Asjaõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas võin muuta kinnistul oleva tee asukohta, kui seda kasutab ka paar naabrit oma koju jõudmiseks?02.08.2013

Kui minu kinnistul olevat teed kasutab ka paar naabrit oma koju jõudmiseks, kas siis võin omal soovil muuta tee asukohta (paanis maja ehitada ja olemasolev tee läheks läbi hoovi)? Kas tee võib kulgeda täpselt krundi piiril? Kas see võib olla lühim maa, kuigi tee ots ei kattuks vana teega naabri krundil?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Tee asukohta võite muuta ja see võib kulgeda krundi piiril, peaksite arvestama, et ka naabrid koju pääseks - kui see on neil ainus võimalus avalikult kasutatavale teele pääsemiseks.
 

Küsimus: Kas kinnisasja tagatiseks olemine takistab kinkimist?17.07.2013

Perekonnasiseselt soovitakse kinnisvara kinkida ühelt perekonnaliikmelt teisele (vanemalt lapsele). Kingitav kinnisvara on kinkija laenu tagatiseks. Kas kinnisasja tagatiseks olemine takistab kinkimist? Millised dokumendid peavad kinkelepingu sõlmimiseks olemas olema? Milliste tasudega tuleb kinnisvara kinkimise puhul arvestada?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Kinnisasjale seatud hüpoteek ei takista kinnisasja võõrandamist. Tavaliselt on laenulepingus aga klausel, mis kohustab teid laenuandjat võõrandamisest teavitama. Tehingu tegemiseks tuleb esitada notarile tavaliselt kinnisasja omandamise dokumendid, täpse loetelu ütleb notar. Tehingu tasud olenevad kinnistu väärtusest.
 

Küsimus: Millise vallasvara võib müüja enne kinnistu üleandmist ära viia?16.07.2013

Müüja kohustub tagama, et kinnistu otsese valduse üleandmise ajal ostjale, on see sama heas seisukorras nagu see oli ostja poolt asja ülevaatamise ajal. Mida võib müüja ära viia kuni lepingu eseme üleandmiseni?Samas ostja on juba kinnistusregistrisse kantud omanikuna. Müüa räägib, et viib ära vallasvara. Mida tähendab vallasvara?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Kui lepingu objektiks oli kinnistu ilma seal olevate asjadeta, siis võib müüja sealt kõik asjad minema vedada. Vallasasi on üldjuhul selline asi, mille saab vabalt kaasa võtta ilma kinnisasja või selle olulist osa (näiteks maja) kahjustamata. Vallasasjadeks on näiteks mööbel, tööriistad jms. Kaasa ei tohiks võtta näiteks aknaid ja uksi, juhul, kui need on maja küljes. Kui aknad on kuhugi ladustatud, siis on ka need vallasasjad ja võib kaasa viia, kui ei ole teistsugust kokkulepet. Kinnisasja kahjustamine tähendaks eelkõige maatüki ja sellel oleva maja kahjustamist. Seega asjade äravedamine ei tohiks üldjuhul kinnisasja seisukorda muuta.
 

Küsimus: Kas müüja võib takistada remondiga alustamast, kui ta enam seal ei ela aga valduse üleandmise kuupäev on septembris?16.07.2013

Tere
Müüa ja ostja on kokku leppinud, et lepingu eseme otsene valdus antakse ostjale üle hiljemalt 19. septembril käesoleval aastal.
Kas müüjal on õigus enne otsese valduse üleandmist takistada ostjal elamusse sisenemast ja remonttöödega alustamast, kui müüja enam reaalselt kohapeal ei ela?
Müüja tahab sulgeda uksed/aknad ja viivitada üleandmist viimse lepingus sätestatud kuupäevani. Asjaõigusleping on juba sõlmitud juuni kuus käesoleval aastal ja ostja on kantud kinnistusregistrisse omanikuna?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Kui lepingus on valduse üleandmise aeg kokkulepitud, siis ei ole teil õigust seda enne nõuda. Omaniku staatus annab teile nõudeõiguse, see tähendab, et võite nõuda valduse üleandmist nendelt, kes valdavad teie asja ilma seadusliku aluseta. Praegusel juhul ei valda ostja teie omandit ilma seadusliku aluseta.
 

Küsimus: Kust alustada, et nõuda ehitajalt hüvitist loata minu kinnistu kasutamise eest?02.07.2013

Väljaspool eraomandi krunti teostati vee- ja kanalisatsioonitöid. Tööde teostamise ajal viidi kanalisatsioonitoru üle erakrundi aia. Vesi koos pinnasest tulenevaga pumbati kollektori süvendist aiamaale. Firma ei ole aiamaad korrastanud ja eitab kasutamist. Firma ei teavitanud ja puudub kirjalik akt meie poolt krundi kasutamise kohta. Omanik käis kohal tööde teostamise ajal ja nägi mis toimub. Firma tegutses krundil salaja (ilma loata, meile teatamata, puudus kokkulepe). Kas firmal on õigus minna eraomandi valdusesse ja teostada seal töid omal soovil kui puudub omaniku nõusolek? Kas on õigus nõuda firmalt hüvitist? Vajadusel kelle poole või kuhu peab pöörduma.

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Võõral krundil viibimine ilma omaniku loata, on üldjuhul keelatud. Kui leiate, et teile tekitati sellega mingisugust kahju, peaksite alustama kahjunõudest. Selles peaksite selgelt välja tooma, millist kahju teile tekitati ja kui suur on teie rahaline kaotus, mille hüvitamist te soovite.
 

Küsimus: Mida peaksin ette võtma, kui minu maale on ühel päeval minu teadmata hakatud maa-alust elektriliini paigaldama?14.06.2013

Kuidas peaks käituma, kui minu maale on minu teadmata paigaltatud maa-alune elektriliin? Ise ma seal ei ela, vaid minu vanaema (kasutaja). Ühel päeval avastades oli aga kraav kaevatud. Minuga ei ole aga seda kooskõlastatud. Asja uurides selgus, et projekti on allkirja kohale kirjutatud lihtsalt kooskõlastatud. Ma ikka ju tahaks ka teada, mis minu kinnistul toimub? Kas peaks asja lihtsalt sinnapaika jätma?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Eelkõige saate pöörduda tööde teostaja poole ja küsida selgitusi. Muuhulgas seda, kes nõusoleku on andnud. Seda, mida soovite ette võtta, peate ise otsustama - kas teil on plaanis kaabli asukohta või selle piiranguvööndisse midagi ehitada vms.
 

Küsimus: Kas tohin naabri poolt krundi piirile ehitatud kuuri minu maale ulatuvad sarika otsad ära saagida?14.06.2013

Tere.
Olen suvila krundi omanik. Naaber ehitas minu teadmata täpselt piirile oma abihoone või kuuri. Ei tea täpset nimetust. Kuna ma käin suvilas harva, siis kasutas ta minu krunti ka oma ehitusmaterjali ja kivide asupaigana. Kui ma selle avastasin, pöördusin vallavalitsusse ja nende abiga viis ta oma materjali ära. See abihoone on piki piiri umbes 5 meetrit ja kõrgus umbes 2,5 m. Katus ulatub minu maa peale umbes 30-40 cm ja vihmavesi jookseb minu tikripõõsaste peale. Ta keeldub seda lammutamast või teise kohta paigutamast.
Kas see hoone tohib seal olla või kui kaugel peab ta piirist olema? Kas ma tohin minu maa kohale ulatuvad sarikad ära saagida?
Tänan

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Ehitise kaugus naaberkrundist, kuhu võiks ilma naabri nõusolekuta ehitada, nähakse ette valla ehitusmääruses. Kuid neid nõudeid teadmata võib öelda, et nii lähedale piirile ei oleks tohtinud ehitada. Sarikate kohta peaksite esitama naabrile esmalt nõude.
 

Küsimus: Milliseid õigusi/kohustusi sisaldab Kinnistusraamatu kirje naaberkinnistule juurdepääsu lubamise kohta?11.06.2013

Milliseid õigusi/kohustusi/võimalusi kinnistuomanikule sisaldab kohtumääruse alusel Kinnistusraamatusse tehtav kirje, mis tagaks naaberkinnistu omanikule kinnistule juurdepääsu. Oleks tänulik ka viidete üle vastavatele paragrahvidele seadusandluses.

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

See sisaldab selliseid õigusi ja kohustusi, mis on kirjas kohtumääruses. Kohtumäärusesse jõuavad need omakorda nii, et vähemalt üks pooltest on nende tingimuste määramist soovinud ja seetõttu kohtusse pöördunud. Kuivõrd tegemist on määruse, mitte ostusega, siis võiks eeldada, et tegemist on kohtuliku kokkuleppega juurdepääsu tee kasutamise kohta. Kinnistusraamatusse kantaksegi märge ja viidatakse sellele kohtumäärusele. Juurdepääsu nõudeõigus on sätestatud AÕS § 156, kinnistusraamatusse kantud määruse siduvusest räägib AÕS § 141 lg 3, viitest algdokumendile kinnistusraamatuseaduse § 24 p 2.
 

Küsimus: Kas saan nõuda maja müüjalt hüvitist pinnase taastamiseks, kuna maakütte torustik oli osaliselt naabri kinnistul?11.06.2013

Tere,
Ostsime 2011. aasta viimasel päeval kinnistu. 2012 suve lõpus läks rikki sinna paigaldatud maaküttesüsteem, vea otsimise käigus jõudsime selleni, et torustik on osaliselt paigaldatud kõrvalasuvale kinnistule, millest kõrvalkinnistu uus omanik (paigaldus toimus eelmise omaniku ajal) ega ka meie uute omanikena ei olnud teadlikud. Torustiku parandustööde käigus rikuti ära seal tehtud pinnaseparandus ja haljastus, mida kindlustus ei kata ja tuleb meil uute omanikena kinni maksta.

Kas meil on õigus nõuda eelmiselt omanikult hüvitist pinnase taastamistööde maksumuse ulatuses, kuna tegemist on varjatud puudusega. Ostu-müügilepingu teostamisel ei maininud müüja, et torustik osaliselt kõrvalkrundil asub. Samuti puudub üle antud dokumentatsiooni hulgas maaküttetorustiku plaan, mis ilmselgelt on meile vajalik.

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Minu arvates ei ole maakütte torustiku täpne asukoht käsitletav müügiobjekti varjatud puudusena (isegi, kui see asub naaberkinnistul) ning seetõttu kahtlen ka selles, et naaberkinnistu taastamise kulusid nõuda saaksite. See on minu seisukoht ja ei pruugi olla õige, lõpliku vastuse annab kohus.
 

Küsimus: Mis saab kinnistamata maast peale erastamistähtaja lõppu?05.06.2013

Maja on 3 omaniku kaasomandis. Üks omanikest (ammu surnud) ega keegi tema pärijatest ei ole esitanud erastamisavaldust. Kuna pärijad ei ela Eestis, ei ole nad ilmselt sellest huvitatud.
Mis saab sellest maast peale erastamistähtaja lõppu? Kas meil tekib mingi võimalus moodustada kinnistu?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Erastamisaeg on ammu lõppenud. Teil oleks õigus erastamismenetlus lõpuni viia juhul, kui see on kunagi alustatud ja siiani mingil põhjusel pooleli. Kaasomandis oleva ehitise erastamiseks piisab, kui avalduse esitas omal ajal vähemalt üks kaasomanikest. Sellegipoolest on vaja ka kolmandat kaasomanikku või tema õigusjärglasi, kes saaksid soovi korral erastamise õiguse ära loovutada.