Kahju- ja elukindlustus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas saan nõuda kindlustusseltsilt auto täielikku värvimist, kuna vana värviga jääb tooni-erinevus näha?28.08.2014

Kas saan nõuda kindlustusseltsilt auto täielikku värvimist, kui remonditöökoda on küll auto värvinud õige värvikoodi järgi, aga uuel ja vanal värvil jääb tooni-erinevus sisse (kulumisest ja pleekimisest). Auto ei ole enam samaväärne.

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Kindlustusandja peab kandma vähimad võimalikud kulud sõiduki taastamiseks endisse olukorda. Tänapäevased remonditehnoloogiad võimaldavad sõidukit osaliselt värvida nii, et värvi tooni vahe ei ole märgatav. Kogu sõiduki ülevärvimise kulude kandmist kindlustusandjalt tavaliselt nõuda ei saa.
 

Küsimus: Mida ette võtta kui auto hüvitatakse väiksemas summas, kui ta väärtus on?27.08.2014

Tere,
Sõiduki kahju hüvitatakse 100% ulatuses, kus toodi välja, et sõiduki liiklusõnnetuse eelseks väärtuseks nimetati 1000 eurot ja sõiduki jääkväärtuseks nimetati 250 eurot.
Küsimus tekib, mille alusel võetakse sellised summad (liiklusõnnetuse eelne summa), kui hüvitamisele kuuluva auto väärilist sõidukit (keretüüp, mootor, varustus, veoskeem, aastaarv) on automüügi portaalides loetletav ühe käe näppudel ja oluliselt kõrgema hinnaga?
Kas hetkel kasutuses olev, hüvitamisele kuuluva auto kõrval nn. "kaksikvend", on samuti kindlustuse silmis ainult 1000 eurot väärt, ehk üle poole võrra soetushinnast madalam (keretüüp, mootor, veoskeem, v-l aasta samad, lihtsalt varustuselt on natuke kergem)?

Hüvitustaotlusse sai niigi märgitud turu keskmisest veidike madalam hind, mis võiks minna hüvitamisele.
Hetkel tundub, et antud numbrid on pastakast välja meelitatud, või reaalselt asi toimibki nii, et võetakse portaalid lahti, lisatakse mark/mudel kõik ühte patta ja sealt siis kõige soodsam "korras" auto määrab hinna?

Pikk jutt, kehv jutt, kuid ehk saab sellele segadusele mingit moodi adekvaatse ja mõistetava vastuse.
Aitäh

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Kahju hüvitamisel hindab kindlustusandja hävinud sõiduki väärtust. Tegu on hinnanguga, seega ei ole täpset valemit. Hinnangu teeb ekspert, kes lisaks oma teadmistele ja kogemustele kasutab kindlasti ka võrdlust samalaadsete sõidukite müügipakkumistega.

Kogemusele tuginedes arvan, et hinnaklassis 1000 eurot maksvate kasutatud sõidukite puhul ei oma sõiduki mootori võimsus, sõiduki varustus jmt asjaolud märkimisväärset mõju. Eelkõige omab tähtsust konkreetse sõiduki seisukord võrreldes teiste samalaadsete sõidukitega.

Kui Te ei ole rahul kindlustusandja hinnanguga hüvitise suurusele, siis rääkiga kindlustusandjaga läbi. Küsige, millele tugineti sõiduki väärtuse hindamisel, esitage omapoolsed argumendid, miks peaks sõiduki väärtus teistsugune olema. Kui Te ei saa kindlustusandjaga kokkuleppele ja olete jätkuvalt seisukohal, et kindlustusandja otsus on vale, siis pöörduge vaidluse lahendamiseks kindlustuse vaidluskomisjoni poole, vt http://www.lkf.ee/index.php?option=com_content&view=article&id=147&Itemid=204&lang=et.
 

Küsimus: Kes peab taotlema haagise kahju hüvitamist, kas haagise omanik või haagise kasutaja?25.08.2014

Tere,
Kuidas hüvitatakse kahju ja kellele, kui sõiduautole, mille haakes oli nn. naabrimehelt laenatud haagis ja see sai liiklusõnnetuses kahjustada ja omanik ei soovi haagist endale jätta, ehk loovutab kindlustusele + haagises viga saanud olmevara?
Saan aru, et sõiduauto ja haagises oleva vara hüvitamise vormi täidan ise, kuid kas haagise hüvitamise/loovutamise peab esitama "naabrimees", või isik, kelle kasutuses haagis hetkel oli?
Lisaks sooviks teada, et mis valemit hüvitise maksmisel kasutatakse asja väärtuse hindamisel?
Lühidalt, liiklusõnnetuse süülisus 0, soovin jätta sõiduki jäänuki omale, haagist soovitakse loovutada, haagises olev kahjustunud vara kuulub minule, mille alusel määratakse hüvitamisele kuuluv summa?
Tänan

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Kahju hüvitamist peab taotlema kahjustunud või hävinud vara omanik.

Hüvitada tuleb vähimad põhjendatud kulutused õnnetuse eelse olukorra taastamiseks. Asja hävimisel tuleb hüvitada vähimad võimalikud kulud samaväärse asja soetamiseks, asja kahjustumisel vähimad võimalikud kulud asja endisse seisukorda taastamiseks.
 

Küsimus: Mida teha, kui minult nõutakse tagasinõudena liiga suurt summat naabri korteri uputamise järgse remondi eest?21.08.2014

Tere!
Toimus veekahju ja alumine korter sai kannatada. Nüüd esitas alumise korteri kindlustus mulle tagasinõude. Kuna kahju tekkimise hetkel sai ka ise seda vaatamas käidud, siis tagasinõudes on töid, mis on minu hinnangul ebavajalikud ja pole üldse selles ulatuses veekahjuga seotud. Mis ma pean nüüd tegema, kui minu arust nõutakse liiga suure summa hüvitamist? Millisele seadusele või paragrahvile saan ma tugineda? Kõigele lisaks pole ma üldse kaudseid tõendeid vaadates kindel, et kõik nimetatud tööd on ka tehtud. Ja mõned suured kulutused on põhjendatud ebapiisavalt - piltlikult öeldes "vaatasime, et oleks vaja". Sõnastus oli natuke teine.

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Kui vastutate kahju tekkimise eest peate hüvitama vähimad kulud, mis olid tarvilikud endise olukorra taastamiseks.

Kui Teil on vaidlus kahju suuruse üle, siis rääkige kindlustusandjaga läbi, st esitage oma seisukohad ja tõendid, millele oma väidetes tuginete. Ka kindlustusandja peab oma väiteid ja nõudeid tõendama.
Kui Te ei jõua kokkuleppele, siis tuleb pöörduda õiguse mõistmiseks kohtusse.

Kahju hüvitamisel lähtutakse võlaõigusseaduse vastavatest sätetest, vt seitsmes peatükk.
 

Küsimus: Kas liiklusõnnetuse põhjustaja kindlustus korvab kannataja varalise kahju (auto), kui kannataja oli tarvitanud alkoholi?21.08.2014

Tere!
Kas süüdlase ehk liiklusõnnetuse põhjustaja kindlustus korvab kannataja varalise kahju (auto), kui kannataja oli tarvitanud alkoholi? Tänan

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Kahju põhjustaja kindlustusandja hüvitab kahju arvestades kahjustatud isiku (kannatanu) enda osa kahju tekkimises ja kahju suuruses. Kas ja kui palju mõjutas kahjustatud sõiduki juhi joove õnnetuse tekkimist ja kahju suurust, sõltub konkreetse juhtumi asjaoludest.

Kokkuvõtvalt ei ole ühest reeglit kas ja kui palju kannatanu joove mõjutab hüvitise maksmist.
 

Küsimus: Kas kannatanuna saan sissetuleku vähenemise alla liigitada ka selle, et kogu ettevõtte tegevus seisab?14.07.2014

Tere,
Liiklusõnnetuses kannatanuna sain kindlustusest infokirja selle kohta, mida nad korvavad. Sissetuleku vähenemise juures on ära toodud, millised paberid pean edastama isikliku sissetuleku kohta (maksuameti info viimase 12 kuu kohta jne). Aga minul selline küsimus: maksan küll firmaomanikuna endale palka, aga minu töövõimetulehel olemise ajal seisab kogu töö, sest olen hambaarst, kes töötab oma firmas üksinda koos assistendiga. Kui mina ei tööta, pean assistendile ikka töötasu maksma, samuti jääb saamata ka firma tulu ehk siis sellest makstavad dividendid on ju ka kaudselt minu sissetulek. Kas see infokiri kindlustusest oli selline tüüpinfo või kindlasti ei laiene see muudele kulutustele peale minu töötasu?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Kindlustusandja poolt hüvitatav kahju ulatus on kirjeldatud liikluskindlustuse seaduses. Hüvitamisele kuulub töövõimetusest tingitud sotsiaalmaksuga maksustatava sissetuleku vähenemine. Seadus kirjeldab vastava hüvitise arvutamise üksikasjad, vt liikluskindlustuse seaduse § 29.

Hüvitamisele ei kuulu Teie ettevõte tulu vähenemine vmt.
 

Küsimus: Kelle riskikoefitsient liiklusavarii korral muutub, kas auto omaniku või vastutava kasutaja oma?11.07.2014

Tere,
Tahaksin rohkem teavet vastutava kasutaja kohta. Ostan auto elukaaslase nimele, ise jään vastutavaks kasutajaks, kelle järgi arvestatakse riskikoefitsienti? Juhul kui auto osaleb liikluskahjus, siis kes on vastutaja st. kumma koefitsient suureneb. Ette tänades.

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Üldist ja ületurulist riskikoefitsienti ei ole, vt täpsemalt http://www.lkf.ee/images/files/Yhtset_RKd_eiole.pdf

On iga kindlustusandja määrata, millest kindlustusmakse sõltub. On kindlustusandjaid, kes võtavad arvesse nii sõiduki omaniku kui ka sõiduki vastutava kasutaja kindlustusajalugu, samas on ka kindlustusandjad, kes arvestavad vaid ühe isiku ajalugu.

Sõidukiga tekitatud kahju võib arvestada sõiduki juhi, sõiduki omaniku ja sõiduki vastutava kasutaja kahjuajaloos, st suureneda võib nii sõiduki omaniku, sõiduki vastutava kasutaja kui ka sõiduki juhi kindlustusmakse.
 

Küsimus: Kes korvab kahju, kui Eestis kindlustatud äriühingule kuuluv sõiduk oli süüdi avariis venemaal?02.07.2014

Tere,
Liiklusõnnetus juhtus Venemaal. Avarii põhjustaja Eesti äriühingu veok (kindlustatud Eestis) ja kahjustatud Venemaa sõiduk. Eesti kindlustusselts ei taha kahju hüvitada. Kas kannatanu esitab hüvitise nõude põhjustaja või kindlustusandja vastu ja kas võib hagi esitada Eesti kohtusse?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Eesti sõidukile liikluskindlustuse andnud kindlustusandja peab kahju hüvitama siis, kui see kindlustuskaitse Venemaal kehtis, st liikluskindlustuse lepingu alusel oli väljastatud roheline kaart, millel kehtivusalaks märgitud ka Venemaa. Liikluskindlustuse leping kehtib tavaliselt Euroopa majanduspiirkonna riikides, kui väljastatud on roheline kaart, siis kehtib liikluskindlustus ka rohelisel kaardil märgitud riikides, sh näiteks Venemaal.

Kui sõiduki, millega kahju põhjustati, liikluskindlustus Venemaal kehtis, siis hüvitab kahju Eesti kindlustusandja korrespondent Venemaal. Kui sel Eesti kindlustusandjal ei ole välisriigis korrespondenti, siis käsitleb kahju ja maksab hüvitise Venemaa rohelise kaardi büroo.

Vajadusel palun täpsustage, mis põhjusel Eesti kindlustusandja keeldub kahju hüvitamast.
 

Küsimus: Kas autojuht saab nõuda kahju hüvitamist, et väidetavalt olla minu auto ratta alt lennanud kivi tema esiklaasi rikkunud?30.06.2014

Sõitsin värskelt pinnatud teel lubatud sõidukiirusega. Kurvis lendas väidetavalt minu autorataste alt vastutulevale sõidukile kivi esiklaasi, mis tekitasid tema tuuleklaasi täkked. Jättes kõrvale kõik autokindlustusega seonduva, kas sellisel juhul on õigus kahjukannatajal nõuda minult klaasi hüvitamist, arvestades et mina pidasin kinni kõigist liiklusreeglitest?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Kui sõiduki ratta alt üles paiskunud kivi tekitab kahju kolmandale isikule, näiteks kivi tekitab täkke vastutuleva sõiduki esiklaasi, siis saab kannatanu nõuda kahju hüvitamist selle sõiduki juhilt, kelle sõiduki ratta alt kivi üles paiskus. Kannatanu peab suutma tõestada, et kivi paiskus üles konkreetse sõiduki ratta alt ja just see kivi kahju tekitas. Praktikas on eeltoodut väga keeruline tõestada.

Kahju tekitanud sõiduki juhi liikluskindlustuse kindlustusandja kahju ei hüvita, sest liikluskindlustuse seaduse kohaselt ei hüvitata kahju, mis on põhjustatud teel lebanud kivi paiskumisest sõiduki liikumise tõttu vastu teist sõidukit.
 

Küsimus: Kas kindlustusandja saab sisse nõuda tasumata kaskokindlustuse maksed?26.06.2014

Tere,
Kas kindlustusandja saab minult sisse nõuda tasumata kaskokindlustuse maksed (seitse kuud tasumata kasko)?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Kindlustusmakse tasumine on kindlustusvõtja põhikohustus. Kui kindlustusandja on kindlustusriski kandnud, sh ei ole kindlustuslepingut makse mittetasumise tõttu lõpetanud, siis on kindlustusandjal õigus kindlustusmaksele. Kindlustusandja saab nõuda sisse tasumata kindlustusmakseid.