Asjaõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas kinnistu suurema osaga kaasomanik saab mind kohustada osalema remondikulude kandmises?21.11.2013

Olen kinnistu 50% kaasomanik. Kinnistul asub kaks maja, üks suurem, teine väiksem. Majad teenivad kasumit büroopindadena. Minu küsimus: Kui ma müün oma osast ca 20% teisele kaasomanikule ja me sõlmime omavahel kasutuskorra lepingu, mille kohaselt jääb suurem maja + parkla temale ja väiksem maja koos parklaga minule vastavalt notariaalsena ja kanname kinnistusraamatusse, et kumbki saaks ise majandada, remontida, võõrandada oma osa. Kas siis suurema osalusega kaasomanikul on õigus mind kohustada suure maja so. tema osa remondi- ja arendustegevusest osa võtma. Oleme uurinud reaalosadeks jagamist, aga see muutub vaevaliseks, sest kinnistu asub miljööväärtuslikus asukohas vanalinna külje all. Ja kui mina ehitan väiksemale majale korruse peale, kuidas see omandisuhtes kajastub?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Saate selle kõik kasutuskorra kokkuleppes ära fikseerida, et kes kannab mis kulud ja millisele tulule kummalgi kaasomanikul on õigus. Poolte võrdsusest saab kokkuleppega alati kõrvale kalduda.
 

Küsimus: Kas kinkelepinguga elamu saajal on ka endal õigus seda maja kasutada, kui kinkijatel on isiklik kasutusõigus?14.11.2013

Kinkelepingu tegijale ja tema abikaasale jäi isiklik kasutusõigus elamule kuni nende surmani. Kasutusõigus on fikseeritud kinnistusraamatus. Kinkelepingus ei ole täpsustavaid tingimusi ruumide kasutamise osas. Kas kingi saajal on soovi korral õigus ka ise samasse majja elama asuda või kasutada osasid (kasutamisõigust omavate isikute poolt mittekasutatavaid) ruume aeg-ajalt vastavalt oma soovile, või on kinke saajal õigus vaid vara hallata, korras hoida, parendada jne, aga kasutada ei saa?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Asja omanikul on kõik omaniku õigused, s.t et tal on muuhulgas ka õigus asja kasutada ja käsutada. Kasutusõigusega on omaniku kasutusõigust piiratud seeläbi, et ta peab võimaldama oma asja veel kellelgi kasutada. Kui isikliku kasutamise kokkulepe ei täpsusta, milliste ruumide kohta see täpselt käib, siis tuleks seda teise poolega kokkuleppel täpsustada. Kindlasti ei seisne kasutusõiguse sisu selles, et asja omanikult selle kasutamise õigus ära võtta, vaid pigem selles, et kindlustada kinkijale elamisvõimalused.
 

Küsimus: Kuidas vabaneda endise elukaaslase asjadest, mida on terve toatäis ja ise ta neid ära ei vii?02.11.2013

Olime naisega kohtunud paar nädalat, kui otsustasime, et ta kolib minu juurde. Ta jõudis juba oma asjad kastides ära tuua, kui meie suhtele ootamatu lõpp tuli ning ta minu juures elada päriselt ei jõudnudki, ka kastid jäid kinniseks. Tänaseks on sellest möödas 4 kuud, aga naine ei tule oma asjadele järele, kasutab minu kodu laona. Samas on ähvardanud, et kui ma kaste puutun või avan, annab mu kohtusse tema vara rikkumise tõttu. Minu kõnedele ta ei vasta, tema kodust aadressi mul pole, saan saata vaid e-kirja, millele vastamist ta väldib. Kas mul on õigus anda talle mõistlik tähtaeg - näiteks 1 kuu, asjade ära viimiseks ja kui ta seda ei tee, tõsta asjad lihtsalt oma kodust välja lageda taeva alla (nt oma aeda)? Kas ma võin panna talle hoiustamistasu (ruumi üür - kaste on nii palju, et need võtavad ühe toa ja veel pool kööki ka enda alla) e-kirjaga sellest teavitades ja kui ta maksma ei hakka, võlgade katteks tema asju näiteks müüma hakata? Mis võimalused mul üldse on nendest asjadest vabanemiseks?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Te ei tohi temale kuuluvaid asju müüa ega muul viisil realiseerida. Tuleb leida võimalus need talle üle anda.
 

Küsimus: Kas on võimalik seada servituuti vee- ja elektritrassile ning elektriliitumispunktile?29.10.2013

Tere.
Teada on, et kinnistutele on võimalik teha juurdepääsuteele servituuti. Kas on võimalik teha ka servituuti vee- ja elektritrassile ning elektriliitumispunktile?
Tänan.

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Kui selline vajadus on olemas, siis on võimalik jah.
 

Küsimus: Kas kaasomanikul tekib teise mõttelise osa ära kinkimisel kinni maksmise õigus, et see osa omale saada?15.10.2013

Kinnistu on kahe omaniku vahel võrdsetes mõttelistes osades. Üks kaasomanik soovib oma mõttelise osa ära kinkida. Kas kinkelepingu puhul on kaasomanikul samuti mingi eelisõigus? Kas ta saab kinnistu ära osta kinkelepingus määratud suurusega?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Ostu eesõigus seisneb samadel tingimustel asja ära ostmises. Kinkelepingu sisuks ei ole asja ostmine vaid kinkimine. Kui ei tehta ostu tehingut siis ei ole ka võimalik seda kelleltki ostueesõigusele tuginendes ära osta. Seega ei ole kinkimisel kaasomanikul mingeid eelisõigusi.
 

Küsimus: Kas elukaaslasel on võimalik ilma minu nõusolekuta meie mõlema nimel olevat korterit müüa?10.10.2013

Korter on minu ja elukaaslase nimel. Elukaaslane lahkus korterist ja soovib nüüd korterit müüa. Mina ei nõustu. Kas minu elukaaslasel on seda võimalik müüa ilma minu nõusolekuta ja kuidas?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Küsimuse järgi võiks eeldada, et korter on teil kaasomandis. Kumbki kaasomanik võib enda osa vabalt võõrandada. Kui ta ei võõranda seda oma lähisugulastele, siis on teil teise kaasomanikuna ostueesõigus. Teile kuuluvat mõttelist osa ta võõrandada ei saa.
 

Küsimus: Kuidas vormistada kaasomand vabaabielus olles kui ehitusalune krunt on ühe osapoole nimel?04.10.2013

Oleme elukaaslasega vabaabielus ning soovime hakata ehitama maja. Selleks oleme otsustanud võtta kahepeale ehituslaenu (50/50). Maja ehitaksime olemasolevale krundile, mis on elukaaslase nimel ning see krunt oleks ka võetava laenu tagatiseks.
Kas sellises olukorras oleks minul, kui laenu kaastaotlejal, õigus ehitatud majale (kui peaks tekkima lahkumineku olukord)? Ehk siis 50% maja turuväärtusest? Või peaks sellisel juhul laenu võtmisel ehitatava maja vormistama kaasomandisse ehk 50% majast kuulub mulle ning 50% elukaaslasele (vastavalt kinnistusraamatule).
Kas kaasomandi vormistamisel läheb ka minu majaosa alla kuuluv krunt minu nimele?

Kas leidub lahendust sellele, kui oleme vabaabielus ning soovime võtta kahepeale laenu, samas soovime, et mõlemale kuuluks vastavalt laenule tema osa, aga ilma, et maja all olev krunt läheks jagamisele? Sooviksime lahendust, mis rahuldaks mõlema huve.

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Esmalt on oluline aru saada, et maa ei ole maja küljes, vaid vastupidi. Ehitis on maatüki oluline osa, mis tähendab, et maja kuulub sellele, kellele kuulub maa. Kui soovite maja omanikuks saada, siis peate saama ka maa omanikuks. Ilma maad omandamata ei ole teil antud juhul võimalik maja omanikuks saada.
Kõik muud võimalikud variandid kaitsevad ainult teie rahalisi huve - ehk saaksite sõlmida elukaaslasega näiteks ühise tegutsemise lepingu ning fikseerida seal oma plaanid ja kummagi poole õigused ära, kuid ainus nõue, mis teil sellegipoolest tekkida saaks, oleks rahaline nõue - näiteks, et kui teie teed peaksid eri suunas minema, siis hindate ehitise väärtuse ära ja teine pool maksab teile teie osa välja. Aga niiviisi saate omale nõudeõiguse, mitte reaalset raha. See tähendab, et kui elukaaslasel selleks ajaks enam raha ei ole (ka maja on ta maha müünud), siis on seda raha teil küllaltki raske kätte saada. Seetõttu, kui seda teed minna, siis võiks mõelda kohe ka kohustuse tagamisele. Näiteks võiks kinnistule seada hüpoteegi, kuid tuleb arvestada, kui te niikuinii praegu laenu võtate, siis koormatakse see kinnistu ilmselt juba panga poolt ära. Peaksite leppima teise järjekoha hüpoteegiga, mis ei pruugi teie huve piisavalt kaitsta.
 

Küsimus: Kuidas sundida kaasomanikku teise kaasomaniku territooriumile veetud esemete äraviimiseks?03.10.2013

Tere!
Kinnistul on kolm kaasomanikku. Kasutuskord on notariaalselt kinnitatud. Üks kaasomanik vedas oma kaupa teise kaasomaniku territooriumile.
Kuidas on seaduslikult võimalik see kaup sealt ära koristada? Vabatahtlikult ta seda ise ei tee.

Lugupidamisega

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Täpseid juhiseid on asjaolusid teadmata võimatu anda.
Üks võimalus on see, et esitage kirjalik nõue oma kaasomandiosa vabastamiseks. Kui ta seda ei tee, pöörduge kohtusse. Kui te seda ise üksinda sorteerima ja teisaldama asute, siis võib selle kauba omanik ühel päeval leida, et midagi on puudu ja hoopis teie vastu nõude esitada.
 

Küsimus: Kuidas saan müüa korterit, mille pärisime vennaga kahepeale, aga ta on hooldekodus ja tema eestkostjaks olen mina?18.09.2013

Tere,
tahaksin müüa korterit, mis jäi peale ema ootamatut surma meile vennaga kahe peale (ema ei jõudnud pärandust teha). Probleem on aga selles, et minu vend on sügava puudega, elab hooldekodus ja tema eestkostjaks olen nüüd mina. Kas mul on üldse võimalik seda korterit müüa. Kui jah, siis millised toimingud pean läbima?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Eestkostetava vara võib müüa ainult kohtu nõusolekul. Seega peaksite pöörduma vastavasisulise avaldusega kohtusse ja taotlema luba vennale kuuluva kinnisasja võõrandamiseks.
 

Küsimus: Kas testamendiga jäetud elamisõigust saab korteri omanik kuidagi ära võtta?18.09.2013

Tere! 2007. aastal pärandas vanaisa oma korteri kahele lapselapsele. Kuid testamendi alusel jäi korteris eluaegne elamis õigus vanaisa elukaaslasel. Nüüd sooviks üks lapselaps ise sinna kolida. Kas on mingeid võimalusi vana prouale antud korteris elamisõiguse ära võtmiseks? Pool nädalat on korter tühi, kuna proua käib oma suvilas. Lisaks on tal ka oma korter, kus elavad tema oma lapselapsed.

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Isiklik kasutusõigus seataksegi mõttega, et inimene saaks asja kasutada. Lõpetada saate selle eelkõige kokkuleppel vanaisa elukaaslasega, samuti eeldusel, et kompenseerite talle ruumi kaotamisega tekkinud kahju.