Lemmikloomad

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Mis võib põhjus olla, et saksa lambakoeral on esikäppade nö küünarnukkidel karv maas ja koer ise niutsub ka?07.04.2014

Tere!
Avastasime enda viieaastaselt koeralt (mitte päris 100% saksa lambakoer, aga peaaegu) esikäppade nn. küünarnukkide juurest karvatud musta kärnaga laigud, ümbert punakad ning väikesed valged nahapinnast kõrgemad nahatükid ümber. Sügamist või lakkumist ei ole märganud, koer ise niuksub ja kaevab vaipu üles (ei tea kas on omavahel seotud). Laikude olemasolu täpset aega ei oska öelda, niuksumine on kestnud umbes nädal. Mida ette võtta? Mis probleemiga võib olla tegu? Kas tegu on kiireloomulist ravi vajava konditsiooniga? Leidsime internetist sarnase probleemiga sarnase koera pildid, lingid piltidele allpool.
http://www.nzymes.com/store/pc/catalog/hardy_before1_lrg.jpg
http://www.nzymes.com/store/pc/catalog/hardy_before2_lrg.jpg

Ette tänades

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Pilt ei ole väga terav ning tehtud ka piisavalt eemalt, et saan üksnes oletada, et tegemist võib olla just suurema kehamassiga koeri kimbutava hädaga - küünarnukkide rõhkdermatiit ( mõned allikad nimetavad seda ka rõhknekroosiks) Põhimõtteliselt juhtub see, et kui koer lamab siis küünarluu ja maapinna/põrandapinna vahele surutud nahapiirkonnas häirub verevarustus ning nahk pikkamööda kärbub, pakseneb ja muutub selliseks mustjaks ning paksuks ja karedaks.
mingil hetkel on see piirkond ka põletikuline ning vajab kindlasti arstiabi. Igaks juhuks pöörduge
 

Küsimus: Miks kass kaanega liivakasti ust kraabib enne välja tulemist?05.04.2014

Ehk kui kass oma asja ära teeb katusega liivakastis, siis ta vahepeal kraabib veidi liiva ja siis liivakasti ust ja vahepeal hakkab kohe liivakasti ust kraapima ja siis läheb välja. Ja nii iga kord.

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!

Kassid kaabivad, et peita lõhnasid. Vahest kaabivad ka põrandat toidukausi ümber. Nad ilmselt ei saa lihtsalt aru, et liivakasti seina või põranda kaapimine pole tõhus lõhna peitmiseks. Nii lihtne see ongi.

Tervitades,
Marion
Kasside Turvakodu
 

Küsimus: Mida peaks tegema, kui kutsika nina on kuiv?04.04.2014

Tere,
Minu kolmekuusel kutsikal (mops) on nina kuiv ja lõhenenud. Siit ka küsimus, et milles võib olla probleem ja kuidas ma saaks seda ravida?
Kui õue lähme, läheb nina kohe tatiseks, aga toas olles muutub jälle kuivaks. Kas probleem võib olla liiga kuivas õhus?
Toidust nii palju, et hetkel sööb Royal Canini kutsikale mõeldud kuivtoitu.
Tänan!

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
See võib täiesti olla nii nagu te pakute. Kui tegemist oleks näiteks avitaminoosiga, keratinisatsiooni- või ka ainevahetushäirega, oleks sama probleem ka käpapadjanditega. Igaks juhuks, kui vaktsineerima lähete, las arst vaatab selle nina üle.
 

Küsimus: Miks kass liivakastis olles pissib vastu seina?31.03.2014

Mul on kastreeritud ca 10-aastane tänavalt võetud kass. Minu juures on ta olnud viis aastat. Kass käib õues, kuid tuleb alati tuppa liivakasti oma häda tegema. Viimasel aastal on tal tekkinud komme liivakastis mitte kükitada, vaid pissida seistes vastu seina.
Oskate ehk nõu anda, milles asi ja mida saaksin ette võtta?

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!

Vabandan vastuse viibimise pärast!

Selliseid kõrge pissimisega kiisusid olen kohanud mõnesid küll. Abiks on olnud kindlasti kinnine liivakast, nõnda ei tule tilkagi üle ääre.
Ehk on tasuks sellest asjast rääkida ka loomaarstile. Võibolla on loomal vanusega mõni luu-liigese probleem, mis ei lase korralikult kükitada. Selliseid muresid saab toetada vastavate toitude ja vitamiinidega.

Heaede soovidega,
Marion
Kasside Turvakodu
 

Küsimus: Kuidas hoida eemal võõrast kassi?27.03.2014

Mul endal on kodus 2 kastreeritud kassi. Samas on hakanud minu õues käima ja vastu välisust "sirtsutama" võõras ilmselt kastreerimata kass.
Kuidas toimida, et võõrad kassid välisust ei reostaks?

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!

Käes on kevad ja kassidel on jooksuajad. Selle tõttu ongi ilmselt ümbruskonna isased aktiveerunud. Asi pole teie kassides. Ilmselt oleks sama probleem ka siis, kui te poleks kassipidaja. Uurige loomapoest või loomakliinikust mõnda kassipeletajat. Ehk on abiks, kuid ega need ka hästi ei lõhna, kuid nende lõhn jääb ikkagi väljapoole kodu.

Heade soovidega,
Marion
Kasside Turvakodu
 

Küsimus: Millised protseduurid peaks algaja kassipidaja oma uue kiisukesega läbima?27.03.2014

Tere,
Võtan esmakordselt omale kassipoja. Tegemist on emase kiisuga. Temast saab täielik toakass ja välja temal asja ei ole, kui siis ainult jalutusrihma otsas. Teisi loomi majapidamises rohkem ei ole. Millised protseduurid oleks vaja loomaarsti juures teha? Millised vaktsiinid on vajalikud ja kas on vajadus ka steriliseerida?

Aitäh

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Väga vahva otsus. Soovin Teile õnne suurepärase sõbra saamise puhul.
Lisaks sellele, et kiisule tuleb luua turvaline ning hooliv elukeskkond, on vaja hoolitseda parimal moel ka tema vajaduste eest (tualett koos korraliku liivaga ning kvaliteetne toit). Äärmiselt oluline on ka tegeleda tema terviseriskide maandamisega ning eeskätt puudutab see varases eas profülaktilisi menetlusi nagu dehelmintiseerimine (ussirohu andmine) ja immuniseerimine (vaktsineerimine). Ussirohu andmine, mis loomadel käib kehakaalu järgi, võiks toimuda vahemikus 6-10 elunädal. Rohtusid ja manustamisviise on erinevaid ja soovitan minna loomakliinikusse nö asja uurima ja laske endale kõik variandid ja kuidas neid anda, ära seletada. Vajadusel saate ka kiisuga kohale minna, ta täpselt ära kaaluda ja lasta endale ette näidata, mismoodi kassile rohtu anda nii, et see ikka kiisule kõhtu jõuab ja andjatel käed otsa jäävad.
Peale ussirohu andmist 2 nädala pärast tuleks teha esimene vaktsineerimine ja sellele eelnev tervisekontroll. Tavaliselt on see vanuses 10-12 nädalat. Edasise vaktsineerimisskeemi räägib juba loomaarst lahti ning lepite ka järgmised protseduurid kokku.
Kindlasti tuleks loom, keda õue ei lasta, steriliseerida, sest niiöelda jooksuajal, mil kassi valdab väga tugev instinkt - soo jätkamine, hoida teda toas kinni on väga suur stress nii kassile kui tema omanikule.
 

Küsimus: Kas koerale võib anda inimese allergia rohtu Zyrtex?27.03.2014

Kas koerale võib anda inimese allergia rohtu Zyrtex, kui on alust arvata, et koeral on allergia (kõhualune ja kubemed on punased ning hullult kratsib)?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Igasuguste ravimite kasutamine, mis ei ole otseselt loomadele mõeldud, on oma vastutusel või loomnaarsti poolt määratuna, kes teab täpselt selle toimeid, koostoimeid ja vastunäidustusi.
Allergilise reaktsiooni kahtluse puhul tuleks alati püüda välja selgitada, mille suhtes see tekkis ja kas see on ikkagi see, millena paistab. Seega ma ei soovita hakata kohe kasutama tundmatut ravimit enne, kui on arsti (veel parem erialaspetsialisti) juures käidud. Arutelu, mida koer sööb, kus käib, millega kokku puutub ja milliste teiste loomadega suhtleb on päris aeganõudev. Samuti tuleks välistada/kinnitada välisparasiidid, bakteriaalne follikuliit, kandidoos, isegi põiepõletik. Vajadusel/kahtlusel saab teha ka erinevaid analüüse.
Zyrtex e. tsetirisiin on minu teada põhiliselt allergilise nohu ja nõgeslööbe sümptomite leevendamiseks ja vähemalt meie küll seda koerte raviks ei kasuta.
 

Küsimus: Kuidas peaksin Jeemeni kameeleoni silmapõletikku ravima?24.03.2014

Tere,
Minu umbes 4-kuusel Jeemeni kameeleonil on silmapõletik. Põletikuga looma sain müüjalt nii, et täpset põletiku tekkimise aega ei oska öelda, kuid minu hoole all on loom olnud 2 nädalat.
Taustaks:
Olen iga-päevaselt silma veega puhastanud. Söögiks olen pakkunud prussakaid ja zoophobuseid, kuid peale paari päeva põlgas ta need ära ning tegi kahe-päevase toidustreigi; viimase nädala on ta söönud 3-5 kärbsevastset päevas. Ussikesed katan ExoTerra kaltsiumiga ning 2 korda nädalas olen lisanud ka ExoTerra multivitamiini segu.
Terraariumis (klaasist 250l akvaarium) on poole ulatuses peal võrk; olemas on UVB-pirniga valgusti, soojendava pirniga lamp, tilguti, õhu ringiliikumiseks väike ventilaator (asetusega nii, et kameeleonile peale ei puhu).

Mida saaksin veel koduste vahenditega ette võtta ning kas oskate soovitada Tartus mõnda arsti, kes oskaks mind probleemiga aidata.

Vastus: Aleksander Semjonov, DVM, eksootiliste loomade spetsialist, Eesti Maaülikool, www.emu.ee

Tere,
kuna tegemist on noore kameelioniga, siis probleemiks on arvatavasti kas A-hüpovitaminoos või herpesviirus. Tartus võite pöörduda R-kliinikusse.
 

Küsimus: Kas see on normaalne, kui kass pärast oma sirtsutamist seda lakkuma hakkab?21.03.2014

Tere
Kas see on normaalne, kui kass pärast oma sirtsutamist seda lakkuma hakkab? Kass on 6-kuune ja kastreerimata.
Pole väljas käinud, tubane kass ja varem on alati oma hädad kõik ilusasti liivakasti teinud.

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!

Käes on kevad ja ka kassidele tuleb kevad südamesse. 6-kuune kass on suguküps ja tunneb ka läbi kinniste uste-akende emaste kutset.
Soovitan kass esimesel võimalusel viia loomaarsti vastuvõtule kastreerima. Tegu on kerge protseduuriga ja kassi saate juba paari tunni pärast tagasi koju viia. Ka hind pole kõrge.
Usun, et tegu pole mingi haiguse või käitumishäirega - lihtsalt loom on saanud suguküpseks. Karistada pole siin mõtet ja välja seda ka kasvatada ei saa. Tegu on puhtalt instinktiga, mis peale kastreerimist enamasti kohe ära kaob.

Edu soovides,
Marion
Kasside Turvakodu
 

Küsimus: Miks 2-3 kuune kassipoeg kraabib liivakastist oma väljaheite välja ja kuidas seda võõrutada?21.03.2014

Tere
Emane kassipoeg, nii 2-3 kuune, kaabib päris tihti oma väljaheited liivakastist välja. Mis võiks olla põhjuseks ja kuidas looma käitumist muuta?

Ette tänades

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!

Kass kaabib liivakastis, et oma väljaheide ja lõhn ära peita. See on täiesti normaalne tegevus ja muuta seda vaevalt kuidagi saab või peaks.
Soovitan osta kinnine liivakast, millel on kiikuv uks ees. Kass õpib seda ruttu kasutama. Paariks päevaks võtate ukse ära, et kass harjuks uue kastiga, siis panete selle kiikuva ukse ette ja kassi liivakasti sisse. Kass näeb natuke vaeva ja õpib sealt välja tulema. Sisse saab tavaliselt kergemini, sest need uksed on üsna tihti sisse poole natuke irvakil ja kass oskab ninaga lahti lükata.

Parimat,
Marion
Kasside Turvakodu