Perekonnaõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas laste isal on õigus nõuda, et maksab elatisraha üksnes tšekkide alusel?05.06.2015

Tere,
Aastal 2010 sõlmisime laste isaga kohtus (kirjalikus menetluses) kokkuleppe lastele elatisraha maksmise osas, summas kokku 10 000 krooni/kuus. Selline dokument sai vormistatud, et juhul kui peaksime laste isaga ükspäev lahku minema, oleks mul kindlus, et ta toetab lapsi kuni nende täisealiseks saamiseni ja nimetatud kohtuotsus kuulub viivitamatult täitmisele. 01.01.2015 läksime lahku, lapsed (6a ja 14a) elavad minuga ja ta ei ole nõus elatisraha maksma. Kelle poole ma peaksin selle kohtuotsusega pöörduma? Laste isa ütleb, et maksab lastele elatisraha ainult minu esitatud kulutšekkide alusel, mida olen laste eest maksnud või laste peale kulutanud. Kas laste isal on õigus sellist asja nõuda ja igakuisest elatise maksmisest keelduda?
Aitäh vastuse eest!

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui kohus on kinnitanud Teie ja laste isa vahelise kokkuleppe, tuleb isal elatist tasuda kokkuleppe alusel – kui ta seda vabatahtlikult ei tee, on Teil õigus elatisraha kättesaamiseks pöörduda kohtutäituri poole.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kui palju saab minu abikaasa eksnaine nõuda elatisraha kahele lapsele, kui meil endil on ka laps ja mees teenib 700 eurot?05.06.2015

Tere, minu abikaasal on endisest vabaabielust kaks last. Naine on ise ka abielus, aga lastel on ikka isa perekonna nimi. Neil oli kokku lepitud summa kahe lapse peale, aga nüüd tahab ametlikult alimendid peale panna ja nõuab ühe lapse kohta 200 eurot. Meil on endal ka pisike tütar. Kui suurt summat ta saab nõuda kui ma ise olen hetkel kodune ja abikaasa saab ligi 700 eurot kuus?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Elatise suurus oleneb lapse vajadustest, kuid ei tohiks olla väiksem kui pool alampalka ehk siis käesoleval aastal väiksem kui 195 eurot kuus ühe lapse kohta. Elatise ülempiiri kindlaks määratud ei ole.

Elatise suuruse kindlaksmääramisel tuleb arvestada ka elatise maksmiseks kohustatud isiku majanduslikku olukorda ja teiste ülalpeetavate olemasolu, kuid reeglina kohtud elatist alla kehtiva miinimumi välja ei mõista.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Mida ette võtta kui tüdruk ütles, et on rase, aga mina ei soovi seda last?04.06.2015

Tere,
olen 18-aastane noormees, hiljuti läksin oma tüdrukust lahku ja mul on endal uus tüdruk. Nimelt paar päeva tagasi teatas ekstüdruk mulle, et ta on rase, järgmine päev käis ultrahelis ja sai teada, et peaaegu 2 kuud rase. Mina seda last ei soovi, kuna me oleme mõlemad liiga noored selleks, aga ta ei saa sellest aru, tal on oma kinnisidee, et tema laps ja kasvatab kasvõi üksi, aga, et ma maksaks alimente. Ma ei käi tööl vaid koolis, kuidas ma hakkan alimente maksma, kas ma saan midagi teha, et teda ümber veenda või keelduda lapsest?
Ette tänades tulevane isa

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui naisterahvas on vaatamata teie suhte purunemisele vastu võtnud otsuse lapse sünnitada, ei ole Teil võimalik teda kuidagi takistada. Suguelu elaval paaril tuleb arvestada sellega, et naisterahvas võib rasestuda ja kui see juhtub, ei saa meesterahvas sundida naist aborti tegema.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas on võimalik elatise summat vähendada, kuna suhtluskorra järgi veedab laps pool suve isa juures?04.06.2015

Kui lapse eest maksatakse elatist emale, kas on võimalik elatise summat (195.-) vähendada, kuna suhtluskorra järgi veedab laps pool suve isa juures?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui laps veedab mõlema vanema juures võrdse osa ajast ja mõlemad vanemad teevad lapse ülalpidamiseks vahetult kulutusi, võib tekkida tõepoolest olukord, kus kummalgi vanemal ei teki kohustust elatise maksmiseks. Peaksite kokku arvutama, kui suuri kulutusi kumbki vanem sellel ajal teeb, kui laps tema juures viibib – kui mõlemad vanemad teevad võrdselt kulutusi, võiks olla põhjendatud elatise vähendamine/mittemaksmine.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kui vanalt saavad lapsed otsustada, kumma vanema juures nad elada tahavad?02.06.2015

Tere .
Läksime mehega lahku ja kaks ühist last, kes meil on, on mehe nimel. Alimendid saan peale panna ja küsida 195X2 = 390 eurot kuus, see on see miinimu summa eks? Ja kui vanalt lapsed saavad otsustada, kumma vanema juures nad elavad või kus nad elada tahavad, poiss on 5-aastane ja tüdruk 3-aastane.
Aitäh

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Minimaalne elatisraha 2015. aastal on tõepoolest 195 eurot ühe lapse kohta ühes kalendrikuus, kahele lapsele seega 390 eurot ühes kalendrikuus.

Kohtunik peab hooldusõigust puudutavas vaidluses ära kuulama vähemalt 10-aastase lapse, kuid võib ära kuulata ka noorema lapse, kui lapse arengutase seda võimaldab. 3-aastase ja 5-aastase lapsega vestleb asjaolude selgitamiseks tõenäoliselt lastekaitsetöötaja, mitte kohtunik.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Mida teha, kui elatisraha asjas ei saa istungi päeval kohtusse ilmuda?02.06.2015

Tere,
Mu elukaaslasele tuli kohtukutse seoses alimentidega, aga kahjuks ei saa me töö tõttu ja uue lapse sünni pärast kohale ilmuda. Kas kohus määrab ise siis meile summa? Kuigi mu abikaasal on palk 400 eurot ja kas nad võtavad meie mõlema sissetuleku arvesse?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui isik jätab kohtusse ilmumata, võib kohus teha asjas tagaseljaotsuse ehk siis rahuldada teise poole hagi. Kui Teil ei ole võimalik määratud päeval kohtusse tulla, peaksite sellest kiiremas korras kohtule teada andma ja uut kohtuistungi aega taotlema.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Mida ette võtta, kui isa väidab, et on töötu ja ei maksa elatisraha?01.06.2015

Tere!
Minu lapse isa ei maksa lapsele alatist, kuna väidab, et on töötu ja puudub sissetulek. Tegelikult tean, kus ta töötab ja palka makstakse nn mustalt. Kuna tegemist on juba kolmanda lapsega, kes temalt elatist ei saa, siis on see ju nagu elustiil, mis seisneb kohustustest kõrvale hiilimisega ja riigi petmisega.
Hagi vastuväites väidab, et on töötu ja miinimum elatisraha on valesti määratud.
Kuidas edasi toimida?
Ette tänades ja vastust oodates, lapse ema.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Nagu ma Teie kirjeldusest aru saan, olete juba elatise väljamõistmiseks pöördunud kohtu poole. Asjaolu, et lapse isa on enda väitel töötu, ei välista üldjuhul elatise väljamõistmist kehtivas miinimummääras – kohtud leiavad, et vanem on kohustatud hankima vajalikud vahendid nii enda kui ka oma laste ülalpidamiseks (eeldusel, et tegemist on terve inimsega, kes on võimeline sissetulekut teenima). Seega, kui olete juba kohtusse pöördunud, oletegi enda poolt kõik teinud elatise saamiseks.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas saan nõuda lapsele elatist kuni gümnaasiumi lõpuni või peab 18-aastane nüüd ise nõudma?01.06.2015

Tere,
Oli lapse isaga suunasõnaline kokkulepe, et maksab lapsele elatist 32 eurot kuus (enne 500 krooni), tingimusel, et tema ostab lapsele riideid ja muud vajalikku. Enamuse ajast ta on ka täitnud seda kokkulepet.
Laps sai eelmine kuu 18-aastaseks ning isa ei olnud selleks ajaks 5 kuud midagi maksnud ning ka lapsele pole midagi ostnud. Seaduse järgi peab elatist maksma gümnaasiumi lõpuni või kuni 21 aastaseks saamiseni, kuid elatist nõuda saab vanem ainult alaealisele lapsele.
Kas minul on mingit õigust nõuda lapsele elatist kuni gümnaasiumi lõpuni? Ning isalt maksmata 5 kuu elatist? Või kuna ma enne ametlikult ei nõudnud elatist, siis nüüd enam ei ole võimalik, kuna laps on täisealine, kuigi pole veel lõpetanud kooli?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui laps on saanud täisealiseks, saab (ja peab) ta ise elatise väljamõistmiseks kohtu poole pöörduma. Lapse seadusliku esindajana saab elatisnõudega kohtusse pöörduda vaid alaealise lapse vanem. Lepinguline esindaja (jurist/advokaat) võib olla nii alaealisel kui ka täisealisel lapsel.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Mida teha, kui 6 aastat käib terror, et olen tema lapse isa, aga mingi isaduse tuvastamise viisiga ta nõus ei ole?29.05.2015

Tere.
Sooviks teada, millised variandid mul on, et saaks rahus enda perekonnaelu elada, ilma et mind kolmas osapool segaks, kes väidab, et ma olen tema lapse isa, kuigi ise keeldub dna testist ja kõigest muust, mis on seotud isaduse tõestamisega. Olukord on kestnud 6 aastat ning lisaks minu ähvardamisele ja terroriseerimisele, teeb seda ka minu lähedastele. Lähenemiskeelust ei oleks abi, sest ta teeb seda kõike interneti ja telefoni kaudu. Ja kõige segasem selle asja juures on see, et ükskord väidab, et on minu laps ja teinekord, et ei ole. Ja kuna mul on endal pere ja lapsed siis sooviks rahus elada, mitte kannatada kellegi terrorismi ja ahistamise all. Ja selle 6 aasta jooksul olen saanud seda väidetavat last näha paar korda.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui Teil on huvi isaduse tuvastamise vastu, on Teil õigus pöörduda isaduse tuvastamise nõudega kohtu poole. Sellisel juhul teostatakse põlvnemise väljaselgitamiseks kohtulikus korras DNA-analüüs. Ilmselt olekski see kõige õigem variant, sest toob antud asjas nö selguse majja ja tulemusest lähtuvalt saab planeerida edasist tegevust.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas mul ja lastel on õigus poolele majale, kui me laste isaga pole abielus aga maja soetasime koos?29.05.2015

Soetasime kooselu jooksul maja ühiselt võetud laenuga, kus mina olen kaaslaenaja aga mitte omanik. Kas mul on õigus nõuda, et maja maha müüa ja saadud summa pooleks teha, et saaksin endale ja lastele selle eest korteri osta? Või selleks peab olema laenu summa maha läinud minu kontolt või see ei mängi mingit rolli? Või kas ta peab tagama lastele elukoha kui me ei ole abielus, vaid on ühised lapsed. Või on see ainult kokkuleppe küsimus, millega ta kindlasti nõus ei ole. Või saan nõuda vaid elatist, kuna ta läks ise minema juba pool aastat tagasi, aga mina lastega elan hetkel veel siin majas.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui laste isa on maja ainuomanik, ei ole Teil õigust nõuda lahkuminekul poolt maja väärtusest. Maja müümine ja müügitulu jagamine saab toimuda vaid laste isa nõusolekul.

Laste isal ei ole peale lahkuminekut kohustust tagada lastele elukohta, kuid ta on kohustatud osalema laste ülalpidamiskulude katmises. Kui laste isa seda vabatahtlikult ei tee, on Teil õigus nõuda temalt kohtu kaudu lastele elatist.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand