Õigus
Küsimus: Kas on seadusega vastuolus, kui korteriühistu juhatuse liige ise koristab ja saab selle eest tasu?16.09.2017
KÜ-l puudus siiani haldus- ja koristusteenus. Aastaid koristas üks KÜ juhatuse liige, selle eest tasu saamata. Nüüdseks elamu renoveeriti ja hakati soovima koristust. Hiljuti toimus KÜ üldkoosolek, kuna vana juhatuse valitsemise aeg sai läbi. Valiti uus juhatus 1 liikmeline ja jätkab seesama juhatuse liige, kes enne ka koristas. Kehtestati ühehäälselt haldus- ja hooldustasu. Lepiti kokku, et KÜ juhatus korraldab trepikodade koristamise. Keegi kohal viibinutest ei avaldanud soovi ise koristama hakata. Paar nädalat ei toimunud midagi ja siis otsustas KÜ juhatuse liige ise koristama hakata. Kas see on võimalik? Juhatus on 1 liikmeline ja ise ta endaga lepingut sõlmida ei saa. Koosolekul lepiti kokku, et KÜ juhatus korraldab koristamise, aga ei lepitud otseselt kokku kes seda teeb. Kas on kuidagi seadusega vastuolus, kui ta nüüd ise koristab ja tasu selle eest saab? Enamik oleks sellega kindlasti nõus, kuid majas on üks omanik, kes nüüd äkki kui juba koristus toimub, seda ise teha tahaks. Kui see on seadusega vastuolus, siis kuidas saaks juhatuse liikmele seda tasustada?
Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Kui juhatuse liikme poolt juba osutatakse korteriühistule (ilma sellekohase otsuseta) koristusteenust, siis on võimalik teenuse osutamine kooskõlastada ka järgmisel korteriühistu üldkoosolekul, kuid soovitav on koosoleku kokkukutsumisega mitte viivitada.
Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
Küsimus: Kas on õige otsus, et üldkulud jagatakse omanike vahel võrdselt - mul on üksnes korterist 10 korda väiksem keldriboks?16.09.2017
Seadusega olen automaatselt ka KÜ liige, kuid minu omandiks on vaid pisike keldriboks, mis on eluruumina registreeritud. KÜ aga otsustas, et maja üldkulud tuleb jagada liikmete arvuga võrdselt, mitte ruutmeetrite järgi. Kas selline otsus on seadusega õiglane, et nii mind tasustada samade kuludega nagu 10 korda suuremaid kortereid? Või on mingi moodus, kuidas ma saaks ühistu liikmelisusest loobuda?
Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Korteriühistus reguleerib kulude jagamist korteriühistu põhikiri. Kui põhikirjas ei ole üldkulude jagamist reguleeritud, siis tuleb nende jagamisel lähtuda korteriühistuseaduse paragrahv 15 primm lõikest 1, mis ütleb, et kulud tuleb korteriomanike vahel jagada lähtudes korteriomandi üldpinnast.
Juhul, kui korteriühistu jagab majandamiskulusid vastuolus oma põhikirjaga ja/või korteriühistuseadusega, siis on korteriomanikul õigus keelduda nende kulude tasumisest.
Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
Küsimus: Kas MTÜ võib sise-eeskirjaga kehtestada rahalisi trahve?15.09.2017
Tere. Olen liige MTÜs mis koondab enda alla maakonna jahimehed. MTÜ sisekorras on kirjas, et kui keegi meestest ei ole nõus MTÜ maja eest lund lükkama talvel, peab ta MTÜle maksma trahvi. Kas MTÜ võib sise-eeskirjaga kehtestada rahalisi trahve? Kas MTÜ liikmeid võib ilma lepinguta, näiteks võlaöigusliku lepinguta tasuta tööle rakendada?
Vastus: Liina Karlson, Õigus- ja maksunõustaja, Themis Õigusbüroo OÜ, http://www.themis.ee/

Küsimus võib tekkida sellest, kas leppetrahvi suurus on mõistlik ning kas leppetrahvi sanktsioon võib olla vastuolus hea usu põhimõttega, kuna ühenduses peab arvestama liikmete huvidega (tsiviilseadustiku üldosa seadus paragrahv 32). Seega võib olla, et säte on vastuolus eelviidatud sättega. Selle kindlaks tegemine on aga juba keeruline kohtuvaidlus.
Alternatiivne skeem oleks ilmselt see, et lumelükkamise teenus ostetakse sisse ning sellega kaasneb kulu, mida üheskoos kandma peab. Ilmselt üritatakse kulu vältida ning eeldatakse igaühe panust MTÜ tegemistesse.
Täiendavate küsimuste korral kirjutage liina.karlson@themis.ee.
Küsimus: Kui pika aja peab tööandja ette teatama, kui hakkab koondama?14.09.2017
Tere,
Kui pika aja peab tööandja ette teatama, kui hakkab koondama?
Kui palju on koondamishüvitis, kui tööandja ei teata piisavalt ette koondamisest?
Töötatud aeg on 11 aastat. Nüüd tahetakse koondama hakata, kuna pole nii palju töölisi sellele ametikohale vaja.
Lugupidamisega
Kui pika aja peab tööandja ette teatama, kui hakkab koondama?
Kui palju on koondamishüvitis, kui tööandja ei teata piisavalt ette koondamisest?
Töötatud aeg on 11 aastat. Nüüd tahetakse koondama hakata, kuna pole nii palju töölisi sellele ametikohale vaja.
Lugupidamisega
Vastus: Kaire Saarep, Ennetusosakonna juhataja, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Etteteatamistähtaeg tööandjapoolsel erakorralise ülesütlemise korral majanduslikel põhjustel (koondamine) sõltub töötaja töötatud ajast tööandja juures. Töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 97 lg 2 kohaselt teatab tööandja erakorralisest ülesütlemisest majanduslikel põhjustel (koondamine) töötajale ette vähemalt 90 kalendripäeva kui töösuhte tööandja juures on kestnud enam kui 10 aastat. Etteteatamistähtaeg hakkab kulgema hetkest, mil töötaja saab kätte kirjaliku ülesütlemisavalduse. Kui tööandja teatab ette vähem kui seaduses sätestatud, siis tuleb maksta hüvitist vähem ette teatatud aja eest keskmise töötasu alusel (TLS § 100 lg 5). Keskmine töötasu arvutatakse viimase kuue kuu töötasude põhjal, mis on sissenõutavaks muutunud.
Koondamise korral maksab tööandja koondamishüvitist ühe kuu keskmise töötasu ulatuses (TLS § 100 lg 1). Kui töösuhe tööandja juures on kestnud enam kui 10 aastat, siis maksab Töötukassa lisaks kahe kuu hüvitise (TLS § 100 lg 2).
Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
Küsimus: Kas tööandja võib saata minu töötelefonile sms i ükskõik mis kell ja nõuda minu ilmumist tööülesandeid täitma?12.09.2017
Tere töötan täistööajaga töölepinguga s.o. 8.30-17.00 ja 40 tundi nädalas
autojuhina
Töölepingus siis niisugune punkt:
Tööandja korraldusel on Töötaja kohustatud töötama ka tööaja väliselt, kui tööülesannete täitmine sellisel ajal ei ole vastuolus töö olemusega ning töö sellisel ajal on vajalik Ettevõtte normaalseks funktsioneerimiseks.
Kas tööandja vastavalt sellele punktile võib saata minu töötelefonile sms i ükskõik mis kell ja nõuda minu ilmumist tööülesandeid täitma,
autojuhina
Töölepingus siis niisugune punkt:
Tööandja korraldusel on Töötaja kohustatud töötama ka tööaja väliselt, kui tööülesannete täitmine sellisel ajal ei ole vastuolus töö olemusega ning töö sellisel ajal on vajalik Ettevõtte normaalseks funktsioneerimiseks.
Kas tööandja vastavalt sellele punktile võib saata minu töötelefonile sms i ükskõik mis kell ja nõuda minu ilmumist tööülesandeid täitma,
Vastus: Kaire Saarep, Ennetusosakonna juhataja, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Kui töötaja töötab arvestuslikult 8 tundi päevas ja 40 tundi seitsmepäevase ajavahemiku jooksul, siis on tegemist täistööajaga. Kui töötaja töötab 8 tundi päevas 5 päeva nädalas (iga nädal samadel päevadel), siis on tegemist nn tavalise tööajaga. Kui töötaja, kelle tööaeg on E-R kell 8.30-17.00, nn tavaline tööaeg, töötab peale kella 17.00 või nädalavahetustel, siis on ta teinud ületunnitööd. Ületunnitöö saab olla üksnes kokkuleppeline (TLS § 44 lg 1). See tähendab seda, et tööandja saab teha töötajale ettepaneku ületunnitöö tegemiseks, kuid töötajal on õigus ületunnitöö tegemisest keelduda. Ületunnitöö ei saa olla ette planeeritud, st selle tegemises ei saa abstraktselt kokku leppida. Ületunnitöö olemusest tulenevalt on tööandjal ja töötajal vaja ületunnitöö tegemises iga kord eraldi kokkulepe saavutada. Näiteks ei saa töötaja ja tööandja töölepingu sõlmimisel leppida kokku üldises klauslis, mille järgi teeb töötaja ületunnitööd vastavalt vajadusele. Selline kokkulepe on tühine ning eraldi kokkulepe tuleb iga kord siiski eraldi saavutada (ületunnitööst saab täpsemalt lugeda TLS kommenteeritud väljaandest lk 92-95 http://www.sm.ee/sites/default/files/content-editors/eesmargid_ja_tegevused/Too/Toolepingu_seadus/selgitused_toolepingu_seaduse_juurde.pdf).
Kui töötaja peab peale tööaega olema tööandjale kättesaadav ehk töötaja ei ole kohustatud täitma tööülesandeid, kuid on kohustatud olema valmis tööandja korralduse alusel tööülesandeid täitma asuma, siis on tegemist valveajaga (TLS § 48 lg 1). Valveaja kohaldamisel tuleb silmas pidada, et töötajale oleks tagatud igapäevane ja iganädalane puhkeaeg (TLS § 48 lg 2).
TLS § 51 lg 1 kohaselt peab töötajale 24-tunnise ajavahemiku jooksul jääma vähemalt 11 tundi järjestikust puhkeaega. TLS § 52 lg 1 kohaselt peab töötajale seitsmepäevase ajavahemiku jooksul jääma vähemalt 48 tundi järjestikust puhkeaega.
Toome selgitava näite. Töötaja tööaeg on 8 tundi, millele järgneb valveaeg. Arvestades TLS § 48 lg 2 ja TLS § 51 lg 1 piirangut, saab valveaeg antud juhul olla maksimaalselt 5 tundi pikk, millele peab järgnema vähemalt 11-tunnine järjestikune vaba aeg. See tähendab, et tööaeg + valveaeg kokku ei tohi minna vastuollu töö- ja puhkeaja regulatsiooniga.
Valveaega tuleb eristada tööajast. Kuna valveajal ei saa töötaja täiel määral puhkamisele keskenduda ning peab olema vajadusel valmis kohe tööülesandeid täitma, on õigustatud valveaja eest tasu maksmine 1/10 ulatuses kokkulepitud töötasust (TLS § 48 lg 1). On lubatud kokku leppida ka suuremas valveaja tasus.
Kui töötaja peab valveaja katkestama ja asuma täitma tööülesandeid, siis tööülesannete täitmise eest tuleb maksta kokkulepitud töötasu (TLS § 48 lg 3). Näiteks kui töötaja valveaeg on planeeritud kestma 5 tundi, kuid see katkestatakse ja töötaja peab asuma täitma tööülesandeid 2 tunni ulatuses, siis saab ta valveajatasu 3 tunni eest ja töötasu 2 tunni eest.
Lisame, et valveaja puhul on tegemist kokkuleppega, mitte tööandja poolt ühepoolselt määratava kohustusega. Tööandja võib töötajale teha ettepaneku valveaja kohaldamiseks, kuid töötaja võib sellest keelduda. Keeldumisest on soovitav teada anda kirjalikult, et vältida hilisemaid arusaamatusi.
Kui valveajas ei ole kokku lepitud, siis üldjuhul ei pea töötaja tööandjale peale tööaega kättesaadav olema. Ületunnitöö tegemist saab tööandja nõuda üksnes tööandja ettevõtte või tegevusega seotud ettenägematute asjaolude tõttu, eelkõige kahju tekkimise ärahoidmiseks (TLS § 44 lg 4). Muul juhul nõuab ületunnitöö tegemine eelnevat kokkuleppe saavutamist töötaja ja tööandja vahel.
Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
Küsimus: Kas korteri uue omanikuna on mul õigus osaleda antud koosolekul ühistu liikmena?11.09.2017
Pärast korteri kinkelepingu notariaalset vormistamist (korter on üle antud) selgus, et korteriühistu üldkoosolek toimub nädala pärast. Kas korteri uue omanikuna on mul õigus osaleda antud koosolekul ühistu liikmena? Ühistul on viis liiget.
Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Juhul, kui korteriühistu üldkoosoleku toimumisajaks ei ole kinnistusraamatusse omaniku vahetumise kohta kannet tehtud, siis soovitan osaleda koosolekul eelmise omaniku volituse alusel.
Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
Küsimus: Kas tööandja saab määrata, millal annab all 3-aastase lapse eest lisapuhkusepäevi?11.09.2017
Tere,
Meie peres kasvab alla kolme aastane laps. Abikaasa sooviks kasutada lisapuhkuse päevi (6 päeva on saada ja neid kõiki soovib kasutada) aasta lõpus, kuna siis need aeguvad niiöelda. Tööandja ütleb, et ta saab puhata siis 26.12-31.12 Kuid antud vahemikus on 26 kuupäev ju punane püha. Kas abikaasal oleks võimalik selle võrra varem puhkama asuda 25ndal? Lisaks on tema töönädal P-N ehk siis kalendrit vaadates on seal sees tema niigi kaks vaba päeva. Kas see mõjutab ka midagi?
Meie peres kasvab alla kolme aastane laps. Abikaasa sooviks kasutada lisapuhkuse päevi (6 päeva on saada ja neid kõiki soovib kasutada) aasta lõpus, kuna siis need aeguvad niiöelda. Tööandja ütleb, et ta saab puhata siis 26.12-31.12 Kuid antud vahemikus on 26 kuupäev ju punane püha. Kas abikaasal oleks võimalik selle võrra varem puhkama asuda 25ndal? Lisaks on tema töönädal P-N ehk siis kalendrit vaadates on seal sees tema niigi kaks vaba päeva. Kas see mõjutab ka midagi?
Vastus: Kaire Saarep, Ennetusosakonna juhataja, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 63 lg 1 kohaselt on emal või isal õigus igal kalendriaastal saada lapsepuhkust, mille eest tasutakse Vabariigi Valitsuse kehtestatud töötasu alammäära alusel kuus tööpäeva, kui tal on vähemalt üks alla kolmeaastane laps. Lapsepuhkust antakse tööpäevades. TLS ei sätesta, et lapsepuhkust peaks andma kalendaarsetes tööpäevades ehk E-R, vaid töötaja reaalsetes tööpäevades. Seega kui töötaja tööpäev langeb laupäevale, pühapäevale või isegi riigipühale, siis sellel päeval on töötajal õigus lapsepuhkust kasutada. Lapsepuhkust ei saa kasutada töötaja graafikujärgsetel vabadel päevadel.
TLS § 54 lg 3 kohaselt ei arvestata põhipuhkuse hulka rahvuspüha ja riigipüha. Seetõttu ei saa riigipühal põhipuhkust kasutada. Kuna lapsepuhkust kasutatakse töötaja tööpäevades, siis on võimalik lapsepuhkust ka riigipühal kasutada, kui see on töötaja reaalne tööpäev. Kui riigipüha on töötaja vaba päev, siis sellel päeval lapsepuhkust kasutada ei saa.
Kõik puhkused, mida ei ole kirjas puhkuste ajakavas, üldjuhul lapsepuhkus, selle kohta esitab töötaja kirjaliku avalduse tööandjale 14 kalendripäeva ette (TLS § 69 lg 3). Hea usu põhimõttest lähtuvalt võivad töötaja ja tööandja puhkuse kasutamise aja osas alati kokku leppida, kuid kui kokkulepet ei saavutada ning lapsepuhkus pole kirjas puhkuste ajakavas, siis jääb töötaja lapsepuhkusele vastavalt enda esitatud kirjalikule avaldusele.
Lisaks on oluline teada, kuidas arvestatakse tööajanormi kui töötaja on viibinud lapsepuhkusel. Näiteks kui töötaja tööpäev kestab 12 tundi, siis lapsepuhkust kasutatakse terve tööpäeva ulatuses ehk tööajanorm väheneb 12 tundi. Kui töötaja tööajanorm väheneks 12 tunni asemel üksnes 8 tundi (kalendaarne tööajanorm päevas täistööaja korral), siis ei oleks täidetud seaduse eesmärk – töötaja ei saaks puhata terve tööpäeva ulatuses.
Nimetatud põhimõtet kinnitab Riigikohtu lahend nr 3-2-1-143-15, mille kohaselt tuleb tööaega vähendada töölt eemal viibitud aja võrra. Nt kui töötaja tööpäevad on E 12 tundi, T 12 tundi, K-R vaba, L 12 tundi, P 12 tundi, kuid viibib E-P nt haiguslehel, siis töötaja tööajanorm väheneb 48 tunni võrra (haiguslehte kasutatakse kalendripäevades). Kuna lapsepuhkust saab kasutada üksnes tööpäevades, siis selle aja sisse ei saa jääda töötaja vabu päevi ja lapsepuhkust saab kasutada üksnes tööpäevades, mistõttu väheneb tööajanorm terve tööpäeva pikkuse ulatuses.
Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
Küsimus: Kas see, et tegutsetakse ilma juhatuseta, peab olema ka põhikirjas kirjas?10.09.2017
10-korteriga ridamaja ei pea valima juhatust. Kas see, et tegutsetakse ilma juhatuseta, peab olema ka põhikirjas kirjas?
Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
Küsimus: Kas korteris renoveerimistööde käigus rikutud kohad kuuluvad taastamisele algsel kujul?10.09.2017
Tere.
Kortermajas alustatakse renoveerimistöödega, mille käigus remonditakse ka rõdu. Rõdul lõhutakse piire ja põrand, seinad soojustatakse. Olen eelnevalt rõdu põranda plaatinud, seinad remontinud ja paigaldatud on lükandklaasid, et säästa rõdu lagunemast. Siit küsimus, kes korvab tehtud kulutused? Rõdu põrandapind ei kuulu kaasomandisse, see on korteri üldpinna osa (rõdu ei ulatu majast väljapoole). Mis õigused mul on takistamaks ära lammutamast kogu tehtud tööd ja sellega kaasnenud mitte väikseid kulutusi? Ning kas korteri sees renoveerimistööde käigus rikutud kohad kuuluvad taastamisele algsel kujul(korteris on hiljuti tehtud suuremahuline remont)?
Tänan.
Kortermajas alustatakse renoveerimistöödega, mille käigus remonditakse ka rõdu. Rõdul lõhutakse piire ja põrand, seinad soojustatakse. Olen eelnevalt rõdu põranda plaatinud, seinad remontinud ja paigaldatud on lükandklaasid, et säästa rõdu lagunemast. Siit küsimus, kes korvab tehtud kulutused? Rõdu põrandapind ei kuulu kaasomandisse, see on korteri üldpinna osa (rõdu ei ulatu majast väljapoole). Mis õigused mul on takistamaks ära lammutamast kogu tehtud tööd ja sellega kaasnenud mitte väikseid kulutusi? Ning kas korteri sees renoveerimistööde käigus rikutud kohad kuuluvad taastamisele algsel kujul(korteris on hiljuti tehtud suuremahuline remont)?
Tänan.
Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Eeltoodu tõttu tuleb Teie poolt tehtud parendusi vaadata, kui kaasomandi säilitamiseks tehtud kulutusi. Kui need on põhjendatud ja kaasomanikega (korteriühistuga) kooskõlastatud, siis on ka hüvitisnõue võimalik.
Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
Küsimus: Mida arvestatakse kaasomandi korral, kas proportsiooni või reaalselt kantud kulutusi?10.09.2017
Tere! Olen mitme juristi juures konsulteerinud, kuid minu jaoks on olukord veel segasem, sest nõustamised on erinevaid vastuseid andnud. Mul on kaasomand endise elukaaslasega. Temaga koos võtsime eluasemelaenu ka. Ostmisel oli minu osa sissemakses 30 000 € ja temal 6 000 €. Kahjuks jäi omandile tegemata märge, kui suur osa omandist kummalegi kuulub. Elukaaslane läks uue kaasa juurde juba viis aastat tagasi. Pangalaenu ja kõiki muid maja hooldamise kulutusi ja tegevusi, hädavajalikud remondid (kui nt toru külmub või läbi roostetab, miskit laguneb jne, maksan ja teen kogu selle aja mina üksi). Üks jurist, kelle juures ma nõu küsimas käisin, rääkis, et kohus arvestab kummagi panust, teine, et arvestatakse ainult seda, et omand on pool kummalgi. Ma ei ole julgenud seepärast hakata kaasomandit lõpetama, sest ei saa aru, mida seejuures tegelikult arvestatakse.
Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Teie poolt kaasomandi soetamisel, korrashoiul- või remondil kantud kuludega saab kohus arvestada juhul, kui Te seda taotlete, ning teine kaasomanik ei ole Teile oma 1/2 osa kuludest hüvitanud. Näiteks, kui kinnistu soetati 36 000 euro eest, ning Teie kandsite sellest 30 000 eurot, siis on Teil õigus nõuda kaasomanikult 30 000- (36 000/2)= 12000 euro suurust hüvitist.
Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ