Liiklusõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas valesti märgitu kellaaeg on alus parkimistrahvi vaidlustamiseks?21.04.2015

Tere
Elan Mustamäel ja minu kodu (kortermaja) ees on oma parkla, mille sisenemisel seisab märk, et parkimine on lubatud ainult KÜ lubaga, mis peab olema esiklaasile pandud. Mina unustasin selle loa välja panna ning sain Ühisteenustest trahvi 35 EUR. Parkimistrahvile oli märgitud kellaaeg 17.16, kuid parkimiskontrolör tegi trahvi tegelikult kell 20.59 (juhtusin ise aknast kõike nägema ning tegin ka pilti kontrolöri saabumisest). Kas valesti märgitu kellaaeg on alus trahvi vaidlustamiseks?

Ette tänades

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Kui on võimalik esitada tõendeid (nö alibi), et kl 17.16 asus Teie sõiduk teises kohas ega saanud seetõttu kehtestatud parkimisnõudeid rikkuda, võib trahvi vaidlustamine olla edukas.
 

Küsimus: Kas süüdi on vastasuunas parkinud auto juht, kuna tuled pimestasid oma reas sõitja ja tagajärjeks kraavisõit?21.04.2015

Õhtul pimedas asulavälisel teel parkis vasakul teepoolel sõiduk nr 1 tuledega. Parkivale sõidukile lähenes sõiduk nr 2 oma sõidureas ning parkiva sõiduki tuled pimestasid teda ning tekitasid arusaama, et talle sõidab auto vastu tema sõidureas. Sõiduk nr 2 sõitis kraavi. Kelle süü? Kas on õige, et sõiduk nr 1 saab trahvi valesti parkimise eest ning sõiduk nr 2 avarii põhjustamise eest?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Kahjuks ei ole liiklusõnnetuse põhjuste hindamine küsimuses esitatud informatsiooni pinnalt võimalik ega anna ka küsijale vastust, millest võiks abi olla. Iga liiklusõnnetus on omamoodi ning hinnang süülisusele ja vastutusele tuleb kujundada konkreetsete tehiolude pinnalt. Küsimuses esitatud kaasuse puhul tuleb tõendite pinnalt hinnata, kas kraavi sõitmine oli kraavi sõitnud juhile vältimatu ning kas parkiva sõiduki tulede põlemise ja kraavi sõitmise vahel esineb põhjuslik seos. Kaalutud arvamuse saamiseks soovitan pöörduda liiklusõnnetuse kohta kogutud tõenditega Teile sobivasse õigus- või advokaadibüroosse.
 

Küsimus: Kas juhtimisõigus võetakse nüüd pikemaks ajaks ära kui mees jäi joobes uuesti vahele?15.04.2015

Minu abikaasa jäi autoroolis vahele napsisena septembri kuus. Kuna tal ei olnud promille palju, ei tulnud kriminaalasja, tehti väärtegu ja võeti juhtimisõigus ära 8 kuuks. Aga ta kaebas selle otsuse edasi. Lõppkokkuvõttes jõustus kohtuotsus 13 märts ja sellel päeval juhtimisõigus peatati. Kohus jättis karistuse muutmata. Ta istus rooli jällegi alkoholi tarvitanuna 1.märtsil. Siis tal veel juhtimisõigus kehtis. Teine kord tal algatati kriminaalmenetlus, sest alkoholi veres oli rohkem. Nüüd ootab teda kokkuleppemenetlus. Tahtsin küsida, kas kohus saab veel pikendada juhtimisõiguse äravõtmist? Või siis läheb nüüd arvesse, et tal hetkeseisuga ei ole juhilube, mida ära võtta? Kas saavad 8 kuule otsa liita juhtimisõiguse äravõtmist?
Ette tänades

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Kuigi seadus ning kohtupraktika loovad võimaluse küsimusele mitut moodi vastata, siis võib praeguse õiguspraktika pinnalt siiski prognoosida, et kui Teie abikaasal uue teo toimepanemise ajal juthimisõigust ei olnud, siis ei võeta temalt ka uue teo toimepanemise eest juhtimisõigust ära.
 

Küsimus: Kas pärast abiellumist ja nimevahetust pean ka juhiloa ilmtingimata ümber vahetama, isikukood jäi ju samaks?14.04.2015

Abielludes võtsin mehe perekonnanime, kuid juhiluba jäi ümber vahetamata. Kui juhiluba enam füüsilise kaardina kaasas kandma ei pea, kas isikukoodi järgi leitakse mu vana nimega luba kehtivaks või tuleks see siiski ümber vahetada? Kas vana nimega dokumendiga sõitmise eest saab trahvi teha?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Juhtimisõigus omistatakse konkreetsele inimesele, mitte nimele. Inimest saab identifitseerida lisaks nimele ka muude tunnuste, näiteks isikukoodi järgi. Kui Teile on omistatud juhtimisõigus ja väljastatud juhiluba, siis on Teil juhtimisõigus olemas sõltumata nimevahetusest, mis on toimunud seoses abiellumisega. Nimevahetus võib küll tekitada asjaolude kontrollimise vajadust ja viivitust teel, kuid ei tähenda, et Teil juhtimisõigust ei ole. Soovitan abielutunnistust kaasas kanda. Välisriiki minekul võiks sekelduste vältimiseks juhiloa ära vahetada õige perenimega juhiloa vastu.
 

Küsimus: Kas esmase kiiruseületamise eest kohapealne trahv 100 eurot on õiglane?14.04.2015

Tere,
Ületasin kiirust 90 alas 120 km/h näitas stalker. Kiirteel ei näinud märki ja tunnistan, et minu viga. Aga kas kohapeal tehtud trahv 100 eurot on normaalne, kui varem pole ühtegi rikkumist olnud?
Tänud ette vastuse eest!

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Sellisel määral kiiruse ületamis eeest võib karistuseks määrata rahatrahvi kuni 400 eurot või juthimise õiguse äravõtmisega kuni 6 kuuni. Usun, et 100 euro suurune trahv on mõistlik.
 

Küsimus: Kas avarii süüdlane peaks korvama kahju, kui kindlustus korvas 2400 EUR, kuid autole olin kulutanud enne juba 6000 EUR?14.04.2015

Tere
Toimus liiklusõnnetus, kus põhjustajaks teine osapool, kes ka tunnistas oma süüd. Kindlustus maksis mulle välja auto keskmise turuhinna, 2400 eurot. Kuid samas ma suudan tõestada, et autole, mille ma soetasin umbes aasta tagasi on mul olnud kulusid 6000 eurot. Kuna ma ostsin auto laenuga ja loomulikult maksin ka laenu intresse pluss olin ma säästnud arved autole tehtud parandustest 1000 euro väärtuses. Kas sellisel juhul on õiguslikku alust nõuda liiklusõnnetuse põhjustajalt kohtu kaudu välja kahjud?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Teadmata, milliseid kulutsi Te silmas peate, saan vastata vaid hüpoteetiliselt.

Kahju hüvitamise esmärgiks on taastada olukord, mis oli olemas enne kahju tekkimist. See põhimõte kehtib nii kahju hüvitamise osas kindlustuse poolt kui ka kahju tekitaja poolt. Liiklusõnnetuse tagajärjel sai kahjustada Teie valduses olev sõiduk. Kindlustus hüvitas sõiduki turuväärtuse. Seega sai printsiibis taastatud kahjujuhtumi eelne olukord e. hävinenud sõiduki väärtuse suuruses summas maksti Teile raha. Eelduslikult saate selle raha eest soetada samaväärse sõiduki. Seega ei ole liiklusõnnetuse tagajärjel olukord Teie jaoks muutunud e. hävinenud sõiduki asemele saate hüvitise eest soetada uue samaväärse sõiduki ning hävinenud sõidukile tehtud kulutused ei oma tähtsust.

Kui aga saadud kindlustushüvitise eest ei ole võimalik samaväärset sõidukit soetada, tekib küsimus, kas kindlustusselts on hüvitise maksimise kohustuse täitnud nõuetekohaselt. Suurema kindlustushüvitise nõudmiseks peate tõendama, et sõiduki tegelik väärtus e. tõenäoline müügihind oli suurem, kui kindlustuse poolt teostatud hüvitis.
 

Küsimus: Kas politsei oleks pidanud mulle kohapeal näitama kiirusemõõteseadme protokolli?13.04.2015

Tere,
Ületasin kiirust 51km/h ja tehti protokoll ning otsuse saan kätte kuu aja pärast. Kiirusemõõteseadme protokolli ma näinud ei ole ja seda ka kohapeal ei tehtud. Kas politsei oleks pidanud seda mulle kohapeal näitama ja laskma ka allkirjastada?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Sõidukiiruse mõõtmise käigu ja tulemuse protokollimise kohustus tuleneb Vabariigi Valitsuse 16.06.2011.a määruse nr 78 "Nõuded kiirusmõõturi ja kiirusmõõtesüsteemi mõõteprotseduurile ning mõõtetulemuste töötlemisele" § 10 lg-st 1. Osundatud säte viitab ka haldusmenetluse seadusele. Samas sätestab eelviidatud määruse § 10 lg 2, et mõõtetulemust ei pea protokollima, kui mõõtetulemuse saamise aeg, koht, saamise viis, tehiolud või muud vajalikud andmed on riikliku järelevalve käigus foto- või videosalvestatud ning salvestiselt nähtuvad.

Seega pole välistatud, et kui Teile ei näidatud paberikandjal protokolli, siis on kiiruse mõõtmine salvestatud. Soovitan politseiasutuses tutvuda väärteo kohta koostatud toimikuga, et saada selgeks, millised tõendid/dokumendid on toimikusse kogutud. Harvad pole ka need juhtumid, kus inimene küll tõsimeeli kinnitab, et ta ei ole ühelegi dokumendile alla kirjutanud, kuid hiljem toimikut uurides selgub, et kõik vajalikud allkirjad on ettenähtud kohtades olemas. Politseiautos istudes ja erinevaid dokumente allkirjastades ei pruugi ärevusest teinekord väga meelde jääda, milliseid pabereid tutvustati ja kuhu sai allkirju antud. Seega tasub toimik rahulikumas õhkkonnas hiljem üle kontrollida.
 

Küsimus: Kas autole jääb kohe "märge külge", et on sõitnud lubadeta isik või tuleb see märge alles siis kui trahv jõustub?08.04.2015

Sõber sõitis ilma lubadeta ja politsei pidas kinni, sai trahvi, kuid trahv tuleb alles kuu aja pärast. Kas autole jääb kohe märge külge, et on sõitnud lubadeta isik või tuleb see märge alles siis kui trahv jõustub?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Veidi keeruline on aru saada lausest "sai trahvi, aga trahv tuleb kuu aja pärast". Ilmselt on tegemist olukorraga, kus isikule koostati väärteoprotokoll ja asjas vastu võetav otsus on isikule kättesaadav 30 päeva möödudes vastavalt väärteomenetluse seadustiku § 70 lg-le 4. Ma ei oska kommenteerida, kuidas toimub politsei operatiivandmekogudesse andmete sisestamine. Pole välistatud, et seos sõiduki ja seda juhtinud isiku (sh võimaliku rikkumise) kohta ilmub andmekogusse peale väärteosündmuse registreerimist.
 

Küsimus: Mis on võimalik trahvimäär tagaistmel turvavöö mittekasutamise eest, tegemist esmakordse rikkumisega?02.04.2015

Tere! Sain trahvi tagaistmel turvavöö puudumise eest. Tulin autosse poe juurest ja ei jõudnud veel turvavööd peale panna, kui 100m pärast oli politseinik väljas ja peatas auto. Kutsus mind välja. Küsis, kas ma olen teadlik, et turvavööta sõidu eest saab trahvi ja veel päris suure summa. Kinnitasin, et tean seda. Peale seda kutsus ta mind autosse (kus teine politseinik trahvis parajasti teist isikut) ja küsis kas olen nõus kiirteomenetlusega, selgitamata, mis see endast kujutab. Ma nõustusin. Seejärel käskis ta menetluse otsuse allkirjastada ja selgituse kirjutada. Järgnevalt alles hakkas ise otsust täitma, kontrollimata minu andmeid andmebaasist. Peale trahvi vormistamist ja minule esitamist (lihtsalt trahvi minu kätte andmist ja seletamist kuhu kontole raha pean kandma) tuli talle alles meelde küsida, kas ma olen üldse varem trahvi saanud (mida ta oleks pidanud ise andmebaasist järele uurima). Trahviks sain 15 trahviühikut ehk 60€ mis tundub esmase rikkumise kohta suhteliselt suur. Küsimus, kas tegelikkuses oleksin pidanud saama kõigest hoiatuse või vähemalt väiksema trahvi? Mis on üldse sellise seaduserikkumise eest minimaalne trahv? Kas seda on võimalik vaidlustada ja kas on üldse mõtet sellel?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Turvavarustuse kinnitamata jätmise eest võib karistuseks määrata kuni 50 trahviühiku suuruse karistuse. üks trahviühik = 4 eurot. Seega on karistuse maksmimaalseks suuruseks 200 eurot. Teile määratud karistus jääb alla sanktsiooni keskmist määra. Seega ei ole tegemist ilmselgelt liigraske karistusega. Hoiatuse kohaldamine või kohaldamata jätmine kuulub eelkõige ametniku diskretsiooniõigusesse. Kui Te leiate, et Teile määratud karistus on põhjendamatult raske, siis saate kiirmenetluse otsuse vaidlustada 15 päeva jooksul maakohtus, arvates otsuse kättesaamisest. Kuni kaebuse läbivaatamiseni kohtu poolt ja kohtuotsuse jõustumiseni, trahviotsus ei jõustu ja trahvi ei ole vaja seni maksta. Vaidlustamise mõttekust ma ilma konkreetse juhtumi asjaolusid analüüsimata hinnata ei oska.
 

Küsimus: Kas tohin teha B kategooria õppesõitu õpilasele nii, et autol on käru taga?02.04.2015

Kas tohin teha B kategooria õppesõitu õpilasele nii, et autol on käru taga? Oman juhendaja tunnistust.

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Liiklusseadus piirangut kerghaagise kasutamisele sõidupraktika saamise eesmärgil ei kehtesta.