Lemmikloomad

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas rohu võtmise järel peaks kassil indlemine lõppema?21.01.2014

Kassil algas jooksuaeg. Annan talle promon vet tabletti juba 4 päeva, igal päeval üks tablett nagu arst käskis, aga mureks see, et kass sööb tabletid ära küll kenasti, kuid ikka indleb, möllab ja isased käivad teda uurimas. Miks ei mõju see tablett? Kas võib olla nii, et nüüd tulevad ka pojad? Teisel emasel mõjus see kenasti nii kui rohtu sai, nii indlemine lõppes.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Üldiselt on medroksüprogesterooni tablettide puhul rusikareegel see, et õueskäivale ja isastega kokku puutuvale emasele kassile neid tablette määrata ei saa. Looma kliinilise ülevaatuse käigus (tegemist on retseptiravimiga ja ilma ülevaatuse ja konsultatsioonideta nende andmine on kassi tervisele suur risk) peaks arstile sellest rääkima, et tegemist on õueskäiva kassiga. Juhul kui kass ikkagi tiinestub on samal ajal nende tablettide kasutamine väga ohtlik ja päädib kas mädaemaka või siis suurte poegimisraskustega. Õueskäiva emase kassi puhul on kaks võimalust
1. operatsioon kui te poegi ei soovi
2. jooksuajad ära kannatada kui te oppi ei soovi.
 

Küsimus: Kuidas peaks edasi toimima, kui kass ei söö juba pikemat aega?21.01.2014

Tervist!
Kass ei ole korralikult söönud juba kuu, käib vahel joomas ja võtab mõne kõbina. Kass on kõvasti kaalu kaotanud ja kuidagi loid. Kassi vanuseks umbes 11-12 aastat. Oleme proovinud söögi vahetus ja see pole aidanud. Kuidas peaks edasi toimima?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Üks arstlik ülevaatus oleks sel puhul ainuõige käik. Kui kass ei söö korralikult, on see pikemas perspektiivis väga ohtlik tema tervisele ja mis kõik võib juhtuda Teile kindlasti loomakliinikus räägitakse. Kõige tähtsam ülesanne on aga kiiresti kindlaks teha põhjuse(d) miks kiisu ei söö korralikult. Kas ta ei saa süüa või ta ei taha süüa?
Kui ei saa, siis tuleb kõigepealt suuõõs läbi uurida - keel, hambad, igemed, tonsillid ja otsida sealt muutusi. Näiteks tugeva hambakatu/kivi puhul tekivad gingiviit, parodontiit ja söömine on lihtsalt valulik. Kui kass ei taha eriti süüa siis tuleks hakata tema tervislikku seisundit tõsisemalt uurima (röntgenülesvõtted, vereproovid).
 

Küsimus: Kuidas toita kassi, kui tal on alahuulel kasvaja?16.01.2014

Kahtlustan, et kassil on alahuulel kasvaja. Silma järgi ütleks, et 0,5 x 1,0 cm hetkel. Täna käisime steriliseerimas ja öeldi, et kasvaja ja see olevat selline, mis levib kiiresti. Küsimus siis selline - millega ja kuidas ma teda toidan seni (sest tundub, et ta ei saa selle tõttu eriti süüa ei konservi ega väga ka mitte krõbinaid)? Ja teine küsimus oleks - kui kiiresti tähendab "kiiresti"? Ma küll üritan võimalikult kiiresti saada aega aga kasvõi iseenda hingerahuks palun Teilt vastust.

Ette tänades
Murelik Kiisuomanik

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Mul on asjaliku vastuse andmiseks kahjuks liiga vähe andmeid.
Kas kasvaja asub huule välispinnal (nahal), limaskestal või hoopis nende piiril? Kas moodustisest on võetud proov ja määratud täpselt kas, ja kui, siis mis liiki kasvajaga on tegu (see oleks hädavajalik prognoosi suhtes).
Kui kass oli juba steriliseerimislõikuseks narkoosis, siis kas ei oleks saanud ka kasvajat eemaldada, mis oleks olnud tähtsam lõikus ja kui kasvajat ei saa eemaldada, nagu teile öeldi, ja et see levib kiiresti ja kass ei saa enam süüa (ehk siis tema elukvaliteet langeb kiiresti) siis milleks ta steriliseeriti?
Toita saaks sellist kassi näiteks süstla või pipetiga ja kas vedeldatud konserviga või spetsiaalse kasside energiapastaga kuni selgub täpsem diagnoos.
 

Küsimus: Milliseid sümptomeid peaks kassil otsima, et tuvastada ega tegemist ei ole luumurru või sarnasega?16.01.2014

Läinud laupäeval oli kassiga kõik korras, aga pühapäeval üles ärgates oli näha, et öö jooksul on kass hakanud lonkama. Paneb jala maha, aga väga raskust peale ei taha panna või kui peab, siis minimaalselt.
Peres on kasvamas ka teine kass, kellega nad ikka müravad (kassid on mõlemad ainult pooleaastased) ja mängivad. Tundub, et lonkamine teda mängimast ei takista ning müdistamine jätkub. Oleme püüdnud takistada, aga kuna pole terve päeva kodus, siis see keeruline.
Milliseid sümptomeid peaks otsima, et tuvastada ega tegemist ei ole murru või sarnasega? Oleme jalga kombanud ning kass selle peale kisa ei tee, tundub, et muidu üldse näppimine ei häiri (haiget ei tee). Samas oleks selline tähelepanek, et näiteks kui ta kuskil ronib, siis teistel käppadel on küüned väljas aga sellel haigel jalal ei ole.
Milline oleks kõige parem lähenemine?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kõige õigem oleks nii südamerahu kui ka kassi edasise käekäigu mõttes käia kassiga ortopeedi vastuvõtul või kui see pole võimalik (liiga kaugel, pikad järjekorrad) siis kliinikus, kus saab röntgenülesvõtte teha (kas luud on terved ja liigesed paigas) ja kass lasta ka arstil üle vaadata loomulikult. Tõsisemate vigastuste puhul võib osutuda hädavajalikuks piirata kassi liikumist ning hoida teda ka teistest loomadest lahus, et vigastus ei süveneks.
 

Küsimus: Miks koer näksib oma kuu vanuseid kutsikaid ja mida ma peaksin ette võtma?14.01.2014

Mu koer poegis umbes kuu aega tagasi ja nüüd ta on hakanud oma kutsikat näksima. Kutsika seljal on 3 näksitud karvadest puhast verist kohta juba. Mu vanematel oli kunagi koer, kes näksis kah oma poegi ja lõpuks murdis nad maha. Miks koer teeb nii ja mida ma peaksin ette võtma?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Sellisel käitumisel võib olla palju põhjuseid. Näiteks kirbud, mida koeramamma üritab kutsika seljast kätte saada, see võib olla ka stressikäitumine, sest ema on imetamisest tüdinenud, mingi võõras lõhn kutsika küljes. Laske igaks juhuks nii kutsikas kui tema ema arstil üle vaadata ja hea kui ta saaks natuke neid ka jälgida, kas koeraema käitumine võib olla kutsikate suhtes ohtlik või on ta näiteks hoopis ülehoolitsev ja oleks vaja talle pakkuda rohkem privaatset aega ja toita ja vaadata kutsikate järele ise natuke rohkem.
 

Küsimus: Kas tohib ja kuidas anda tiinele koerale ussirohtu?14.01.2014

Tere!

Kas tohib ja kuidas anda tiinele koerale ussirohtu? Erinevad infoallikad räägivad eri juttu ja ei tea nüüd mida uskuda.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Tiine looma puhul on alati mõistlik hinnata, kui (häda) vajalik on mingi ravimi manustamine ja kas seda saaks ka edasi lükata sellesse aega, kui loom on juba sünnitanud.
On selliseid suukaudseid ussirohtusid küll, mida ka tiinuse ajal saab anda ja kindlasti on selle eelduseks täpne kehakaal, tungiv vajadus ning teie loomaarsti nõu ja jõud.
 

Küsimus: Millest võib olla tingitud kassil jala käpal olev karvadeta laik?14.01.2014

Tere,
Meil on 1,5 aastane toakass, kes käib vahel rõdu peal. Mõned päeva tagasi leidsime kassi jala pealt alla 1 cm läbimõõduga laigu, kust on karv maas ja keskel justkui 2 hambaga näritud haava. Laigu kõrval oli muhk. Täna avastasime, et koht, kus oli muhk, on samasugune laik tekkinud, karv maas sealt ja 2 justkui hammastega näritud haava. Kas ise jalga ei lonka, sööb ilusti, sülle laseb võtta ehk tundub, et valus tal pole. Seega olekski küsimus, kas tal võib olla mingi nahahaigus? Ise arvasime, et kui rõdu peal oli, siis mõni orav või lind ründas teda, kuna neid palju siin. Kuid kui nüüd nägime teist sama haava, tekkis mure.

Ette tänades,

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kui on hambajäljed näha ja on ka "laigud ja muhud" käpa peal, on suure tõenäosusega hammustuskoht muutunud põletikuliseks. Paistetus on üks põletiku tunnustest ja sellistes kudedes võib surve alla sattunud karvanääps lasta karva lahti ning tekib karvutu ala. Ei saa välistada ka seenhaigust ja et seda kohta on kass ise näkitsenud. Kindlasti soovitan arsti juurde minna, enne kui see protsess levib ja suurema ulatuse võtab.
Kui on aega kellelgi, siis võiks muidugi ka jälgida, mida kass rõdul teeb.
 

Küsimus: Kuidas koolitada koera, et õues reageeriks ta minu kutsumisele?13.01.2014

Kuidas õpetada koerale käsklust "tule"? Kodus on see enam vähem. Trepikojas samuti. Õues saadab ta mind lihtsalt kuu peale selle käsklusega. Tegemist on 8-kuuse kutsikaga. Toon näite. Olen koeraga õues. Koer on hetkel käsust vaba kuid 10m rihma otsas. Vastu tuleb inimene. Mina hüüan Minni siia, aga tema tormab otsejoones teise inimese suunas ja hüppab tema peale üles.
Siit tuleb välja ka teine probleem. Kuidas teha nii, et teisi inimesi nähes ei hüppaks neile peale?
Ja kolmas. Kuidas teha nii, et koer püsiks ilma rihmata minu kõrval, isegi siis kui näeb teisi koeri, lapsi, linde või mida iganes.

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere! Soovitan teile minna koos oma koeraga koerte kooli. Interneti kaudu on võimatu koolitada koera sooritama nii raskeid elemente.
 

Küsimus: Kui palju maksab kasside turvakodust kassi võtmine?09.01.2014

Tere.
Kui palju maksab kasside turvakodust kassi võtmine?
Aitäh

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Kasside Turvakodu kiisud on kõik saanud ussirohtu, nad on vaktsineeritud, steriliseeritud ja kiibitud.
Kui omanik teeks kõik need vajalikud protseduurid ise, kuluks selle peale orienteeruvalt, olenevalt kliinikust 80 - 120 eurot.
Meie kassidel ei ole nö hinnasilti küljes, ehk - meil ei ole kindlaksmääratud loovutustasu, kuid kuna meie organisatsioon koosneb vabatahtlikest ning tegevus annetustest, siis oleme alati väga tänulikud, kui uuel kodul on võimalik teha annetus - vastavalt oma võimalustele. Selle raha eest saame jälle järgmisi hüljatud kasse aidata.
Ühekordne annetus on alati oodatud, kuid igakuine püsiannetus teeb meie kiisud veel rõõmsamaks.
 

Küsimus: Mida teha, et 2-3 kuune koer üksi koju jääks ja ei niutsuks, hauguks ja uluks?06.01.2014

Tere! Mul on korteris 2-3 kuune kutsikas. Ema on alaska malamuud ja isa on ka suurt kasvu koer aga rohkemat ei tea.
Kui lähen kuskile, tuleb ta mulle järele. Lähen tuppa, panen ukse kinni, et tema ei tuleks ja ta hakkab ulguma ja vahepeale haugatab ja seda ikka päris kõvasti. Viin lasteaeda last hommikul ja kõik see aeg ta ulub siin. Vähemalt tagasi tulles kuulsin uksetagant et ulgus. Jaanuari kuus saan arvatavasti tööle ja selleks ajaks oleks, hea kui ta mul üksi oleks ja ei uluks. Tööl oleksin kuskil hommikul seitsmest kuni kella 16-17 vahel õhtupoolikul. Kutsika alles võtsin, nii, et eks tal see ema igatsus ole ka veel aga tahakasingi teada mida teha. Vaibad korjasin maast kokku, kuna sinna teeb ta neid hädasid eriti. Õues käin ja kui seal teeb midagi, siis kiidan ja annan midagi talle. Toas üritan tõsta teda siis peale ärkamist söömist, mängimise ajal ajalehe peale, kuid ei midagi, hoian teda seal ja räägin, et pissi teeks ja nii koguaeg, ikka ta viskab pikali sinna ja ei tee midagi. Kastsin ka ajalehe pissi sisse, et ta seda lõhna tunneks. Oleks hea kui suurem osa hädasid hakkab ikka kindlasse kohta tegema kui kedagi kodus ei ole. Kas ma peaks hakkama harjutama teda vaikselt selliste kellaaegadega nagu siis, kui ma tööl oleksin, et jalutamas käiksin kindlatel aegadel jne? Andke nõu kuidas ja mis teha, et ta üksi koju jääks ja ei niutsuks, hauguks ja uluks?

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere! Seoses sellega, et juba paljud malamuudi omanikud on pöördunud sarnase probleemiga (et nende koerad üksinda kodus uluvad), lugesin ja uurisin nende kohta. Malamuudi spetsialistid kirjutavad, et see on selle tõu omadus. Malamuudid ei haugu. Nad demonstreerivad oma tuju muutuseid häälega, mis meenutab hundi ulgumist. Enamus nendest ei kannata üksinda kodus olla ja ulgumisega nad demonstreerivad oma protesti. Malamuutidel on eriti tugev karja instinkt. Nende kõrval peavad olema veel karja liikmed. Ma lugesin, mida soovitavad malamuutide spetsialistid malamuudi ulgumise vastu peale tavalisi soovitusi. Palju liikumist ja elamine suure territooriumi peal. Korteris elamine nendele ei sobi. Ma siiski soovitaksin teile proovida enne ära minekut väsitada koera jalutamisega, vanusega lisaks tegeleda kuulekustrenniga ja enne ära minekut visata põrandale laiali krõbinad, selleks, et tema tähelepanu keskenduks krõbinate otsimisele. Alustage harjutamist temaga ära minekut 15 minutist. Haukumise vastu kaelarihmad ulgumise vastu ei aita. Võib proovida DAP kaelarihmasid või spreid. DAP kaelarihma võib osta Bossu poodides. DAP spreid võib küsida Tiina Toometi kliinikust.
3 kuune kutsikas muidugi veel teeb oma häda kodus. Vanusega ta õpib kannatama. Selleks et õpetada teda oma häda ajalehe peale tegema, peavad ajalehed alguses olema kogu põranda peal, kuna ta harjub tegema oma häda ainult ajalehe peal. Tasapisi vähendage ajalehtede arvu ja ta hakkab otsima ajalehti selleks, et teha oma häda ajalehe peal. Viige teda õue iga kord peale magamist, söömist ja pikka mängimist ja ta varsti lõpetab oma häda kodus tegemise.