Lemmikloomad

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas harjutada teise pere koera elama uues kodus?20.06.2014

Oleme pikalt kaalunud koera võtmist lemmikloomaks ja oodanud juhust, et ta ise meie juurde tee leiaks. Nüüd ongi selline olukord tekkinud, et on võimalik võtta perre 5-kuune labrador (ilma tõutunnistuseta), kes on siiani elanud teises peres ja pere tahab nüüd temast loobuda. Kuidas mõjub selline koduvahetus ja ka peremehe vahetus loomale ja millele tuleks eriti rõhku panna temaga kontakti loomisel, arvestades, et tal on juba pere ja peremees olnud. Elame eramajas, meie pere on neljaliikmeline. Kuidas käituda, et loom vähem häiritud oleks?

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere!
Mul on endal olnud 5 koera, kes on tulnud minu juurde täiskasvanuna. Ka minu trennis on käinud mitmed koeromanikud, kes on võtnud endale koera varjupaigast või teisest perest. Kõik koerad harjuvad ära uue perega ja enamik nendest on isegi õnnelikumad kui varasemas peres, sest uues peres hakatakse nendega rohkem tegelema. Aktiivset elu vajab iga noor ja ka vana koer. Uues peres on muutunud paljudel koertel ka iseloom radikaalselt paremaks.
Tuleb vaid teada, et täiskasvanud koera adapteerimine uude perre kestab umbes pool aastat. 5-kuusel kutsikal juhtub see palju kiiremini, umbes kuu ajaga. Tuleb vaid mõista, et koeral ei ole sel perioodil lihtne. Näidake, et talle hakkab meeldima elu teie kõrval ja siis kõik läheb hästi. Jalutamine, mängimine, huvitavad trennid loovad hea motivatsiooni ja kontakti koeraga ning teevad ka koera sõbralikumaks.
Koer peab kohe teada saama ka seda, mida ta uues kohas teha tohib ja mida mitte. Kui te üks kord lubate talle teha midagi, mis on tegelikult keelatud, siis järgmistel kordadel ei saa koer aru, miks te keelate seda, mis oli eelmine kord lubatud. Tekib stress, mida on võimalik vältida.

Mulle meeldib väga jälgida, kuidas muutuvad vanad koerad, kes on enne peremehe surma elanud kogu elu keti otsas. Nad ei oska ühtegi käsklust ning kui nad esimene kord õpivad tavalisi lihtsaid käsklusi täitma ja saavad selle eest maiustuse, siis on see nende jaoks lõbus mäng ning nad muutuvad palju nooremaks ja õnnelikumaks. Edu teile!
 

Küsimus: Kuidas harjutada kutsikat õue häda tegema?20.06.2014

Mul on 2-kuune taksi kutsikas. Muidu tubli ja tragi, aga kohutavalt teeb oma hädasid tuppa. Kui temaga õue minna, siis pissib kohe, aga nii kui tuppa tagasi tulla, läheb mõned minutid ja juba ta pissib kusagile. Meil ei ole kindlaid kellaaegu, aga peale söömist ja ärkamist käime väljas. Öösel armastab ta ka kohutavalt häda ajada. Hommikuks on pissiloike vähemalt 4 ja ka kaka hunnik. Kas peaks ööseks toidukausid ära võtma?

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere!
Kõik 2-kuused kutsikad teevad oma häda tuppa ja see võib rahulikult kesta isegi poole aastani. Jätkake jalutamist peale söömist, ärkamist ja pikka mängimist ning ükskord see õnnelik aeg tuleb. Toidukaussi ei tohiks koos toiduga seisma jätta - kui koer oma toitu kohe ei söö, tuleb kauss ära võtta ja pakkuda talle süüa järgmisel toidukorral.
 

Küsimus: Kuidas saan diabeetikust koeral võimalikult mugavalt ja valutult iganädalaselt verd võtma hakata?20.06.2014

Tere!
Koer on diabeetik ning loomaarst seletas ilma koera kohalolekuta ära, kuidas kõrvast veresooni leida, aga see ei õnnestunud (saime kätte liiga väikese tilga verd, millest masin veresuhkrut mõõta ei suutnud). Kuidas saan diabeetikust koeral võimalikult mugavalt ja valutult tema jaoks iganädalaselt verd võtma hakata?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Ega see lihtne ülesanne Teie jaoks pole tõesti. Koer on ikkagi koer ja eks ta rabeleb ja niheleb mis jaksab. Eriti veel kodus. Ja valus on ju ka.
Kõrvas olevatest veenidest verd võttes on oluline enne nõela sisseviimist soon korralikult komprimeerida, ehk siis äraseletatult näpu abil kinni pigistada. Seeläbi täitub veresoon verega ning on esiteks paremini leitav ning ka verd tuleb rohkem (prooviks piisavalt).
Mõned loomaomanikud lõikavad lihtsalt ühe küüne kaugemalt kui tohiks lühemaks ning sealt siis hakkab verd tulema. Aga see meetod võib lisaks valu tekitamisele ka ära rikkuda edaspidise küünte lõikamise.
Paljud meie kliendid on otsustanud võtta selle proovi ikkagi kliinikus.
 

Küsimus: Miks 4-aastane kodukass lakub kilet ja vakstut, kas see on kassile ka ohtlik?19.06.2014

Tere!
Mul selline mure, et 4-aastane kodukass lakub kilet ja vakstut? Millest see tingitud on ja kas see on kassile ohtlik. Anname toakassi kuivtoitu ja Gourmet konserve pooleks, vahest saab kassimuru ampsida ja karvapallipastat. Harjame regulaarselt ja kiisu pole pikakarvaline.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Ju on siis vakstul ja kilel juures selline lõhn, mis kiisule väga meeldib ja mokkamööda manustada oleks. Inimese nina ei tunne reeglina murdosagi sellest, mida kassi haistmismeel talle pakub.
Kile pind võib olla niiske ja kassidele üldiselt meeldib saada vedelikku igalt poolt mujalt kui oma joogikausist.
Võib-olla ka mingi sellele kassile omane käitumuslik "kiiks", aga kui kass ei laku neid kunstlikke materjale tundide kaupa ega neela nende tükke alla ei tohiks see tervisele ohtlik olla.
 

Küsimus: Mida teha, kui küüliku küünte lõikamise ajal lõikasime ühte küünt liiga roosa joone äärest ning küün hakkas veritsema?19.06.2014

Tere,
ühesõnaga lõikaisin küülikul küüsi ja üht küünt lõikasin liiga roosa joone lähedalt. Mida teha, küün veritseb nii kõvasti, et terve käpp on verd täis. Mida ma tegema pean?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Verejooks tuleb kindlasti peatada. Kas teil kodus midagi sellist leidub, ei tea, aga kuni vere hüübimiseni saab marlitampooni vigastatud küüne vastas hoida. Kuna selline vigastus on ka reeglina valus, ei pruugi küülik muidugi paigal püsida. Üldiselt peaks kapillaarne verejooks peatuma üsna kiiresti. Pärastine oht peitub selles, et vigastatud koht võib saastuda allapanu või väljaheidetega ning tekib põletik.
Seda kohta tuleks mõne nädala jooksul jälgida ning kui tekivad põletikule iseloomulikud tunnused nagu punetus, paistetus, palavik, nõrevool, ebameeldiv lõhn tuleb arstile minna.
Üks võimalus on edaspidi küüsi lõigata kliinikus.
 

Küsimus: Kas see võib olla murd, kui kassipojal on saba ots kõver?19.06.2014

Tere,
sain omale kassipoja, alguses ei pannud tähelegi, alles siis nägin kui koju viisin, et kassil on saba otsast täitsa kõver. Kas see võib olla murd? Kui katsuda, siis kiisul nagu valus ei tundu olevat.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kui see on siiami kass, siis on see geneetilisel teel edasiantav pärilik muutus. Kui mitte, siis võib traumat kahtlustada. Täpse vastuse annab röntgenuuring.
 

Küsimus: Kas tohin kiisule antibiootikumi anda kui kurk haige, nina kinni, silm mädane?19.06.2014

Mul kiisu on haige, tal on kurgumandel paistes ja nina suht kinni, silm on haige, silm on korpas ja mäda tuleb aegajalt. Kas antibiootikumi tohib anda?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Mädase põletikuga tuleb tegeleda kohe ja tõhusalt. Kõik korbad ja koorikud tuleb ihusooja füsioloogilise lahusega lahti leotada ning mädane nõre eemaldada, sest nende all ei toimu paranemist ja selline põletikuline nõre ärritab nahka ja levitab protsessi.
Tõenäoliselt ongi põletikuprotsess levinud silmast ninna ja neelu.
Kindlasti tuleb kassile määrata tõhus ja kompleksne ravi aga millega ja kui kaua otsustab loomaarst peale kassi kliinilist ülevaatust,kaalumist ning vestlust loomaomanikuga selles, mis kujul saab antud kassile ravimeid manustada
 

Küsimus: Mis võib viga olla, kui kassil on kaelale tekkinud karvutu laik, mis vahepeal isegi veritses?19.06.2014

Tere,
Mure 9-kuuse kiisupreiliga. Kaelale tekkis mingi hetk karvutu laik, vahepeal oli lausa verine. Aga silmaga vaadates tundub, et läheb see laik aina suuremaks. Loomaarst vaatas üle, kirjutas alaycin aerosooli, selline sinine sprey. Aga paremaks pole ikka midagi läinud. Kassihaigust ei arvanud olevat, kuna toakass. Täitsa mure kohe, ei tea mida teha.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere
Kindlasti ei tohiks "kassihaigust" alahinnata ning võtta kindlasti külv spetsiaalsele söötmele (10 päevaga on vastus käes). Teile määratud rohi on antibakteriaalse toimega ning toimiks bakterite poolt tekitatud nahapõletike puhul.

Kas see laik sügeleb (kass ise kraabib seda kohta), kas ikkagi nahk punetab ning esineb leemetust, kas karvad sellel laigul on täiesti välja langenud või murdunud, ega kass ei ole mingit kodukeemiat ümber ajanud?
Palju küsimusi. Kui määratud ravim ei toimi, tuleb edasi uurida sest nahaprobleemid ongi sageli erinevate versioonide välistamine või kinnitamine.
 

Küsimus: Kas oskate aidata, mida ette võtta kui mõlemad kassid teevad häda kas vanni või voodi alla?17.06.2014

Tere, minu ema kaks kassi (mõlemad pärslased) teevad oma häda vaatamata liivakasti olemasolule valedesse kohtadesse. Neil on oma lemmik hädategemise kohad. Mitte midagi ei aita, kipuvad kas vanni või voodi alla tegema. Kui mõnikord liivakasti tehakse, siis lastakse täis nii seinad kui põrand. Mida sellise käitumisega peale hakata? Mulle tundub, et mu ema on asjale käega löönud. Meil lastel, on juba raskusi ema külastamisega, sest korteris lihtsalt haiseb. Eriti pabistan oma õe pisikeste laste pärast, sest minu arust on see ohtlik kombinatsioon, kasside väljaheited ja beebid. Loodan, et oskate mind pisut aidata. Ehk saan mina omakorda ema aidata.

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!

Pärslased on ühed keerulise iseloomuga tegelased ja tihti olen kuulnud, et neil on probleeme liivakastiga. Loomulikult pole see reegel, aga siiski.
Esiteks - kas kassid on opereeritud? Kui ei, siis pole ka mingi ime. Kui on, siis kindlasti on olemas mõned mõtted.
*Esiteks kinkige emale katusega liivakast - majake, kus võib ka kõrgema pissimisega kass rahulikult käia ja kõik seinad seal sees täis lasta.
*Proovige erinevaid liivasid. Mõni ehk meeldib rohkem kui teine.
*Kasutage mingit võimast ja kvaliteetset kodukeemiat, et need piirkonnad, kus kassid käivad, puhtaks pesta.
*Pange väiksemad liivakastid sinna, kus kassid käivad (voodi all).
*Vanni osas - hoidke vannitoa uks kinni...samas on vanni tegemine vist üks väiksemaid muresid, sest seda on lihtne puhastada.
*Veenduge, et kassid söövad kvaliteetseid kliiniku või loomapoe krõbinaid, mitte whiskaselaadseid pole toite, mis põhjustavad kuseteede haigusi.
*Kohtadesse, kus kassid valesti häda teevad, võib panna toidukausid krõbinatega.
*Suhtuge kassidesse hästi ka siis, kui nad pahandust teevad. Igasugune negatiivne suhtumine paneb nad aina rohkem pahandusi tegema.

edu soovides,
Marion
Kasside Turvakodu
 

Küsimus: Kuidas uue 2-kuuse ja vana 4-aastase kassi kooselu harjutada?17.06.2014

Tere,
Meil on kass 4a, steriliseeritud, emane, vahel tuleb käega mängima ja madinas läheb väga hoogu. Nüüd on plaanis teine kass sõbraks võtta talle, oleme harjutanud mõned päevad koos olemist meie kodus paari tunni kaupa, väike kass 2-kuune ja hästi sõbralik.
Meie suur kass tunneb huvi tema vastu, limpsib ja on sõbralik, aga kui müramisega hoogu satub, lükkab väikese pikali ja hakkab kõri ründama. Oleme vahele läinud, kardame, et võib liiga teha ja maha murda. Kui niimoodi edasi läheb, siis ei saa väikest endale jätta.
Kas on taolist kogemust või head nõu jagada.
Oleme tõsiselt mures.

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!

Tundub, et teie suur kass domineerib pisikese üle. See on iseenesest igati normaalne, et näidatakse oma võimu ja kasutatakse juhust, et kedagi allutada.
Ma kindlasti ei usu, et suur kass pisema maha murraks. Kassid närivad tihti kõri teineteisel ja eks see, kelle kõri on hammaste vahel, oskab ka õigel ajal piisavalt suurt kisa teha. Selles olukorras suurem enamasti lõpetab. Kuna kassipoeg kasvab kiiresti, siis õpib ta tänu neile mängudele ka enda eest hästi seisma. Samuti pannakse paika herarhia, mis on mitme loomaga peres väga oluline. Kahte kassi võimul olla ei saa ja on hea, kui pisem teab oma koha. Välistatud ei ole muidugi, et ta suureks kasvades püüab ise võimu haarata. Siis jääb lihtsalt loota, et vana kass on nõus võimu käest andma :)
Ma usun, et muretsemiseks ei ole põhjust! Laske kassidel tegutseda ja kindlasti ei tohi mängida käega!!! Kassipoja kasvatamise kohta, on mul kindlasti siin samas kuskil pikem jutt olemas. Otsige ja tutvuge!

parimat,
Marion
Kasside Turvakodu