Perekonnaõigus


Küsimus: Kas saab kokkuleppeliselt alimentide summat siduda millegagi, näiteks laenumaksega?12.06.2015

Elan oma abikaasast lahus alates veebruari lõpust 2015.a. Lahutanud veel ei ole. Leppisime kokku oma mehega, et 3 last (10-aastane, peagi 8-aastane, 5-aastane) jäävad minu kasvatada. Meil on abielu jooksul laenu peale soetatud ka korter, mille tagatiseks on mehe vanemate korter. Mina ja lapsed elame seal edasi. Mehe vanemad olid nõus jätma oma korteri sel juhul panti, kui ma olen nõus, et abikaasa maksab laste elatisrahana korteri laenusummana ning muud rohkemat mitte. See on umbes 2/3 võimalikust alimentide maksimaalsest kogusummast. See kestaks 2 aastat alates märtsist, et ta saaks ka omale nö jalad alla. Kas saab kokkuleppeliselt alimentide summat siduda millegagi? Nüüd tuli mehe poolt, et abielu lahutada. See on tema kaaslase soovil. Kas soovitate kõik meie suusõnalised kokkulepped notariaalselt kinnitada? Oleme mõelnud, et korter jääb tulevikus lastele. Kas laste elatisraha peab ikkagi terve summa välja maksma? Kas vanematel lasub võrdsed kohustused? Või ikkagi, kelle juures lapsed elavad, on teatud suurem otsustusõigus või pöördutakse sellega kohtu poole? Kui lahutada, kas siis ka? Isa võtab üle nädala alates reede õhtust kuni pühapäeva õhtuni lapsed enda juurde. Mõnel õhtul, kui vaja ja ta saab, siis sõidutab lapsi ka sünnipäevadele või mõne huviringiga seotud sündmusele. Suvel oli ta nõus lapsi enda juurde võtma mõned päevad kui tal puhkus on, aga soovis, et ostan sel ajal ise söögid või annan raha. Muidu kui tema kord hoida, siis ta raha pole palunud. Kuna kasvatan kolme alaealist last, siis pole võimalik pöörduda tasulisse nõustamisse. Kas on võimalik tasuta nõustamisele, abile?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

PkS § 100 lõige 3 annab iseenesest võimaluse vanematel kokku leppida elatise maksmise tingimustes, seega minu hinnangul võiksite Teie poolt kirjeldatud sisuga elatise maksmise kokkuleppe sõlmida küll.

Kindluse huvides võiks kõik kokkulepped sõlmida notariaalses vormis, kinnisvara (ühisvara) puudutavatel kokkulepetel ongi kohustuslik notariaalne vorm.

Laste tulevase elukorralduse osas oleks samuti mõistlik kokkulepe sõlmida, kuid kui see kohtuväliselt ei õnnestu, tuleb vastava nõudega kohtu poole pöörduda.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand