Liiklus ja sõidukid

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kes sõlmiks kindlustuslepingu õpilase praktikal viibimise ajaks juhtumite eest kui ta peaks rikkuma seadme või kliendi vara?20.03.2015

Tere,
mida Teie soovitaksite sellisel puhul:
Erasmus+ juhendmaterjalidest juhendi kindlustuseks:
- kui see on asjakohane, reisikindlustus (sh pagasi kahjustamine või kaotsiminek);
- kolmanda poole vastutus (sh vajaduse korral ametikindlustus või vastutuskindlustus);
- õnnetusjuhtum ja raske haigus (sh alaline või ajutine töövõimetus);
- surm (sh välismaal elluviidavate projektide puhul kodumaale tagasitoimetamine).

Uurida võiks õnnetusjuhtumi kindlustust, ohtliku töö kindlustust ja seadmetega töötamise kindlustust. Ehk leiab sealt midagi sobivat?
Kindlustuse eesmärk on, et ettevõte, kus õpilane töötab, ei kannaks kahju kui õpilane rikub seadme või kliendi auto remondi käigus. Varasemalt oleme omavastutuskindlustust kasutanud korduvalt, aga õnneks pole siiani õpilased kahju tekitanud. Õpirändes on kasutatud ka kindlustuse liiki, mis korvab kahju seadmetega töötamisel.
Hetkel olen eitava vastuse saanud mitmest kindlustusfirmast. Tundub, et sellist kindlustust pakuvad ainult välismaised seltsid. Kas Teie oskate mõnda soovitada?

Parimate soovidega

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Tegemist ei ole Eestis laialt levinud kindlustusteenusega. Küsige kindlustusandjatelt kas ja mis tingimustel on võimalik sõlmida praktikandi vastutuskindlustust, mis katab praktika tegija tekitatud kahju tema tööandjale.

Eestis vastutuskindlustust pakkuvad kindlustusandjad on BTA, ERGO, Gjensidige, If, PZU, Salva ja Seesam.
 

Küsimus: Kas esmaabi koolituse läbimise kohta on ka kuskil registris andmed, sest mul on tõend kahjuks kadunud?18.03.2015

Aastaid tagasi sai läbitud esmaabi koolitus, aga tõendit selle kohta enam alles ei ole. Kas kuskil registris säilitatakse märget, et see koolitus on mul juba läbitud?
Saan aru, et juba läbitud koolitus ei aegu.

Vastus: Henn Rebane, autoinsener, teooria- ja sõiduõpetaja, OÜ Autosõit Tallinna autokooli direktor, Autosõit OÜ, www.autosoit.ee

Esmaabi koolitusi viiakse läbi mitmel eesmärgil. Üks variantidest on esmaabi koolitus mootorsõiduki juhtidele, mida viivad läbi autokoolid. Ühtne register, mis näitab koolituse läbimist puudub ja seega saab tõendada koolituse läbimist ainult koolitaja, kuid tal on vastavad andmed säilinud. Kas varem läbitud koolitus sobib praegu autokooli läbimiseks saab otsustada hinnates läbitud koolituse mahtu ja temaatikat.

Kui koolitus on läbitud varem, siis pole ka halb mõte see läbida uuesti, sest viimastel aastatel on lisandunud esmaabi koolituses uusi seisukohti ja nii mõnigi võte esmaabi andmisel, mis aastaid tagasi loeti peaaegu kohustuslikuks ei ole nüüd enam kasutusel.
 

Küsimus: Kas kindlustus peab otsima ehitusfirma ja põlenud elamu taastamisega tegelema?13.03.2015

Elamu hävis tulekahjus, kindlustus olemas. Kas kindlustus peab otsima ehitusfirma ja elamu taastamisega tegelema ja kindlustus nõuab, et taastatakse samale kohale. On see 100% õige nõudmine ja kuidas saan kindel olla, et nende hüvitatava summa suurus on õige?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Tavaliselt ei ole kindlustusandjal ehitise taastamise kohustust ega ehitusfirma otsimise kohustust. Tavaliselt hüvitab kindlustusandja kahju rahas.

Ehitise taastamise puhul on tavaliselt hüvitise suuruse arvutamise aluseks mõne ehitusettevõtte kalkulatsioon. Kui kahtlete, et see kalkulatsioon ei ole õige, siis võtke kalkulatsioon ka mõnelt teiselt ehitusettevõttelt.
 

Küsimus: Kas kindlustushüvitise maksmisel on ette nähtud ka mingi maksetähtaeg või tuleb lihtsalt määramatu aeg oodata?11.03.2015

Enam kui kuu tagasi oli kindlustusjuhtum, kus süüdlaseks jäi teine pool. Remondiettevõte tegi kindlustusele kalkulatsiooni ja kindlustus väljastas garantiikirja. Kuna tegemist ettevõttele kuuluva autoga ja auto igapäevaselt kasutusel, maksin ise remondi arve kinni ja nii remondiettevõttest kui kindlustusest lubati, et kindlustus hüvitab tekkinud kahju. Tänaseks maksmisest möödunud juba 2 nädalat ja kindlustus pole hüvitist maksnud. Siit küsimus. Kas on ka nähtu ette mingi maksetähtaeg hüvitise maksmisel või tuleb lihtsalt määramatu aeg oodata?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Hüvitis tuleb välja maksta kohe, kui asjaolud on selged. Küsige kindlustusandjalt, miks ei hüvitis välja makstud.
 

Küsimus: Kas nüüd tõstetakse kindlustusmakset tööautol, millega avarii põhjustasin või minu enda autol?10.03.2015

Ma sõitsin tanklas kütusepumba püstoli katki. Aga selle liiklusõnnetuse ajal sõitsin firma autoga ning ma pole vastutav kasutaja jne. Kas nüüd tõstetakse kindlustusmakset sellel autol mida ma kasutasin või minul ja kuidas kindlustusfirmad üldiselt sellise avarii lahendavad?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Kindlustusmakse võib tõusta nii sõidukil, millega kahju põhjustasite kui ka sõidukil, mille kindlustuslepingu ise sõlmite. See, kas, kellel ja mis ulatuses kindlustusmakse juhtunust mõjutatud saab, sõltub igast kindlustusandjast eraldi. Ühist praktikat ei ole.
 

Küsimus: Kas autokooli sõidueksam on endiselt kohustuslik või on see nüüd vabatahtlik?10.03.2015

Tere!
Käin autokoolis ning tehtud on kohe varsti 22 sõidutundi. Kooli teooriaeksam on veel läbimata. Kuulsin kuskilt, et võeti vastu uus seadus, et autokooli enda sõidueksamit ei pea enam tegema ja on vabatahtlik. Sealt tulebki mu küsimus, et kas ma pean sooritama autokooli sõidueksami või võin peale sõidutunde (+pime, libe), teooriaeksamit jms, ARK-i minna?
Aitäh!

Vastus: Henn Rebane, autoinsener, teooria- ja sõiduõpetaja, OÜ Autosõit Tallinna autokooli direktor, Autosõit OÜ, www.autosoit.ee

Autokoolis käimisel ei ole oluline läbitud sõidutundide arv vaid oskused mis on õppetöö käigus omandatud. Olemasolev määrus, mis reguleerib mootorsõidukijuhtide koolitust ei sätesta üheselt mitu kontrolltööd, arvestust, eksamit või eralase oskuse kaitsmist komisjoni ees peab koolitatav läbima.

Koolitust reguleeriva määrusega on sätestatud: "Õpilase omandatud hoiakud ja suhtumine kaasliiklejatesse ning keskkonda, tema teadmised ja sõiduvilumus peavad kindlustama turvalisuse nii endale kui teistele liiklejatele." Eelkõige tähendab see seda, et koolitatav saab iseseisvalt liikluses hakkama. Kuidas koolitaja vastavate oskuste omandamist hindab on jäetud koolitaja otsustada. Kindlasti ei saa seda teha lähtudes juba läbitud sõidutundide arvust, vestluse põhjal õpilasega või lahendades teooriatesti vaid ikka autoroolis. Iseasi on see, kuidas sellist sõiduoskuste hindamist nimetada, kas sõidutunniks, kontrollsõiduks, testsõiduks, eksamisõiduks, sõidueksamiks või veel kuidagi seitsmendat moodi. Sõiduoskuste hindamise eesmärk jääb siiski aga samaks. Koolitatakse ju suurema ohu allika valdajat liikluses, kes oma võimaliku väära või oskamatu käitumisega võib põhjustada ohuolukordi ja õnnetusi, mille tagajärjel võidakse tekitada suurt varalist kahju või halvemal juhul võivad kaasneda tagajärjed, kus kannatada saavad inimesed.

Liiklusregistri eksamile võite minna, kui koolitaja leiab, et olete vastavad teadmised ja oskused omandanud ning on väljastanud koolitatule Mootorsõidukijuhi koolituskursuse tunnistuse.
 

Küsimus: Kas peaksin väikse kriimu tekitanud avariist igaks juhuks ka kindlustusele teatama, kuna ei saa kannatanuga kontakti?09.03.2015

Tere. Juhtus liiklusõnnetus, kus sõitsin foori taga seisvale autole tagant sisse. Mõlema auto kahjud olid marginaalsed (Minul üks 2mm värvikahjustus ja temal 3 cm pikkune kriim). Kannatanu oli reisijaid vedav taksojuht, kahjuks oli kannatanu väga puuduliku eesti keelega, aga tema jutust jäi mulje, et teda see kriim ei huvita ja ta tahaks jätta asja nii. Lubas siiski helistada järgmisel päeval. Andsin talle oma telefoninumbri, nime ta ei küsinud. Kardan, et ärrituse tõttu andsin talle vale telefoninumbri või mõistis kannatanu mind valesti, kuna järgmisel päeval ta ei helistanud. Minul tema kontaktandmeid pole ja ka autonumbrit ei tea.
Tahaksin teada, kuidas peaksin toimima - kas tuleb teatada kindlustusseltsi ka, siis kui ma ei tea, kes oli kannatanu ja kui kahjud olid marginaalsed (kardan et hilisem asjaajamine võib kaasa tuua veel rohkem kulutusi).

Aitäh

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Liikluskindlustuse seaduse kohaselt peab kahju põhjustaja kindlustusjuhtumist kahju põhjustaja kindlustusandjat või kahjustatud isiku kindlustusandjat viivitamata teavitama. Täitmaks liikluskindlustuse seaduse nõudeid, on mõistlik kindlustusandjat teavitada ka siis, kui kahju oli väike ja võibolla kahjustatud isik ei nõua kahju hüvitamist.
 

Küsimus: Kust ma saan teada, kas autol on kehtiv liikluskindlustus või mitte?06.03.2015

Tere! Ma sõidan autoga, mis on minu eksmehe nimel. Varem mees maksis liikluskindlustust, aga nüüd ei ole mul enam ülevaadet ega ole kindel, et äkki sõidan kindlustuseta? Kust ma saan teada, kas autol on kehtiv liikluskindlustus või mitte?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Teavet, kas sõidukil on kehtiv liikluskindlustus saate LKF-i avaliku päringu abil, vt siit https://vs.lkf.ee/pls/xlk/!sysadm.ic_insurance_cover_pkt.show_form?p_purpose=DRIVE
 

Küsimus: Kes saab hüvitise, kui reisikindlustuse on sõlminud tööandja ja töötajal juhtub välisriigis töötamise ajal tööõnnetus?04.03.2015

Kui reisikindlustuse on sõlminud tööandja ja töötajal juhtub tööõnnetus välisriigis töötamise ajal, siis kes saab vastava hüvitise, kas töötaja või tööandja?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Hüvitise saaja on märgitud kindlustuslepingus. Hüvitise saaja ei pruugi kindlustusvõtjaga kokku langeda. Eelkõige on küsimus selles, kes on kahju saanud ja mis kahjuga on tegu. Näiteks reisikindlustuse põhilise kindlustuskaitse – kindlustatud isiku ravikulu välismaal – ei tohiks küsimust tekkida, sest tavaliselt kannab kindlustusandja hüvitise otse raviasutusele.

Kokkuvõtvalt võib öelda, et hüvitise saaja sõltub tekkinud kahjust ja kindlustuslepingus kokkulepitust.
 

Küsimus: Kas tervisetõendi juhiloa vahetuseks võib anda perearst või peab pensionär läbima arstliku komisjoni?20.02.2015

Tere. ABC juhiluba aegub sügisel. Edaspidi C kategooriat ei vaja, kuna olen pensionär. Kas tervisetõendi juhiloa vahetuseks võib anda perearst või pean läbima arstliku komisjoni?

Vastus: Henn Rebane, autoinsener, teooria- ja sõiduõpetaja, OÜ Autosõit Tallinna autokooli direktor, Autosõit OÜ, www.autosoit.ee

Tänase seisuga on perearstil võimalik väljastada tervisetõend kõigi kategooriate mootorsõidukijuhtidele.