Liiklusõigus


Küsimus: Mis on võimalik trahvimäär tagaistmel turvavöö mittekasutamise eest, tegemist esmakordse rikkumisega?02.04.2015

Tere! Sain trahvi tagaistmel turvavöö puudumise eest. Tulin autosse poe juurest ja ei jõudnud veel turvavööd peale panna, kui 100m pärast oli politseinik väljas ja peatas auto. Kutsus mind välja. Küsis, kas ma olen teadlik, et turvavööta sõidu eest saab trahvi ja veel päris suure summa. Kinnitasin, et tean seda. Peale seda kutsus ta mind autosse (kus teine politseinik trahvis parajasti teist isikut) ja küsis kas olen nõus kiirteomenetlusega, selgitamata, mis see endast kujutab. Ma nõustusin. Seejärel käskis ta menetluse otsuse allkirjastada ja selgituse kirjutada. Järgnevalt alles hakkas ise otsust täitma, kontrollimata minu andmeid andmebaasist. Peale trahvi vormistamist ja minule esitamist (lihtsalt trahvi minu kätte andmist ja seletamist kuhu kontole raha pean kandma) tuli talle alles meelde küsida, kas ma olen üldse varem trahvi saanud (mida ta oleks pidanud ise andmebaasist järele uurima). Trahviks sain 15 trahviühikut ehk 60€ mis tundub esmase rikkumise kohta suhteliselt suur. Küsimus, kas tegelikkuses oleksin pidanud saama kõigest hoiatuse või vähemalt väiksema trahvi? Mis on üldse sellise seaduserikkumise eest minimaalne trahv? Kas seda on võimalik vaidlustada ja kas on üldse mõtet sellel?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Turvavarustuse kinnitamata jätmise eest võib karistuseks määrata kuni 50 trahviühiku suuruse karistuse. üks trahviühik = 4 eurot. Seega on karistuse maksmimaalseks suuruseks 200 eurot. Teile määratud karistus jääb alla sanktsiooni keskmist määra. Seega ei ole tegemist ilmselgelt liigraske karistusega. Hoiatuse kohaldamine või kohaldamata jätmine kuulub eelkõige ametniku diskretsiooniõigusesse. Kui Te leiate, et Teile määratud karistus on põhjendamatult raske, siis saate kiirmenetluse otsuse vaidlustada 15 päeva jooksul maakohtus, arvates otsuse kättesaamisest. Kuni kaebuse läbivaatamiseni kohtu poolt ja kohtuotsuse jõustumiseni, trahviotsus ei jõustu ja trahvi ei ole vaja seni maksta. Vaidlustamise mõttekust ma ilma konkreetse juhtumi asjaolusid analüüsimata hinnata ei oska.