Lemmikloomad

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Millest on tingitud kassi veider pidev neelatamine, iseäranis peale söömist (nagu tuleks toit kurku)?19.02.2014

Taustainfoks: 8 a tubane kastreeritud kass, terve elu on aeg-ajalt esinenud hammaste ning igemete ja seedekulgla probleeme, hetkel hinnatud arstide poolt üldiselt terveks. Kerges ülekaalus, kuid aktiivne ning maailmast huvituv isend.
Probleemiks on siis see, et süües ja vahel ka niisama neelatab niimoodi nagu tuleks toit kurku, nagu enne oksendamist (oksendab muidu harva). Lisaks limpsab liialdatud püüdlikkusega pidevalt koonuga keelt. Nagu miski häiriks. Tema suud uurida on mul endal raske. Viimatine tohter tunnistas, et ta pole küll selle piirkonna erialaga ülemäära kursis, kuid talle väga hullud need hambad ei tundunud. Väheke hambakivi olla.
Sööb Royal Canini tundliku seedimisega krõbinaid ja mõnda aega olen seganud seda ka sama brändi "oral care" krõbinatega. Kaks korda päevas saab ka nö pehmet toitu - vastavalt enda eelistusele, Purina ja Royal Canin kiisueineid (jälgin pakenditel soovitusi, ei toida teda üle).
Ehk peaks kuidagi üritama tema hambaid puhastada? Mingi pasta hankisin, seda limpsib omal initsiatiivil, kuid harja lõugade vahele ei luba. Mida annaks veel teha? Millele taolised sümptomid viidata võivad?
Ette tänades,

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kindlasti tuleks suuõõs lasta korralikult läbi uurida ja mitte ainult hambad, vaid ka igemed, suulagi, neel, tonsillid, keel, süljenäärmed. Tõenäoliselt tuleb kasutada sedatsiooni, sest muidu korralikult lõikehammastest kaugemale ei näe.
Kuna tal on olnud ka seedekulgla probleeme, on samal ajal mõtet teha ka röntgenülesvõte ja vaadata mis toimub neelust edasi.
 

Küsimus: Mida teha kui 2-aastane Yorkshire hakkab järsku igale poole pissima?19.02.2014

Mul on selline mure. Kuna mul on väike Yorki siis oleme teda väiksest peale koolitanud häda tegema kodus, vannitoas asuva spetsiaalse aluse peale. Nüüd, kus ta on kahe aastane, on ta viimased kaks kolm nädalat hakanud pissima igale poole! Number kahte teeb ta samas ikka õigesse kohta vannitoas. Olen teda ninaga pissi sisse toppinud, ignoreerinud ja isegi mingiks ajaks karistuseks vannituppa kinni pannud, kus on pissimiskoht ja ta ikka tõstab jalga kuhu iganes! Mida ma tegema peaksin?

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere! Teie koer kui tõstab jalga, ei pissi niisama. Ta on täiskasvanud isane koer ja ta peab märgistama oma territooriumi ja jätma sellega väga palju informatsiooni. Ta on loom oma iseloomuga ja vajadustega. Nii ta suhtleb kõikidega, kes tuleb või võib tema arvates tulla tema territooriumile. Soovitan väga hakata temaga väljas käima ja teha seal oma vajadused vähemalt 3 korda päevas. See on kõigi kodukoerte omanike kohustus. Ja omanikel 3 korda päevas jalutamine pikendab elu.
 

Küsimus: Kas Jack Russelli silmade hõõrumine ja kollane eritis võib olla silmapõletik?18.02.2014

Tere,
Kas Jack Russellil on silmad põletikus?
Koeral tuleb silmadest kollast eritist. Hõõrub ise käpaga silmi pidevalt. Helistasin arstile ja rääkisin, et selline probleem, öeldi, et vahetaks toitu. Nüüd annan talle applawsi aga probleem ei ole kuhugi kadunud. Kui silmade hõõrumine välja arvata, siis muidu on koer rõõmsameelne, sööb ja joob korralikult. Mida tegema peaks?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kollast eritist ei tohiks tervetest silmadest küll erituda. Minge ikkagi kliinikusse, laske silmade erinevad kestad üle vaadata (kas on näiteks punetust, turset, võõrkehi, vigastusi) ning vajadusel teha ka pisara- ja kornea haavandi test ja küll siis juba selgub, kas silmad vajavad mingit ravi või on tegemist allergilise reaktsiooniga.
 

Küsimus: Kas peaks muretsema, kui kassipojal tekib süües mingi hammaste hõõrdumist meenutav heli?14.02.2014

Tervist,
viimastel nädalatel olen täheldanud, et umbes 5-kuusel emasel kassipojal tekib süües mingi häiriv heli. Tunduks justkui hammaste hõõrdumisena. Kas see söömist segab, ei oska öelda, kuna hääle tekkimisel jätkab kass söömist. Olen kontrollinud ka suud, kuid midagi murettekitavat ei ole. Olen ka hambad läbi kombanud või lasknud näppu närida, et teada, kas ehk tekitab miskit valu. Kas võib olla tegu vale hambumusega või hambavahetusega? Või peaks pöörduma kindluse mõttes arsti vastuvõtule?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Suure tõenäosusega ongi tegemist hammaste vahetusega. Kui probleem ei möödu paari nädalaga, siis pöörduge arsti vastuvõtule.
 

Küsimus: Miks on kass loid ja ei söö midagi?13.02.2014

Kassike on natuke alla aasta vana. Muidu peame teda toakassiks, aga vahel ta läheb salaja läbi akna välja. Nädal tagasi ta sattuski nii jälle välja. Ta oli väga elurõõmus ja lusti täis. Nüüd ta magab paar-kolm päeva juba, vahepeal joob natuke vett, potil ei ole peaaegu käinudki. Karv on ka lahti ja kohati tuleb pisikeste tükkidena ära. Profülaktika mõttes sai ta sügisel loomaarstilt mingit vedelikku turjale (meie meriseal oli kassihaigus). See vedelik pidi peletama igasuguseid parasiite minema. Eks tal kirpe polegi. Küsimus selline, millest ta võiks nii loid olla, kas äkki võib kahtlustada rebaste kärntõbi?
Aitäh!

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!

Rebaste kärntõbi ei põhjusta loidust ja nakkub kassile harva. Soovitaksin siiski pöörduda kiiremas korras loomakliinikusse, sest te ei tea, millega teie loom võis õues kokku puutuda. Võimalikud on nii erinevad viirused, kui mürgistus.

Heade soovidega,
Marion
Kasside Turvakodu
 

Küsimus: Miks üks meie kolmest kassist söömisel pea ilma närimata toitu sisse kugistab?13.02.2014

Tere!
Kodus on kolm kassi. Kõik nad käivad aeg-ajalt väljas kui ilm on soojem. Iga päev kui ärkan, annan neile konservtoitu. Ülejäänud ajast on neil krõbinad ja vesi kogu aeg olemas. Kaks kassi söövad normaalselt rahulikult, aga üks kipub kugistama (1,5 a.). Vahest kui tal söögiisu suur on, siis ta ei näri üldse konservtoitu, lihtsalt neelab alla. Pärast käib ringi ja õõksub. Siis kipub ka oksendamine tulema. Krõbinaid ta üldjuhul sööb rahulikult, aga vahest ta ei suuda oma söömist talitseda ja kipub neelama hakkama. Kui ta krõbinaid neelama hakkab, siis oksendamine on garanteeritud. Mida tegema peaks? Mis toitu talle andma peaks?

Parimate soovidega

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Hei!

Parim viis olukorda kontrollida, oleks talle vähem ette panna. Kui soovite toitu vahetada, siis oleks ehk variant seedimist soodustavad kliiniku konservid, kuid kaldun siiski arvama, et see ei vähenda tema kommet kugistada.

Parimate soovidega,
Marion
Mty Kasside Turvakodu
 

Küsimus: Mida teha, kui 1,3 aastane taksikoer teeb tuppa ja õue minnes haugub kõigi peale?13.02.2014

Tere!
Mul on suur mure, peres kaks koera ja noorim, taks, teeb tuppa nii pissi kui ka kakab. Käime õues ära ja siis tuleb teeb tuppa ikkagi. Oleme proovinud väljas maiusega kiitmist kui häda teeb. Iga 2-3 tunni tagant välja viinud. Toas need kohad, kus häda teinud, vee ja äädika seguga üle teinud. Arstlik kontroll ei leidnud ka midagi. Kas annab veel midagi proovida. Kodus oma puur äkki nii kaua kuni välja minek? Mul on väike beebi, kes kohe kohe hakkab roomama ja pean leidma lahenduse.

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere! Midagi väga kõvasti teie koera elus häirib. See võib olla - teised koerad, kadedus, ei ole piisavalt liikumist ja tegevust, närviline olukord kodus, kartmine linna valjusid hääli ja selle pärast koer ei suuda lõdvestuda väljas, sest tema jaoks on väljas ohtlik. Midagi põhjustab sellist käitumist. Proovige hoida koera puuris sel ajal kui teil ei ole aega jälgida koera kogu aeg. Kui te näete, et koer kavatseb kodus pissima või kakama hakata, minge temaga kohe välja. Kui ta jõudis seda teha, võib koera karistada aga just sellel momendil kui ta teeb oma häda. Karistamine väga lühike, mõni sekund ja kohe välja. Ei tohi, et koer hakkab teid kartma pidevalt, siis ta "paneb ennast kinni" kuni te rahunete maha või veel kauem. Käituge rahulikult ja ainult pissimise momendil võib näidata, et teile ei meeldi koera käitumine just sellel momendil. Kui teil ei ole võimalust jälgida koera, pange ta puuri. Koeral peab olema kindel jalutamise graafik. Kui ta on hääle-tundlik, pikad aktiivsed jalutamised peavad olema rahulikumal ajal – vara hommikul ja hilja õhtul. Ülejäänud ajal lühikesed välja minekud. Ärge oodake, et koer kohe õpib kodus häda mitte tegema. See õppus kahjuks võib võtta mitu kuud aega. Kannatus teile!
 

Küsimus: Kas pärast piimanäärme kasvaja eemaldamist tekkinud uued munad vajavad uuesti ravi?11.02.2014

Tere!
Mure selline, et 11-aastasel kassil opereeriti aasta tagasi piimanäärme kasvaja. Nüüdseks on ühe muna asemele kasvanud neid viis tükki. Mida edasi teha, kas viia kass järgmisele operatsioonile ja lasta need munad eemaldada ja kui mitte viia, mis siis juhtub?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kõik oleneb sellest, kas tegemist on kasvajaliste moodustistega (ja kui on siis millistega) või mitte. Selle järgi saab prognoosida selle protsessi kulgu. Selle teada saamiseks saab teha tsütoloogilise uuringu kasutades peennõelaspiratsiooni teel võetud proove.
Mina, lähtudes oma praktikast, soovitan kasvajalised moodustised eemaldada võimalikult väiksena, kui looma tervislik seisund lõikust lubab.
 

Küsimus: Kui kaua võib minna koera jala luumurru taastumine?11.02.2014

Leidsin oma 6-aastase kesk-aasia lambakoera 20.detsembri õhtul hoovi pealt paistes jalaga (esijalg). Mõtlesin, et lihtsalt väänas välja. Kuid aja möödudes küll paistetus kadus, kuid lonkamine jäi. Pöördusime siis taas oma veterinaari juurde, kes tuvastas siis röntgeni pildil nähtult, et on 5. varba luumurd. Pani jalale 3 nädalaks langetti, kuid tulemusteta.
Käies koera jalg vajub 1.liigesest ära (tekib nagu inimese jalalaba)- kuid mitte alati.
1. Kas see jalg paranebki kunagi täiesti terveks?
2. Kas see taastusaeg on tõesti nii pikk?
3. Kas operatsioon aitaks?
4. Kas on mõtet piinata selle langetiga, kui paranemist ei ole ega tule?
Küsimusi oleks veel ja rohkemgi, kuid... adun, et interneti kaudu pole võimalik tegelikkust edasi anda ja täit retsepti saada. Aga ikkagi! Aitäh...

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

On tõesti väga raske sellest probleemist selget sotti saada. Kus piirkonnas oli paistetus, kui ruttu see kadus, kas longe oli kogu aeg, millise varbaluu murd see oli või koguni liigesesisene? Nagu näete ka minul on palju küsimusi. Ilmselt on õige koeraga ja/või röntgenipildiga käia ära ortopeedi juures.
 

Küsimus: Kas peaks pöörduma kohe kliinikusse, kui koer on valudes?07.02.2014

Tere, selline mure, et on u 8-aastane rotveiler ja ta on jubedates valudes. Esialgu käis ja küürutas saba kronksus, arvasime, et kõht kinni ja jätsime krõbinad ja kondid ära ning tegime putru talle ja nüüd juba kuu aega järjest nii. Koer hirmsasti vingub, see kindlasti valudest, loomapoest saime ka talle lahtistit aga muutusi pole, mis koeral viga ja kas peaks pöörduma kohe kliinikusse koeraga?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Te kirjutate, et Teie loom on kuu aega jubedates valudes. Miks ta neid peab kannatama? Millejaoks need Loomakliinikud siis on tehtud? Loomaarst on õppinud 6 aastat Ülikoolis, muretsenud diagnostikavahendid, ostnud ette valmis kõik võimalikud vajaminevad ravimid aga abi otsite loomapoest, internetist. Ja mis lahtistit üldse loomapood müüb? Selle manustamine teatud juhtudel võib lõppeda väga kurvalt (soole rebend, sisemine verejooks ja surm). Ja kes siis vastutab? Nemad muidugi mitte, sest nemad tahtsid ju ainult aidata. Ja visiiditasu ka pole vaja maksta. Ja loom piinleb.
Tehke sellest jutust palun ise järeldused.