Lemmikloomad

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Mida teha kurja kassiga, kes on tige ja küünistab?06.06.2014

Tere
Tahaksin teada, mida teha sellise kassiga, kes on võõraste peale väga tige, susiseb, kräunub ja küünistab ning käib kogu aeg järgi. Teda kellelegi ära anda on, ma usun, praktiliselt võimatu. Kas on olemas mingi MTÜ või mõni varjupaik, kes teda võtaks? Magama ei raatsi üldse panna...

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!

Teie küsimusest tuleb välja, et te soovite loobuda oma loomast, kuna talle ei meeldi külalised. Ma ei oska siinkohal eriti midagi öelda. Ma austaks looma seisukohta külaliste suhtes ja püüaks ta panna külastamise ajaks teise tuppa.
MTÜ-d ja vabatahtlikud tegelevad loomadega, kellel pole kodu. Kes on tänaval, näljas ja üksinda. Omanikuga looma võtmine võtaks ära võimaluse tänava loomal abi saada.
Soovitan panna kodus seina Feliway adapter, mis levitab kassile rahustavat lõhna, mida inimene ei tunne ja pakkuda talle söögiks Royal Canini Calm krõbinaid stressi ja agressiivsuse vastu.

Heade soovidega,
Marion
Kasside Turvakodu
 

Küsimus: Kas peaksin muretsema, et küülik nii tihti aevastab?05.06.2014

Tere!
Minu küülik on 1,5 aastat vana. Kuskil kuu aega tagasi muutus meie küülik veidi loiuks, enam ei söönud ning hiljem kadusid ka pabulad, hoidis tihti pead vasakule küljele. Kõrvad tundusid olevat korras, kahtlustasime, et järsku on on tal midagi hammastega. Käisime arstil, ta ei leidnud midagi. Väitis, et hammastega on kõik korras, seda, et loom pead viltu vahel hoiab, ei osanud ta seletada. Nüüd on sellest nädal, asi on veidike paremaks muutnud, loom sööb (kuigi mitte nii nagu varem) ja on aktiivsem, vahest hoiab pead ikka vasakule viltu ja teeb suuga imelike maigutusi, tihti siis, kui sööb või pärast söömist. Tihenenud on ka aevastamised.
Asi võib olla siiski hammastes? Või on kurgus karvapall? Kas peaksin muretsema, et küülik nii tihti aevastab?

Ette tänades,

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Teie loomal esinevad sümptomid on neuroloogilist laadi ning kindlasti võiks ta vastava spetsialisti vastuvõtule viia.
Kas kuu aega tagasi, kui loom loiuks muutus, ei juhtunud temaga mingit traumat (kukkumist, jäi peadpidi kuhugi vahele vms)
Usun, et neuroloogiline ülevaatus ( ja peapiirkonna röntgen) toob rohkem selgust.
 

Küsimus: Mida soovitate kasvajaga kassi piinade leevendamiseks?05.06.2014

Tere! Minu emasel kassil (15.a) on kasvaja/vähk, kuna me teda loomaarstile viinud pole, sest ta kohutavalt kardab, oleme pilti näidanud ja on öeldud, et midagi teha enam ei anna, sest see asub nii halvas kohas et opp ei pruugi õnnestuda. Oskate ehk nõu anda, kas oleks targem kassi piinad lõpetada või mitte, tal on pea terve kõht seda haigust täis, käpad ülevaltpoolt samuti, tagumised käpad on paiste läinud ja temalt tuleb väga halba lõhna. Samas ta sööb ja joob palju, käib normaalselt vetsus. Ei oskagi midagi hetkel peale hakata.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

See, kui keegi paneb pildi järgi diagnoosi ning ütleb, et midagi teha enam ei anna, pole enam veterinaarmeditsiin vaid ahjualuste tuleproov ning kassi(patsiendi) suhtes äärmiselt ebaõiglane.
Tuleks võtta proov, et määrata millise kasvajaga on tegu (hea või halvaloomuline, agressiivse või aeglase kasvuga) teha kassist röntgenülesvõte, et näha kas kasvajasiirdeid on kuskil ning võtta vereproov, et aru saada kuidas organid töötavad ning kui tugev on organism ja immuunsüsteem haigustega võitlemiseks. Kui siis selgub, et tõesti enam operatsiooni teha ei saa, saab ometi leevendada tema olukorda (Valuvaigistid kindlasti ja kui tuleb halba lõhna, võib olla mõni kasvaja haavandunud ja on tekkinud bakteriaalne põletik, siis saab manustada antibiootikume selle vastu.
Enamus loomi(ja ka inimesi) kardavad arsti juurde viimist, aga see ei saa olla argument tema abita jätmisel. Teie peate sõbra eest vastu võtma otsuse ja ta vastuvõtule viima kõigest hoolimata
 

Küsimus: Kas koer peab enne vereproovi tegemisele viimist olema söömata?05.06.2014

Kui koer viia vereproovi tegema, peab ta enne olema söömata?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kõik oleneb sellest, mida sellest verest määrata tahetakse.
Kui näiteks lipiide või sapphappeid siis võiks olla tõesti 6 tundi enne proovi andmist söömata aga muudel juhtudel (maksa ja/või neerunäitajad, elektrolüüdid kliiniline veri) pole see oluline.
 

Küsimus: Mida teha, kui meie labradorile koertekool ei aita, seal teeb kõik ära, kuid linnas jalutamisega ikka probleem?28.05.2014

Käime koeraga koertekoolis, muidu ei oleks ta nii sõnakuulelik, koolis saab ta ilusti hakkama ja teeb ülesandeid kaasa, kuid linnas ei saa hakkama.

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere! Väga hea küsimus. Väga tihti koertekool võrreldavad keeltekooliga. Inimese keel koertele on raskem kui meile hiina keel. Teie võite käia hiina keele koolis mitu kuud, suhelda kooli programmi raamides õppetajaga aga vaevalt te nii kiiresti hakkate vabalt aru saama, millest räägivad hiinlased tavaelus. Selleks peab teil olema suurem kõnepraktika kui koolis. Muidugi on olemas ka andekad inimesed ja andekad koerad.
Veel kooli platsil koer õppis keskenduma ülesandele ja sooritas hästi motiveeritult. Tava elus tänaval on nii palju segavaid faktoreid, et noor koer on väga erutatud ja ei suuda keskenduda oma peremehele ja hoida kontrolli all oma väga tugevat lihaste aktiivsust. Ja preemia nagu majus tema jaoks juba on viimane, mis köidab. Teie peate õppima seletama oma koerale mitte ainult mille eest aga ka miks koer peab teid kuulama sellel hetkel kui tal on väga palju segavaid faktoreid ümber. See on väga keeruline diplomaatia. Ainult jõuga või ainult majusega te tulemust ei saavuta. Tuleb osata kombineerida. Aga selleks te peate käima koolis, et õppida, kuidas saada kuulekat koera ja mitte rikkuda teda ära (mis on väga lihtne kui käituma valesti). Edu teile.
 

Küsimus: Millest võib olla tingitud, et küülikul on nädal aega silm vesine olnud?24.05.2014

Tere!
Umbes nädala aja jooksul on küülikul (5 aastat) üks silm kogu aeg märg. Mingit mäda ega teisi eritusi silmast ei tule, lihtsalt silma ümbert on karv märg.
Millest selline asi võib olla tingitud ? Ma olen kahe päeva jooksul silma puhastanud NaCl lahusega. Kas peaksin sellega edasi puhastama? Kas ka kummeliga võib silma loputada?

Tänan vastamast :)

Vastus: Aleksander Semjonov, DVM, eksootiliste loomade spetsialist, Eesti Maaülikool, www.emu.ee

Tere!
Küülikutel probleemid silmadega on väga tihti seotud hammastega. Selle tõttu soovitan pöörduda veterinaarkliinikusse, kus loomaarst saab kontrollida hammaste seisundit.
Lugupidamisega,
Aleksandr Semjonov
 

Küsimus: Mida harjutada 2-aastane labradori retriiver linnas jalutama, kui ta on harjunud maal elamise vabadusega?22.05.2014

Mida teha, kui 2-aastane labradori retriiver on elanud siiani maal ja pole harjunud linnas jalutamisega? Oleme pidevalt proovinud teda harjutada, kuid kui ta näeb kedagi teist, kas inimest või koera, siis ta ikka jookseb nende juurde ja ta nagu ei kuuleks mitte midagi. Ka maius ei aita. Muidu on sõnakuulelik koer küll, aga linnas nagu lülitaks end välja. Mida teha?

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere! Mina soovitan natukene käia koerte koolis.
 

Küsimus: Kas oleks võimalik teostada kodustatud rebasel kasteerimist?14.05.2014

Tere, kas oleks võimalik teostada kodustatud rebasel kasteerimist? Kust oleks võimalik selle kohta rohkem infot saada ja millised tingimused on selleks?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Loomulikult on võimalik. Kõigilt isasloomadelt, kellel on munandid, saab need ära opereerida ehk kastreerida.
Metsloomade puhul on probleem hoopis nende kodus pidamise keelus ja see on jahiseaduses ,loomakaitseseaduses ja loodus-kaitseseaduses niimoodi määratletud. Eriloa saab anda ainult keskkonnaminister.
Seega on loomaarstidel lubatud metsloomi ravile võtta üksnes keskkonnaameti või äärmisel juhul jahiseltsi kaudu
 

Küsimus: Mida teha, kui koer on hakanud paaniliselt vihmavarjusid kartma ning poeb pidevalt peitu?14.05.2014

Tere!
Koer kardab paaniliselt vihmavarjusid. Varem ei olnud midagi, nüüd järsku hakkas neid kartma. Kui aknast mõni vihmavarjuga inimene mööda kõnnib, hakkab koer värisema ja poeb voodi, laua või tooli alla peitu. Koer on nii käitunud juba umbes 2 päeva, kuna ilm on olnud vihmane ja inimesed liiguvad vihmavarjudega ringi. Koer küll õnneks magab ja sööb, aga kahju on vaadata, kuidas ta väriseb ja kardab.
Kas peaks kellegi poole pöörduma või on võimalik kodus midagi teha, et asi paremaks muutuks?
(Koer on 2-aastane)

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere! Looduses ajavad loomad oma kasuka kohevaks siis, kui on oht ja kaitseinstinkti tõttu ajavad karva turri või nt. siil ajab okkad püsti. Sellega loom demonsteerib, et ta on valmis ründama. Sellepärast vihmavarju kasutakse iseloomu testimisel, kus hinnatakse, kuidas koer reageerib avatavasse vihmavarju. Teie koer ei kannata ähvardamist ja omamoodi väldib rünnakut. ma pakun, et koera on vaja harjutada vaikselt vihmavarjuga, et ta mõistaks, et see teda ei ähvarda. Muidugi parem oleks kui teie kõrval oleks spetsialist. Kui seda võimalus ei ole siis võtke kätte vihmavari ja pange enda kõrvale söögikauss majustega (liha, vorst, juust....). Las koer saab süüa. Tehke vihmavari natukene lahti ja kohe pange kinni ja pange kuhugi kaugemale ja jälle pange kausi sisse majus. Järgmine päev jälle korrata. Aga iga päev ainult üks kord sest siis te näete, kas ta muutub julgemaks. Siis proovige teha vihmavari veel suuremaks. Jälle üks kord päeval, kuni ta harjub selle suurusega. Ärge kiirustage. Teie peate aru saama, et teie koer väga tõsiselt arvab, et vihmavari on ohtlik. Aga väljas kui teie näete, et keegi vihmavarjuga läheb mööda, kohe andke majust. Kui ta nii kardab, et ei taha majust, oodake millal ta rahuneb maha ja siis andke talle majus. Edu ja kannatust teile, kõik muutub paremaks. Ja veel- kui võimalik, siis teie koer ei tohi näha ja kuulda mingit konflikti, mis toimub teie peres või väljas. Tal on väga tugev passiivne kaitseinstinkt, mis väljendub kartmise ja vältimise näol. Võib juhtuda, et ta ehmatusest jookseb minema ja kaob ära. Loodame et see ei juhtu.
 

Küsimus: Kuidas koeral ära tunda allergia, aevastab ja kratsib ennast õuest tulles?09.05.2014

Tere!
10-aastane kääbusšnautser aevastab peale toast õue minekut ja kipub ennast kratsima peale õuest tulekut. Kratsib paar minutit ja siis on kõik ok. Kuu aega tagasi oli ka vesine nohu - hoidsime soojas ja väljas käis mantliga. Nüüd nohu nagu pole, aga aevastab ikka ja just õues. Kas tegemist on allergiaga ja mida edasi teha.
Ette tänades

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Suure tõenäosusega on tegu kontaktallergiaga. Kuna tänavu õitsevad paljud puud ja taimed korraga. on allergeene õietolmu näol õhus palju. Soovitan käia loomaarsti vastuvõtul ning leida sobiv leevendus