Liiklus ja sõidukid

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas kindlustus hüvitab ka avarii järgselt vajalike abivahendite soetamist?15.10.2014

Tere,
Liikluskindlustuse tagajärjel sain sellised vigastusi, et vajan toimetulekuks abivahendit. Minu puhul vajan ortopeedilisi jalatseid, arstitõend on olemas.
Kas kindlustusselts hüvitab 50% ortopeediliste jalatsite maksumusest või täissummat?
Õnnetus oli 2007 aastal. Kas on seaduses see reguleeritud, kuidas abivahendite hüvitamine käib?
Lugupidamisega

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Liikluskindlustuse kahju hüvitatakse juhtumi ajal kehtinud liikluskindlustuse seaduse järgi. 2007. aastal kehtis liikluskindlustuse seadus, mille kohaselt liikluskindlustuse juhtumist tingitud püsiva töövõime kaotuse korral hüvitatakse põhjendatud kulutused toimetulekuks vajalike abivahendite muretsemiseks ühekordselt sotsiaalministri poolt kehtestatud piirides.

Üldiselt peaks kindlustusandja hüvitama kahju, mis tuleb sellest, et ortopeedilised jalanõud on tavalistest jalanõudest kallimad ehk tavaliste ja ortopeediliste jalanõude hinnavahe.
 

Küsimus: Kas kindlustus hüvitab liiklusõnnetuse tagajärjel invaliidile ka ümberõppe kulud?15.10.2014

Tere,
Liiklusõnnetuse järel jäin invaliidiks. Soovin õppida uue eriala, et suurendada toimetulekut. Mis kulud kindlustusselts sel juhul hüvitab? Kas ainult uue eriala kursuse maksumuse või transpordikulud ka? Elan linnast 50 km kaugusel ja transpordikulud ise maksta on raskendatud. Kas õppevahendite ostmisel kindlustusselts abistab?
Lugupidamisega

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Üldiselt vastates hüvitab kindlustusandja kindlustusjuhtumi läbi tekkinud kahju, sh näiteks isiku sissetuleku vähenemise. Tarvidusel hüvitab kindlustusandja ka kahjustatud isiku ümberõppeks vajaliku kulu.

Pöörduge täpse vastuse saamiseks kahju hüvitava kindlustusandja poole. Iga juhtum on oma üksikasjadega ja ühest üldistatud vastust anda ei ole võimalik.
 

Küsimus: Kas liikluskahju peab hüvitama registrijärgne omanik või lepinguga auto ostja, kes ei ole veel registris oma nimele vormistanud?14.10.2014

Tere
Käesolevaga palun selgitust, kuidas tõlgendada uut 1. oktoobril kehtima hakanud liikluskindlustuse seadust järgmise olukorra puhul:
Sõiduk on müüdud ja üle antud uuele omanikule (dokumentaalselt tõestatav). Uus ostja ei ole liiklusregistris veel omanikuvahetust registreerinud ning eelmine omanik on endiselt registreeritud omanikuna. Liikluskindlustus lõpeb ja sõidukiga põhjustatakse pärast seda liikluskahju. Kas tekkinud kahju peab hüvitama liiklusregistri järgne omanik vaatamata sellele, et on tõestatav sõiduki omandi üleminek enne avariid?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Kui liikluskindlustuse lepingu lõppemisest on möödunud vähem kui 12 kuud, siis hüvitab kahjustatud isikule kahju viimase lepingu kindlustusandja. Kahju hüvitanud kindlustusandjal on tagasinõudeõigus kindlustuskohustusega isiku vastu (LKindlS § 55). Kindlustuskohustusega isik on sõiduki omanik või vastutav kasutaja liiklusregistri andmetel (LKindlS § 7).

Seega kahjustatud isikule hüvitab kahju tavaliselt kindlustusandja ja liiklusregistri järgne sõiduki omanik või vastutav kasutaja peab kindlustusandjale makstud hüvitise tagasi maksma.

Erandolukorras võib tagasinõude esitamine liiklusregistri järgsele sõiduki omanikule olla hea usu põhimõttega vastuolus, näiteks kui saabunud ei ole tähtaeg, mil sõiduki omandanud isik pidi liiklusregistrit sõiduki omandamisest teavitama.

Kui Teie vastu on esitatud tagasinõue, millega Te nõus ei ole, siis püüdke kindlustusandjaga läbi rääkida. Kui läbirääkimised ei õnnestu ja olete jätkuvalt arvamusel, et Teil ei ole kohustus tagasinõuet tasuda, pöörduge vaidluse lahendamiseks liikluskindlustuse lepitusorganisse.
 

Küsimus: Kas autot ostes saan senise poliisi vormistada oma nimele, et poliisi raha kaduma ei läheks?09.10.2014

Tere! Auto omanik liikluskindlustust auto müügiga seoses tagasi ei nõua. Kuidas peaksin toimima uue omanikuna. Kas saan poliisi vormistada enda nimele?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Liikluskindlustuse leping läheb kindlustuskohustusega isiku muutumisel automaatselt üle uuele kindlustuskohustusega isikule. Üleminek toimub liiklusregistris vastava kande tegemisest. Kindlustuskohustusega isik on sõiduki vastutav kasutaja liiklusregistri järgi või kui vastutavat kasutajat ei ole, siis sõiduki omanik liiklusregistri järgi.

Tasutud kindlustusmakse kaotsi ei lähe. Teavitage muutusest kindlustusandjat või sõlmige leping teise kindlustusandjaga. Kehtiva kindlustuslepingu ettemaks on Teie käsutada.

Liikluskindlustuse lepingu üleminekust sõiduki omaniku või vastutava kasutaja muutumisel vaata üksikasjalikumalt siit http://www.lkf.ee/images/files/Liiklus_omanikuvastutavakasutajamuutus_veebitekst6.pdf
 

Küsimus: Kas see on õige, et kindlustuse esindaja ei tunne huvi kahju põhjustaja korteri ega avarii põhjuse vastu?08.10.2014

Tere,

Lõhkes vannitoas veetoru, alumised naabrid said veekahjustusi. Kas tõesti ei peaks kindlustuse ekspertiis käima ka kahju põhjustaja juures olukorda ja põhjuseid fikseerimas. Antud olukorras käis kindlustus vaid alumise naabri korteris ning esitas mulle arve kahjude hüvitamise kohta. Kas kindlustusel ei ole kohustust hinnata mõlema osapoole kodusid?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Kindlustusandja esindaja ei pea tingimata käima kahju põhjustaja korteris juhtunu asjaolusid selgitamas. Kui asjaolud on niigi selged, siis ei ole täiendav ülevaatus tarvilik.

Kui Te ei ole esitatud tagasinõudega nõus, siis ei peate välja tooma põhjuse, miks tagasinõue Teie hinnangul asjakohatu on. Üksnes põhjus, et kindlustusandja esindaja ei ole Teie korterit üle vaadanud, ei ole aluseks tagasinõude tasumisest keeldumiseks.
 

Küsimus: Kas ma saan teha autole kindlustust, kuigi ma ei ole veel selle auto omanik?03.10.2014

Tahaksin teada, kas ma saan teha autole kindlustust, kuigi ma ei ole veel selle auto omanik?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Kindlustuslepingu võib sõlmida iga isik, kellel on kindlustushuvi. Kindlustushuvi on kliendi huvi kindlustada ennast kindla kindlustusriski vastu.

Kui kasutate sõidukit, sõidukil ei ole liikluskindlustuse lepingut ja sõiduki omanik kindlustuslepingut ei sõlmi, siis saate liikluskindlustuse lepingu sõlmida.

Sõidukikindlustuse lepingu sõlmimiseks võib arvata, et tarvilik on vastav kokkulepe sõiduki omanikuga.
 

Küsimus: Kas keegi korvab kahju, kui mootorrattaga sõitsin põdrale otsa ja nüüd tsikkel katki ja ise haiguslehel?03.10.2014

Sõitsin mootorrattaga töölt koju, kui teele jooksis põder. Tsikkel katki, põder surnud ning ise katkiste luudega haiguslehel, nüüdseks kodusel ravil. Kas kehtiva liikluskindlustuse puhul on mul õigus kuskilt midagi küsida?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Liikluskindlustus on kohustuslik vastutuskindlustus. Liikluskindlustuse kindlustusandja hüvitab juhtumi põhjustaja tekitatud kahju teisele isikule. Seega annab liikluskindlustus liiklejale kindluse, et tema tekitatud kahju hüvitatakse ja juhtumi põhjustaja ei pea seda ise kandma.

Kui sõitsite põdrale otsa, siis Teie enda kahju Teie enda liikluskindlustuse lepingu alusel ei hüvitata. Kahju jääb hüvitamata, kui Teil ei olnud vabatahtlikku kindlustuslepingut, mootorrattal sõidukikindlustust ja Teie enda suhtes õnnetusjuhtumikindlustust.
 

Küsimus: Kas sõiduautole võib paigalda sinise tooniga pirne parktuledesse?02.10.2014

Tere,
Mind huvitab, kas sõiduautole võib paigalda sinise tooniga pirne parktuledesse?

Vastus: Mait Millert, Tehnoülevaataja/II kutsekvalifikatsiooni autotehnik/ülevaatuspunkti juhataja, Maitene OÜ, www.maitene.ee

Sellist mõistet nagu parktuled ei eksisteeri. Määrusest tehtud väljavõte ütleb: „Paigaldada võib kaks ettepoole valget valgust andvat ja kaks tahapoole punast valgust andvat seisutulelaternat.“
 

Küsimus: Kas liikluskahju aegub, minuga ei ole aasta pärast avariid ühendust võetud?01.10.2014

Tere!
Mul juhtus aasta tagasi väike avarii, kui sõitsin õrnalt tagant otsa foori taga seisnud uuele autole. Kuna mul sel hetkel kindlustust ei olnud (oli just 2 paeva tagasi lõppenud), siis valetasime kuupäeva üks päev hilisemaks. See tuli muidugi kohe välja ja käisin kindlustusfirmas üles tunnistamas ning palusin esitada mulle maksegraafik. Nüüd on möödas pea aasta ja minuga pole siiani ühendust võetud. Vahepeal juba mõtlesin, et suhteliselt jõukad inimesed tunduvat, äkki maksid ise kinni, sest nad nägid, et olen tavaline vaene tudeng. Maanteeameti kodulehelt on näha, et juhtum on lõpetamata. Miks ei ole tänaseni ühendust võetud? Kas see juhtum võibki nii kaua kesta? Kas on võimalus, et nad maksid selle ära või nõue aegub?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Kindlustusjuhtumi lahendamine võib mõnikord kesta mitu aastat. Näiteks võib olla nii, et kannatanu ei esita nõuet – sõiduki kahjustus on olematu või väike ja sõiduki omanikul ei ole tahtmist oma aega sõiduki remonti viimisele kulutada.

Pöörduge kindlustusandja poole, et asjaolusid täpsustada.

Kindlustusandja tagasinõudele võib aegumisele viidates vastu vaielda, kui möödunud on kolm aastat.
 

Küsimus: Kuidas toimub avarii kahju hüvitamine, kui avarii põhjustaja ärandas omanikult auto?01.10.2014

Tere!
Kaks nädalat tagasi ärandati minult auto ja põhjustati sellega liiklusavarii. Ärandamise teade anti edasi ka politseisse. Kas mul on õigus saada oma liikluskindlustusseltsilt kahju hüvitist? Roolis olnud isik oli ka alkoholijoobes ja ilma juhtimisõiguseta.
Tänud ette

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Liikluskindlustus kaitseb sõiduki valdajat kolmandate isikute nõuete eest, st hüvitatakse sõiduki valdaja tekitatud kahju kolmandale isikule. Liikluskindlustuse lepingu alusel ei hüvitata sõiduki omanikule kahju, mis seisneb selles, et sõiduk, millega juhtum põhjustati sai kahjustada või hävis.

Seega küsimuses toodud juhul ei saa Te kahju hüvitamist nõuda oma sõiduki liikluskindlustuse kindlustusandjalt. Kahju hüvitamist saate nõuda sõidukikindlustuse kindlustusandjalt, kui Teil sõidukikindlustuse leping on. Kui sõidukikindlustuse lepingut ei olnud, saate nõuda kahju hüvitamist kahju tekitajalt.