Perekonnaõigus
Küsimus: Kas võlgnevuste sissenõue suunatakse esimeses järjekorras sellele abikaasale, kelle nimel on ühisvara?05.05.2014
Abikaasadel on ühisvaraks maja, samas on mõlemad oma firmas osanikud, kummalgi pool osakapitalist. Põhikirja järgi võib tehingutes esindada firmat vaid üks osanik. Maja on pandud praegu müüki, et selle müügist saadav raha võrdselt jaotada. Samas võib maja müük jääda venima, kuid üks osapooltest soovib siiski kiiremas korras lahutada (mehest) abikaasast, kes osutus petiseks ja viivitab kõigega, maja müügiga, abielu lahutusega, tekitab seoses ühisvaraga vaid võlgasid maksmata kommunaalmaksete näol. Maja on naise nimel ja kommunaalmaksete arved tulevad ka tema nimele. Ilmselt ajal kui nad on abielus ja ka pärast lahutust on kommunaalkulud ikkagi mõlemale võrdselt kohustuslikult. Kas võlgnevuste sissenõue suunatakse esimeses järjekorras abikaasale, kelle nimel on ühisvara, millelt tulenevad arved? Mis järjekorras "tülitatakse" abikaasat, kelle nimele arved ei tule, kuigi kes sisuliselt neid arveid tekitab? Kuidas oleks parim käituda naisel, kes sisuliselt kannatab, kui abikaasa notarisse ei ilmu abielulahutust korraldama? Kas jääb vaid kohtulik tee abielu lahutuseks ja ühisvara jagamiseks? Kas kohus saab nõuda ühisvara müüki panemist kui üks pooltest (mees) ei soovi müüa või lõpmatuseni venitab ja vingerdab sellega. Millised kohustused on lahutatud abiakaasal ühisvara suhtes kui ta kolib ära majast, mis ka pärast lahutust on endiselt ühisvara? Mis saab ühises firmas finantskohustustest, kuigi liisingulepingu sõlmis mees vaid üksi ilma naise nõusolekuta.
Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Kui abikaasadel ei õnnestu abielu lahutamise ja ühisvara jagamise osas kokkuleppele jõuda, tuleb tõesti nende küsimuste lahendamiseks kohtusse pöörduda.
Ühise elamispinnaga seotud kulutusi peaksid abikaasad kandma ühiselt, kuid praktikas nõuavad teenusepakkujad arvete tasumist ikkagi sellelt abikaasalt, kelle nimel on vastav leping sõlmitud.
Kui abikaasade vahel on abielulised suhted lõppenud, peaksid abikaasad võimalike komplikatsioonide vältimiseks abielu võimalikult kiiresti lahutama ja jagama ka ühisvara. Kohus saab ühisvara jagada vastavalt abikaasade poolt esitatud ühisvara jagamise viisidele – kui kumbki abikaasadest ühisvara müüa ei soovi, ei saa kohus abikaasasid selleks ka kohustada.
Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
- Prindi küsimus Saada sõbrale Tagasiside
- Õigus > Perekonnaõigus