Asjaõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas leppida kaasomanikuga kokku kasutuskord, kui teine kaasomanik seda ei soovi teha?30.08.2012

Tere,
pöördun teie poole murega kaasomandis oleva kinnisasja pärast. Soovin müüa mulle kuuluvat kaasomandis oleva maja osa. Tean, et pangad ei sea hüpoteeki kaasomandis asuvale majale, kui notariaalne kasutuskord on tegemata. Et mul oleks lihtsam oma osa müüa, leian, et tuleb sõlmida notariaalne kasutuskord. See oleks kohustuslik ka tulevasele osa omanikule. Ja tulevane ostja saab pangalt laenu saamiseks seada sellele osale hüpoteegi. Olen teinud vastava ettepaneku teisele kaasomanikule, ehk siis sõlmida notariaalne kasutuskord. Olen neile teada andnud, et olen valmis läbirääkimisteks, et leida kõigile sobilik lahendus. Teine kaasomanik soovib olukorda lahendada ainult kirja teel, põhjusega, et siis jääb kõigile osapooltele tõendusmaterjal olukorrast. Olen neile oma ettepaneku kirja teel saatnud. Kuid siiski tegin ettepaneku neile lahendada olukord kokkusaamise ja läbirääkimise teel. Olen teinud ettepaneku kaasata olukorra lahendamiseks ka juristi või muud kolmandad osapooled, kes oleksid ühtlasi tulevikus vajadusel ka tunnistajateks. Teine kaasomanik pole sellega nõus, vaid soovib lahendada notariaalse kasutuskorra seadmise ja kõikide soovib muude tekkivate olukorda lahendmiseks kirjalikku lähenemist. Mina leian, et teine kaasomanik takistab sellise suhtumisega minu osa müüki. Kas oskate nõu anda, kuidas olukord lahendada? Kas aastal 1983 kohtu otsusega paika pandud kasutuskord saab olla notariaalse kasutuskorra aluseks?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Kui kaasomanik ei soovi kasutuskorras kokku leppida, siis on ainus võimalus teha seda kohtu kaudu. Kui naaber teiega isiklikult suhelda ei soovi, siis oleks enne kohtutee jalge alla võtmist mõistlik kaaluda esindaja palkamist, kes ka vajadusel hiljem kohtusse pöördub. Teinekord lahenevad asjad niiviisi paremini. Asja kokkuleppel lahendamine on alati vähemkulukas ja kiirem. Müügiobjektina oleks teie majaosa ilmselt atraktiivsem, kui te kaasomandi üldse ära lõpetaksite. 1983.a kohtuotsusega paikapandud kasutuskord on oluline, kui sellest on ka reaalselt kinni peetud.
 

Küsimus: Ostmisel ei soovinud osad korteriomanikud keldrit, kas nüüd pean mina oma keldrist osa loovutama?27.08.2012

Tere!
Oleme ostnud korterid omanikult nn. sajandikena. Eksplikatsioonil kirjas korterite numbrid, millele järgnevad ruumide suurused korruste kaupa. Keldri lehel kirjas samuti ees korteri number ja järgneb keldri ruumide suurus.
Osa kortereid ei omanud enne ostu keldrit ja seda ostuhinnas ka arvestati. Nüüd soovivad ka teised keldrit. Kas pean oma keldrit ka teistele jagama, kelledel pole eksplikatsioonis keldrit näidatud?
Nüüd soovime teha korteriomandi. Paljud on aga aastate jooksul oma korterit suurendanud ja lasknud teha uue mõõtmise - seega uus ka eksplikatsioon, kus osadel ikka tunduvalt suurem pind (kaasomanikelt küsimata). Notar aga ei arvesta ostu-müügi aegset eksplikatsiooni ja jooniseid, vaid teeb viimase mõõdistuse järgi korteriteks. Kuna maja juurde kuulub ka õu - kuidas jaguneb maa-ala, kas sajandike või uute ruutmeetritega arvestades?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Korteromandite moodustamisel kajastatakse kinnistu mõtteline osa sajandikena ning märgitakse, milline korter reaalosana selle kinnistu juurde kuulub. Korteriomandi moodustamisel tuleks lähtuda hetke olukorrast, et saada korteriomandite suurused vastavalt reaalsele olukorrale. Need kaasomanikud, kes on oma kortereid teiste osade arvelt suurendanud, peaksid vahe teistele kaasomanikele hüvitama.

Kui korterite ostmisel määrati eksplikatsioonil (mida võiks tõenäoliselt pidada kasutuskorraks) määrati teie kasutusse nii korter kui ka kelder ning arvestati sellega ka ostuhinnas, siis peaks praegu korteriomandite moodustamisel sellega samuti arvestama - sellisel juhul peaks näiteks teile kuuluva korteriomandi juurde hakkama kuuluma reaalosadena nii kelder kui korter, samuti peaks kinnistu mõttelise osa suuruse määramisel ka keldriga arvestama. Õu jaguneb korteriomandite vahel mõtteliste osadena, mis kajastatakse murruna. Kui soovite eraldi õue kasutusviisi fikseerida, siis tuleks määrata kindlaks õue kasutuskord.
 

Küsimus: Kui tütar on majja investeerinud, kas siis pärast pärimist vennalt majaosa välja ostes võetakse seda ka arvesse?23.08.2012

Pärast omaniku surma jaguneb kinnisvara (maja) omaniku tütre ning poja vahel.
Eelnevalt on tütar terve maja põhjalikult renoveerinud.
Kui nüüd tütar soovib pojalt päritud majaosa välja osta, kas siis selle majaosa hind määratakse hetke seisu järgi? Või läheb arvesse ka see, et tütar on juba eelnevalt renoveerimisse investeerinud ja seega muutub summa väiksemaks?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Ilma täiendavaid asjaolusid teadmata on raske ühest vastust anda. Kui maja on renoveeritud enne omandamist, siis neid kulutusi üldjuhul kaasomandi jagamisel ei arvestata. Kaasomand jaguneb poolte vahel vastavalt neile kuuluvate mõtteliste osade suurusele. Osade võrdsusest kõrvale kaldumiseks tuleks eelkõige teise kaasomanikuga kokku leppida. Samas, kui suudaksite kulutuste tegemise ära tõendada, võiks ilmselt teatud juhul siiski ka nende hüvitamine kõne alla tulla.
 

Küsimus: Vanemad kirjutasid korteri minu nimele kui olin 15-aastane, nüüd olen täiskasvanud ja korteris elanud ema on tekitanud võla, mida minult nõutakse, kas saan korterist lahti ütelda?23.08.2012

Sain enda nimele korteri 15-aastaselt. Ise ei olnud sellel ajal adekvaatne otsustama. Vanemate lahutades, otsustas ema vara panna minu nimele. Ise ei ole ma selles korteris kunagi elanud, seal elab minu ema. Nüüd olen 22. Ema ei ole suvatsenud maksta mingeid arveid (arvatavasti, kuna esimene kord maksin ta võlad ära). Nüüd ei ole mul tema võlgu enam võimalik maksta ja ta ise ka ei pinguta võlgade maksmisega (2 aasta jooksul ei ole ta maksnud kordagi ühtegi kommunaalmakset). Nüüd nõuab kohtutäitur minu käest taaskord raha. Kuna ma ei ole kunagi seda vara tahtnud ning ema ennast ka ei huvita, tahan sellest korterist lõplikult lahti saada.
Müük ei ole variant, olen juba proovinud üle 2 aasta.
Mida peaksin tegema? Kas saaksin anda korteri võla katteks? Kui anda korter võla katteks, mis on tagajärjed? Miks on üldse õigus vanematel kirjutada vara lapsele ja koguda võlga, mille on kohustatud pärast laps täiskasvanuks saades tasuma?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Küsimusest ei selgu, kuidas korter teie nimele "kirjutati". Samas ei sätesta ka seadus kingisaajale lihtsustatud võimalust kinkelepingust taganemiseks (juhul, kui oli tegemist kinkega). Seega saaksite endise olukorra taastada kokkuleppel emaga. Põhimõtteliselt oleks võimalik ka kohtutäituriga kokku leppida, et ta realiseerib võlgnevuse katteks korteri. See tähendaks korteri avalikul enampakkumisel müümist, kuid kohtutäitur ei ole selleks kohustatud, tema võtab sealt, kust raha lihtsamalt kätte saab. Arusaamatuks jääb see, kuidas müük variant ei ole - vara atraktiivsus sõltub eelkõige selle hinnast. Küsimuse, miks on vanematel õigus oma lastele vara kinkida, peaksite esitama seadusandjale.
 

Küsimus: Kas naaber võib istutada oma kinnistu piirile puid nii, et mulle üldse päikest ei paista ja kõik lumesulamisveed minu maale suunata?20.08.2012

Kas naaberkrundi omanik võib oma krundi äärde istutada suuri puid ja põõsaid (tihniku), mis varjavad minu krundile paistva päikese. Seoses sellega ei sula minu krundiosal, mis piirneb naabriga, lumi ja kui lõpuks sulab, siis on maa nii märg, et kõik istutatud taimed kiratsevad ega anna saaki. Asja teeb veel hullemaks see, et ta on oma krundile tekitanud kallaku ja ka kaevanud n.ö. kanalid, mis juhivad kõik sademed minu krundile. Samal krundi piiril, kus tihnikut pole, on tema u. 20m pikkune ehitis garaaz+kuur kõrgusega u. 5m, mis asub meie piirist 60cm kaugusel. Selle katusel ei ole lumetõkkeid ega vihmaveetorusid ja seega ka seal pole võimalik nii varju kui lume ja sademete pärast midagi kasvatada. Selle ehitise ja võrkaia vahele on ta veel toppinud küttepuu riidad, mille otsad ulatuvad osaliselt minu maale, sest selle tegevusega on ta ära nihutanud meie kruntide vahel oleva vana võrkaia.
Kui olen palunud tal kogu kirjeldatud tegevus lõpetada ja kasvõi ainult tihnikut mitte tekitada, siis ta pole seda kuulda võtnud ja istutab ikka aina juurde, et ikka kindlasti kuidagi minu krundile valgust ei paistaks.
See on üksik, vist haige inimene, sest normaalne ei tekitaks ju sellist olukorda. Olen teavitanud teda, et olen sunnitud selle olukorra lõpetamiseks kohtu poole pöörduma.
Mida ma peaksin tegema ja kas oleks muid viise peale kohtu, et seda olukorda lõpetada?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Naaber võib oma krundile selliseid puid istutada, mida heaks arvab. Seejuures tuleb aga arvestada, et seadus ei luba teha krundile selliseid rajatisi, mis oleksid naabrile või ka naabri krundil kasvavale taimestikule vms kuidagi kahjulikud. Kui hekk on istutatud teie kruntide piirile, siis on see mõlema naabri kaasomandis; kui see eraldab kahte krunti, siis on see naabrite ühiskasutuses hoolimata sellest, kelle krundile puud on istutatud ning mõlemad naabrid on kohustatud heki eest võrdselt hoolitsema. Nagu öeldud, ei tohi see teisele naabrile kahju tekitada. See tähendab, et kui hekk sellises kõrguses kahjustab teie vara, siis võiksite selle madalamaks lõigata.
selliste kraavide kaevamine, millega lumesulamisveed otse teie krundile juhitakse, on keelatud. Samuti võiksite talt nõuda, et ta garaaži katuselt tuleva vee kuhugi mujale suunaks.

Seaduses sätestatud nõudeõigust saab realiseerida ainult kohtus, teisiti ei ole teie nõudmisel õiguslikult mingisugust kaalu.
 

Küsimus: Kuidas ma saaksin kontrollida, et ma ei maksa kinni ka kahe teise osapoole notaritasu?14.08.2012

Tere.
Maja on kahepeale (1/2) ja just parasjagu toimus teise poole müük. Kuna kasutuskord oli notariaalselt paika senini panemata, oli seda nüüd hea koos teise poole müügiga teha. Eelnevalt küsisime notari käest, et palju see maksma võiks minna ja ta vastas, et kusagil 200 euro ringis. Olime nõus seda summat kolme vahel jagama. Pea oligi ka arve elektrooniliselt saadetud ja seal oli summa tunduvalt suurem, mis oleks muidu meie kolme vahel jagades tulnud. Oli kirjutatud 1)notari müügilepingu tasu; 2)hüpoteegi seadmise lepingu teostamine; 3)tasu hoiustamise eest ja siis 4)kasutuskorra kokkuleppe sõlmimine - millest ma saan aru ja puudutab mind. Aga need teised punktid ei peaks ju üldse minule kuuluma, vaid on müüja ja ostja vaheline asi. Helistasin notaribüroosse ja sealt sekretär selgitas, et kõik on õige ja notar ei teadnud täpset tasu sellelt tehingult (200 euro ringis) ja need kolm esimest punkti läksid kirjaga lihtsalt kaasa, neile ärgu ma tähelepanu pööraku.
Nüüd siis sooviksingi teada saada, kas minuga toimiti õigesti ja maksan asja eest.

Teid ette tänades

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Küsimusest ei selgu, kas need kolm punkti, mis lihtsalt kirjaga kaasa tulid, sisaldasid ka tasumisele kuuluvat summat või mitte. Notari tasu suurus tuleneb seadusest ja siin ei ole notaril endal võimalik kuigi palju kaasa rääkida. See, et notar ei osanud teile peast täpset summa suurust öelda, ei tähenda, et midagi valesti oleks läinud.
 

Küsimus: Kas peale kohtu on ka muid võimalusi kaasomandi kasutamisel omavoli peatamiseks?13.08.2012

Tere

Küsimus puudutab kaasomandi valdamist ja kasutamist. Nimelt ei pea üks korteriomanik kinni Asjaõigusseadusest, ehitades ilma mingisuguse kokkuleppeta mõttelisele osale eraldi aia jms, kus peab ka koduloomi. Kas peale kohtu on ka muid võimalusi sellise omavoli peatamiseks?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Seaduslikke võimalusi ei tea kahjuks olevat.
 

Küsimus: Kuidas kasutada naabriga kehepeale kuuluvat kaevu, kui naaber on kiuslik ja ei lase?13.08.2012

Tere!
Sain veelkord teada, Teie ja teiste juristide vastusest, et kui kaev paikneb osaliselt teie krundil ning kinnistusraamatusse ei ole kantud kitsendusi teie kinnistul asuvate rajatiste omandiõiguste kohta, siis kuulub see kaev 1/2 suuruses mõttelises osas teile ning sellest tuleneb omakorda, et teil on õigus kaevust vett võtta.
Kui naaber ei taha tunnistada seda seadust, ei lase mul kaevust vett võtta, võttis kaevust pumba välja ja lõikas vooliku ja elektrijuhtme läbi, ta on vägivaldne, politsei ei taha sekkuda sellesse. Kuidas saan ma veenda inimest täitma seda seadust? Meie ütluste peale, et me lähme kohtusse (kohtutee on ju pikk ja kulukas), ta ainult naerab ja ütleb et minge minge. Kas pean ka kasutama jõudu? Kas kuidagi teistmoodi ei saa seda probleemi lahendada kui kohtu kaudu või? Ja kes garanteerib, et peale kohut ta laseb meil kaevust vett võtta. Ette tänades vastuse eest.

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Alustama peaksite siiski kohtust. Kahjuks ei garanteeri teile mitte keegi, et ta peale kohut hakkab ühtäkki teil kaevu lubama kasutada. Kohtuotsuse täitmisega tegeleb kohtutäitur. Kui tal on kohustus teil lubada kaevu kasutada ja ta seda siiski ei tee, saab kohtutäitur talle sunniraha määrata. Võite ka paigaldada kaevu toru, kui ta selle ära peaks lõhkuma, siis saate talle politsei kutsuda võõra vara ebaseadusliku kahjustamise eest.
 

Küsimus: Kas korteri ostmisel on kohustuslik vormistada üleandmis-vastuvõtmis akt ja kas ostjale on seda edaspidi vaja?13.08.2012

Tere,

Ostsin korteri jaanuaris. Lepingud on allkirjastatud. Ent pole vormistatud üleandmis-vastuvõtmis akti, vaid teostatud tööde üleandmise ja vastuvõtmise akt. Kas see akt on kohustuslik? Akti puudumisel, kas mul on õigus müüjalt (kinnisvara arendajalt) nõuda viivist?
Mis on ohud mulle, kui ostjale, antud akti puudumisel?
Tänan!

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Selle aktiga te fikseerite korteri vastuvõtmise. Kui te olete korteri reaalselt vastu võtnud ning see vastab teie ootustele, siis ei tohiks selle akti puudumine teile muret valmistada. Ma ei tea, mida see tööde üleandmise akt sisaldab, kuid alati ei pruugi dokumendi pealkiri selle tegelikku sisu kajastada ehk et, ei ole välistatud, et sisuliselt ongi tegemist korteri üleandmise aktiga. Müügilepinguga tutvumata julgen siiski ka kahelda selles, et ainult akti vormistamata jätmine annab teile õiguse viivist nõuda.
 

Küsimus: Kui kaev on kahe kinnistu piiril, kas siis see kuulub mõlemale naaberkinnistu omanikele?03.08.2012

Ostsin kinnistu oma abikaasa käest, kinnistul asub ka salvkaev, mis on ühiskasutuses naabritega. Kinnistute vaheline piir jookseb läbi kaevu (piiriks on võrkaed), maa on erastatud. Maja ostmisel ma eraldi ei teinud mingit kasutuskorra lepingut naabritega kaevu kasutamise kohta. Mul on kõige esimese omaniku dokumendid, kus on kirjas, et 1/2 kaevu kuulub selle krundi omanikule. Mis õigused mul kaevu suhtes on, kas 1/2 kaevu kuulub samamoodi mulle ja kas mul on õigus kasutada seda kaevu? Ette tänades

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Kui kaev paikneb osaliselt teie krundil ning kinnistusraamatusse ei ole kantud kitsendusi teie kinnistul asuvate rajatiste omandiõiguste kohta, siis kuulub see kaev 1/2 suuruses mõttelises osas teile ning sellest tuleneb omakorda, et teil on õigus kaevust vett võtta.