Lemmikloomad

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Mida teha, kui loomaarsti soovitatud ravi järel olukord ei parane ja kärnad koeral lähevad aina hullemaks?06.03.2014

Tere! Mul on neljakuune kutsikas ja tal tekkisid näkku ja kõrva sisse kärnad, mis tal väga sügelevad. Käisin arsti juures ja seal nad tegid proovid ja ei teadnud ise ka täpselt, mis viga on ja arvasid, et on mingid seened. Tegid vaktsiini ja andsid šampooni, millega pean kärnasid puhastama. Kärnad aga lähevad aina hullemaks ja uurisin internetist, et võib olla ka rebaste kärntõbi ja sellele üldse teised rohud. Mida soovitate? Kas peaksin arsti vahetama ja asja veel uurima, või on tal tõesti mingid seened?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere
Niiöelda kärnade tekkimine ja sügelus võivad olla mitmete haiguslike seisundite tagajärg - bakterid, seened, kärntõbi, ülitundlikkusreaktsioon (kontakt- või toiduallergia) ja ühtegi nendest võimalustest ei saa kontrollimata jätta. Analüüsid ei annagi alati kohest vastust, sageli teatud proov lihtsalt välistab ühe võimaliku versiooni ja tuleb edasi uurida.
Kärntõbi on väga tõsine ja nakkav haigus ja kindlasti tuleks uurida kutsika kasvatajate käest kas ja kuidas kutsikal oli võimalus nakatuda.
Samuti võiksite mõelda järele, mis eelnes sellele, kui kutsikal tekkisid kärnad (vahetasite toitu, puutus teise loomaga kokku, kodus algas remont jpm).
Kas Te arsti peate vahetama, jätan Teie sisetunde otsustada aga kindlasti peate ütlema, et määratud ravi pole toiminud ja tuleks raviskeemi muuta. Alati võite ju kasutada ka nö teist arvamust, mis sageli aitab kiiremini positiivsete tulemusteni jõuda.
 

Küsimus: Mida teha, kui 2-aastane inglise kokkerspanjel on pereliikmete vastu agressiivne?03.03.2014

Tere! Minu 2-aastane inglise kokkerspanjel on hakanud teiste pereliikmete vastu agressiivselt käituma, urisema, hammustama ja haukuma. Minu vastu pole ta kunagi agressiivsust üles näidanud. See käitumine algas pea kohe peale meie juurde saabumist. Kuidas sellisest käitumisest lahti saada?

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere! Koera agressiivsel käitumisel võib olla palju põhjuseid. Selle käitumise parandamiseks tuleb näha konkreetset koera ja esitada peremehele palju küsimusi selleks, et anda teile vastus, kuidas parandada koera agressiivset käitumist. Tavaliselt nõuab see palju tööd ja kannatust. Pöörduge käitumise spetsialisti poole. Muidu interneti kaudu antakse tihti soovitusi, mis võib teha probleemi veelgi sügavamaks.
 

Küsimus: Mida ette võtta kui kaks emast kassi on järsku hakanud omavahel urisema ja kaklema?28.02.2014

Meil on kaks emast kodukassi 7- ja 8-aastased, on vaktsineeritud ja steriliseeritud. Kunagi ei ole olnud probleeme, viimased kaks päeva kassid ei saa omavahel läbi, urisevad ja kaklevad. Mida peaks ette võtma?

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!

Kui muutub käitumine, siis peab olema ka ümbruses mingi muutus, mis segab kasside tavapärast rutiini. Võimalik, et tegu on ühe kassi terviseprobleemiga. Kass on hea kannataja ja vahest jääb omanikule algav terviseprobleem märkamatuks. Vanused ka juba parasjagu kõrged. Oleks tark kord aastas lasta loom üle vaadata arstil ja kui võimalik, siis teha ka üldisem vereuuring.
Tuttava kaks kassi kipuvad ka maadlema. Tuttav kasutab Feliway adapterit (küsige loomakliinikus) ja seda, et adapter on tühi, näeb ta kasside käitumisest - muutuvad teineteise suhtes pahuraks. Seega võib olla väga kasulik toode.

Heade soovidega,
Marion
Kasside Turvakodu
 

Küsimus: Kui koeral on kõht lahti, mida teha?27.02.2014

Koer on 2-aastane. Kahel päeval söömine on väga niru, sööb hästi vähe. Täna jalutades nägime, et koer on kõhust lahti. Kas on mingit nõu, mida peaks tegema või koerale andma? Ja koera gaasid on halva lõhnaga. Koer kaalub umbes 20 kg ja on väga aktiivne.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kui tegemist on seedehäiretest tingitud kõhulahtisusega siis piisab päevasest näljadieedist (puhas joogivesi peab olema vabalt saadaval) ning seejärel väikeste portsudega oma kuivtoit või kergestiseeditav kodutoit (riis ja kanaliha). Igaks juhuks peaks laskma arstil ikkagi koer üle vaadata, sest kui on tegemist näiteks võõrkehaga või mao-soolte põletikuga, on raviskeem hoopis teistsugune. Samuti saate oma arstilt kõhulahtisust leevendavaid suukaudseid preparaate ning vajadusel ka dieetkrõbinaid.
 

Küsimus: Millest võivad olla tekkinud koerale keelele kärnad?27.02.2014

Minu vanemate umbes 10-aastasel suurt kasvu krantsil on juba pikemat aega (umbes paar aastat) keelel kärnad. Kärnad on sellised umbes 0,5 cm kõrgused ja laiused, on suuremaid ja ka väiksemaid. Tunduvad natukene sarnased soolatüügastele, ehk siis sellised pragudega ja ebaühtlase pinnaga. Verd ei ole neil märganud. Kõik on keelega sama tooni. Mulle tundub, et need ei tekita talle vaevusi ja otseselt pole probleemi. Teisel nooremal koeral, kes elanud kõrvuti temaga mitu aastat, ei ole midagi tekkinud siiani. Aga kuna plaanin minna neile külla ka oma noore koeraga, siis ei tahaks riskida, et tegu võiks olla millegi hullemaga kui vanadusest tingitud veidrusega.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kärnade jaoks on keel suhteliselt ebatavaline koht ja ega ma ilma nägemata-katsumata-proovi võtmata täpset vastust anda oska.
Võimalik, et need on mingit tüüpi papillomatoossed vohandid. Igaks juhuks ärge oma koeraga otsest kontakti võimaldage.
 

Küsimus: Kas kassi kõrvu saab ka ise kodus puhastada, sest tal on see juba korduv häda?21.02.2014

Kass on 9 aastat vana, on kastreeritud. Varem käis rohkem hulkumas, aga peale oppi on jäänud tubaseks kassiks. Oleme käinud kõrvu puhastamas, saanud antibiootikume. Läheb aasta mööda, on sama jama. Nimelt sügab ta pidevalt ühte kõrva, nii, et teinekord karjub päris koledasti. Kas peame jälle arsti juurde minema või saab ka ise kodus kõrvu puhastada? Kas on võimalik, et see lest jälle tagasi tuleb.

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!

Mõned kõrvamured kipuvad tõesti korduma ja tagasi tulema. Rohkem olen seda küll näinud koertel.
Paljud inimesed käivad sel juhul oma loomaarstilt lihtsalt puhastusvahendit ja kõrvasalvi ostmas ning teevad kodus ise ravi läbi. Aegajalt oleks muidugi tark seda kõrva siiski arstile näidata, et ega seal näiteks kasvajaid pole, mis kõrva ärritavad. Teil pole ju endal võimalik otoskoobiga looma kõrva sisemust vaadata.

Heade soovidega,
Marion
Kasside Turvakodu
 

Küsimus: Kas on võimalik, et kassil on klaustrofoobia või mingi põhjendamatu hirm suletud uste ees?21.02.2014

Tere! Küsimus on mul ilmselt üsna kummaline.
Meie peres kasvab 3 kassi. Isasel kassil (6a) on viimasel ajal aga ilmunud väga kummaline hirm suletud uste ees. Elame puuküttega korteris ja hoiame magamistoa ust alati kinni, et see ikka võimalikult kaua soe püsiks. Kui kass soovib tuppa tulla, siis teeme talle ukse lahti, kui soovib välja, siis teeme uuesti ukse lahti jne.
Viimasel paaril kuul on aga üha enam hakanud juhtuma selline asi: kass kräunub ja kraabib paaniliselt ust, kuni ta tuppa lastakse. Kass tuleb tuppa ja uks suletakse. Läheb mööda võib-olla minut aega, kui kass hakkab jälle välja tahtma - satub täiesti paanikasse ja jookseb mööda tuba ringi, kräunub ja kraabib ust. Kui kass välja lasta, hakkab ta paari minuti pärast uuesti sisse tahtma. Nii kestab see iga kord umbes tund aega.
Siis, kui toa uks vahelt lahti on, mingit kummalist käitumist ei esine. Kass sööb-joob normaalselt, liivakastis käib ilusti, teiste kassidega saab hästi läbi, magab öösiti kaisus, nurrub, mängib. Probleem tekibki just siis, kui uks kinni on.
Kas on võimalik, et kassil on klaustrofoobia või mingi põhjendamatu hirm suletud uste ees?
Kui jah, siis millest võib see olla tekkinud? Kass kuhugi suletud ukse taha kinni kunagi jäänud ei ole, samuti ei karista me teda kunagi n.ö. eraldusmeetodiga, et paneks ta kuhugi tuppa üksinda rahunema. Lihtsalt järsku (ja üha süvenevalt) tekkis tal see probleem kinnise uksega. Kass on isane ja kuueaastane - probleem on kestnud umbes pool aastat, enne seda me midagi säärast ei täheldanud.

P.S. Kass on kastreeritud, seega ei tohiks jooksuaeg ka rahutusi tekitada.

Suur tänu vastuse eest!

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!

Teie küsimusele on väga raske vastata. Keegi ei saa päris täpselt teada kassi mõtteid ja näha probleemi tema silme läbi.
Üks variant on teha uksele kassiluuk, et ta saaks oma luugist edasi tagasi käia. Teiseks võiksite panna magamistuppa Feliway adapteri. Selline spetsiaalset rahustavat feromoni levitav asi, mis pistikus olles levitab ruumi kassi rahustavat lõhna. Inimene seda lõhna ei tunne. See võib tõesti toimida. Mul on selle kohta palju positiivset tagasisidet. Müüakse loomakliinikus.

Heade soovidega
Marion
Kasside turvakodu
 

Küsimus: Kuidas aidata noort lonkavat tänavakassi ja vast isegi kodustada?21.02.2014

Tere,
palun väga kogenenumate abi! Juba umbes 2 nädalat olen maja ümber u 4-5 kuust kassikest lonkamas näinud, siiani ei ole julgenud temaga midagi ette ka võtta, sest ümberringi on suured majad ja äkki on kassike kellegi oma ja olgem ausad, ise olen täielik kassivõhik. Kuna kassike on väga arglik, siis olen kindel, et tegu siiski tänavakassiga. Olen õues teda kiss-kiss kutsunud ja eile üritasin ta ka kinni püüda, aga tulutult, kass kardab väga, isegi valus jalg ununeb ja jookseb kohe minema.
Otsustasin asja siiski käsile võtta ja mitte varjupaika lasta teda viia.
Keeruliseks teeb asja see, et väga palju aega mul temaga tegelemiseks pole. Kodus 2 väikest last (5k ja 2a5k). Seetõttu pole ilmselt väga mõistlik teda sellise arglikuna ka tuppa tuua, sest karta on, et ta vanema lapse tegutsemise tagajärjel "letargiasse" võib langeda. Niipalju ma saan teha, et talle süüa viia ja teda endaga vaikselt õues harjutada. Sisse on ta seadnud end endisesse koerapessa, mis on saunamajja sisse "integreeritud", ukse ees on vaip, seega peaks see soe ja kuiv olema. Viin sinna ka karbi tekiga.
Enda peas olen sellist plaani mõelnud, et kevade jooksul käin viin talle süüa, kui ilmad ilusamaks lähevad, siis oleme lastega rohkem õues aias ja ehk ka kassike harjub meie lähedusega ja on suvel ehk ennast ka paitada laskma ja süles hoidma. Ja sügisel siis tooks ta tuppagi kui mitte varem.
Praegu oleks vaja ta siiski korraks kinni püüda, et arsti juurde viia, jalg üle vaadata, vajalikud vaktsiinid ja rohud saada.
Mis teie arvate sellest plaanist, kas võiks toimida või on siiski targem ta kellelegi rohkem pühendunud inimesele anda. Ja kas see kinnipüüdmine teda liialt šokeerida ei või?

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!

Esmalt väga tänan teid märkamast! Soovime väga seda kiisut aidata. Eriti kuna tegu võib olla emase kassiga, kes toob aastas mitu pesakonda.
Parim mida teha saate, on see, et annate regulaarselt süüa ja loote suhteid. Kasside Turvakodu saab laenata teile lõkspuuri, millega pisike kinni püüda ja hoiukodusse toimetada.
Olge palun nii kena ja kirjutage mulle otse mailile marion.maksimov@gmail.com
NB! Palun väga, et te ei teataks Loomade Hoiupaika, sest see tähendaks pisikesele kindlat surma.

Heade soovidega,
Marion
Kasside Turvakodu
 

Küsimus: Millest võib olla tekkinud kassil hooti värinad?19.02.2014

Tere,
sooviks teada millest võib olla tekkinud kassil hooti värinad?
Seda olen tähele pannud nüüd viimase 2 nädala jooksul. Kass on 11 aastat vana (pikakarvaline toa kass). Toas külm ei ole. Värinaid on tunda, kui kass on kaisus või siis näha peale vaadates. Igaks juhuks mainin, et see pole kindlasti nurrumine.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

See võib olla valureaktsioon või mingi neuroloogiline probleem. Kindlasti pöörduge kliinikusse põhjalikuks ülevaatuseks.
 

Küsimus: Kas üks koer saab olla kärntõve kandja, nii et temal midagi ei avaldu, kuid naabri koer on nakkusest korduvalt kärntõves?19.02.2014

3 a tagasi naabri kaukaaslasel seljal väike karvutu laik punaste täppidega. Peale seda minu saksa lambakoeral iga 6 kuu järel, peale kaukaaslase külastust, räige kärntõvi juba 7.korda. Paarikuune advocate ravikuur, peale mida 2 kuu jooksul karvastik taastub. Kusjuures sakslane magab kõrvuti tolle kaukaaslase autorlusega kutsaga, kellel ei mingeid haigusnähte. Ainult metsik karvastiku lutsiv-nohisev töötlemine ja kui paar tundi korralikult otsida, leiab ka mõne lestakärna mügariku. Ravikuur on läbi viidud mõlemal. Peale viimast kokkupuudet antud kaukaaslasega tegin ennetava advocate manustamise koerte seljale. Loomaarstid kinnitavad ühest suust, et see ei ole võimalik, et kaukaaslane on ainult lestalevitaja, ilma haigestumiseta. Minu jutu peale, et tõestus on mul köögis laua all, ei kosta nad midagi. Nagu oleks suu vett täis võtnud.
Teoreetiliselt võib see ju uskumatuna tunduda, tegelik reaalsus näitab aga muud...

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere
Teoreetiliselt on ju kõik asjad võimalikud, aga kuna sügelislestad uuristavad ennast loomaga kokku saades suhteliselt kiiresti naha sisse ja hakkavad ka kohe paljunema. See peaks panema peremeesorganismi intensiivselt neid kohti kraapima ja tekivadki nö kärnad. Variant, et see kaukaaslane miskipärast ei kratsi ennast ja ei tekita nähtavaid nahavigastusi, tundub loogiline.
Kelle käest aga tema selle kärntõve sai ja kes seda teil tegelikult levitab?