Õigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas korteriühistu juhatus võib alustada uue katuse ehitamise asjaajamisega (projekti tellimine, hangetega seotud toimingud)?07.04.2018

Tere. Meie 12 korteriga majas jookseb katus läbi. On remonditud, kuid tulemusteta. 3.korruse korteritesse valgub vesi ja nad nõuavad uue katuse ehitamist, sest ei soovi järjepanu teha korteris remonte. Pealegi laieneb veekahjustuse osa ja on tekkinud hallitus. Ekspertiisidega on kindlaks tehtud, et katus on valesti ehitatud ja remonditööd lõplikku, head tulemust ei annagi.
Riiklikult tunnustatud ekspert kirjeldas oma auditis põhjalikult katuse puudusi.
Juhatus on arvamusel, et sellisel juhul on uue katuse ehitamine avariiolukorra likvideerimine ehk siis kaasomandi säilitamiseks vajalik toiming. Üldkoosolekul oli ka uue katuse ehitamine arutusel, poolt 6, vastu 4, erapooletuid 2 korteriomanikku.
Nüüd küsimus: kas juhatus võib alustada uue katuse ehitamise asjaajamisega (projekti tellimine, hangetega seotud toimingud, ehitamine jne)?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, vastuse küsimusele annab korteriomandi- ja korteriühistuseaduse (KrtS) § 37 lg 2, mis ütleb, et juhatusel on õigus teha kaasomandi eseme säilitamiseks vajalikke toiminguid, kui viivitamine tekitaks kaasomandi esemele olulist kahju.
Seega, kui katus on avariiline, siis on juhatusel õigus teha iseseisvalt kõiki toiminguid, mis on vajalikud avariiolukorra kõrvaldamiseks. Samad õigused annab KrtS 37 lg 1 ka korteriomanikule.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas 5-liikmeline KÜ juhatus peab valima esimehe või piisab kõigi juhatuse liikme staatusest?07.04.2018

Kas 5-liikmeline KÜ juhatus peab valima esimehe või piisab kõigi juhatuse liikme staatusest?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, juhatuse esimehe ülesanne on korraldada juhatuse tööd. Korteriühistu juhtimist reguleerivad korteriomandi- ja korteriühistuseadus ja mittetulundusühingute seadus ei kohusta juhatuse esimeest valima.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas peaksin maksma Rootsis saadud kiiruseületamise trahvi ja mis saab minuga kui ei maksa?05.04.2018

Tere, sain Rootsis kiiruse ületamise eest politseilt trahvi 240 eurot, öeldi et 30 päeva on aega ära maksta. Küsimus, kas nad hakkavad mind tüütama sellega või kas on väga hull kui jääb maksmata, summa on päris suur, lugesin artiklit, et nende trahvide maksmine on suht vabatahtlik?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Põhimõtteliselt on välisriigi rahatrahvide tunnustamise ja täitmise kord Eestis olemas, kuid minule teada olevalt seda korda ei rakendata. Seega on iga trahvi saanud isiku südametunnistuse asi, kas tasub trahvi ära või mitte. Pole välistatud, et tasumata trahvi korral võib sama autoga või samal isikul trahvi määranud riigis viibimisel tekkida teatud ebameeldivusi seoses tasumata trahviga. Milliseid - sõltub siis juba konkreetsest riigist.
 

Küsimus: Kas osa ostueesõigus tähendab, et partner saab müügitehingu rikkuda soovides 50%-st vaid 1%?05.04.2018

Firmas on osalus jagunenud 50/50. Senine partnerlus ei toimi ja ostja minu osale on olemas. Samas soovib teine pool lisaks endale 1%, mis tähendaks, et senine ostuhuviline ei ole 49%-lisest osast huvitatud. Kas ostueesõigus tähendab, et partner saab müügitehingu rikkuda soovides 50%-st vaid 1%? või tähendaks see siiski kogu osa ostmist?
Lisaks: firmal on võlg eraisikule (st osanikule, kes müüa soovib). Kas seda võlga on võimalik oma osa võõrandamisel ka uuele osanikule üle anda? Kas see läheks ühe ja sama müügilepingu lisasse või on hoopis eraldi notariaalne protsess?

Vastus: Keijo Lindeberg, juhtivpartner/vandeadvokaat, Advokaadibüroo LINDEBERG, www.lindeberg.legal

Ostueesõigust saab teine osanik kasutada alles juhul, kui kolmanda isikuga on sõlmitud müügileping. Seega ei saa teine osanik mõjutada tehingu sisu, vaid ainult seda, kas tehing sõlmitakse tema või kolmanda isikuga. Niisiis, kui Teie olete sõlminud müügilepingu 50% osaluse müügiks, siis ei saa teine osanik rakendada ostueesõigust 1% osaluse ostmiseks. Lisaks märgin, et seaduses ette nähtud ostueesõigus võib olla põhikirjaga ka välistatud, piiratud või vastupidi, laiendatud. Seega tuleks ammendava vastuse andmiseks tutvuda ka osaühingu põhikirjaga.

Osaühingu laenukohustusi osanike muutumine ei mõjuta. Kui soovite loovutada (müüa) enda nõuded osaühingu vastu uuele osanikule, siis on Teil võimalik seda igal ajal teha. See võib toimuda nii eraldi lepingu alusel, aga võib olla ka osaühingu osa ostu-müügilepingu üks peatükk.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, siis pöörduge hinnapakkumise saamiseks Advokaadibüroo LINDEBERG poole kas telefoni teel 625 2000 või e-posti aadressil info@lindeberg.legal.

Keijo Lindeberg
Advokaadibüroo LINDEBERG
juhtivpartner/vandeadvokaat

Tallinn | Tartu | Pärnu
Tel: 625 2000
E-post: info@lindeberg.legal
www.lindeberg.legal
 

Küsimus: Kas makstavast elatisest mingi osa on mõeldud ka harjumuspäraste lapse ja nende isa ühisteks tegevusteks?05.04.2018

Olen lahutatud suhtest ja kahe lapse isa. Maksan iga kuu elatist 500 eurot. Lapsed juba 7- ja 9-aastased. Kas makstavast elatisest mingi osa on mõeldud ka harjumuspäraste lapse ja nende isa ühisteks tegevusteks? Oleme harjunud ujumas käima, kinos, söömas väljas, aga paraku lapse ema enam seda ei soosi. Viimasel ajal liiga tihti kuulen, et lapsed ei saa sünnipäevadel käia ja taskuraha ei ole. Ujumisest rääkimata.
Kas juriidiliselt oleks võimalik ka 500 st 50 eurot kanda laste kontole, et õpetada neid rahaga ümber käima, koguma, väärtustama seda.
Tänulik!

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Perekonnaseaduse § 101 lõike 1 kohaselt ei tohiks elatis ühele lapsele olla väiksem kui pool alampalka. Selle summa eest, koos omapoolse (ja samaväärse) panusega, peaks lapsi kasvatav vanem katma kõik laste ülalpidamiskulud, sealhulgas katma kulutused meelelahutusele. Laste ema ei saa otseselt kohustada kandma osa elatisrahast laste kontole, selle aluseks on vanemate vaheline kokkulepe. Kui laste vajadused on Teie hinnangul kandmata, peaksite kindlasti juhtima sellele laste ema tähelepanu, seejuures selgitama, et seaduse kohaselt tuleb temal panustada laste ülalpidamisse Teiega samaväärselt ja Teie poolt makstavat elatisraha tuleb kasutada ainult laste huvides.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Mida ette võtta, kui minu vaimupuudega eestkostetav laps sünnitas lapse, kas pean isa otsima hakkama?05.04.2018

Tere! Ma ei tea kas see on õige koht küsida, mul selline mure. Olen oma sügava vaimupuudega tütre eestkostja. Ta sai nüüd lapse. Kes on isa, ma ei tea. Kas pean seda kindlalt uurima hakkama, sest tegu on ju tehtud nüüd ei usalda enam kedagi. Kui ei anna ametlikku käiku, kas siis võin kaotada oma lapse suhtes eestkoste ja jääda nii lapsest kui ka lapselapsest ilma?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Lapse isa tuvastamine oleks tõenäoliselt lapse huvides, kuid arusaadavatel põhjustel võib see antud juhul olla keeruline, kui mitte võimatu. Lapse isa mittetuvastamine ei mõjuta Teie õigusi eestkostjana ega anna alust eestkoste lõpetamiseks.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas on võimalik, et kui me kokkuleppele ei saa, siis me vahetame ainult oma osa kortermaja katusest?05.04.2018

Tere.
Meil on kolme korteriga maja.
1. Kevadel on plaan vahetada majal katus. Hinnapakkumised on laiali saadetud, on olnud ka koosolek selle kohta. Kahjuks üks omanikest ei võtnud teisi pakkumisi arutusele ja nõuab enda pakkumist. Omanik ei suuda saata korralikku hinnapakkumist, hind on muutunud juba teist korda ja ta ei avalda ettevõtte kontaktandmeid. Mida selles olukorras teha, mis seadustele viidata? Katus on vaja vahetada, kuna on juba väga halvas seisus. Kas mingigi võimalus on, et kui see omanik ei olegi nõus mitte ühegi pakkumisega, et me vahetame ainult enda korteri osa katusest ära?
2. See sama omanik soovib laieneda pööningule. Pikemat aega nõuab meilt kirjalikku nõusolekut, aga ta ei ole teinud eelprojekti, algseid jooniseid ega mitte midagi, et me üldse saaksime näha, mis on tal plaanis sinna ehitada. Tema ütleb, et ilma nõusolekuta ta ei saa tellida projekti ja ilma nõusolekuta ei saa pööningut jagada. Minu teada tuleks teha enne eelprojekt, kasvõi joonised teiste elanike jaoks ja pööning ära jagada ja siis alles nõusolekut küsida. Ta soovib ka veel katust tõsta. Riski kulud on loomulik sellistel asjadel? Palun nõu, mis on esimesed sammud sellises olukorras, millised seadused seda viitavad. Mis kohustused ja nõuded on pööningule laienemisel?

Ette tänades

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, katuse renoveerimise (vahetamise) näol on tegu korteriomandi tavapärase majandusküsimusega, mille üle otsustamine toimub korteriomanike üldkoosolekul.
Otsus on vastu võetud, kui selle poolt hääletab üle poole koosolekul osalevatest korteriomanikest ning otsus on täitmiseks kohustuslik kõikidele korteriomanikele, ka nendele kes hääletasid vastu või puudusid koosolekult.
Eeltoodust tulenevalt ei saa korteriomanik üksinda katuse renoveeri mistöid takistada. Olukorda reguleerivad korteriomandi- ja korteriühistuseaduse §35, §20-§23.

Korteriomandi laiendamine eeldab notariaalse kokkuleppe sõlmimist kõigi korteriomanike vahel. Ümberehitusprojekti koostamine ei eelda eelviidatud kokkuleppe olemas olu. Pigem on mõistlik eeldada, et projekt on korteriomanike kokkuleppe aluseks, millest on selgelt näha, milles kokku lepiti.Olukorda reguleerib korteriomandi- ja korteriühistuseaduse §9.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas korteriühistu juhatusel on õigus remondiplaani koostamiseks tellida hoone tehnilist ekspertiisi?03.04.2018

Kas korteriühistu juhatusel on õigus remondiplaani koostamiseks tellida hoone tehnilist ekspertiisi? Ekspertiis oleks remondiplaani koostamisel kinnituseks, millised kaasomandi osad on vaja esmajärjekorras remondiplaani lülitada.

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, tehniline ekspertiis on liiga lai mõiste, et anda küsimusele ühest vastust. Korteriomandi- ja korteriühistuseaduse § 41 lg 1 p 1 kohaselt koostab korteriühistu juhatus igaaastaselt ülevaate kaasomandi eseme seisukorrast ja kavandatavatest toimingutest. Kui kõnealune tehniline ekspertiis on eeltoodud sättega kooskõlas, siis võib juhatus otsustada selle tellimise ainuisikuliselt.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas sellest alates kui teade on soomes kätte toimetatud, hakkas jooksma vaide esitamise aeg?03.04.2018

Tere!
Kirjutan sest ei oska kuidagi edasi minna, ehk ei peagi aga asi tundub olevat seisma jäänud. Aasta alguses esitasin maksekäsu kiirmenetluse lastele elatise väljamõistmiseks (2 last 12a ja 7a) isalt, kes täna tegutseb Soomes. Elukoha sain juhuslikult teada, küll aga info tegelikust sissekirjutusest puudub. Tean et viibib/töötab Soomes.
Samuti saan hetkel riiklikku kohtumenetluse-aegset elatisabi (2x100eur). Dokumente jälgin E-toimikust - viimaseks näen kättetoimetamise teadet 28.02 - Soomes. Kas sellest alates hakkas jooksma vaide esitamise aeg? Kas edasised tegevused lähevad automaatselt või pean esitama uue avalduse (näit. hagimenetluse alustamiseks)? Mis juhul võetakse vastu tagaselja otsus, et isa oma laste ülalpidamiskohustust ikka täidaks?

Tänades

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui laste isa on menetlusdokumendid 28.02 kätte saanud, hakkab sellest ajast alates jooksma vastuväite esitamise tähtaeg. Kui laste isa jätab avaldusele tähtaegselt vastamata, teeb kohus kohtumääruse ja mõistab laste isalt elatise välja. Kui laste isa esitab tähtaegselt vastuväite, algatab kohus hagimenetluse ja nõuab Teilt hagiavalduse esitamist (kohus teavitab Teid sellest, Teie hetkel midagi ise tegema ei pea).

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas tööandja võib nõuda lennupiletite eest raha?03.04.2018

Tere!
Mul on sõlmitud tööleping tööandjaga, kes on registreeritud nii Norras kui ka Eestis. Lepingusse on märgitud firma Norra aadress ja Norra registrikood. Teenuse osutamise asukohaks on samuti märgitud Norra.
Palgalehelt on näha, et firma maksab mulle koduigatsustasu ning söögiraha, kuid tööandja väidab, et ma ei viibi komandeeringus ning nõuab minult lennupiletite hüvitamist Eestist Norra ja tagasi. Alaline elukoht on mul siiski Eesti, kuid Norras võimaldab mulle majutuse Norra-poolne firma, kellele mind tööjõuna renditakse.
Minu küsimus - kas tööandjal on õigus nõuda minult lennupiletite eest raha? Lepingus pole lennupiletite ostmise kohta sõnakestki.

Tänan vastuse eest juba ette!

Vastus: Anni Raigna, Tööinspektsiooni nõustamistalituse juhataja, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Tere

Tõepoolest kui olete töötamise kohana kokku leppinud Norra, siis ei ole Eestist Norrasse sõit vaadeldav lähetusena. See tähendab, et tööandjal ei ole ka kohustust hüvitada lähetusega kaasnevaid kulusid, sh majutust, sõidukulusid ja päevarahasid.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).