Õigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Millised on esimesed sammud korteriühistu loomiseks?29.08.2017

Tere. Me tahaks teha korteriühistu,millest peaksime alustama, meie majas on kuus korterit.

Vastus: Liina Karlson, Õigus- ja maksunõustaja, Themis Õigusbüroo OÜ, http://www.themis.ee/

Esmalt tuleb kutsuda kokku KÜ asutamiskoosolek, st teha otsus asutada KÜ, valida KÜ nimi ja juhatus, vajadusel revisjonikomisjoni liikmed ja esimees, osamaks, kinnitatakse põhikiri, otsustatakse kulude jagamine. Otsus vormistatakse koosoleku protokollina (st kinnitatakse päevakord, valitakse protokollija ja koosoleku juhataja).

Täiendavate küsimuste korral või dokumentide ettevalmistamise sooviga kirjutage liina.karlson@themis.ee
 

Küsimus: Keda peaks teavitama ja kellel on õigus tänavale jäänud autosid teisaldada?29.08.2017

Meil on kogunenud majade ette vanu autosid seisma, mida keegi ei hoolda ja lihtsalt vedelevad seal juba aastaid. Talvel me arvasime, et need autod on seal lihtsalt talvepuhkusel ja hakkavad kevadel kenasti liikuma, aga paar kuud tagasi oli meil majaesiste parkimiskohtade uuestivärvimine, kus paluti selleks päevaks kõik autod ära viia, aga need on endiselt seal liikumatult ja räämas. Keda sellistel juhtudel peaks teavitama ja kellel on õigus need sealt ära teisaldada?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Sõidukite teisaldamist reguleerib liiklusseaduse § 92 alates lg 2. Osundatud sätte kohaselt võib sõiduki teisaldada, kui sõiduk on pargitud:
1) nii, et see on ohtlik teistele liiklejatele või häirib oluliselt liiklust;
2) nii, et see kahjustab teed või haljasala;
3) selleks keelatud kohas nii, et see segab tee, haljasala, hoonete või rajatiste hooldustöid;
4) puudega inimese sõiduki parkimiskohale liikumispuudega või pimedat inimest teenindava sõiduki parkimiskaardita;
5) kõnniteel, ohutussaarel või eraldusribal, välja arvatud liikluskorraldusvahendiga tähistatud parkimiskohtades;
6) õue ja teega külgneva ala sissesõidul, samuti garaaži kasutamist takistav sõiduk garaaži sissesõidul;
7) teisaldamist tähistava liiklusmärgiga märgistatud alale õigusvastaselt;
8) ühissõidukirajale.

Teisaldamise tellib teeomanik politseiasutuselt või kohalikult omavalitsuselt. Kirjeldatud juhul võiks teiosdaldamise aluseks olla punktis 3 kirjeldatud olukord.
 

Küsimus: Kas ka piiratud b-kategooria juhtimisõigusega võib juhtida T5 kategooria ja L7e kategooria masinat?29.08.2017

Kui b-kategooria juhtimisõigusega võib juhtida ka T5 kategooria ja L7e kategooria masinat. Kas piiratud b-kategooria juhtimisõigusega võib ka neid juhtida või ei???

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Üldjuhul antakse piiratud juhtimisõigus auto juhtimiseks (LS § 95 lg 2). T-kategooria sõiduki juhtimise tingimused piiratud juhtimisõigusega juhile on sätestatud LS § 95 lg 3. T-kategooria sõiduki juhtimine on võimalik üksnes T-katwegooria sõiduki juhiluba vähemalt 2 aastat omanud isiku järelevalve all. Kuidas sellist järelevalvet teostada tuleb, seadus selle kohta otseseid juhtnööre ei anna.
 

Küsimus: Kas vanainimene saab tühistada tehtud kinkelepingut, et maja müügist oma hooldekodu arveid tasuda?29.08.2017

Tere! Mul on vanainimesest naaber, kes tegi kinkelepingu oma kaugele sugulasele. Nüüd tahaks ta lepingut tühistada, sest ta tervis on vilets ja ees seisab hooldekodusse minek, aga nii nagu ma aru saan, on ta praegu paljas kui püksinööp. Tal on ainult pension ja sellega juba hooldekodusse ei lähe. Kas saab panna inimest, kes korterit nüüd omab, mingi lepinguga tema hooldekodu kulusid maksma või peab kohtusse minema lepingu tühistamiseks? Ootan teie vastust.

Vastus: Valentin Feklistov, jurist, Larssen CS OÜ & Larssen Legal OÜ, www.larssen.ee

Tere,
Tühistamisega siin tegemist ilmselt ei ole, kuna tegemist ei ole ähvardusega, vägivallaga või eksimus/pettumusega.
VÕS § 268 lg 1 järgi kui kinkeleping on täidetud, võib kinkija lepingust taganeda ja kingitud eseme alusetu rikastumise sätete järgi kingisaajalt välja nõuda, kui 1) kingisaaja on oma käitumisega näidanud kinkija või tema lähedase inimese vastu üles jämedat tänamatust; 2) kinkija ei ole lepingu täitmise puhul võimeline täitma seadusest tulenevat ülalpidamiskohustust või ennast mõistlikult ülal pidama, välja arvatud juhul, kui kinkija on ennast sellesse olukorda asetanud tahtlikult või raske hooletuse tõttu või kui kingisaaja maksab ülalpidamiseks vajaliku raha; 3) kingisaaja jätab õigustamatult täitmata kinkega seotud koormise või tingimuse.

Oluline on ka ise leping ja selle tingimused, lisaks kingisaaja käitumine. Ilmselt mingeid konkreetseid tingimusi inimene enda sugulasele ei seadnud ja jämedat käitumist ka pole näidanud (vähemalt seda kaasusest ei nähtu). Sel juhul peab lähtuma seadusest.

Ülaltoodust selgub, et kinkija saab lepingust taganeda punkti 2 alusel juhul, kui asjaolud kattuvad paragrahvis tooduga. VÕS § 268 lg 2 järgi aga ei loeta lepingut lõppenuks, kui kingisaaja tasub ülalpeetava ülalpidamiseks vajaliku summa alates kingitud eseme üleandmisest kuni kinkija surmani.
 

Küsimus: Kas selline üürleping on seaduspärane, et see pikeneb kogu aeg kuu võrra?29.08.2017

tere.
Sõlmisime korteriomanikuga tähtajalise lepingu kuuks ajaks. Lepingus on põhimõtteliselt ainus punkt, et maksan raha kindlaks päevaks ära ja siis omanik pikendab lepingut jälle kuuks ajaks jne. Praeguseks olen sedasi juba poolteist aastat korteris elanud. Nüüd aga juhtus siin avarii, ülemisel naabril oli uputus ja ka meie korter sai kannatada. Tapeedid ja põrand rikutud. Kui ma üritasin korteriomanikuga kokkulepet saada, et teha siin korteris väike sanitaarremont, mida pole siin nagunii juba 20 aastat tehtud, ütles tema, et pole vaja ja liimime lihtsalt tapeedi kinni ja ongi korras. Minu jutu peale, et lasta ka üürihinda alla kuna tingimused pole ju enam need mis olid alguses, kõik ju hallitab ja haiseb, ütles tema, et ok sa ei taha siin enam elada, ma siis ei pikenda lepingut, anna võtmed ja nägemist. Küsiksin siis, et kas selline leping on üldse seaduspärane ja kas omanikul ikka on õigus nõuda minult nii kiiret korteri vabastamist.

Vastus: Valentin Feklistov, jurist, Larssen CS OÜ & Larssen Legal OÜ, www.larssen.ee

Tere,
Lepinguga tutvumata on raske olukorda õigesti hinnata. Lähtun üksnes teie ise toodud sõnadest.
Üldiselt pooled on vabad leppida kokku nii nagu nad ise seda tahavad, kui kokkulepe ei ole seadusega vastuolus. Samas, kui selline vaidlus läheks kohtusse, siis sellise üürilepingu tõlgendamisel võiks kohus asuda pigem seisukohale, et tegemist on tähtajatu üürilepinguga. Tähtajaline üürileping lõpeb kindla tähtaja saabumisega. Teie toodud asjaoludest aga nähtub, et leping pikeneb automaatselt (kui ma sain teie sõnadest aru õigesti - seda mul pole võimalik kontrollida, aga sellest sõltubki palju) ning kindlat lõpptähtaega ei ole, siis tegemist on pigem tähtajatu lepinguga, mida saavad pooled üles öelda kolme kuulise etteteatamisega, kui lepingus ei ole sätestatud teisiti (üürniku kahjuks olev kokkuleppe on tühine). Seega võib olla peab ta siiski teavitama teid kolm kuud ette, kui asjaolud vastavad minu poolt toodud eeldustele.
 

Küsimus: Kui meesterahvas soovib mind teatud rahalise summaga kuus aidata, kas ma olen siis maksukohuslane?28.08.2017

1. Kui eraisik teeb teisele eraisikule suurema rahalise kingituse/annetuse sponsorluse/toimetuleku abi eesmärgil, kas selle pealt peab maksma makse? Lihtsamalt küsides - kui meesterahvas soovib mind teatud rahalise summaga kuus aidata, kas ma olen siis maksukohuslane?

2. Sama küsimus kehtib juhul, kui ma teen käsitöö tooteid, mida müün ostu- ja müügikeskkondade (eBay jne) kaudu? Ma pean silmas, mitteregulaarset toimingut, kuid siiski korduvat.

Vastus: Liina Karlson, Õigus- ja maksunõustaja, Themis Õigusbüroo OÜ, http://www.themis.ee/

1. Eraisik ei pea kingituste, annetuste ja sponsorluse pealt makse maksma.

2. Kui tegevus on juhuslik ja ei ole põhi sissetuleku allikas, siis maksukohustust ei teki. Kui see muutub pidevaks ning tekivad püsivad ettevõtluse tunnused (eeldab eraldi analüüsi), võib tekkida ka kohustus ennast registreerida FIE-na või müüa kaupu läbi äriühingu. Alates 2018.a on võimalus sellist väiksemat liiki tegevust teha ka läbi ettevõtluskonto.

Täiendavate küsimuste korral kirjutage liina.karlson@themis.ee.
 

Küsimus: Kas ma suvila ostuga ei saagi puurkaevu haldava MTÜ liikmeks?28.08.2017

Pärisin kinnistu, mille eelmine omanik oli kohaliku veeühingu (endine suvilakooperatiiv, mille liikmed kunagi ühiselt rajasid puurkaevu, pumbajaama ja veetrassi) asutajaliige. Juriidiline keha sellel veeühingul on MTÜ. Üllatuslikult selgitati mulle, et mul ei olegi sinna veeühingusse asja, sest MTÜ liikmelisus ei ole päritav. Tõsi, vesi on saadaval ka muud moodi, kuid küsimus on lõpuks ikkagi rahas. Sellel MTÜ-l on plaanis tegevus lõpetada ja vara (pumbajaama kinnistu) maha müüa ning jagada allesjäänud liikmete vahel saadav hüvitis laiali. Ehk kas sellele juhtumile on kohandatav mõni teine seadus, mis on ülimuslik antud juhul ja millega saaksin pärida ka osaluse veeühingus või ongi mulle antud vastus, et ei ole võimalik liikmeks saada (ja ka hüvitisest osa saada), juriidiliselt korrektne? Ca kümmekond aastat tagasi oli MTÜ oma üldkoosolekul vastu võtnud ka otsuse, et uusi liikmeid enam vastu ei võeta.

Vastus: Liina Karlson, Õigus- ja maksunõustaja, Themis Õigusbüroo OÜ, http://www.themis.ee/

Teie kirjast saan aru, et olete pärinud kinnistu, mille pärandaja oli veeühingu asutajaliige ning kuulus selle MTÜ liikmete hulka.

Tulenevalt kehtivatest seadustest vastab tõele, et MTÜ liikmeks ei ole võimalik saada pärimise teel. Füüsilise isiku surma korral tema liikmelisus MTÜ-s lõpeb. Seega on praktikas üldjuhul tavaline, et õigusjärglust ei teki, kuna isiku surma puhul kõik õigused ning kohustused MTÜ liikmena lõpevad. Siiski soovitan läbi töötada konkreetse MTÜ põhikiri, mis võib sätestada erisusi teie kasuks.

Täiendavate küsimuste korral kirjutage liina.karlson@themis.ee.
 

Küsimus: Kuidas oleks võimalik osaühingu ainujuhatajat tagasi kutsuda, umbusaldada?28.08.2017

Osaühingul 2 osanikku 50 /50. Üks osanikest on ainujuhataja. Kuidas oleks võimalik osaühingu ainujuhatajat tagasi kutsuda, umbusaldada?
Pöhjus - rahakantimised, valskused jne.

Ette tänades

Vastus: Liina Karlson, Õigus- ja maksunõustaja, Themis Õigusbüroo OÜ, http://www.themis.ee/

Eeldan, et ainujuhataja on juhatuse liige. Juhatuse liikmed valitakse ja kutsutakse tagasi osanike või nõukogu poolt (kui nõukogu on olemas). Teie olukorras jagunevad hääled võrdselt, st et juhatuse liikme tagasikutsumiseks ei ole võimalik kokku saada vajalikke hääli.

Esmalt võib alustada sellest, et korraldada koosolek ning jääda lootma, et teine osanik kohale ei ilmu. Siis saaks korraldada korduskoosoleku. Korduskoosolek oleks otsustusvõimeline ka 50% häälteenamusega.

Kui eelnev ei tööta, siis vähemalt 1/10 kapitalist esindavad osanikud võivad nõuda, et juhatuse liikme kutsuks tagasi kohus. Teie poolt välja toodud põhjused juhatuse liikme tagasikutsumiseks on minu hinnangul jaoks piisavalt mõjuvad, et nõude menetlemine peaks olema kiire. Küll aga on oluline neid asjaolusid ka tõendada.

Edaspidi sarnasesse olukorda vältimiseks, soovitan sõlmida juristi abiga osanikeleping.

Täiendavate küsimuste korral kirjutage liina.karlson@themis.ee.
 

Küsimus: Kuidas oleks võimalik teha nii, et ainult emal oleks lapsehooldusõigus?28.08.2017

Laps sündis Norras ja on registreeritud Norras. Kuid tal on Eesti kodakondsus. Lapse isa ähvardab, et läheb Norras kohtusse, et ma viisin lapse riigist välja ilma tema loata ja soovib lapse Norra viia. Ta ei anna mulle luba, et ma saaksin lapse Tallinnas registreerida. Ilma selleta ma isegi ei saa last lasteaeda kirja panna. Alimente ta ei maksa. Siis kui ta tahab last näha ja me kohtume temaga, ta kogu aeg ähvardab mind, solvab, lööb. Karjub ja kasutab selleks kõikvõimalikke sõnu, isegi siis kui laps on minu käes. Paar korda oli nii, et ta lõi mind ja laps sai ka pihta. Ma soovin kolida teise linna, kuid lastekaitse ütles, et ma ei saa seda teha. Tundub, et minul, nagu emal, pole üldse mingit õigust. Kas ma pean edasi elama nii ja kannatama? Politseis ma ei saa midagi tõestada, kuna minu näol pole jälgi sellest, et ta lõi mind. Lisaks sellele ta suitsetab kanepit (narkootikumid).
Ma ei taha, et sellinne isa suhtleks minu lapsega. Kas on võimalik teha, et ainult minul oleks hooldusõigus?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui vanematel ei õnnestu ühist hooldusõigust üksmeeles teostada, on võimalik kohtult taotleda, et kohus annaks ühele vanemale lapse hooldusõiguse osaliselt/täielikult üle. Selleks tuleb kohtule esitada vastav avaldus ja põhjendada oma väiteid.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas saaksin vabaneda elatise maksmiset, kui ma pole lapse lihane isa, kuid nimi on sünnitunnistusel?28.08.2017

Tere.
Lahutasime abikaasaga (lapse emaga) kuid ühiseid lapsi meil pole, küll aga olen lapse sünnitunnistusel kirjas. Kas on õigust nõuda minult lapse elatisraha (alimendid)? Ning kui hagi avaldus on sisse antud siis kas aitab DNA testi tegemine tõestamaks, et ma pole lapse lihane isa? Või üldse kas minul on mingisuguseid õigusi keelduda maksmisest ja kuidas selles olukorras üldse käituda.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui olete kantud lapse sünnitunnistusele, on Teil lapse suhtes ülalpidamiskohustus.

Isadust on võimalik kohtu kaudu vaidlustada, kuid vaidlustamise tähtaeg on 1 aasta alates vaidlustamise aluseks olevatest asjaoludest teadasaamisest. Näiteks kui Te olite juba lapse sündimise hetkel teadlik, et tegemist ei ole Teie bioloogilise lapsega, lõppes isaduse vaidlustamise tähtaeg lapse 1-aastaseks saamisel.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand