Korteriomandiõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kellelt peab nõudma teenuste eest tasumist, kas korteriomanikult või isikliku kasutusõigusega isikult?15.01.2013

Korterile on seatud isiklik kasutusõigus ning notariaalse lepingu järgi kohustub tasuma kõik maksud isikliku kasutusõigusega isik va maamaks ja elekter. Kellelt peab nõudma ühistu kommunaalteenuste jm korteriühistuga seonduvate teenuste võlgnevust - kas korteriomanikult või isikliku kasutusõigusega isikult?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, korteriühistu saab nõuda korteriga seotud kulude tasumist korteriühistu liikme käest, kelleks on korteriomanik. Korteriomaniku ja kolmandate isikute vahelised lepingud ei ole korteriühistule siduvad ükskõik mis vormis need ka tehtud ei ole. Juhul, kui plaanite minna võlanõudega kohtusse, ning kinnistusametist on nähtav korteriomandil lasuv koormatis isikliku kasutusõiguse näol, siis tasub aja kokkuhoiu mõttes ette läbi analüüsida, kas isiklik kasutusõigus võib hakata takistama korteri võimalikku müümist täitemenetluses. Kui selline oht on olemas, siis tasuks kindluse mõttes eelnevalt juristiga konsulteerida.
Tervitades,
Andry Krass
 

Küsimus: Kuidas saavad enda eest seista 13 korteri omanikud kui korteriühistu otsuseid võtab vastu üks inimene, kellele kuulub 14 korterit?15.01.2013

"Olukorras, kus juhatus ei täida oma kohustusi, saab korteriomanik algatada korteriühistu üldkoosoleku kokkukutsumise uute juhatuse liikmete valimiseks."

Meie majas on üles kerkinud suur probleem - KÜ juhataja omab läbi oma firmade 14 korterit ning meie (teised omanikud) vaid 13 korterit. Tegelikult on kaks maja – üks, milles meie elame, on valmis ehitatud maja ja teine mittevalminud vana laohoone, kuid mingil moel tehti notaris jagamine 11 korteriks, mille omandas juhataja firma. Kinnisvararegistris on neil hoonetel sama number. Kui meil oli koosolek, otsustas ta ainuisikuliselt, et tema on KÜ juhataja (kuna tal on üle 50% häältest) – "ja punkt". Ta ei koosta ühtegi protokolli ega aruta meiega ühegi teise teema üle. Samuti ei ole ta koostanud ühtegi aruannet. Kas on olemas mingi juriidiline võimalus selle probleemi lahendamiseks? Kahjuks ei ole mina veel suutnud seda leida.

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, olukord on keeruline, kuid kaugeltki mitte lootusetu. Otsenorm probleemi lahendamiseks küll puudub, kuid sellisel juhul tuleks lihtsalt tugineda tsiviil- ja korteriomandiõiguse üldpõhimõtetele.
Esimeseks normiks, mille vastu enamuskorterite omanik on eksinud, on tsiviilseadustiku üldosa seaduse paragrahv 32, mille kohaselt peavad juriidilise isiku osanikud, aktsionärid või liikmed, samuti juriidilise isiku juhtorganite liikmed omavahelistes suhetes järgima hea usu põhimõtet ja arvestama üksteise õigustatud huve.
Teine norm, mida tuleb antud juhul silmas pidada, on korteriomandiseaduse paragrahv 15 lg 1, mille kohaselt valitsevad korteriomanikud kaasomandi eset ühiselt.
Kolmandana juhin tähelepanu korteriühistuseaduse paragrahvile 12, mille kohaselt peab korteriühistu liige, kellele korteriühistu asutamise ajal kuulus üle poole kõigist korteriomanditest, kahe nädala jooksul, arvates päevast, kui tema häälte arv korteriomandite võõrandamise tõttu vähenes alla poole kõigist häältest, kutsuma kokku erakorralise üldkoosoleku korteriühistu põhikirja ja juhatuse koosseisu muutmise otsustamiseks. Antud juhul toimus kõik küll pöördvõrdeliselt, kuid lähtudes normi mõttest pidanuks korteriomanik, kes valitseva mõju korteriühistus saavutas, andma teistele korteriomanikele võimaluse põhikirja muutmiseks.

Kokkuvõtvalt ütlevad kolm eeltoodud normi, et
(a) korteriomanikud on omavahel kaasomandi kaudu lahutamatult seotud,
(b) neil tuleb üksteise huvidega arvestada ning
(c) juhul, kui toimub sündmus, mis korteriomanikevahelisi suhteid mõjutab, siis tuleb korteriomanikevahelisi suhted sellest sündmusest lähtudes korrigeerida.

Minu isiklik arvamus on, et Teie korteriühistu põhikirjas olev häälte jagamise punkt on tühine, kuna enamushäälte omanik ei kutsunud kokku üldkoosolekut põhikirja muutmiseks. Sellises olukorras kehtib hääletamisel üldregulatsioon korteriomandiseaduse paragrahv 19 lõige 1 näol, kus igal korteriomanikult sõltumata korterite arvust üks hääl.

Tervitades,
Andry Krass
Õigusteaduse magister
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kuhu pöörduda, kui korsten on ebaseaduslikult püstitatud, kuna selleks ei ole saadud kõigi korteriomanike luba?15.01.2013

Tere!
Tänan eelneva vastuse eest. Kuid nüüd siis minu korstna saaga nii kaugel, et see tehti siiski valmis ja kasutatakse.
Nimelt, on tegu siis sellega, et 12 korteriga majas 1 korter ehitas omale pioneer-pliidiga keskkütte ja ehitas läbi vahelae korstna katusele välja.
Hetkel olemas kirjavahetus KOV, kes ütles, et kui korteriomanikul päästeameti luba olemas (päästeamet andis loa) ja juhatuse otsus ka olemas, siis seda korstent võib ehitada! Täpsustan, et juhatuselt saadi paberi peale allkirjad nii, et korstna ehitaja käis neil ukse taga allkirju küsimas (juhatus 2 liikmeline).
1. Nüüd mul küsimus, kas ja kuhu (mis võimu poole) peaksin ma pöörduma selle probleemiga (sest Teie eelneva vastuse kohaselt peab olema kõigi korteriomanike luba)?
2. Kas mina, kui KÜ liige, saan midagi ette võtta kas siis juhatusega või korstnapüstitajaga?

Ette tänades

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, oma õiguste kaitseks saate pöörduda kohtusse. Vastava õiguse annab Teile korteriomandiseaduse paragrahv 15 lõige 5. Hagi tuleb esitada korteriühistu vastu, kes ei täida oma kohustust säilitada kaasomandi eset vastavuses korteriomandiseaduse paragrahv 4 lõikes 4 sätestatud projektiga, ning korteriomaniku vastu, kelle reaalosas ebaseaduslik ehitis asub.

Lugupidamisega,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Mida saavad korteriomanikud ette võtta ühe korteri osas, mille elanikud lagastavad ja häirivad teiste elu?10.01.2013

Tere!
Elan 20 korteriga majas, millest ühe korteri inimesed pidevalt häirivad kõiki teisi elanikke. Küll valju muusikaga, kuid sellest veelgi enam - kogu ühise ala lagastamisega - liftid ja koridorid on täis oksendatud, klaasuksed määrdunud, aknast visatakse suitsukonisid alla parkivatele autodele, samuti on alla oksendatud. Paar korda on ette jäänud ka tulekahju signaalnupp, mille vali heli keset ööd on terve maja äratanud - see peaks lausa kriminaalne vist ju olema?
Kas on mingeid legaalseid viise, kuidas sellisest soovimatust naabrist vabaneda? Kas on näiteks reaalne selline asi, et kui kõik teised elanikud ühehäälselt otsustavad, et ei soovi sellist naabrit - õigus sundida neil lahkuma majast?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, õigus kohustada naabrit korterit müüma, on Teil antud olukorras olemas. Asjakohaseks sätteks on korteriomandiseaduse paragrahv 14 lõige 1. Sama paragrahvi lõige 2 annab ka näidiskataloogi juhtumitest, kus võõrandamisnõude esitamine on õigustatud:
- korteriomanik on vähemalt kuue kuu majanduskulude tasumisega viivitanud üle kolme kuu;
- korteriomanik häirib oma tegevusega oluliselt teiste korteriomandite kasutamist;
- korteriomanik ei hoia korteriomandi reaalosa korras ning ei hoidu kaasomandi eseme kasutamisel tegevusest, mille toime teistele korteriomanikele ületab omandi tavakasutusest tekkivad mõjud;
- korteriomanik ei võimalda korteriomandi reaalosa kasutamist kaasomandi eseme korrashoiuks.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas korteriühistul on õigus võlglase korteris elekter välja lülitada või on ainuke lahendus kohtusse pöördumine?09.01.2013

Tere! Oleme pisike 7 korteriga KÜ. Meil on probleem ühe korteriomanikuga, kes ei tasu kommunaalkulusid (elekter, vesi, prügi, remondifond). Tegemist on ahjuküttega majaga. Nimetatud korteris ei elata, käiakse aeg-ajalt. Seetõttu köetakse korterit elektriga (õhksoojuspump ja põrandaküte). Üldiselt on nimetatud korteri igakuine elektri tarbimine pool terve maja elektri tarbimisest (talvel keskmiselt 1400 kW kuus). KÜ-l on leping Eesti Energiaga, seega tasub KÜ praegu selle korteri arveid.
Kas KÜ-l on õigus lülitada selles korteris vesi ja elekter välja (tehniliselt on see võimalik)? Kas selleks piisaks kõikide teiste korteriomanike kirjalikust nõusolekust? Või on ainus võimalik lahendus kohtusse pöördumine.
Ette tänades, KÜ.

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, kui küsimus puudutab elektri väljalülitamist õiguskaitsevahendina, siis võlaõigusseaduse paragrahv 101 lg 1 p 2 seda lubab. Samas peab korteriühistu arvestama sellega, et elektri väljalülitamine ei tohi tekitada probleeme teistele korteriomanikele (küttekulu suurenemine, kaasomandi eseme säilimine vms). Viimatinimetatud olukorras peavad elektri väljalülitamisega nõustuma kõik korteriomanikud.

Tervitades,
Andry Krass
 

Küsimus: Kuhu pöörduda, kui naaber eemaldas ebaseaduslikult kandva seina?09.01.2013

Tere! Meil on selline probleem, et naabrid, kes elavad üleval, tegid ebaseaduslikku ümberplaneerimist ning lõhkusid kandeseina maha. Seoses sellega on meil väga hea kuuldavus korteris. Tegime heliisolatsiooni, aga see eriti ei aita. Kas on võimalik taotleda seda, et naabrid taastaksid kandeseina ja kelle poole pöörduda?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, vaheseinad on kaasomandi ese ning nende eemaldamine eeldab korteriomanike kokkuleppe olemasolu. Kokkuleppe puudumise korral saate esitada naabritele nõude vaheseina taastamiseks või võimaluse korral selle ise taastada.
Juhul, kui naaber ettekirjutust ei täida, siis tundub kõige efektiivsemaks viisiks oma õiguste kaitsel taotleda naaberkorteri võõrandamist, alustades uue korteriomaniku tekkides vaheseina taastamise nõudega otsast peale. Alternatiivselt tasub abi otsida kohaliku omavalitsuse käest, kellel on samuti seadusest tulenev õigus teostada ehitistes järelevalvet ning teha vajadusel ettekirjutusi.

Lugupidamist,
Andry Krass
 

Küsimus: Kuidas lahendada olukord, kui mitme kortermaja inimesed ei saa oma kodule ligi, sest sissesõidutee on erastatud ühe kinnistu juurde?08.01.2013

Linnatänavalt maja ette viiv sissesõidutee on erastatud ühe kinnistu osaks, kusjuures kinnistuandmetel ei ole tegemist teega, vaid tavalise maaga (reaalselt on siiski tee, asfalteeritud ning 6 m lai, ajalooliselt kasutatud alati sissesõiduteena ümberkaudsetele kinnistutele).
Tekkinud on olukord, mil naabruses olevate korterelamu elanikel ei ole enam võimalik oma kinnistule sõita, sest olemasolev tee on ühe kinnistu (samuti kortermaja) eramaa ning on otsustanud keelata naabritel selle kasutamise.
Mõnel naaberkinnistul on piirnevus avaliku teega (mitte kõigil), et avalikult teelt oma kinnistule saada peaks aga uue tee ehitama, mida loomulikult inimesed ei soovi.
Hetkeolukorras puudub mitmel kortermajal ligipääs oma kinnistule, sealhulgas teenindavatel autodel nagu kiirabi, prügivedu jne jne.
Kuidas antud olukorda lahendada? Tegemist on selgelt erastamisveaga, omavalitusus ei ole jätnud elanikele ligipääsu kortermajadele.

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, asjaõigusseaduse § 156 lg 1 kohaselt on omanikul, kelle kinnisasjale puudub vajalik juurdepääs avalikult kasutatavalt teelt või kinnisasja eraldi seisvalt osalt, õigus nõuda juurdepääsu üle võõra kinnisasja. Juurdepääsu asukoht, kasutamise tähtaeg ja tasu määratakse kokkuleppel. Kui kokkulepet ei saavutata, määrab juurdepääsu ja selle kasutamise tasu kohus. Juurdepääsu määramisel tuleb arvestada koormatava kinnisasja omaniku huve.
Eeltoodud sätte põhjal on seega olukord üheseselt selge - naaberkinnistu omanik on kohustatud võimaldama oma kinnistu kasutamist juurdepääsuks Teile kuuluvale kinnistule. Praktikas teeb olukorra keeruliseks asjaolu, et mõlemad kinnistud on jagatud korteriomanditeks, mis tähendab seda, et juurdepääsu servituudi nõude peab esitama ning selleks nõusoleku andma iga korteriomanik eraldi.
Sõltumata viimatinimetatud raskusest laheneb probleem seda kiiremini, mida varem juurdepääsuservituudi nõue naaberkinnistul asuvate korterite omanikele esitatakse.

Tervitades,
Andry Krass
 

Küsimus: Kas katuseakende ja katuse lumest rookimine on katusekorteri omaniku või korteriühistu kohustus?07.01.2013

Meil on 6-kordne viilkatusega korterelamu. Ühistu müüs pööningu ära, et sinna ehitada korter. Nüüd lumega selle korteri omanik nõuab, et me roogiksime katust, et tema katuseakendest tilgub muidu vesi sisse. Ühistu kahjuks pole sellega nõus, sest katus ei pea sellele muidu vastu. Kas ühistu on kohustatud paigaldama selle korteri akendele soojendustraadid ja elektri kinni maksma või on need aknad korteriomaniku rida, ja ka katuseakende puhtaksrookimine on korteriomaniku enda rida.
Tänud vastamast

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, nii katus kui aknad kuuluvad korteriomandiseaduse paragrahv 1 lõige 2 ja paragrahv 2 lõige 1 kohaselt korteriomanike kaasomandisse ning seetõttu peavad korteriomanikud neid korras hoidma ühiselt.

Lugupidamisega,
Andry Krass
 

Küsimus: Kas mul on õigust küsida korteriühistult kompensatsiooni ülekütmise eest?07.01.2013

Tere!
Meil on 24-korteriga ühistu ja ühes püstikus on tubade temperatuur 18-20 vastavalt korrusele, 3. korrusel 20 ja 1. korrusel 18 kraadi.
Nemad tahtsid, et neil oleka ka 21-22 kraadi ja ühistu peale 23-24 kraadise seadistuse. Nüüd on paljudes korterites 24 kraadi ja me ei taha nii sooja. Oleme ühistule teinud märkuse, aga asjata.
Minu küsimus oleks, et kui alakütmise korral on õigus nõuda kompensatsiooni, et kas ülekütmise eest ka on õigust kompensatsiooni küsida.
Ette tänades

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, ülekütmisega seotud nõuet välistavaks asjaoluks on asjaolu, et Teie ise olete küttesüsteemi kaasomanikuks ning seetõttu vastutav selle eest, et temperatuur ei jaotu korterite vahel ühtlaselt. Küttesüsteemi kordategemise õigus on nii korteriühistul kui üksikul korteriomanikul.

Tervitades,
Andry Krass
 

Küsimus: Millised on korteriomanike õigused öelda "ei" parkla suuremahulise renoveerimise osas?03.01.2013

Tere!
Palun kas Te selgitaksite, millised on korteriomanike õigused järgmises situatsioonis: 60-korteriga ühistu juhatus saatis elanikele ettepaneku elamu juures oleva parkla suurejooneliseks renoveerimiseks. Soovitakse ehitada sademete äravoolusüsteem ja katta parkla kivikattega. Tööde teostamine algaks juhatuse arvates kolme aasta pärast. Parkla rekonstrueerimiseks tahetakse kohe tellida projekt, mille maksumuseks on märgitud hetkel 3000 eurot. Tööde teostamise summaks on välja pakutud 45-50 tuhat eurot. Kuna meie ühistul raha pole, siis peaksid kõik korteriomanikud maksma kolme aasta jooksul ühistule 20 eurot kuus. Maksame hetkel viis aastat tagasi võetud miljonilist laenu (maksta on jäänud veel viis aastat). Ühistu juhatuse liikmetele maksame aastas ca 5000 eurot palkadeks ja haldus-hoolduskulusid koguneb alla 2000 euro aastas. Majas on paljudel inimestel majanduslikud raskused (pensionäridel pension väike, on ka töötuid ja maksuraskustes inimesi). Lähtuvalt eelnevast on paljud korteriomanikud andnud eitava vastuse. Tegemist on suures mahus renoveerimisega.
Leian, et kolme aasta pärast on hinnad veel tõusnud ja kes maksab siis ülejäänud summa - ehitus jääb lihtsalt seisma. Pank ei anna laenu ja see on igati õige, kuna eelmine laen on peal. Küsin: millised õigused on ühistu liikmetel otsustamisel? Kas otsust saab vastu võtta 51% hääleenamusega või on siiski vajalik kõikide ühistuliikmete nõusolek ja inimesed saavad otsustada oma võimalusi järgides? Mida teha kui juhatus kavatseb kasutada jõumeetodit?

Tänan Teid!
Edu uuel aastal!

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, esimese asjana soovitan kontrollida, kas rekonstrueeritav parkla üldse asub Teie kaasomandis oleval kinnistul. Tallinnas see üldreeglina nii ei ole ning sellisel juhul ei ole te kohustatud korteriühistu otsustele alluma (kuna iga omanik hoiab oma omandit ikka ise korras). Asjakohaseks sätteks on korteriomandiseaduse paragrahv 13.
Juhul, kui parkla asub Teie kaasomandis oleval kinnistul, siis tuleb Teil korteriühistu otsusele alluda eeldusel, et kulude suurus ja nende kokkukogumise aeg on mõistlikud.

Tervitades,
Andry Krass, M.A.L.