Liiklus- ja sõidukikindlustus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas mul on õigus liiklusõnnetuse kahju hüvitamiseks nõuda kahju suurust tõendatavaid dokumente?25.06.2014

Juhtisin mootorsõidukit ilma juhtimisõiguseta, tekitasin liiklusavarii, mille tagajärjel tekkis kannatanule varaline ja väidetavalt ka isiku kahju.
Olen nõus, et kahjud kuuluvad hüvitamisele, kuid nõude aluseks olevad dokumendid on minu jaoks pooleldi edastatud. Nimelt sõiduk renoveeriti ja selle kohta esitati arve ("töö" sõiduki renoveerimine "kogus" 1 komp. summa). Väidetavalt on tekitatud ka isiku kahju (haigla kulud), kuid nende tõenduse peale on kindlustusseltsi seisukoht "ei avalikustata".
Kas minul, kui kahju tekitajal, on õigus nõuda tõendatavaid dokumente (saan aru, et haiguslood on delikaatsed dokumendid, kuid mingi tõendus on vaja väljastada) ja läbipaistvamat ja detailsemalt remondikulu arvet?

Ette tänades

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Kui kindlustusandja nõuab kahju tekitajalt väljamakstud hüvitise tagasi maksmist, siis peab kindlustusandja esitama kahju suurust kinnitavad tõendid.

Kui sõiduk taastati, siis tavaliselt on kahju suuruse tõendiks fotod kahjustunud sõidukist ja sõiduki taastusremondi kalkulatsiooni, millelt on näha teostatud tööd, kasutatud materjalid ja hinnad. Ka kannatanu ravikulude osas peab kindlustusandja esitama Teile tõendid, mille alusel saab hinnata, et ravi on seotud Teie tekitatud kahjuga.
 

Küsimus: Kas kohustuslikku liikluskindlustust autole võib teha ka keegi teine peale autoomaniku?04.06.2014

Kas kohustuslikku liikluskindlustust autole võib teha ka keegi teine peale autoomaniku?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Kindlustuslepingu sõlmivad omavahel kindlustusandja ja kindlustusvõtja. Liikluskindlustuse seaduse kohaselt on liikluskindlustuse lepingu kindlustusvõtja alati sõiduki omanik. Teine isik saab esindada sõiduki omanikku kindlustuslepingu sõlmimisel.

Seega teine isik saab sõlmida kindlustuslepingu sõiduki omaniku esindajana. Kindlustusvõtjaks liikluskindlustuse lepingus on alati sõiduki omanik.
 

Küsimus: Mis seaduse alusel on mul õigus asendusauto kulusid nõuda kahju tekitajalt?04.06.2014

Olen autoavariis kannatanud, kelle auto peale avariid ei ole enam sõidukõlblik.
Kahjuks töötan sellises kohas, kuhu on väga vaja autoga saada? Millisele seadusele tuginedes on mul õigus nõuda kahju tekitajalt asendusautole kuluvat summat?
Minule isiklikult tundub, et liikluskindlustus seadus peaks antud olukorda reguleerima. Kannatajana on minu liiklemine piiratud samas kui kahju tekitaja enda kahjud olid nii väiksed, (sõitis tagant sisse) et tema saab vabalt oma igapäeva toimetusi edasi teha.

Tänud

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Kahju põhjustaja liikluskindlustuse kindlustusandjalt ei saa nõuda asendusauto kasutamise kulude hüvitamist, sest liikluskindlustuse lepingu alusel ei hüvitata kahju, mis tekib seoses sellega, et liiklusõnnetuses hävinud sõidukit ei saa kasutada (LKindlS §44 lõige 3 punkt 5).

Kui asendusauto kasutamine on möödapääsmatu ja Te peate seoses asendusautoga kandam lisakulusid, siis saate nende kulude hüvitamist nõuda kahju põhjustajalt tuginedes võlaõigusseaduse kahju hüvitamise sätetele.
 

Küsimus: Mida teha liikluskindlustusega, kui auto jääb seisma ja seda mingi aeg ei kasuta?04.06.2014

Auto jääb aktiivsest liiklusest eemale. Kuna auto on arestitud, siis ei saa ma vist teda ka utiliseerida. Mida edasi teha liikluskindlustusega?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Kui Teil on kehtiv liikluskindlustuse poliis ja Te sõidukit liikluses kasutada ei saa, siis muutke liikluskindlustuse leping maksevabaks. Leping jääb kehtima, kuid poliisi kasutamata kindlustusperioodi eest saate raha tagasi.

Igal liiklusregistris registreeritud sõidukil peab olema liikluskindlustuse leping. Nõue kehtib ka siis, kui sõidukit liikluses ei kasutata. Kui sõidukit ei kasutata liikluses, siis kustutage sõiduk ajutiselt või alaliselt liiklusregistrist. Ajutiselt või alaliselt kustutatud sõiduki suhtes ei ole kindlustuslepingu sõlmimise kohustust.
 

Küsimus: Kuidas ikkagi kindlustusega auto turuhind selgeks vaieldakse?29.05.2014

Tere!
Mai keskel sattusime avariisse, mille põhjustas teine sõiduk. Toimunu on dokumenteeritud politsei poolt. Nüüd tekkis eriarvamus kindlustusfirmaga hüvitamise suhtes. Eile väitis nende töötaja järjekordselt, et meie auto turuhind on 1000€ auto24 andmetel. Täna töölt tulles uurisin veelkord seda lehekülge, saan 2 korda erineva hinna. Ja kõige rohkem tekitab närvivalu, et kindlustuse töötaja on märkinud (info sain Maanteameti kodulehelt), et hüvitas meile sõiduki turuväärtuse ja edastas info registrisse, kuigi meie ei ole saatnud neile konto numbrit ega andnud mingil moel allkirja. Kas kõik see on korrektne ja õiguspärane?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Esmalt püüdke kindlustusandjaga läbi rääkida. Esitage kindlustusandjale oma argumendid, millele tuginete oma hinnangus sõiduki väärtusele. Paluge kindlustusandjal selgitada omi argumente. Kaaluge ja püüdke leida kokkulepet. Mõistlik on seda teha kindlustusandjaga telefoni või vahetu kontakti teel.

Kui Te omavahel sõiduki turuväärtuses kokkuleppele ei saa, siis leppige kindlustusandjaga kokku, et sõiduki väärtuse määrab sõltumatu ekspert.

Hinnangut kindlustusandja tegevusele andmete registrisse esitamise kohta, ei ole võimalik küsimuses toodud teabe põhjal anda.
 

Küsimus: Kes peab tõestama, et meie oleme alumiste naabrite veekahjus süüdi, kindlustus saatis meile lihtsalt arve?28.05.2014

Tere
Alumised naabrid väidavad, et meie ülemiste naabritena oleme neid nö uputanud. Endal kuskil veeleket ei tuvastanud.
Naabrite kindlustus saatis meile postiga mitmeid kuid hiljem kirja, kus palusid meil vastata või vastasel korral tunnistame ennast automaatselt süüdi. Õnneks saime posti teel tulnud kirja kätte (tavapostiga tulnud) viimasel päeval ning vastasime, et ennast süüdi ei tunnista.
Üle poole aasta möödudes tuli naabrite kindlustuselt järgmine kiri postiga, mis oli siis juba arve. Summa oli ebaloogiliselt suur. Naabrite kindlustus on nõus summat poole võrra vähendama, kui läheme nende kliendiks. Minu küsimus on - mida võime meie nõuda naabrite kindlustuselt?
Kas naabrite kindlustus peab tõestama meie süüd, kui jah, siis milline protsess see on?
Kas ja mida võime nõuda selle arves esitatud summa nö tõestamiseks? Arve järgi on remonditöid käinud naabritel teostamas mingi firma, kuid kuna olen kodune, pole kedagi naabrite pool remontimas näinud.

Ette tänades

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Vaidluse osapooled peavad oma väiteid ja nõudeid tõendama. Kindlustusandja peab esitama tõendid, millele tuginedes Teilt kahju hüvitamist nõuab. Kui veekahju ei ole Teie korterist alguse saanud, ei saa keegi panna Teile kohustust tõendada oma vastutuse puudumist.

Kui vastutate kahju tekkimise eest peate hüvitama vähimad kulud, mis olid tarvilikud endise olukorra taastamiseks. Saate remondisumma vaidlustada näiteks siis, kui remonditöö tunnihind on asjakohatult suur, kalkulatsioonis on materjalid, mis on kallimad kahjustunud materjalidest vmt.
 

Küsimus: Kas pöördumatut kahju teinud õlavigastuse eest 2% kindlustushüvitist on ikka õiglane?16.05.2014

Tere
On olemas elukindlustus. 3 aastat tagasi sai kukutud, traumapunktis fikseeriti õla põrutus, et pole midagi hullu. Kuna valu läks järjest hullemaks sai pöördutud uuesti arsti juurde. Avastati, et kõõlused rebenenud ja mõni täiesti hävinenud. Kindlustus arvestas 2% valurahaks, kas siin ei peaks rakenduma ka mingi muu limiit kuna ajaline kannatus oli pikem? Ja tulemuseks ka see, et õlg ei saa olema enam endine.

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Kindlustusandja hüvitab kahju kindlustuslepingu tingimuste järgi. Küsimuses ei ole seda küll toodud, kuid võib arvata, et kindlustuslepingus on üksikasjalikult kokku lepitud, kuidas toimub hüvitise arvutamine. Kui kindlustuslepingut sõlmides nõustusite, et sellise juhtumi puhul on hüvitis 2% kindlustussummast, siis tagantjärgi hüvitist suurendada tuginedes väitele, et see summa on ebaõiglaselt väike, ei saa.

Kui kindlustusandja on kindlustushüvitise arvutanud teisiti, kui kindlustuslepingus kokku lepitud, siis nõudke kindlustusandjalt hüvitise ümberarvutamist. Kui Te kindlustusandjaga kokkuleppele ei saa ja olete jätkuvalt arvamusel, et kindlustusandja otsus on vale, saate pöörduda vaidluse lahendamiseks kindlustuse lepitusorganisse.
 

Küsimus: Miks kindlustused ei arvesta isiku aastatepikkust sõidukogemust ja alustavad kindlustusajalugu üksnes oma auto ostmisega?06.05.2014

Minu abikaasa on olnud üks minu auto kasutajatest juba üle 10 aasta. Tal ei ole mitte ühtegi liikluseeskirja rikkumist. Sõidab autoga juba 20 aastat. Sel aastal ostis endale isikliku sõiduauto ja liikluskindlustusmakse oli ca 4 korda kallim kui minul. Miks nii pikaajalise kogemusega juhti kindlustusseltsid võrdsustavad täiesti algaja, ilma kogemusteta juhiga?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Praktikas saab kindlustusandja kindlustusmakse määramisel arvestada isiku kindlustusajalooga. Isiku kindlustusajalugu on liikluskindlustuse registri järgi üheselt tuvastatav. Kasutatavat võimalust, kuidas saada teada isiku sõiduki juhtimise kogemust ja oskusi, kindlustusandjatel ei ole. Sõiduki juhtimisõiguse järgi isiku kogemuse ja oskuste hindamine on ebatäpne.
 

Küsimus: Kas kindlustus saab nõuda 4 aastat tagasi põhjustatud liiklusõnnetuse eest 6500 euro tasumist 15 päeva jooksul?30.04.2014

Tere!
Kunagi olles noorem ja lollim, sai joobeseisundis põhjustatud liiklusõnnetus, sain oma karistuse kätte ja maksan seda maksegraafiku alusel. Nüüd pea 4 aastat hiljem sain kindlustuselt 6500€ suuruse nõude auto kahjude hüvitamiseks.
Kas tõesti neil on õigus 4 aastat hiljem hakata nõudma ulmeliselt suuri summasid? Kindlustus andis ka asja kohtusse ja peaksin selle summa tasuma 15 päeva jooksul.
Kas peaksin tegema vastulause ja võtma endale advokaadi või pea norgu laskma ja ära maksma?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Kui põhjustasite alkoholist joobnuna liiklusõnnetuse, siis on liikluskindlustuse kindlustusandjal õigus Teilt nõuda kannatanule makstud hüvitist ja kahju käsitlemise kulusid. Sellise nõude tavaline aegumistähtaeg on kolm aastat. Aegumine võib olla peatunud ja aegumistähtaja algus sõltub samuti juhtunu asjaoludest. Sellest tulenevalt ei ole võimalik üheselt vastata, kas saate keelduda kindlustusandja nõude tasumisest tuginedes aegumisele.
 

Küsimus: Kas peab olema kindlustus või mitte, kui ma ei ole seda ATV-d juba üle aasta kasutanud?28.04.2014

Oman ATV-d, millega ei ole sõitnud juba aasta otsa, kirjutasin ka avalduse selle kohta, kuid Eesti liikluskindlustuse fondilt tuleb teist korda teade, et teil on kindlustus tegemata ja maksate kolmekordselt.
Kirjutasin ka ühele kindlustusfirmale, sealt vastati, et kui sõiduk ei ole liikluses, siis ei pea ka olema kindlustust. Mida teha, et asi laheneks?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Igal liiklusregistris registreeritud mootorsõidukil peab olema kehtiv liikluskindlustuse leping. Leping peab olema ka siis, kui mootorsõidukit ei kasutata. Kui sõidukit kasutatakse, siis peab olema ka lepingu alusel väljastatav liikluskindlustuse poliis. Kindlustusmakse tuleb tasuda üksnes poliisi eest.

Kui sõiduki suhtes ei ole lepingut sõlmitud, peab sõiduki omanik maksma Eesti Liikluskindlustuse Fondile kindlustusmakse.

Teie ATV on liiklusregistris mootorsõidukina registreeritud. Kui Te ATV-d ei kasuta, siis kustutage see ajutiselt või alaliselt liiklusregistrist. Sellisel juhul ei ole ka lepingu sõlmimise kohustust.