makstava riigilõivu suuruse.

Keeruline on öelda, kui kalliks kohtumenetlus Teie jaoks läheb, sest see oleneb suuresti sellest, kas saate hagiavalduse koostamisega ise hakkama või kasutate juristi/advokaadi abi.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kui suure summa ulatuses on võimalik välja nõuda lapse eest alimente?16.05.2014

Tere!
Kui suure summa ulatuses on võimalik välja nõuda lapse eest alimente? Esimesest abielust on kaks last (üks käib esimeses klassis, teine veel koolieelik). Abielu ajal võtsime korteri jaoks pangalaenu, mida mina nüüd maksan. Teisest kooselust on 3-aastane tütar. Küsimus seisnebki selles, et kui viimase lapse ema tahab mulle alimendid peale panna, siis mis mind ees ootab. Kui minu sissetulek on netos 500 eurot, laen on 160 eurot ja esimestele lastele maksan sümboolset elatusraha, siis milline oleks summa, mis kolmanda lapse ema saaks minult välja nõuda kohtu kaudu?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Elatise suurus sõltub eeskätt lapse vajadustest, kuid ei tohiks olla väiksem kui pool alampalka – käesoleval aastal on alampalga suuruseks 355 eurot, seega ei tohiks elatis ühele lapsele 2014. aastal olla väiksem kui 177,5 eurot. Nö elatise ülempiiri ei ole.

Arvestades Teie sissetuleku suurust ja asjaolu, et Teil on veel ülalpeetavaid lapsi, ei mõistaks kohus suure tõenäosusega Teilt kolmandale lapsele elatist välja suuremas summas kui miinimummääras ehk 177,5 eurot.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand