Lemmikloomad

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas 3,5 kuune taksi võib saab haiget, kui hüppab diivanilt alla?23.11.2013

Mul on pisike 3,5 kuune taksi kutsikas. Mure selles, et ta hüppab diivanilt hooga alla. Siit küsimus, kas ta järsku oma esijalgadele haiget ei tee? Tal esimesed jalad väiksed ja kõverad. Just liigeste juurest. Ükspäev natukene lonkaski, kas võib-olla just sellest hüppamisest.
Ette tänades

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere! Kutsikatel kuni 5 kuuni ei tohi mingil juhul lasta trepist alla käia aga hüppata diivanilt alla. See võib tekitada trauma eriti eesjalgadel ning seljal, mis taksidel on nõrk. Kui teie kutsikas juba õppis ronima diivani peale ja alla hüppama, tuleb teil panna põrandale diivani juurde padjad või midagi, mis teeb hüppamise vähem traumeerivaks.
 

Küsimus: Mida peaks tegema, kui kass sai kastreeritud, kuid nüüd tunneb jälle huvi pleedi vastu ja munandikotid paisuvad?22.11.2013

Kaks aastat tagasi sa võetud kiisu turvakodust, saime kenasti hakkama ja kodunes kiirelt, tegu oli siis noore isasega, kes veel kastreerimata. Muud nagu polnudki viga kui et kippus teatud aegadel, pehmet pleedi emaseks pidama :) nii kui kapist välja jäi, käis kiisu seda sõtkumas ja tagumist otsa hõõrumas, ikkagi isane :)... Umbes pool aastat tagasi sai siis kiisu ära kastreeritud, ei huvitanud teda enam ka pehmed fliisist pleedid ega jooksuajal kräunumine, aga nüüd on asi uuesti pihta hakkand, avastasin taas täna kiisu pleedi ahistamast ning paistab, et kastreerimisel olematuks muutunud munandikotid paisuvad. Kas on see võimalik? ja kas peaks kiisu nn garantii remonti arsti juurde viima?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kuna Teie kassi ei kastreeritud varases nooruses, siis võis talle tuttavat lõhna tundes "midagi meenuda" ja ta käitub sedasi nö vanast harjumusest. Munandikoti suurenemist peaks kindlasti kassi opereerinud arst kontrollima.
 

Küsimus: Kas koera südamele mõjub halvasti, kui 2 kuud jääb Vetmedin'i ravi vahele?20.11.2013

Tere.
Kui koerale on määratud raviks Vetmedin ja selle kasutamine on paariks kuuks vahele jäänud, kas see võib põhjustada koera südame seisukorra kiirema halvenemise?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Mõnedel halveneb see kiiresti ja mõnedel aeglasemalt aga nii pikka vahet jättes peaks kindlasti raviarstiga konsulteerima.
 

Küsimus: Kuidas otsustada, kas võtta uus koer või säästa vana koera tervist ja mitte võtta?20.11.2013

Tere!

Sooviks võtta uut koera, kuid ainus mure on vana koer (taks). Hetkel on vana koer 8-aastane, paar korda raskelt haige olnud, kuid sellest jõuliselt välja tulnud. Maal meeldib talle väga ringi joosta ja enda lapsepõlvesõbraga (saksa lambakoeraga) mürada. Karvkate on veidi halli läinud, kuid vana koera moodi ta välja ei näe ning samuti ei usu ükski võõras, et koer juba 8 on. Seega mu küsimus olekski, et kas pigem loobuda uue koera võtmisest, et säästa vana koera tervist, või võtta uus koer ja sobitada neid suhtlema. Hetkel on küll isane, aga plaanis on võtta emane beagle. Aitäh vastamist.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Teie kirjast ei selgu, missuguseid raskeid haigusi on ta põdenud ja kas nende läbipõdemine ei ole vastunäidustuseks kutsikaga müramiseks-maadlemiseks. Samuti on taks ja beagle südid jahikoerad mõlemad ja lisaks ka erisoolised. Paras pähkel muidugi, aga Teie tunnete oma taksihärra iseloomu kõige paremini ja kui tervisest lähtuvaid vastunäidustusi pole, siis võtke ikka. Soovitan esitada sama küsimuse ka koerte käitumisspetsialistile asjakohaste näpunäidete ja ka teiste samasuguse dilemma ees olnud inimeste kogemuste saamiseks.
 

Küsimus: Kas 11-aastasele koerale on tark mõte operatsioon teha?20.11.2013

Tere!
Mul on selline mure, et 11-aastasel koeral on seljal umbes golfipalli suurune (võibolla veidi suurem) rasvkasvaja. Koer on rõõmsameelne ja söögiisu on hea. Veterinaar väitis, et seda ei peaks olema raske eemaldada. Kuid kõige rohkem kardan siiski narkoosi pärast. Kas nii vana koer võib narkoosist välja tulla?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Veterinaarmeditsiin ja -farmakoloogia on nii palju edasi arenenud, et edumeelsetes ja oma opipatsientide turvalisusse täie tõsidusega suhtuvates kliinikutes on muretsetud kõik vajalik aparatuur ning kaasaegsed narkoosivahendid. Samuti oleks mõistlik selliste hirmude ja kõhkluste korral teha koerale korralik terviseuuring, mis hõlmab lisaks kliinilisele ülevaatusele ka südame ja kopsude kontrolli (kasvajate puhul on alati mõistlik teostada ka röntgenuuring) vereproove, (kliiniline ja biokeemiline, veresuhkur) uriini kompleksuuringut ja vajadusel ka FNA proovi kasvajast. 11-aastane koer ei ole sugugi vana ning õigeid vahendeid kasutades ei ole narkoosist välja tulemine mingi probleem.
 

Küsimus: Kuidas aru saada, kas kassil on tegemist astmaga ja kuidas seda ravitakse?18.11.2013

Tere, mul on olnud kassipoeg nüüd 2 nädalat (kassipoja vanus 11 nädalat) ja kogu selle aja on tal mõned korrad päevas olnud köhahood, mis kestavad umbes nii 10-30 sekundit. Millegi konkreetsega ma seda seostada ei oska, kuna need käivad igal ajal ja iga tegevuse juures. Muidu on ta täiesti lõbus ja terve kassike. Olen netist uurinud ja kõik nagu viitaks astmale. Ta on isegi riskigrupis, kuna just emastel siiamlastel pidi seda eriti tihti olema.
Konkreetseid küsimusi oleks siis kaks.
1. Kas ma võin enamvähem kindel olla, et see ongi astma?
2. Millist ravi pakutakse Eestis astmaatikutest kassidele ja mis selle hind võiks olla?
Arsti juurde pole ma siiani läinud ja parema meelega ei läheks ka, materiaalne seisukord pole just kiita ja kass tundub igati korras muidu.
Aitäh vastamast.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Vähe tõenäoline, et 11-nädalane kassipoeg põeks sellist tõsist ja kroonilist haigust nagu astma. See tõbi saab alguse ägedast bronhiidist ning muutub ajapikku krooniliseks (tavaliselt 3-4 eluaastal, mitte varem). Sümptomid on hingeldus, õhu ahmimine, köhimine, rögaeritus, limaskestade lillakas toon.
Köhahoogude osas soovitan teha kassipojale korraliku ussikuuri.
 

Küsimus: Kas toakass võib leida kodutee, kui ta pärast 3. korruselt kukkumist on juba 2 päeva kadunud?12.11.2013

Kass on toakass ja käinud rihma otsas jalutamas oma kortermaja ees. Kas ta võib ise kodutee üles leida?

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!

Kui olete kassiga koos rihma otsas õue tulnud nii, et kass ise kõnnib ja pole süles ning sama moodi ka tagasi tuppa läinud, siis on üsna tõenäoline, et ta teab, kuidas koju saab.
Tegelikult peakski iga kassiomanik nii tegema, et kui käiakse traksidega õues, siis tutvustatakse kassile alati koduteed ja lastakse omal käpal läbi käia.
 

Küsimus: Kas roti kasvaja korral saab midagi veel ette võtta?11.11.2013

Arvan, et mu rotil on kasvaja. See on ka suuremaks läinud juba. Olen lugenud, et see rottidel suht tavaline ja midagi ei tehta. Üks aga rääkis, et pidi roti "magama" panema seepärast. Ta liigub ja jookseb küll kogu aeg, aga mida siis peaks tegema sellega?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Rottidel esineb tõesti üsna sageli kasvajalisi moodustisi, mida saab ka edukalt operatiivselt eemaldada kui protsess on algjärgus ning kasvaja suhteliselt väike. Sageli jääb aga lõikus tegemata seepärast, et loomaomanikud ei soovi seoses rottide suhteliselt lühikese elueaga operatsiooniga seonduvaid kulusid katta (sagedane on keeldumisel väide, et ma saan selle raha eest kümme uut rotti).
Magama panna ehk eutaneerida tuleks rott siis, kui kasvaja on kas haavandunud, seoses sellega on tekkinud ümbritsevate kudede mädane põletik või on kasvaja nii suur, et segab rotil oma eluliselt vajalikke asjatoimetusi teha.
 

Küsimus: Kuidas saada väikeloomaarstiks?08.11.2013

Tere, ma olen 15-aastane noor neiu ja elan Tartus, väga tahaks saada väikeloomaarstiks. Ning seega küsingi teilt, kuidas teie saite loomaarstiks ja kuidas mina saaksingi teiesuguseks loomaarstiks. Mul on keskmised hinded (5 ja 4, kahjuks ka paar kolme).
Aitäh, et vastate, kena päeva jätku.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Loomaarsti töö on väga raske ja seda mitte ainult füüsiliselt vaid eeskätt vaimselt. Lisaks suurele empaatiavõimele peab arstil olema tohutu stressitaluvus, et päevast päeva tegeleda murede ja probleemidega, võtta vajadusel välkkiirelt vastu õigeid otsuseid, omada detektiivegi kadedaks ajavat analüütilist mõtlemist, tuleb hoolida loomadest ja inimestest, olema üdini aus ning eetiline ja alati pakkuma abivajajatele parimat, mis sul pakkuda on. Hea väikeloomaarst on nagu ühemehehaigla - ta on nii perearst, psühholoog, anestesioloog, kirurg, onkoloog, radioloog, ortopeed jne jne ühes isikus.
Et väikeloomaarstiks saada, kui tundub, et need eeldused on kõik olemas, tuleb astuda kõrgkooli (kas siis Tartus või kuskil välismaal) ja õppida 6 aastat. Juba kooli sissesaamine on üliraske, sest konkurss on väga tugev, aga ka õpingud veterinaaria erialal on nii intensiivsed ja kurnavad, et lõpetab vaid iga kolmas sissesaanu. Loomaarst õpib ja täiendab ennast pidevalt ja kogu elu, seepärast on oluline hea keelteoskus.
Eelkõige aga on väikeloomaarstiks saamisel tähtis aru saada, kas see on minu kutsumus või mitte. Seepärast pakun Teile välja, et kui muidugi huvi on, saate tulla kliinikusse ja proovida koos arstiga see omal nahal järele
 

Küsimus: Kuidas õpetada ca 8-kuusele kutsikale ilma löömiseta, et hammaste kasutamine on keelatud?07.11.2013

Mul on umbes 8-kuune varjupaigast võetud laikalaadne koer, ta on meil elanud täpselt 3 kuud. Ülimalt energiline, pealetükkiv ja kasutab pidevalt hambaid. Hoian ranget režiimi, sööb peale inimest, laualt midagi ei saa, mängu alustab inimene, välja läheb uksest tema viimasena, magab puuris jne. Mingil määral on tema käitumine muutunud rahulikumaks. Aga ikkagi kipub ta mulle peale hüppama ja mind riietest hammastega tirima. Lihtsast keelust EI ta aru ei saa, olen proovinud ka füüsiliselt teda paika panna, aga tal on minust rohkem jõudu. Pealegi tundub mulle, et ta läheb veel rohkem pöördesse, kui käega laksu annan või teda turjast sakutan. Kas sellest kasvab kutsikas lõpuks välja? Kuidas õpetada, et hammaste kasutamine on keelatud, ilma löömiseta? Kas võiks kasu olla treeningrihmast, millega saab suraka anda, kui hüppab peale või hammustab? Või teeks see asja hullemaks? Tänan (käime ka koolis temaga, aga põhitöö tuleb ikka kodus teha, koolis oleme 5-8 kesi, personaalselt aega ei jää ).

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere! Ma töötan probleemsete koertega. Koera kuri käitumine pereliikmete vastu algab just sellest, et inimene käitub koeraga agressiivselt – karistab käega, lööb, surub teda maha ilma vajaliku kogemuseta. Koer ei ole loll. Ta teab, et pereliikmetel on vähem füüsilist ja mis veel olulisem psüühilist jõudu kui koeral ja ta hakkab seda seletama dominantse käitumisega. Muidugi te teete õigesti, et jälgite järjekorda, kes esimesena sööb ja uksest välja läheb, aga seda on vähe. Kui inimesel on vähe jõudu, peab ta kasutama oma tarkust nii, et koer oleks nõus ise loovutama oma positsioonid. Jalutage temaga rohkem, valige positiivse koolituse meetod nii, et koeral oleks kõrge motivatsioon suhelda teiega läbi koostöö. Ja minge kohe individuaaltrenni koertekäitumise spetsialiste juurde, selleks, et ta õpetaks kuidas lõpetada koera vale käitumine. Koerad on väga erinevad ja see on vale arvata, et interneti kaudu võib anda ainsa õige vastuse.