Asjaõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas ja kas ma saaksin nõuda enne abielu kinnisasjale tehtud kulude hüvitamist?23.04.2014

Tere, olen teinud võõrale kinnisasjale (majale) kulutusi (ehitamine). Tegu abielu lahutamisega, mille tõttu sooviksin enda tehtud kulutuste hüvitamist kinnisasja omaniku poolt. Olemas ostuarved ja lepingud kulude kohta. Omanikuga kokkulepet saavutada ei ole võimalik.
1. Abielu ajal tehtud kulud samale kinnisasjale on juba hüvitatud.
2. Küsimus on enne abielu tehtud kulude hüvitamises. Kuna kinnisasja omanik sai maja pärandiga siis ühisvara ei tekkinud.
Kuidas ja kas ma saaksin nõuda enne abielu tehtud kulude hüvitamist?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Üldiselt saab võõrale kinnistule tehtud kulude hüvitamist nõuda, kui tehtud parendusi ei saa asjast seda kahjustamata eemaldada. Küsimusest küll ei selgu kulutuste tegemise aeg, kuid kui arvestada, et on koos elatud, kinnisasja parendatud, siis abiellutud ja jätkuvalt asjale kulutusi tehtud ning seejärel lahutatud, kas siis see nõue mitte aegunud ei ole...
 

Küsimus: Kas naabrid peaksid hakkama kasutama oma maad metsa käimiseks või peame taluma jätkuvalt, et kasutatakse meie maad, nagu juba aastaid?23.04.2014

Meie notariaalse tehingu läbi omandatud kinnistu oli seisnud tühjana alates 80-ndatest aastast. Kinnistul puudub tee, kuid naabrid on kasutanud aastaid meie heinamaad, et metsast välja vedada puid. Paralleelselt seni kasutatud heinamaa pinnaseteega kulgeb naabrite enda kinnistu, ligipääsuga avalikult kasutatavalt teelt, mida mööda pääseksid metsa nii nemad ise, kui teised naabrid. Nüüd oleme tegemas detailplaneeringut, kas oleme sunnitud arvestama naabritega või peaksid nad hakkama kasutama oma maad ja soovi korral ehitama ka tee?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Seadus näeb teeservituudi esmase eeldusena asjaolu, et kinnistule puudub juurdepääs avalikult kasutatavalt teelt ja maa mõistliku kasutamise seisukohalt ei ole otstarbekas mingeid muid teid juurde ehitada. Kui tegelikult on naabritel mööda avalikult kasutatavat teed oma kinnisasjale ligipääs olemas, siis ei pea te enda kinnistust lubama kasutada. Eelkõige annab omanikuks olemine teile õiguse oma asja nii kasutada nagu heaks arvate, kuid peate arvestama naabrite mõistlike huvidega juhul, kui nad neid huvisid teisiti ei saa realiseerida. Teie maatüki kasutamiseks peab naabritel eksisteerima reaalne vajadus, mitte mugavus ja vana harjumus.
 

Küsimus: Kui kohtutäitur on pannud inimese varale keelumärke, kas siis isikul on õigus seda vara müüa?22.04.2014

Tere
Kui kohtutäitur on pannud inimese varale (osa päranduseks saadud kinnistu ja põllumaa) peale keelumärke, kas siis isikul on õigus seda müüa või üldse mingisuguseid toiminguid sellega teha?

Aitäh vastuse eest!

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Keelumärge tähendabki seda, et asja käsutamine, sh müümine on keelatud.
 

Küsimus: Kas poeg saab isalt kinkena maja omandada nii, et tuleb isa asemel uueks osapooleks ja jätkab pangalaenu maksmist?22.04.2014

On võetud laen ja seatud kahele eri omanikule kuuluvale majale ühishüpoteek. Nüüd soovib üks osapoolest, kelle maja soetamiseks laen võeti, oma maja edasi kinkida oma pojale. Kas poeg saab seda omandada nii, et tuleb uueks osapooleks ja jätkab pangalaenu maksmist?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Hüpoteek ei takista asja võõrandamist. Tavaliselt soovib pank võõrandamisest teada saada, kuid kinkimist ega ka müümist ta keelata ei saa.
Mis puutub pangaga sõlmitud laenulepingu ülevõtmisse, siis pank peab sellega nõustuma.
 

Küsimus: Mida saavad ridaelamu teised kaasomanikud ühe kaasomaniku omavoli vastu ette võtta?15.04.2014

Tere,
Mure 8 korteriga ridaelamus, mille ümber olev maa on jagatud korterite vahel võrdselt ehk igaühel on võrdne mõtteline osa maast. Kaasomandi kasutamisest lähtuvalt on kõik otsused vastu võetud ühiselt. Hiljuti sai osade korterite poolt tee parandamiseks laiali veetud killustik. Ühes korteris elav meesterahvas on aga selle kaasomandilt ära vedanud enda ukse ette tee augu parandamiseks. Kusjuures notariaalaktis on kaasomandina märgitud tema abikaasa, ka korter on naise nimel.
Oma tegu põhjendab sellega, et ka tema on aastaid tagasi kaasomandisse panustanud. Hetkel on meie veetud killustiku asemel suur auk, kusjuures antud teelõigul peame tagama Eesti Energiale ligipääsu. Meesterahva tegevuse tulemusel on teelõik läbimatu. Lisaks kasutab viimasel ajal ka muud omavoli kaasomandil.
Mida saame antud kontekstis selle mehega ette võtta? Kas tal on üldse mingeid õigusi, kui maa kaasomanik on tegelikult tema abikaasa? Kas saaksime nõuda VÕS § 101 alusel kahju hüvitamist?

Tänan vastuse eest!

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Jah, te saate nõuda kaasomandi rikkumise lõpetamist ja kahju hüvitamist. Asjaolu, et notariaalaktis on ostjaks üksnes abikaasa ei pruugi tähendada, et abikaasa ei ole selle kaasomandiosa ühisomanik.
 

Küsimus: Kas leping on tühine kui selles on punkt, et üürnik maksab KÜ arvel esitatud kõik kulud, s.h. remondifond, hooldus- ja halduskulud?04.04.2014

Tere!
Annan üürile eluruumi. Üürilepingus on punkt, kus öeldud, et üürnik maksab KÜ arves esitatud kõik kulud, sh püsikulud (remondifond, hooldus- ja halduskulud). Kas selline leping on tühine (kuna on vastuolus VÕS-iga) või kui mõlemad lepingupooled on lepingu allkirjastamisel selle punktiga nõus, siis kõik on korras?
Tänan ette

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Selline leping ei ole tühine ega VÕS-iga vastuolus, sest VÕS võimaldab pooltel kokku leppida, et asja kasutamisega seotud kõrvalkulud kannab üürnik.
 

Küsimus: Kas elukaaslane saab nõuda, et ma remonditud ja korrastatud maja osa temalt ära ostaksin?04.04.2014

Soetasime 2 aastat tagasi elukaaslasega endale pangalaenu abil maja. Oleme mõlemad nii laenusaajad kui ka maja on võrdselt jagatud, 50-50. Nüüd siis aasta jagu oleme lahus olnud, mina olen algusest peale maksnud maja laenu, maja kindlustust, laenuga kaasnevat elukindlustust ja elektrit. Olen teinud maja juures suuri muudatusi: üsna vana maja on tehtud nii väljast kui ka seest korda, lammutanud vana hoone, tasandanud hoovi ja vana sauna andsin lihtsalt tuttavale äravedamiseks. Eks elukaaslane pole huvigi tundnud selle vastu. Nüüd siis on aeg, kus tema hakkab nõudma minult raha, et ma tema osa majast ära ostaksin. Kui ära ei osta, siis suundub kohtusse ja süüdistab mind tema loata tehtud muudatuste pärast. Majast ei taha kuidagi ilma jääda, olen nii palju tööd seal teinud, ja raha on ka päris kopsakas summa sinna ära kulunud.
Kas elukaaslasel on õigus pöörduda kohtu poole?
Mida peaksin edasi tegema?

Ette tänades!

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Jah, ta võib pöörduda kaasomandi lõpetamiseks kohtusse ja nõuda, et te tema osa ära ostaksite. Saate nõuda enda poolt asja parendamiseks tehtud kulutuste hüvitamist. Et vältida kohtuskäimisega kaasnevaid kulusid, oleks mõistlik asi kokkuleppel ära lahendada.
 

Küsimus: Kas kaasomandi lõpetamisel võiks rolli mängida asjaolu, et kaasomanik kuritarvitas teise usaldust hüpoteegi seadmiseks?04.04.2014

Kaasomandil on hüpoteek. Laenuvõtjaks oli üks kaasomanik, kes veenis andma teist kaasomanikku notariaalne nõusolek kaasomandile hüpoteegi seadmiseks, et ta saaks oma nimel laenu võtta. Saadud raha lubas kulutada kaasomandi sisustamiseks, kuid kuritarvitas usaldust ja laenu kulutas oma tarbeks. Kas see mõjutab kaasomandi lõpetamist kuidagi petetud kaasomaniku suhtes, kui seesama pahauskne kaasomanik nõuab kaasomandi lõpetamist selliselt, et ta saaks kaasomandi ainuomanikuks? Laenuvõtjaks oli ainuisikuliselt tema ja laenu kaasomandile ei kulutatud. Kas on võimalik kaasomandi lõpetamise vaidluses nõuda kohtult, et pahauskne kaasomanik vabastaks kaasomandi hüpoteegi alt?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Ilma muud tagatist andmata ei ole teil võimalik niisama enda hüpoteegist vabaneda. Asjaolu, et laenu ei kasutatud kaasomandile, ei puutu asjasse. Kaasomand jagatakse vastavalt omandi osa suurusele. Hüpoteek mõjutab asja hinda küll, kuid seda, kui palju peaks nüüd kirjeldatud asjaolu tõttu teile tasutava hüvitise suurust tõstma, ei saa nii väheste asjaolude pinnal oletada ning ilmselt annab siin lõpliku vastuse kohus.
 

Küsimus: Kas kaasomanikul on õigus vastavalt tema soovile hakata maja renoveerima ja minult pool kulu sisse nõuda?24.03.2014

Mul on kaasomandis kinnistu. Teine kaasomanik soovib kinnistul oleva maja renoveerida ning sinna siis elama kolida. Samuti soovib ta, et maksaksin kinni poole renoveerimisele kuluvast rahast. Kas tal on õigus hakata renoveerima vastavalt tema soovile ning nõuda ka poolt kulutuste kinnimaksmist või peaks tal olema ka minu poolne nõusolek muudatuste tegemiseks ning kui ma selle nõusoleku annan, siis kas tal on hiljem õigus ka nõuda, et maksaksin poole ehitusele kuluvast rahast talle, kuigi tema seal sees elab ja ennast sinna on sisse kirjutanud. Ja millises ulatuses oleks mul õigus keelduda renoveerimisest?
Ette tänades,

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Küsimusest ei selgu, kui vajalik on renoveerimine maja säilimiseks või milliseid töid see renovreeimine hõlmab, kuid üldjuhul on nii, et kaasomanik on kohustatud kandma üksnes asja säilitamiseks vajalikud kulud. Seega ei saa kaasomanik midagi enamat teilt nõuda. Muudatuste tegemiseks on kindlasti ka teise kaasomaniku nõusolekut tarvis.
 

Küsimus: Kas kaasomanik saab müüa väärtuslikuma osa kaasomandist, näiteks metsa ja maa jätab teistele?24.03.2014

Tere
Seoses pärimisega omandasin 1/3 osa kinnisvarast, milles on vana maja, põllumaad ja metsa. Kui üks omanikest soovib oma 1/3 mõttelist osa ära müüa, siis mille järgi valitakse see osa, mida tema müüa soovib? Näiteks tahab müüa metsa, mis on kõige magusam osa kogu pärandist, kas tal on see õigus?
Teine küsimus puudutab pärandi eest hoolitsemise kohustust - kui üks pool teeb kulutusi pärandi parema säilimise nimel, siis kas tal on õigus seda teistelt sisse nõuda (nt remondi kulutusi)?

Tänan vastamast!

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Esmalt, kaasomanik võib nõuda teistelt kaasomanikelt asja säilitamiseks vajalike kulutuste hüvitamist. Seega, kui teete majas remonti, mis on asja säilimise seisukohalt vajalik, siis saate nõuda teistelt reaalselt tehtud kulude hüvitamist vastavalt nende kaasomandi osa suurusele.
Mis puutub kaasomandi jagunemisse, siis olen veendunud, et pärides 1/3 osa kinnistust saite te selle kinnistu mõttelise osa omanikuks, mis tähendab, et teile kuulub 33,33% kinnistu kõigist osadest - nii metsast põllumaast kui maatükil olevatest majadest. Mõttelist osa ei ole võimalik määrata - näitena võiks tuua klaasi mahla - kui pool klaasis olevast mahlast kuulub teile, siis sellest hoolimata ei saa te näidata, milline osa teile kuulub, kahtlust ei ole aga selles, et olete 50% suuruse osa omanik.
Sellest tulenevalt ei ole teistel kaasomanikel ka võimalik mitte midagi ilma teie nõusolekuta realiseerida (näiteks metsa müüa). Saaks müüa samuti üksnes mõttelise osa.