Lemmikloomad

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Mis on kassile meie ära olles vähem traumeeriv, kas olla meie vanemate juures või keegi käiks teda oma kodus vaatamas?16.12.2013

Meil on mure selles, et lähme neljaks päevaks reisile ja kaalume kahe variandi vahel, et mis oleks kassi jaoks vähem traumeeriv?
Kui oleme pikemalt reisile läinud (2 nädalaks), siis oleme viinud kassi minu vanemate juurde. Koju tagasi tuues oli kass mitu päeva solvunud meie peale, et vahepeal ära olime ja tema ära viisime.
Või oleks parem variant, kui ta jääks oma koju ja paluks kedagi iga kahe päeva tagant talle süüa, juua ja kasti puhastama?
Kumb variant oleks parem kassi jaoks? Sest meil ei ole vahet.

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Hei!

Kaldun arvama, et kass tunneb end pigem hästi omas kodus. Samas on ka neid, kes väga tugevalt oma meelsust üles näitavad, kui liiga kauaks on üksi jäetud. Sõltub loomast.

Ilmselt oleks mõistlik üksi koju jäänud kass varustada mõne rahustava kassidele mõeldud tootega nagu Feliway adapter või Royal Canini Calm toit. Need aitavad halva tuju ära hoida.
 

Küsimus: Kuidas harjutada kassipoega ise õue ja siis uuesti tuppa käima?16.12.2013

Planeerin võtta varjupaigast kassipoega aga mulle teeb muret, kuidas harjutada teda iseseisvalt õues käima. Peres oli ka varem kass (üle 12 aasta), kes käis ise vabalt õues ja küsis nii tuppa:) kui ka õue vastavalt oma tujule. Kuna tema tuli meie juurde ise ja jäi, siis harjutamise probleemi ei olnud. Elame linna lähedal, eemal suuremast liiklusest, hulkuvaid kasse meie kandis eriti ei ole, mõni kass siiski külas elab. Kas peaks alguses hoidma kassikest toas mingi perioodi ja siis laskma õue. Kardan väga, et kass jookseb ära. Vaid toas kassi hoida ei tahaks, see ei ole tore elu kassile. Ehk on õige võtta kassike soojal aastajal, mitte talvel, arvestades soovi teda õuega harjutada.

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tervist!

Esmalt pean ütlema, et kasse, kes on õues omapead, käsitletakse kui hulkuvaid kasse ja Loomade Hoiupaik kipub neid aegajalt kinni püüdma. Seega ettevaatust!

Kindlasti pole õige jätta kassipoega üksi õue. Esimesed pool aastat on kassipoeg ullike ja tal pole turvaline üksinda õues liikuda. Nii väike kass ei oska end kaitsta ja võib kergelt eksida.

Arvan talv on hea aeg kassi võtmiseks, nii on ta kevadeks piisavalt suur, et hakata harjutama õues käimist. Kassiga koos tuleb kindlasti käia ümber maja ja mitmeid kordi tuppa ja õue, et kassile saaks selgeks koduaed ja kodutee.

Ohuks on kindlasti noorus ja kevadised emaste kasside lõhnad, mis noored uljad isased kassid tihti ära eksitab. Selle pärast soovitan enne õueskäimise alustamist kass kindlasti kastreerida ja ka kiibistada.
 

Küsimus: Kas see on edaspidi probleem kui taksikutsikatel on tagakäpal mõnel 6 küünt, mõnel 4 küünt?13.12.2013

Tere
Minu mure on selline, et taksil sündisid 5. nov 2013 kutsikad, mõlemad vanematest on taksid (üks lihtsalt musta värvi, teine pruuni värvi) (pesakonnas on neid lausa 9) ja avastasime, et kahel kutsikal on taga käppadel kuus küünt (üks lisaküüs pisikene ja üpris karvade sees peidus) ja ühel kutsikal on taga käppadel ainult neli küünt.
Millest võib see tingitud olla ja kas see on kutsikatele ohuks? Kas muudab see nende elus midagi, jääb segama vms? Mida sellise juhtumi puhul tegema peaks?
Suured tänud, kui leiate aega vastata !

Lugupidamisega

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Üldiselt see kutsikate elu ei sega ja neile ohuks ei ole. Lisavarbad võivad viga saada näiteks lumekoorikul käies. Aegajalt viskab geneetika ikka mõne vimka sisse ja võibolla edaspidi ei maksaks neid kahte taksi enam paaritada. Igaks juhuks näidake käpakesed ka arstile ette, siis on võimalik juba ka konkreetseid otsuseid teha.
 

Küsimus: Millise rohuga Teie koeral demodexi raviksite?11.12.2013

See on selline haigus, mille ravi kohta internetist leiab suhteliselt vähe infot. Koeral on diagnoos olemas, kaks kuud kestnud ravi seljataga, aga terveks pole veel saanud. Kas võiksite öelda, millise rohuga Teie demodexi raviksite? Millise rohuga olete saanud kõige efektiivsemalt loomad terveks siiani? (tegemist segaverelise koeraga)
Tänan

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Demodikoos on tõepoolest selline haigus mille kohta ühteainsat ja kõige-kõige rohtu ei saagi nimetada, sest ravi on väga kompleksne ja tegelema peab nii põhjuste, tagajärgede, sümptomite ja koera üldise vastupanuvõime (immuunsüsteemi) toetamise ja tugevdamisega.
Ehk siis vagellesta enda vastu on olemas turjale manustatavad preparaadid, mida tuleks kasutada iga 3 nädala tagant ja vähemalt 3-4 pipetti järjest. Mõnedele koertele mõjub paremini ivermektiini või analoogpreparaadi suukaudne manustamine kuurina aga kuna see on ravimi "off label" kasutamine siis tuleb seda kindlasti koos oma arstiga arutada ja vajadusel kogenumate nahaarstidega konsulteerida.
Samuti tuleb ravida bakteriaalset naha ja/või karvanääpsu põletikku ning võimalusel vähendada ka sügelust, et loom ei tekitaks uusi põletikukoldeid.
Kui loom sööb korralikku toitu, ei kannata stressi all, on kehaliselt aktiivne ja ka kõik põletikud on välja ravitud, siis saab tema immuunsüsteem selle lesta vaoshoidmisega ise hakkama.
Soovitatakse ka loom steriliseerida või kastreerida, sest innaajal on täheldatud haiguse ägenemist.
 

Küsimus: Kas koerale antud ussirohi võib põhjustada kõhulahtisust ja verd väljaheites?11.12.2013

Tere,
Andsin 11-aastasele bokserile ussirohtu. Kas on normaalne, et nüüd juba möödas kolmas päev ja kaka sees on verd? Peale rohu andmist mõne tunni möödudes lõi tal kõhu lahti ja oksendas ka. Tahab rohkem magada ja söögiisu on vilets. Vett joob.
Aitäh!

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Selline reaktsioon on täiesti võimalik juhtudel, kui koeral oli siseparasiite tõesti palju ning ussirohu mõjudes tekkisid soole limaskesta ärritavad laguproduktid. Väidetavalt on ka ussirohul endal mõõdukalt laksatiivne ehk lahtistav toime ja seda selle pärast, et parasiitidest kiiremini vabaneda. Aegajalt tekib selline reaktsioon vale rohu (inimeste oma) või vale doosi tagajärjel.
Kindlasti rääkige sellest ka oma loomaarstile ning soovitan muretseda mingi suukaudse pasta, mis aitaks soole limaskestal rahuneda ja taastaks normaalset seedeprotsessi.
 

Küsimus: Kuidas võõrutada 4-kuulist kutsikat hommikul tuppa pissimast?09.12.2013

4-kuune kutsikas kipub hommiku vara tuppa pissima. Iga hommik kuskil 5.45 kuulen kui kutsikas läheb oma pesast esikusse pissile. Muidu endal äratus 6.45. Mis teha, kas pean hakkama ärkama temaga koos? Või lähen talle järele ja natuke riidlen ja siis õue minema?
Või kuidas oleks õigem käitumine?
Ette tänades

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere! 4-kuune kutsikas ei suuda veel füüsiliselt kannatada kogu öö. Paar kuud ja need probleemid kaovad ise ära. Muidugi, kui te jõuate ennetada pissimist tuppa ja iga kord viite kutsika õue kohe peale magamist, söömist ja aktiivse mängimist, tuleb see aeg kiiremini.
 

Küsimus: Mida ette võtta, kui kass kiuslikult minu riideid põrandale sikutab ja siis täis pissib?06.12.2013

Tere,
Minul on kodus kaks turvakodust võetud kassi. Emane ja isane. Mõlemad on lõigatud. Mõlemad on ca 3-aastased ja minu juures olnud 1,2 aastat. Võtsin nad ühel ja samal päeval. Läbi saavad normaalselt, kuigi emane üritab domineerida, aga nüüd juba palju vähem, kui alguses. Viimased pool aastat on mul probleem tekkinud isase kassiga. Nimelt tirib ta esikus riidepuult riideid alla, kraabib need hunnikusse ja pissib täis. Ja seda ainult minu, ehk siis perenaise, riietega. Muidu meil temaga probleemi ei ole. Pigem võiksin öelda, et ta on täiesti minu kass, selline miilustaja just minuga. Käib minuga igal pool kaasas. Tähelepanu jagan ma neile võrdselt, pai teen iga päev ja rihmadega käin temaga õues ka.
Pott on tal puhas ja olen teda jälginud, põiega probleeme ei tundu olevat. Kõht on korras.
Mulle endale tundub, et ta kontrollib mind haiglaselt. Kui koju tulen, siis nuusutatakse mu riided, jalanõud ja kott üle ja seda iga kord!
Olen pritsinud esikusse sidrunist ja greibist tehtud vett. Samuti pritsisin poest ostetud kasside peletajat. Ja ta teeb seda pahandust nii siis, kui nad on kahekesi kodus, kui ka öösel, kui kõik on kodus. Äkki talle ei meeldi minu parfüüm?
Mida teha. Kust saaks abi?
Jään Teie vastust väga ootama,

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!

Teie mure teeb mind nõutuks. Suunaksin teid hoopis edasi Vilde tee loomakliinikusse, kus töötab veterinaar Anu Poopuu, kes on päris palju keskendunud käitumishäiretele. Kliinik on igati taskukohane, esmase nõuande saate ehk isegi telefonitsi.
Vabandan, aga ise hakkaks praegu improviseerima.

Parimate soovidega,
Marion
 

Küsimus: Mis võib põhjus olla, kui koeral on uriinis verelaike?03.12.2013

Tere päevast,
Kirjutan suures paanikas teile Argentiinast, minu koeral hakkas 10 päeva tagasi pissides pruune vere laike paistma, läksin arsti juurde ja öeldi, et on põletik, nüüd anti talle juba 7 päeva jooksul antibiootikume, olukord on minu arust hullem, tal on nüüd punast verd täis piss ja ei soo, ei joo, meil on praegu 35 kraadi kuuma ja see on vaga ohtlik tema jaoks. Annan jäätükkidega vett, et külmem oleks, aga ikka ei joo. Veel on tal mitmeid päevi vere tükke olnud, selliseid pikki nagu usse, siin selle kohta öeldakse guagulos de sangre. Mul on hirm, et siinsed arstid ei ole kursis selliste olukordadega. Kas on võimalik, et mu koeral on mõni urineerimisorgan katki ja selle pärast ei saa verejooksu pidama? Palun abi kiiresti, sest kui see on võimalus, siis lähen kiiresti veel kolmanda arsti juurde!
Koer on mul 1,5-aastane kaukaasia lambakoer, isane.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Peaksite kohe mineme sellisesse kliinikusse, kus saaks teha teie koerast lisaks kliinilisele ülevaatusele ka vajadusel röntgenipildi ja/või ultraheliuuringu, kindlasti uriini kompleksuuringu ja vajadusel ka vereproovi. Kuna loom ei joo korralikult, siis võib ta vajada ka tilgutit. Kindlasti mõelge järgi, kas enne vere ilmumist uriini juhtus koeraga mingi intsident (trauma, ärajooksmine, indlev emane koer, mingi ebatavalise või vürtsika asja söömine vms). See on väga tähtis põhjuse väljaselgitamiseks.
 

Küsimus: Kuidas kassi kappide otsa ronimisest ja mööbli kraapimisest võõrutada?03.12.2013

Meil on 1a isane kass, kastreeritud, igati tore tubane loom. Probleem on selles, et viimasel ajal kipub ronima kappide otsa, mida kõrgemale saab, seda rahulolevam on. Kuidas saaks teda sellest harjumusest ära harjutada? Olen ka karistada püüdnud, ei mõju, nii kui selja pöörad, jälle platsis. Ja veel küsimus, kuidas saaks kassi õpetada kraapima kraapimispuud, mitte mööblit? Olen meelitanud palderjaniga, selle ta lakub ära ja mõnuleb pärast, võtnud ta kätte ja tema käppadega näidanud mida ja kus tegema peab - ei mõju.

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tervist,

Kassidel on ilmselt loomuses turnida ja ilmselt looma võttes peab arvestama looma võimalike iseärasustega. Kass on üsna raskestikasvatatav tegelane ja sellepärast on vahest lihtsam ennast tema järgi sättida. Ehk on võimalik talle võimaldada mingi kapipealne, kus ta tohib käia. Enda kassidele tegin ukse peale riiuli, kuhu külmkapilt hüpata saab. Väga populaarne koht meil.
Kui aga ikka üldse pole võimalik ja kass ajab riiulitelt asju maha, korraldades nõnda palju segadust, siis peab lihtsalt järjekindlalt keelama. Abiks ehk veeprits ja ähvardav kõššš.
Kui isegi palderjaniga kratsipuud ei taha kratsida, siis oleks variant pidev küünte lõikus. On olemas ka selliseid kratsiplaate, mida saab kinnitada mööblile. Kohta, kus loom kratsima on harjunud. Osad on isegi sellised, mis painduvad ja saab 90 kraadi alla panna. Soovitan lapata välismaiseid lemmikloomatarbeid pakkuvaid internetilehti. Leiate ehk mingi lahenduse.
 

Küsimus: Kas 5-aastane maal elanud saksa lambakoera segu õuekoer võiks harjuda elama korteris?23.11.2013

Tere!
Selline probleem, et kuidas saaks õuekoer hakkama korteri eluga? läksime linna elama, aga koer jäi maale isaga. Koera tahaks kindlasti sealt ära tuua, sest isa ei suuda iseenda eestki hoolitseda. Koer on saksa lambakoera segu, 5-aastane. Kardame, et hakkab haukuma või ulguma, kuniks oleme koolis/tööl. Meie pere mitte ükski liige ei taha koera ära anda. Kas oleks mingigi võimalus, et koer harjuks korteri eluga? Samas ei ole ka selline koer kes lõhub asju.

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere! Mul endal on olnud elu jooksul 4 koera, kes tulid minu juurde Saksamaalt ja Soomest juba 5-7 aastasena. Nad kõik elasid ainult õues. Poole aasta jooksul tekkis mul mulje, nagu nad oleks elanud minuga korteris kogu elu. Alguses peab olema kindel jalutamisgraafik, oma mugav koht. Jalutus peab olema aktiivne. Koer peab iga päev kasvõi 10 minuti jooksul sooritama mingid koolituselemendid selleks, et tunda ennast vajalikuna. Enne kodust lahkumist visake talle krõbinaid. Kui koer ikka hakkab haukuma või ulguma, võtke minuga ühendust ja proovime veel midagi ette võtta.