Perekonnaõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuhu pean pöörduma abikaasalt elatisraha nõudmiseks ja mis dokumente on selleks vaja?16.06.2015

Kuhu pean pöörduma abikaasalt elatisraha nõudmiseks ja mis dokumente on selleks vaja? Mees ei taha peret rahaliselt toetada.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui mees vabatahtlikult oma ülalpidamiskohustust ei täida, tuleb elatise väljamõistmiseks pöörduda kohtu poole. Elatist on lapsele võimalik nõuda nii maksekäsu kiirmenetluses kui ka hagimenetluses – hagimenetluses on võimalik elatist nõuda kuni 1 aasta tagasiulatuvalt ja puudub elatise ülempiir, milline on maksekäsu kiirementluses kuni 200 eurot ühe lapse kohta.

Kohtumenetluse algatamiseks on Teil vaja lapse sünnitunnistust ja lapse vajaduste suuruse tõendamiseks erinevaid kuludokumente (juhul, kui nõuate suuremat elatist kui kehtiv miinimum, milline on 195 eurot kuus lapse kohta).

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas lapsele, kes lõpetab gümnaasiumi juunis, on lapsevanem kohustatud maksma elatisraha ka juuni kuu eest?16.06.2015

Kas lapsele, kes lõpetab gümnaasiumi juunis, on lapsevanem kohustatud maksma elatisraha ka juuni kuu eest?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui laps lõpetab gümnaasiumi juunis, tuleb elatist maksta ka juuni eest – elatist on (kuni 21-aastasel) keskharidust omandaval lapsel õigus saada kuni gümnaasiumi lõpetamiseni.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Mida peaks tegema, et 16-aastane tütar saaks ema otsustusterrori alt vabaks?15.06.2015

Ema võimutseb oma 16-aastase tütre üle, teeb tema eest otsuseid, ähvardab politseiga, peksab last. Tüdruk sooviks minna teise kooli õppima, eriala, aga ema on teinud tema eest otsused, et kus ta võib õppida ja, et millistel tingimustel.
Tüdruk soovib elada oma vanavanemate juures. Mida peaks tegema, et ta saaks otsustusõiguse oma elu üle, ilma, et ema saaks asjad korraldada nii nagu tema heaks arvab.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui perekonnas esinevad kirjeldatud probleemid, peaks laps koheselt pöörduma elukohajärgse lastekaitsetöötaja poole.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas saab kokkuleppeliselt alimentide summat siduda millegagi, näiteks laenumaksega?12.06.2015

Elan oma abikaasast lahus alates veebruari lõpust 2015.a. Lahutanud veel ei ole. Leppisime kokku oma mehega, et 3 last (10-aastane, peagi 8-aastane, 5-aastane) jäävad minu kasvatada. Meil on abielu jooksul laenu peale soetatud ka korter, mille tagatiseks on mehe vanemate korter. Mina ja lapsed elame seal edasi. Mehe vanemad olid nõus jätma oma korteri sel juhul panti, kui ma olen nõus, et abikaasa maksab laste elatisrahana korteri laenusummana ning muud rohkemat mitte. See on umbes 2/3 võimalikust alimentide maksimaalsest kogusummast. See kestaks 2 aastat alates märtsist, et ta saaks ka omale nö jalad alla. Kas saab kokkuleppeliselt alimentide summat siduda millegagi? Nüüd tuli mehe poolt, et abielu lahutada. See on tema kaaslase soovil. Kas soovitate kõik meie suusõnalised kokkulepped notariaalselt kinnitada? Oleme mõelnud, et korter jääb tulevikus lastele. Kas laste elatisraha peab ikkagi terve summa välja maksma? Kas vanematel lasub võrdsed kohustused? Või ikkagi, kelle juures lapsed elavad, on teatud suurem otsustusõigus või pöördutakse sellega kohtu poole? Kui lahutada, kas siis ka? Isa võtab üle nädala alates reede õhtust kuni pühapäeva õhtuni lapsed enda juurde. Mõnel õhtul, kui vaja ja ta saab, siis sõidutab lapsi ka sünnipäevadele või mõne huviringiga seotud sündmusele. Suvel oli ta nõus lapsi enda juurde võtma mõned päevad kui tal puhkus on, aga soovis, et ostan sel ajal ise söögid või annan raha. Muidu kui tema kord hoida, siis ta raha pole palunud. Kuna kasvatan kolme alaealist last, siis pole võimalik pöörduda tasulisse nõustamisse. Kas on võimalik tasuta nõustamisele, abile?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

PkS § 100 lõige 3 annab iseenesest võimaluse vanematel kokku leppida elatise maksmise tingimustes, seega minu hinnangul võiksite Teie poolt kirjeldatud sisuga elatise maksmise kokkuleppe sõlmida küll.

Kindluse huvides võiks kõik kokkulepped sõlmida notariaalses vormis, kinnisvara (ühisvara) puudutavatel kokkulepetel ongi kohustuslik notariaalne vorm.

Laste tulevase elukorralduse osas oleks samuti mõistlik kokkulepe sõlmida, kuid kui see kohtuväliselt ei õnnestu, tuleb vastava nõudega kohtu poole pöörduda.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Millise kujul tuleb esitada sissetulekut ja varalist seisu tõendavad tõendid?11.06.2015

Elatise hagi nõudes tuleb nii hagejal, kui kostjal esitada nii sissetulekut, kui varalist seisu tõendavad tõendid.
Mis kujul peab olema sissetulekuid tõendav tõend? Kas piisab näiteks töölepingust ja/või panga väljavõttest?
Teine küsimus siis varalist seisu tõendav tõend. Kas piisab sellest, kui loetleda varaline seis või peab registritest (nii kinnisturegistrist, kui liiklusregistrist) mingid väljavõtted võtma ja need saatma?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Sissetulekut tõendavaks dokumendiks võib olla nii tööandja tõend sissetuleku suuruse kohta, tööleping kui ka pangakonto väljavõte.

Varalise seisu tõendamiseks oleks hea esitada kohtule väljavõtted registritest.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas mees, kes arvab, et on lapse isa, saab nõuda kohtu kaudu DNA-testi?11.06.2015

Tere
Minu lapse sünnitunnistusele ei ole märgitud isa. Kas mees, kes arvab, et on isa, saab nõuda kohtu kaudu dna testi? Kas pean nõustuma testiga? Kui elan ajutiselt välisriigis, kuidas saan siis kohtukutse? Kui kutset ei saa, kas siis tehakse mingi kohtuotsus ilma minuta ära?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Jah, end lapse isaks pidav mees võib nõuda isaduse tuvastamist kohtu kaudu, kui Te ei anna talle vabatahtlikult nõusolekut isaduse omaksvõtuks. Kui kohus määrab isaduse tuvastamiseks DNA-analüüsi läbiviimise, tuleb sellega nõustuda.

Kui Te elate välisriigis, tuleb kohtul toimetada Teile menetlusdokumendid välisriiki – sellisel juhul on Teil vastamiseks pikem tähtaeg. Kui hagi aluseks olevad asjaolud on kohtule piisavalt selged, on kohtul võimalik lahendada asi sisuliselt ka siis, kui üks pooltest kohtuistungilt puudub.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas isa võib nõuda tšekke nende asjade kohta, mida olen elatisraha eest ostnud? 10.06.2015

Tere
Kui lapse isa maksab lapsele elatisraha, siis kas tal on õigus nõuda nende asjade eest tšekke, mis olen selle raha eest ostnud?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Perekonnaseadus küll kohustab vanemat kasutama elatist lapse huvides, kuid samas ei pane vanemale kohustust esitada elatist maksvale vanemale kuludokumente lapsele ostetud asjade kohta.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas lapse isa peab lapsele maksma 195 eurot või ei, kui elatist ei ole veel nö peale pandud?09.06.2015

Elan lapsega eksmehe korteris. Kas lapse isa peab lapsele maksma 195 eurot või ei. Elatist peale veel ei ole pannud.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Elatis ühele lapsele ei tohiks üldjuhul 2015. aastal olla väiksem kui 195 eurot kuus.

Kui lapse isa osaleb vabatahtlikult lapse ülalpidamiskulude kandmisel (näiteks lapse eluasemega seonduvad kulud), tuleb seda elatise summa arvutamisel kindlasti arvesse võtta.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas lapsed peavad maksma isa tuhastamiskulud, mida omavalitsus nõuab?09.06.2015

Tere,
hiljuti suri minu bioloogiline isa, keda olen elus näinud 2 korda ja kes pole kunagi elatist, maksnud. Isa poolt on ka 1 poolõde ja 2 poolvend, keda ka isa pole otseselt kasvatanud ja toetanud. Nüüd nõuab KOV tuhastamiskulude maksmist, muidu nõuab seda kohtu kaudu. Kas KOV on see õigus ja kas kõikide laste vahel tuleb siis see summa võrdselt jagada? Ise olen nõus oma osa maksma, kuna see ei tulegi väga suur aga poolvennad ja õde on pahased, et tahan maksta ja arvavad, et seda summat ei nõuta neilt kuidagi välja. Kõik neli last on täiskasvanud ja käivad tööl. Tänan

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Pärimisseaduse §-i 131 kohaselt kannab pärandaja matuse kulud pärija, arvestades tavasid ning pärandi suurust. Kui pärandvarast ei piisa pärandaja matuse kuludeks, kannab pärija need kulud oma arvel.

Kui pärijaid on rohkem kui üks, siis iga pärija kannab pärandaja matuse kulud võrdeliselt oma pärandiosa suurusega, kui testamendist või pärimislepingust ei tulene teisiti.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Millest algab alimentide võla aegumine?08.06.2015

Olen töövõimetuspensionär 60%, ei maksa alimente juba aastaid. Mul hakkas alimentide võlg aeguma? Kas pean pöörduma kohtusse või kohtutäituri poole?

Vastus: Grete Kirsimaa, advokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Tere!

Kui te ei ole elatist maksnud ja te ei ole saanud kohtutäiturilt täitmisteadet, siis ei pea te ise midagi tegema. Kui võlgnik ise vabatahtlikult talle kohtuotsusega pandud kohtustust ei täida, siis pöördub teine pool kohtutäituri poole. Kohtutäituri poole peab pöörduma pärast kohtuotsuse jõustumist elatise võlausaldaja ehk see, kellel on õigus elatist saada. Hetkel eelduslikult on õigustatud isik laps, siis seega peab kohtutäituri poole pöörduma teine vanem, kes on lapse seaduslik esindaja elatise vaidluses.
Tsiviilseadustiku üldosa seaduse § 154 alusel hakkab elatise nõude aegumine kulgema selle aasta lõppemisest, mil nõue muutub sissenõutavaks. Nõude aegumistähtaeg on kolm aastat iga üksiku kohustuse jaoks ja seda hakatakse arvestama järgneva kalendriaasta algusest.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.

Grete Lüüs
Advokaadibüroo LMP
advokaat

Tallinn & Tartu & Valga
Tel: 7 300 400
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee