Lemmikloomad

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Miks 8-aastane segavereline koer ühtäkki üksi koju jäädes on hakanud asju lõhkuma?06.02.2014

8-aastane segavereline koer on hakanud üksi koju jäädes esemeid lõhkuma. Lõhub pehmet mööblit, kraabib vaibad ribadeks, isegi elektrijuhtme lõhkus 1,5 m kõrguselt ära. Siiani on kogu aeg üksi olles olnud hea poiss. Ei oska ise mingit põhjust pakkuda, miks ta seda teeb. Kuivtoidu lükkab ümber, vesi on kättesaadav. Seda ei juhtu küll iga kord, kui ta üksi jääb, kuid viimase kuu aja jooksul 4-5 korda.
Temaga saab mängitud, jalutatud ja kõike füüsilist tehtud, et ta ikka vormis oleks (et ei oleks ülekaalus söömisest) ja haigeks ei jääks.

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere! Tavaliselt koerad muutuvad närvilisemaks siis, kui pereliikmed muutuvad närvilisemaks (näiteks midagi juhtus) või kodus midagi muutub (remont, külalised või vastupidi keegi sõitis ära...) või selle külma ilmaga koer sai vähem jalutada. Enamus koeri nõuavad palju liikumis iga päev. Analüüsige, mis võiks teha teie koera närvilisemaks. Näiteks mul endal 5-aastane saksa lambakoer hakkas üksinda kodus haukuma peale selle, kui minu just ostetud autol jooksis kokku mootor. Ma olin väga närvis tükk aega. Kui kõik lahenes, rahunes koer maha. Soovitan rohkem koeraga jalutada ja mängida, las sooritab teie poolt antavaid lihtsaid ülesandeid hea motivatsiooniga.
 

Küsimus: Kas kassid võivad süüa vahukomme ja kui palju üldse magusat?04.02.2014

Mu kass sööb ohtralt vahukomme, see aga paneb mind muretsema. Kassid ei tohiks palju suhkrut süüa, olen seda kuulnud. Tänapäeval igas asjas e-ained. Kuidas kassile need mõjuvad ja kas ma peaks kassile neid keelama või laskma edasi süüa?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kassid ei või süüa vahukomme ja ka kõiki teisi inimestele mõeldud värvitud ja maitsestatud toite. Kvaliteetne kassitoit on looma hea tervise ja pika eluea alus.
 

Küsimus: Kuidas kassil kindlaks teha võimalikku tiinust?04.02.2014

Noorele 7-kuusele emasele kassipojale sai antud Promon Vet tiinusevastaseid tablette, tundub nagu tabletid poleks mõjunud, sest kass indles edasi, puutus kokku isegi isaste kassidega. Nüüd tahaks kassi operatsioonile viia, aga on hirm, kas ikka toimisid need tabletid või viin lõikusele äkki tiine kassi? On kuidagi võimalik kindlaks teha kassidel tiinust?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kas Teile ei räägitud kliinikus, et neid tablette ei tohi anda kassidele, kes võivad kokku puutuda isastega ja ka paarituda. See võib väga halvasti lõppeda. Kohe lõikusele, kuni pole veel hilja. Kui see, kes Teile need tabletid müüs, ei seletanud üksikasjalikult manustamise skeemi, tingimusi ja ka tõsiseid kõrvalmõjusid ning ei vaadanud looma eelnevalt üle, on see väga väga vastutustundetu.
 

Küsimus: Kuidas lahutada kahte suurt kaklevat koera?24.01.2014

Tere,
Minu 5-aastane bernhardiin on väga sõbralik ja muidu kuulekas, aga kui naabrite hundi-berha segu koer meie õuele tuli, läks kiskumiseks ja kutsest minu juurde tulla ei teinud ta väljagi. Küll aga ei lasknud ta naabri koera mitte sammugi minu poole. Kutsusin naabrid koerale järele ja siis alles läks tõsiseks kähmluseks. Minu koer elab õues ja mingeid piiranguid peale öise aedikuga piiratud kuudi tal ei ole. Naabri koer kannab kaelarihma, mis ei lase tal territooriumilt lahkuda, küll aga seekord see tal õnnestus. Naaber sai oma koerale rihma kuidagi kaela ja raske vaevaga said nad lahutatud. Tagajärjeks oli minu koeral katkihammustatud kõrv ja naabril puretud jalg.

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere. Mul on sellega palju kogemusi. Mingil juhul ei tohi võtta koeri kaelarihmast kinni. Kui koerad kaklevad, ei vaata nad, mida hammustavad. Koerad tuleb lahutada sabast või taga jalast kinni võttes, kui kohal on mõlemad peremehed. Kui kõrval on ainult üks peremees, tuleb oma koera võtta sabast või taga jalgadest kinni ja tassida lähema ukse või värava juurde ja jätta võõras koer ukse taha ja jätta ukse vahele selle koera kael, kes sel momendil haarab. Ja hoidke seda koera kinni, kuni tal haare muutub lõdvaks. Muidugi läheb, sest kaklusel koerad haaravad ja raputavad. Kui koeral lõpeb võimalus raputada, ta proovib uuendada haaret. Sel momendil tuleb see koer ukse taha lükata ja kiiresti uks kinni panna. Aga teie peate olema oma koera kõrval. Muidu, kui võõras koer kaotab võimaluse haarata oma vaenlast, võib ta haarata kinni ükskõik kes on ta läheduses. Võib aset leida ülesuunatud agressioon. Aga suvel võib lahutada veega. Talvel seda võimalust ei ole. Edu teile.
 

Küsimus: Mida arvab loomaarst kasside toortoitmisest?23.01.2014

Lp. loomaarst,

Mida te arvate kasside toortoitmisest? Vaata http://hoolesild.ee/wordpress/kasside-toitmine/

murelik kassiomanik

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kõik see jutt kasside toitumise kohta on õige. Suur risk kasside tervisele tekib eelkõige odavate n.ö. säästutoitudega toitmisel, kus on tõesti kasutatud taimset valku kuna see on odav ja samuti palju süsivesikuid. Korralikud, kvaliteetset toorainet ja pidevalt uuenevaid teadusuuringuid arvestavad n.ö. kliinikusarjad on liikunud pidevalt sinna suunas, et tõsta loomse valgu ja kaotada kassidele kasutu taimse valgu osakaalu. Paraku muudab see sellise toidu poodides müüdavate toitudega võrreldes kordi kallimaks ja enamus inimesi otsustabki lihtsalt hinna järgi. Samuti töötavad hästi pidevad ja visuaalselt nauditavad reklaamikampaaniad, kvaliteettoitu tutvustab loomaarst igale kliendile individuaalselt. Kui me oma kassile hiiri ja linde serveerida ei saa, siis ainult tükikese tailihaga me tema ninaesist ka ära ei kata (lihas lihtsalt pole kõiki neid aineid, mis nahas, luudes, sooltes, ajukoes jne). Seega saame oma kassidele valida kvaliteetse ja soodsa kuivtoidu vahel.
 

Küsimus: Mida teha, kui kääbusjänesel on ühe silma ümbert punane ja silm ajab vett välja?23.01.2014

Tere,
Minu kääbusjänesel on ühe silma ümbert punane ja ajab vett välja või mäda. Mida teha ja kas see on midagi tõsist?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Tegemist võib olla põletikulise seisundiga ja kindlasti tuleb seda ravida, aga enne tuleks lasta loomaarstil silm üle vaadata, et saada täpselt aru millistes kudedes just on mädane protsess ja millist ravimit tohib kasutada.
 

Küsimus: Millest see võib olla tingitud, et aeg-ajalt lähevad kassi huuled paiste?23.01.2014

Tere! Mul on umbes 8-9 aastane poolpärslasest emane toakass. Mure seisneb selles, et aeg ajalt lähevad kassi mokad/huuled paiste. Mõnikord vaid lõuaosa, mõnikord mõlemad mokad (kui nüüd nii on õige viis neid kutsuda). Alguses umb 4-aastaselt käis see vaid suviti ja oletasin, et ehk putukate söömisest, sest tal kombeks neid taga ajada ja hiljem ära süüa. Mida aeg edasi, seda rohkem on hakanud see esinema igal aastaajal. Kassi otsest käitumist see muutnud pole ehk sööb väga korralikult (toiduks royal canin), joob korralikult, käib tualetis normaalselt ja mängib ka. Olgugi, et nö tavaelu ta elab, siis ikka huvitab, millest selline paistetus võiks tulla, sest eelnevate kassidega pole sellist asja olnud.
Aitäh!

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Suure tõenäosusega on tegemist allergilise reaktsiooniga ja soovitan kindlasti arsti vastuvõtule minna, sest allergiakahtluse puhul tuleb päris palju küsida-vastata-arutada ja juurelda, samuti oleks mõistlik teha nö "kliiniline veri".
 

Küsimus: Mida teha, kui kass ei söö ega joo ja päevas korra oksendab kollakat-pruuni vedelikku?23.01.2014

Tere,
Kass ei söö ega joo viimased paar päeva, pidevalt ainult magab. Päevas korra paar oksendab kollakat-pruuni vedelikku. Kass on jäänud väga kõhnaks ja pidevalt uimane.
Mida peaksin tegema?
Täna jõi küll iseseisvalt kuid mitte palju. Aitasin teda toitumisel kaasa, andes märga toitu, suhteliselt sunniviisiliselt. Kokku sai umbes poolteist teelusikat.
Paluksin Teiepoolset arvamust ja ehk oskate öelda, mis asi see on ja kuidas saaks kassi uuesti vormi.

Ette tänades,

Lugupidamisega

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kui kass ei söö ja oksendab ainult, on tegemist väga tõsise tervisehäirega ja vajab kiiret arstiabi. Tegemist võib olla paljude erinevate põhjustega - võõrkeha, mürgistus, gastriit, pankreatiit jne jne. Soovitan kiirest pöörduda, sest kass ei pea ilma söömata kaua vastu.
 

Küsimus: Kas muretsen asjata ja koera huulel olev punn ei peakski nii ruttu taanduma?21.01.2014

Tere, avastasin eelmine pühapäev, et koera huulel on punn. Järgmine päev käisin kohe ka arsti juures ja kirjutati välja kreem Fucidin. Öeldi, et nii vara ei oska midagi öelda, et jälgiksin koera ja tuleks kahe nädala pärast tagasi. Olen koerale määrinud kreemi, aga ei näe veel taandumise jälgi. Tal komme ka palju lutsutada igasuguseid riideesemeid. Kas muretsen asjata ja huule peal olev punn ei taandugi nii ruttu? Väga raske on koerale ka kreemi huule peale panna, sest lakub selle kohe ära. Koera käitumises muutusi ei ole olnud ja sööb/joob tavaliselt. See punn ei sega koera ja tähelepanu sellele ta ei pööra.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kui Te nüüd lähete arsti juurde tagasi 2 nädala pärast ja kogu sel ajal määritud kreem pole midagi muutnud, siis mina soovitan võtta sellest punnist FNA ( peennõelaspiratsioon) proovid ja lasta tsütoloogil uurida, millega on tegu. Kui me teame täpset diagnoosi, oskame ka sobivat tegevuskava soovitada.
 

Küsimus: Millest see võib olla, kui kassil seljanärvid tõmblevad?21.01.2014

Tere!
Mul on 2-aastane isane kastreeritud kass. Viimasel ajal on probleemiks see, et kassi selja/tagumiku peal olevad närvid tõmblevad. Kass ise on ka siis suht rahutu ja jookseb ringi. Üritab end lakkuda selle koha pealt, aga üldiselt on siiski rahutu. Milles võib probleem olla ja kas tuleks pöörduda loomaarsti juurde?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Selline pilt, kus kassil nahk laudjapiirkonnas tõmbleb ja ta üritab ka midagi lakkuda, on väga iseloomulik kirbuhammustustele. Talv on olnud väga soe ja isegi tubased kassid saavad neid kuidagi. Soovitan siiski temaga kliinikus ära käia, sest kui see pole kirbuprobleem, saab arst kohe edasi uurida võimalikke muid probleeme.