Liiklus- ja sõidukikindlustus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas ma saan teha autole kindlustust, kuigi ma ei ole veel selle auto omanik?03.10.2014

Tahaksin teada, kas ma saan teha autole kindlustust, kuigi ma ei ole veel selle auto omanik?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Kindlustuslepingu võib sõlmida iga isik, kellel on kindlustushuvi. Kindlustushuvi on kliendi huvi kindlustada ennast kindla kindlustusriski vastu.

Kui kasutate sõidukit, sõidukil ei ole liikluskindlustuse lepingut ja sõiduki omanik kindlustuslepingut ei sõlmi, siis saate liikluskindlustuse lepingu sõlmida.

Sõidukikindlustuse lepingu sõlmimiseks võib arvata, et tarvilik on vastav kokkulepe sõiduki omanikuga.
 

Küsimus: Kas keegi korvab kahju, kui mootorrattaga sõitsin põdrale otsa ja nüüd tsikkel katki ja ise haiguslehel?03.10.2014

Sõitsin mootorrattaga töölt koju, kui teele jooksis põder. Tsikkel katki, põder surnud ning ise katkiste luudega haiguslehel, nüüdseks kodusel ravil. Kas kehtiva liikluskindlustuse puhul on mul õigus kuskilt midagi küsida?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Liikluskindlustus on kohustuslik vastutuskindlustus. Liikluskindlustuse kindlustusandja hüvitab juhtumi põhjustaja tekitatud kahju teisele isikule. Seega annab liikluskindlustus liiklejale kindluse, et tema tekitatud kahju hüvitatakse ja juhtumi põhjustaja ei pea seda ise kandma.

Kui sõitsite põdrale otsa, siis Teie enda kahju Teie enda liikluskindlustuse lepingu alusel ei hüvitata. Kahju jääb hüvitamata, kui Teil ei olnud vabatahtlikku kindlustuslepingut, mootorrattal sõidukikindlustust ja Teie enda suhtes õnnetusjuhtumikindlustust.
 

Küsimus: Kas liikluskahju aegub, minuga ei ole aasta pärast avariid ühendust võetud?01.10.2014

Tere!
Mul juhtus aasta tagasi väike avarii, kui sõitsin õrnalt tagant otsa foori taga seisnud uuele autole. Kuna mul sel hetkel kindlustust ei olnud (oli just 2 paeva tagasi lõppenud), siis valetasime kuupäeva üks päev hilisemaks. See tuli muidugi kohe välja ja käisin kindlustusfirmas üles tunnistamas ning palusin esitada mulle maksegraafik. Nüüd on möödas pea aasta ja minuga pole siiani ühendust võetud. Vahepeal juba mõtlesin, et suhteliselt jõukad inimesed tunduvat, äkki maksid ise kinni, sest nad nägid, et olen tavaline vaene tudeng. Maanteeameti kodulehelt on näha, et juhtum on lõpetamata. Miks ei ole tänaseni ühendust võetud? Kas see juhtum võibki nii kaua kesta? Kas on võimalus, et nad maksid selle ära või nõue aegub?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Kindlustusjuhtumi lahendamine võib mõnikord kesta mitu aastat. Näiteks võib olla nii, et kannatanu ei esita nõuet – sõiduki kahjustus on olematu või väike ja sõiduki omanikul ei ole tahtmist oma aega sõiduki remonti viimisele kulutada.

Pöörduge kindlustusandja poole, et asjaolusid täpsustada.

Kindlustusandja tagasinõudele võib aegumisele viidates vastu vaielda, kui möödunud on kolm aastat.
 

Küsimus: Kuidas toimub avarii kahju hüvitamine, kui avarii põhjustaja ärandas omanikult auto?01.10.2014

Tere!
Kaks nädalat tagasi ärandati minult auto ja põhjustati sellega liiklusavarii. Ärandamise teade anti edasi ka politseisse. Kas mul on õigus saada oma liikluskindlustusseltsilt kahju hüvitist? Roolis olnud isik oli ka alkoholijoobes ja ilma juhtimisõiguseta.
Tänud ette

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Liikluskindlustus kaitseb sõiduki valdajat kolmandate isikute nõuete eest, st hüvitatakse sõiduki valdaja tekitatud kahju kolmandale isikule. Liikluskindlustuse lepingu alusel ei hüvitata sõiduki omanikule kahju, mis seisneb selles, et sõiduk, millega juhtum põhjustati sai kahjustada või hävis.

Seega küsimuses toodud juhul ei saa Te kahju hüvitamist nõuda oma sõiduki liikluskindlustuse kindlustusandjalt. Kahju hüvitamist saate nõuda sõidukikindlustuse kindlustusandjalt, kui Teil sõidukikindlustuse leping on. Kui sõidukikindlustuse lepingut ei olnud, saate nõuda kahju hüvitamist kahju tekitajalt.
 

Küsimus: Kui kortermajas tekkis veekahju ja kindlustus maksis remondi kinni, kas siis mina pean maksma omavastutuse summa?29.09.2014

Tere.
Korteris toimus veekahjustus, alumise ja ülemise korteri vahelt hakkas ühistu veetoru lekkima. Kindlustustus tellis remondi ja remondifirma tegi asja korda. Kindlustus maksis remondifirmale tööraha kinni, aga kas mina pean remondifirmale maksma omavastutuse arve.

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Omavastutus on see osa kahjust, mis jääb kindlustusvõtja kanda. Kindlustuslepingus kokkulepitud omavastutuse kandmise kohustus on kindlustusvõtjal.

Kannate omavastutust, kui kahju hüvitas Teie korteri kindlustanud kindlustusandja Teiega sõlmitud kindlustuslepingu alusel. Kui kahju hüvitas korteriühistu vastutuse kindlustanud kindlustusandja, siis kannab omavastutust korteriühistu.
 

Küsimus: Kes vastutab avariikahju eest, kui "Anna teed märki ei olnud?25.09.2014

Tere!
Juhtus liiklusõnnetus, kus minule puudus "Anna teed" liiklusmärk ning sõitsin ette peateel olevale autole (teine osapool). Politsei fikseeris olukorra ja pärast õnnetust paigaldati ajutine "Anna teed" märk. Mõlemal autol on olemas liikluskindlustus. Politsei sõnul õnnetuse põhjus: mina ei andnud teed peateele (kuigi liiklusmärk puudus).
Kes vastutab liiklusmärgi puudumise tõttu? Kas teise osapoole liikluskindlustust puudutab märgi puudumine või ta ei ole kohustatud mulle midagi korvama?
Isegi mitte puksiiritasu?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Kui kahju tekkis seetõttu, et puudus asjakohane liikluskorraldusvahend, tuleb lõppastmes kahju hüvitada isikul, kelle kohustus oli tagada ohutu liiklus. Tavaliselt on kohustus tagada ohtu liiklus kinnistu omanikul, kohalikul omavalitsusel või riigimaanteede puhul Maanteeametil.
 

Küsimus: Kas liikluskindlustusjuhtumi järgsel remondil on ka mingisugune garantii?25.09.2014

Kui on liikluskindlustusjuhtum aset leidnud ja kannatanu sõiduk on saadetud remonti, siis kas pärast remonditöid saab ka töödele mingisuguse garantii? Nimelt kui mõne aja jooksul peaks tekkima mingi probleem/tõrge sõidukiga seoses liikluskindlustusjuhtumi asjaoludega.

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Sõiduki remondi teostaja peab andma oma tööle garantii. Kui remont on teostatud ebakvaliteetselt, siis peab remondi teostaja vead parandama.

Kui leiate, et sõiduki taastusremont ei ole kvaliteetne, tuleb esmalt pöörduda remondi teostaja poole ja paluda puuduste kõrvaldamist. Kui remondi teostaja poole pöördumine tulemust ei anna, siis tuleb pöörduda kindlustusandja poole.

Kui sõiduk taastatakse kindlustusandja määratud remondiettevõttes, peab kindlustusandja tagama tehtud töö ja kasutatud materjalide kvaliteedi. Kui kannatanul oli remondiettevõtte osas vaba valik (näiteks kindlustusandja andis üksnes soovituse), siis kindlustusandja ebakvaliteetse taastusremondi eest vastutust ei kanna.
 

Küsimus: Miks on üldse mõtet eluruumi kindlustada, kui ma ei tea kuidas see ehitatud on ja kahju korral viitab ekspert ehitusveale?24.09.2014

Tere,
Tegemist on veekahjudega, mis on tekkinud pesuruumis ja edasi läinud ka kööki (parketi kahjud). Kindlustuse saadetud ekspert käis kohal ja saadetud otsuses on kirjas, et puuduliku hüdroisolatsiooni tõttu pesuruumis, kahjusid ei hüvitata. Saatsin pildi pesuruumi ehitamisest, kus on näha tehtud hüdroisolatsioon. Kindlustus saatis uue eksperdi, saadetud otsuses on kirjas, et puudulike ehitustööde tõttu kahju ei hüvitata (aktis oli kirjas, et tõenäoliselt mängis laps veega ja vesi sattus kõrvalruumi, ehk köögi põrandale, aga poleks juhtunud, kui kahe põranda vahel oleks olnud tõke). Praeguse järgi tundub, et kindlustusfirma lihtsalt otsibki mingit põhjust, et mitte kahjusid hüvitada. Kuidas sellises olukorras edasi tegutseda? Ja samas tekkis ka küsimus, et kui isik ostab kinnisvara, mis on ehitatud mingi X ettevõtte poolt, mida enam ei eksisteeri, kindlustab kinnisvara ja lagi kukub kokku või ms, siis milleks ta peab kindlustuse tegema, kui selliseid kahjusid ei hüvitata, aga just selliste ettenägematute õnnetusjuhtumite eest tahetaksegi kindlustust.

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Kui Te ei ole rahul kindlustusandja otsusega ja läbirääkimised kindlustusandjaga ei ole Teid rahuldava tulemuseni viinud, siis pöörduge vaidluse lahendamiseks kindlustuse lepitusorgani poole, vt täpsemalt siit http://eksl.ee/index.php?option=com_content&view=article&id=165&Itemid=232&lang=et

Teie üldine küsimus ehitise kindlustamise kohta sisaldab ka vastust. Kindlustada saab ettenägematute juhtumite vastu. Näiteks kui katuses on augud ja neist sajab vihma sisse, siis ei ole tegu ettenägematu juhtumiga. Kui pesuruumi põrand on ehitatud nii, et pesuruumist pääseb vesi lihtsalt kõrvalruumi parketile, siis ei ole tegu ettenägematu juhtumiga. Nõude käsitlemisel ongi põhiküsimus, kas tegu oli ootamatu ja äkilise juhtumiga.

Täpsemalt kodukindlustusest ja praktikast vt kodukindlustuse hea tava http://eksl.ee/images/files/Hea_tava_kodukindlustus(14).pdf
 

Küsimus: Kas nii jääbki, et pool aastat on möödas ja rekkalt pudenenud kivi tekitatud kahju jääbki korvamata?16.09.2014

Sain suuremat sorti kivi reka taga sõites selle palgiveohaagiselt, mis oli puhastamata jäetud ning siledal asfaltteel kurvis pudenes sealt kivi, mis põrkas mu kapotile, esiklaasi ning katusele, tekitades palju väikseid värvikahjustusi. Helistasin kohe enda kindlustusele, kust suunati mind reka kindlustusfondi (panin reka nr ka kirja). Sealt paluti minna esindusse, kus käisin, tegi pildid jne. Tegin avalduse ka politseisse. Olin koos sõbraga, kes ka tunnistuse andis. Nüüd on sellest juba kõvasti üle poole aasta möödas, politseist ainult öeldi, et rekkajuht pole nendega ühendust võtnud ning nad ei saa rohkem midagi teha ja juurdlus on algatatud... Kas ongi siis nii, et rekkad jne võivad süüdimatult ringi paugutada oma läbukoormatega või su auto kivirahega üle loopida ja ongi kõik, ise oled süüdi? ette tänades vastuse eest

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Küsimuses toodud juhul peab oleme selge, et kahju põhjustati just selle veokiga ja kivi lendas veoki haagise pealt, mitte teelt. Samuti peab olema selge, et kahjustused tekkisid sellest juhtumist.

Kui ülalnimetatud asjaolud ei ole selged või on vastuolulised, siis ei saa kindlusandja kahju hüvitada.

Küsige kindlustusandjalt, mis seisus nõude käsitlemine on ning kas ja mis viisil saate aidata kaasa nõude käsitlemise kiirendamiseks.
 

Küsimus: Kas on võimalik Eesti liikluskindlustuse koefitsienti üle kanda Soome?16.09.2014

Tere
Kas on võimalik Eesti liikluskindlustuse koefitsienti üle viia Soome?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Kui esitate Soome kindlustusandjale Eestis väljastatud kindlustus- ja kahjuajaloo tõendi, siis Soome kindlustusandja võib seda teavet kindlustusriski hindamiseks ja kindlustusmakse määramiseks.

Tõendi saate ise eesti.ee lehelt välja trükkida (https://www.eesti.ee/portaal/portaal.sisene?level=30&loc=!xteeportal.p_teenuse_kasutamine%3Fteenus%3Dlkf.ajaloo_toend_so.v1) või küsida liikluskindlustuse fondist.