Asjaõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas jagada kahe omanikuga kinnistu kaheks eraldi kinnistuks?23.05.2012

Tere,
Krundil kaks omanikku. Plaanis krunt jagada kaheks eraldiolevaks. Milliseid juriidilisi toiminguid on vaja selleks teha, et oleks kaks eraldi kinnistut (notar, mõõdistamine jne)?
Lugupidamisega

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Eeldusel, et mõlemad omanikud on jagamisega nõus, lasete esmalt maamõõtjal uued piirid maha märkida ja nende järgi katastriüksused moodustada. Seejärel teete notari juures kokkuleppe kaasomandi lõpetamiseks ja kinnistu jagamiseks vastavalt uutele katastriüksustele. Samas tehingus määratakse ka kindlaks omanikud.
 

Küsimus: Kas rajatud kommunikatsioonid ei tõstagi kinnisasja väärtust?17.05.2012

Tere!

Olen pangaga sattunud olukorda, kus lõpetati leping ja asi antakse kohtutäiturile. Ostsin kinnistu 5 ha 2005.a, kus peal on maja ja kolm ha metsa on tagatiseks.
Olen pangast laenu võttes 2007.a teinud hindamisakti, hind oli 1 250 000. Sellel hetkel oli kinnistul maja karp, puudusid elekter, vesi ja sissesõidu tee kinnistule. Pangast olen võtnud laenu 520 000 kr.
Tänaseks päevaks on kinnistule toodud elekter koos uue alajaamaga ja olemas liitumisleping, vesi puurkaevust, Maanteeameti projektiga mahasõit, Elioni kaabel veetud projektiga mitmesaja meetri kauguselt. Valmis on ehitatud maja, kus saab sees elada, kõik on valmis ehitatud järgides ehitusnõudeid.
Lisaks veel on tehtud metsamajandus kava mis kehtib 2017.a ja kus on hinnanguliselt kasvava metsa tagavara 1000 tm (tm puidu miinimum hind 20-25 eurot.)
Tänasel päeval ütleb pank, et nende hinnangul on kinnistu väärtus 42 000 eurot. Kuna nemad ei pea aastatega kinnistu turuväärtuse tõstmiseks seda, et on rajatud tee, elekter ja vesi, nemad hindavad vaid maja. Metsamajandus kavast ei taha nad isegi kuulda midagi.
Küsimus oleks, et kas metsamajandus kava (metsa pole lõigatud) ja ka kõik muud väärtused mis on rajatud kinnistule tõstab kinnistu turuväärtust? Loomulikult saan aru et kinnisvara hind on kukkunud, aga et niipalju, et kui enne pangast laenu võtmist olin ostnud kinnistu 330 000 krooniga, sinna investeerinud oma raha pea 800 000 ja pangast võetud 520 000 krooni. Pangale olen maksnud ka tagasi juba 200 000 krooni. Ja praegu hindab pank 42 000 eurole, mis on krooni väärtuses 600 000 kr. Ühesõnaga pank saab kõik tagasi ja mulle ei midagi.
Mida peaks tegema antud olukorras ja kuidas on võimalik panga hinda vaidlustada kui seda üldse on?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Kahtlemata mõjutavad nii metsamajanduskavas toodud raiemaht kui ka kõik parendused, mis kinnisasjale on püsivalt kinnitatud, kinnistu hinda tervikuna. Maatükil asetsev maja on maatüki oluline osa, mistõttu ei tuleks hinnata mitte maja, vaid just maatükki koos kõigi ehitiste, rajatiste jm väärtust andvate teguritega.
Küsimusest järeldan, et asi ei ole veel kohtutäiturile antud. Sellest tulenevalt tekib küsimus, kas pank on nõus mingitel tingimustel kokku leppima või miks kinnistu väärtuse küsimus pangaga üldse kõne alla on tulnud. Asi selles, et pangal puudub hüpoteegipidajana võimalus seda kinnistut teilt lihtsalt niisama, tema enda poolt nimetatud hinnaga, ära osta, seda kellelegi maha müüa või võla katteks endale võtta. Hüpoteegi realiseerimine toimub täitemenetluse seaduses sätestatud korras kohtutäituri poolt, mille käigus kinnistu müüakse kas siis enampakkumisel, kohtutäituri kontrolli all vms ning võlg jm kulud kaetakse sealt saadud raha arvelt. Mis üle jääb, saate endale. Enampakkumisel müümise korral määrab kinnistu hinna kohtutäitur. Seetõttu jääb küsimuses ka selgusetuks, millistel põhjendustel pank üldse hakkas kinnistut hindama, kuivõrd pank ise selle realiseerimisega niikuinii ei tegele.

Selleks, et teha kindlaks kinnistu praegune väärtus, peaksite esmalt tellima pädevalt kinnisvarahindajalt hinnangu, kus kõigi parenduste jm olulisega, sh. praeguse majandusliku olukorraga, oleks arvestatud. Selle pinnalt saaks pangaga omavaheliste kokkulepetega edasi minna, kas siis refinantseerimise, pikendamise vms, tingimusel, et pank sellega nõustub. Kuid mitte kinnistu müügiga, sest kordan veelkord: pank ise ei realiseeri hüpoteeki ja hüpoteegi realiseerimine ei tähenda seda, et pank võtab hüpoteegiga koormatud kinnistu võla katteks endale.
 

Küsimus: Kuidas saaks teha nii, et abikaasal ei oleks korteri isiklikku kasutusõigust?17.05.2012

Aprillis 2010 kinkis abikaasa asjaõiguslepingu alusel mulle korteri, kus elan mina koos kahe lapsega. Ja talle jäi isiklik kasutusõigus. Kuna ta ei maksa alimente ega ei toeta mingitki moodi me ühiseid lapsi ning on alkoholi kütkes, siis kuidas ma saaksin nii, et tal ei oleks enam isiklikku kasutusõigust? Tegelikult ta elab kõrvalkorteris, mis kuulub mulle alates 1996. aastast.

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Kinnistusraamatusse kantud isikliku kasutusõiguse kustutamiseks on vajalik puudutatud isiku ehk siis antud juhul teie abikaasa nõusolek. Kui ta keeldub vabatahtlikult nõusolekut andmast, siis saate seda nõuda kohtu kaudu. Samas peaksite arvestama sellise käiguga kaasneda võivate tagajärgedega. Nimelt eeldan, et korter kingiti ikka kinkelepinguga, millega koos sõlmiti ka asjaõigusleping korteri omandamiseks. Kui nii, siis peate arvestama võimalusega, et temalt isikliku kasutusõiguse äravõtmist võib mingitel asjaoludel tõlgendada tema suhtes jämeda käitumisena. See oleks aga alus korteri kinkelepingust taganemiseks.
See, et teie abikaasa elab hetkel sellises korteris, mille te 1996.a omandasite, ei oma seni mingit tähtsust, kuni ei ole teada teie abiellumise aeg.
 

Küsimus: Kas müüja võib viivitada korteri üleandmisega kuni kinnistusraamatu kande tegemiseni?16.05.2012

Ostsime enampakkumisel korteri kohtutäiturilt pangalaenuga. Kõik rahad kantud pangast notarile ja sealt edasi, aga kohtutäitur võtmeid ei anna. Sellest nüüd möödas 10 päeva. Ütleb, et enne ei saa, kui asjad kantud kinnistusametis sisse. Kas tal on see õigus? Mis meie teha saaks?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Seadus ütleb, et kinnistu omanikuks saate te siis, kui tehakse kanne kinnistusraamatusse. Kohtutäitur lähtub oma tegevuses formaliseerituse printsiibist ning ootab seetõttu kõigi seadusest tulenevate formaalsuste täitumist. Ilmselt tahab kohtutäitur enne korteri üleandmist olla veendunud, et te ikka saate selle korteri omanikuks, et keegi näiteks enampakkumist ei vaidlusta vms. Hiljem oleks tal märksa raskem ja ebamugavam teid korterist välja hakata tõstma, kui selgub, et te mingil põhjusel selle omandit siiski ei saa.
Kinnistamisavalduse läbivaatamise aeg kinnistu võõrandamise korral on üks kuu. Mõjuval põhjusel võidakse seda tähtaega pikendada, kuid tavaliselt tehakse kanded paari nädala jooksul. Täitemenetluses vara võõrandamise/omandamise juures on enamasti see nüanss, et senine omanik ei soovi oma varast nii lihtsalt loobuda ja teeb seetõttu mis suudab, et enampakkumised nurjata, täitemenetlus lubamatuks tunnistada vms. Seetõttu on teil endalgi mõistlik see aeg ära oodata - olen veendunud, et teile endale on ka mugavam OMA korterisse kolida, kui see, et peale sissekolimist teatatakse, et korter siiski ei kuulu teile ja palutakse välja kolida.
 

Küsimus: Kas elukaaslaste laenuga koos ostetud maja ühe nimele vormistamine tähendab, et teise võib lihtsalt välja tõsta?25.04.2012

Ema ja tema elukaaslane (abielus ei ole) ostsid aastaid tagasi pangalaenu abil maale maja, kus ka praegu mõlemad elavad, tagatiseks läks emale kuuluv korter, maja omanikuks vormistati tollel hetkel ema elukaaslane, emal on sinna elukohta vaid sissekirjutus. Pangalaen on juba ammu tasutud ja aastaid maal koos elatud, aiasaadusi ja põllutöid tehtud. Nüüdseks on suhted keeruliseks läinud ja elukaaslane ähvardab ema majast välja kirjutada ja välja tõsta. Kui poleks olnud ema tagatiseks pandud korterit, ei oleks saadud ju ka maamaja osta. Kas ema elukaaslasel on õigus ema lihtsalt niisama majast välja tõsta "lageda taeva alla" või peab ta pakkuma mingi elamispinna vastu?

Jään Teie tagasisidet ootama.

Tänan

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Tere,
Sissekirjutus ei oma tänapäeval omandi tõendamise seisukohast mitte mingisugust tähtsust. Kui teie ema ei ole selle maja kaasomanik ega ole sõlmitud temaga mingeid maja kasutamise kokkuleppeid, siis ei ole tal ka õigust midagi nõuda ning maja omanik võib teie ema sealt välja tõsta. Mingit elamispinda ei pea ta vastu pakkuma. Mis puutub pangalaenu võtmisse ja tasumisse, siis see maja omandiõigust ei mõjuta.
 

Küsimus: Kuidas lõpetada korteri kaasomandit?24.04.2012

Tere,
Kuidas lõpetada kaasomandis olevat mõttelist 1/4 korteri omandit kui kaasomanik pole nõus seda endale ostma? Jutt on korterist Tallinnas. Korteri suurus on 2 tuba ja köök, 43 m2.

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Tere,
Korteri suurus ei oma kaasomandi lõpetamisel tähtsust. Kui teine kaasomanik keeldub teie soovitud viisil kaasomandi lõpetamisest, siis peate seda kohtu kaudu nõudma.
 

Küsimus: Peale abikaasa surma on korteril mitu omanikku, kuidas see olukord lahendada?24.04.2012

Tere
Peale abikaasa surma jäi korter minule, abikaasa 2-le lapsele ja 1-le kooselust pärit lapsele. Abikaasa lapsed elavad momendil korteris ja kasutavad seda ebaperemehelikult. Lisaks ei maksa nad korteriga kaasnevaid kulusid, need maksan mina. Mis võimalused on mul neid sealt korterist välja on saada (korteris elavad abikaasa eelnevast abielust lapsed)? Mis võimalused mul on, et sellist olukorda lahendada? Olen sellest kõigest juba väsinud, aitäh.

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Tere,
Küsimusest saan aru, et korter on nelja isiku kaasomandis. Kaasomandiga kaasnevad kulud jagunevad kaasomanike vahel vastavalt kaasomandi osa suurusele. Kui keegi kaasomanikest keeldub kulusid kandmast, siis ei ole paraku muud võimalust, kui seda kohtu kaudu nõuda. Kulude kandmisest kõrvale hoidumise põhjendusel ei saa te neil takista korterit kasutamast.
Kaasomanikest vabanemiseks tuleb kaasomand lõpetada. Olenevalt sellest, kas teised kaasomanikud sellega nõustuvad või mitte, on teil kaks võimalust - jagada omavahelisel kokkuleppel või pöörduda kaasomandi lõpetamiseks kohtusse. Enne järgnevate sammude planeerimist peaksite omale selgeks tegema, millist tulemust te soovite saada. Näiteks üks mitmest võimalusest on, et nõustute teiste kaasomanike osa neile rahas välja maksma (võttes aluseks korteri turuhinna), teise võimalusena võite kogu korteri enampakkumisel maha müüa ja saadud raha omavahel ära jagada. Nõude täpne kujunemine sõltub teie soovidest ja võimalustest.