Perekonnaõigus


Küsimus: Mille alusel määrab kohus suhtluskorra, kelle soovide ja mis argumentide alusel?26.05.2014

Lugu järgmine. Käin Soomes tööl ja Eestis käin igal nädalavahetusel, vahest isegi tulen neljapäeval. Siis ex on vastu sellele, et veedan koos lapsega kõik nädalavahetused. Loomulikult see päris nii ei ole, sest ei nõua temalt igaks nädalavahetuses last, kuigi mul ei oleks ka selle vastu midagi, kuna sooviksin nii palju lapsega koos olla kui võimalik. Nüüd aga tahab anda ex kohtusse taotluse, et määratakse kindlaks suhtlus kord ja et kuus kaks nädalavahetust tema juures ja kaks minu juures. Ülejäänud aeg oleks siis kokkuleppel. Iseenesest tunduks nagu kõik ilus ja tore ja aus, kuid olen sellele vastu. Kuna minu silmis tähendaks see kokkuleppeline osa seda, et kuidas tal tuju on. Ja ametlikult saaksin vaid kuus neli päeva kokku lapsega kohtuda. Soovikski teada, et kas tema poolt on selline nõudmine normaalne ja kas läheks läbi või peaksin ikkagi hakkama ennast võitluseks ette valmistama. Sest mina nende tingimustega kindlasti nõus pole, sest vahest võin olla ka tihedamini Eestis kui iga nädalavahetus.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kohus arvestab suhtlemiskorra kindlaksmääramisel mõlema vanema huvide ja võimalustega, seades seejuures esikohale lapse huvid.

Pigem soovitaksin suhtlemiskorda kindlaks määrates välistada väga ebamäärased ja mitmeti tõlgendatavad tingimused, sest nende pinnalt tõusetub praktikas päris palju vaidlusi. Samas, kui Teie töögraafik on liikuv, on keeruline täpselt kindlaks määrata nädalasiseseid kohtumisi ja võibolla on tõesti mõistlikum nädalasisesed kohtumise kokku leppida jooksvalt. Näiteks võite lapse emaga kokku leppida selliselt, et nädalasiseid kohtumised lepite vastavalt Teie töögraafikule kokku kohtumiste toimumisele eelneval kalendrikuul.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand