Lemmikloomad

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas käib kutsika välismaalt Eestisse toomine?01.03.2012

Tere, mida oleks vaja teha kutsikale, kui oleks soov tuua teda väljaspoolt Euroopat endale lemmikloomaks? Mis pabereid on vaja ja milliseid terviseuuringuid või vaktsiine? Kas on mingid erinõuded? Kas koer peab viibima ka kusagil karantiinis enne Eestisse tulekut? Koer ei ole tõukoer.
Suured tänud vastamast!

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere!
Kutsikas peab olema vaktsineeritud marutaudi vastu vähemalt 3 nädalat enne sõitu. Identifitseerimise jaoks peab koer omama mikrokiipi. Need andmed peavad olema fikseeritud rahvusvahelises veterinaarpassis.
 

Küsimus: Kas võib olla, et mõned koerad ei lepi ega harjugi omavahel?29.02.2012

Küsin veel uue ja vana koera omavahel harjutamise kohta. Kuidas vältida vana koera kallale kargamist, sest esimene kogemus oli väga kole pilt, õnneks keegi kannatada ei saanud. Kui hoidsime neid eraldi tubades, haukusid ja kraapisid läbi ukse. Mis siis veel saab kui uuesti kokku lasta. Kas võib olla, et mõned koerad ei lepigi omavahel. Kuigi on tegemist emase ja isasega? Emane on ka päris agresiivne vana koera vastu ja omavahel arveid klaarima on ohtlik lasta.

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Inglise spetsialistide poolt on välja pakutud väga hea meetod. Nemad soovitavad panna uue koera puuri ning samal ajal jääb teine koer vabaks. Nii tuleks nad jätta omavahel tunniks ajaks ja teha seda mitme päeva vältel. Koerad saavad paremini tutvuda, ilma teie mõjutuseta. Olid ka sellised koerad, kes ei saanud siiski omavahel hakkama. Oskaksin kindlasti paremini soovitada siis, kui saaksin ise neid koeri näha ja nende käitumist jälgida.
 

Küsimus: Kas kassi seedimisprobleemiga peaks arstile minema või võiks veel teiste toitudega proovida?28.02.2012

Tere!

Võtsime ca kuu aega tagasi omale varjupaigast alla aasta vanuse isase kassi.
Oleme proovinud talle erinevaid kassitoite, kuivtoite (supermarketites saadavad), kuid tundub, et me ei suuda leida talle sobivat varianti. Konservi andsime ka algul, kuid lõpetasime, kuna erinevates foorumites mainitakse, et see võib kassile seedeprobleeme tekitada.
Tundub, et kassil on pidevalt kõht lahti, kuna väljaheide on väga vedel.

Millest see võib olla tingitud? Kas peaksime proovima veel erinevaid kassitoite või võib olla tegemist sügavama terviseprobleemida, millega peaks pöörduma arsti juurde?

Aitäh!

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Soovitan Teile mitte kogu aeg toite vahetada. Kassi ainevahetus ei jõua sellisele tempole järele. Valige pigem üks korralik toidusari oma loomaarsti juurest. Nendes sarjades on toite n.ö. igaks elujuhtumiks s.t. ka seedehäirete puhuks.
Kas ussirohud on ka antud?
Ega te ei anna talle ka laualt oma toidu jääke? Rõõska piima äkki?
 

Küsimus: Kas selline kassi käitumine peale kastreerimist võib jääda püsivaks?28.02.2012

Tere!
Meil on 6-kuune isane kass, kelle lasime kastreerida. Järgmisel päeval peale lõikust hakkas *kargutama* karvast mängukoera. Koera panime silme alt ära. Ma tean, et isased kassid saavad suguküpseks umbes 7-kuuselt. Kas see võis olla mingi ühekordne tegevus, või on arvata, et see võib jääda püsivaks tegevuseks?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Peale kastreerimist võib testosterooni (isassuguhormoon) tase veres olla piisav sugulise käitumise ilmnemiseks veel kuni paar-kolm nädalat, nii et kannatust ja õieti tehtud - visuaalsed stimulaatorid silma alt ära.
 

Küsimus: Vana koer lohistab tagajalgu ja lonkab, mida teha?28.02.2012

Tere,
Mul on suur hundikoer. Ei ole mingit erilist tõugu, pigem suur ja tugev (kõrvad ilusti kikkis, saba ilusti sorgus) aia koer. Eluaeg peetud lahtiselt, s.t. kunagi pole ketis olnud. Nüüd umbes 10 a. vana.
Mure selles, tagajalgadega probleem - lonkab ja lohistab järgi. Olen andnud vitamiine ja teinud ise ka kolmekomponentseid vitamiinisüste. Mõni päev on nagu natuke parem, aga üldiselt on olukord halvenev.
Suur ja tugev loom. Kas tõesti midagi ei aita? Kas tõesti tuleb varsti hakata mõtlema uinutamisele? Elan Jõhvis - siin ei ole ka neid loomaarste eriti, ei oska kusagilt enam küsida. Olen Teile väga tänulik kui oskate mingit rohtu soovitada.
Lugupidamisega,

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Tundub, et tegemist on ortopeedilise ja/või neuroloogilise probleemiga.
Ilma röntgenuuringuta on muidugi raske öelda teile täpset diagnoosi aga kirjelduse järgi nimme-ristluu piirkonna osteoartriit, puusaliigeste düsplaasia ja palju muid variante ja vitamiinisüstid siin suure tõenäosusega ei aitagi. Koer vajab valu- ja põletikuvastaseid rohtusid, kindlasti tuleb kontrollida, et ei oleks liigset kehakaalu (anda eakate koerte või ka j/d tüüpi toitu) ning et ta ei libiseks kuskil, treppe vältida, külmal pinnal magamist vältida.
Konkreetsed ravimid saate ikkagi vastavalt looma kehakaalule loomakliinikust, kus tema haiguslugu on.
Vajadusel saate ka mulle helistada 7441322.
 

Küsimus: Kas 5-aastast koera on mõistlik kastreerida?28.02.2012

Kas 5-aastast koera on mõistlik kastreerida? Kaks aastat järjest emaste jooksuajal kipub aiast jalga laskma.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Kui on mure sellega, et isane koer kipub jooksuajal jalga laskma, siis on igal juhul mõistlik ta ära kastreerida, kui Te temalt järglasi saada ei soovi. Iial ei tea ju, milliste vigastustega ta sellest pulmast koju tuleb. Kui selle otsusega liiga kaua aastaid venitada, võib tal selline pulmaminek harjumuseks saada ja lõikus ei pruugi enam aidata. Samuti on vanemas eas opereerimine seotud suuremate narkoosiriskidega.
 

Küsimus: Mis võis muuta kassi vägivaldseks?28.02.2012

Tere,
Kodus on suvilarajoonist leitud kaheaastaseks saav kassipoiss. Kass on kastreeritud kaks kuud tagasi, vaktsineeritud ja siiamaani oli rahulik ja sõbralik. Eile õhtul aga juhtus selline lugu, et mees tuli töölt, vahetas toas riideid ja kass vaatas ta paljast jalga ja järsku ründas nii, et veri jooksis ja jalg oli korralikult lõhki! Kummaline on see, et kass on siiani olnud mehe vaieldamatu lemmik, neil pole olnud varasemalt mingeid konflikte, aga nüüd istub kass diivani taga, kui mees kodus on ja mees on köögis kassi peale kuri!
Mis võis olla selle rünnaku põhjus?
Oleme igasuguseid variante välja mõelnud, aga mõistus otsas!
Täname juba ette!

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!
Ka mind võttis pisut nõutuks ja pidasin lisaks nõu Kasside Turvakodu inimestega. Meie juures muutuvad kassid ka vahel selliseks. Kipuvad isegi jälitama ja selja tagant ründama (mäletan vähemalt kahte sellist kassi). Sel puhul on see selge stress ja enamasti need kassid saavad täitsa headeks kassideks, kui saavad omale päris kodu. Veel oli kellelgi kogemus, kus kass kippus perepoega säärest hammustama just siis, kui sel jalad märjad.

Teie puhul võiks ehk mõelda, kas oli mehe küljes mingi uus lõhn. Äkki tõlgendas kass mingit tema liigutust valesti?
Hetkel oleks kindlasti parim kassiga ära leppida. Tundub, et ta on ise ka ehmunud juhtunust. Nad saavad tihti tagantjärgi aru küll, kui on midagi valesti teinud. Kass, kes pole kodus soosingus, saab sellest aru ja tihti võib see viia järgmiste ebameeldivate käitumishäireteni.
 

Küsimus: Kuidas uut koera vana koeraga sõbraks harjutada?22.02.2012

Tere,
Meil on isane saksa lambakoer (kahe aastane). Kuna meil on oma maja ja aed, võtsime umbes sama vana koeraplika varjupaigast seltsiliseks. Algul tutvustasime neid võõral territooriumil. Emane tundus nagu sõjakam, aga kui hakkasime oma koduaeda minema, kargas meie isane emasele armutult kallale. Nüüd ei julgegi enam kokku lasta. Kuidas sellist olukorda lahendada?
Olen väga tänulik kasuliku nõuande eest.
Lugupidamisega

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere!
Minul endal oli samasugune kogemus. Mitmel korral olen toonud koju uue koera, kus õnnelikult elas minu teine koer. Rõõmustas ainult see koer, kellel oli põhimotivatsioon mängimine ja kaitse instinkt oli madal või üldse puudus. Mõned koerad jäävad elu lõpuni kutsikana käituma. Mitte kõik koerad ei ole nõus jagama oma peremehe armastust ja tähelepanu, oma territooriumi, sööki, mänguasju. Siin tuleb väga kannatlikult koerale seletada, et tema elu mingil juhul ei muutu halvemaks. Tuleb hoida tema positsiooni perekonnas. Tema peab saama kõik esimesena, s.h peremeeste tähelepanu mängimisel ja söögi panemisel. Loodan, et vanem koer rahuneb maha ja võtab uue koera vastu ning ka uus koer õpib teda austama.
 

Küsimus: Kuidas kassi õigesti toita?21.02.2012

Meil on isane kastreeritud briti lühikarvaline kass, kel on väga kohev kasukas. Kassi karv on pea aasta ringi lahti, furminaator on suureks abiks. Kiisul on võimalus iga päev õues viibida. Vale söötmine?
Palun selgitage, kuidas on õige kassi toita. Kas krõbuskid võivad olla vabalt saadavad? Kas peaks kassile 1 kord päevas liha (värsket) ja maitsestamata jogurtit andma?
Meie arst soovitab pea ainsa võimaliku variandina Royal Canini Veterinary sarja sööke, aga need on väga kallid.
Palun soovitage soodsamaid, kuid kiisule väga häid sööke.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kindlasti soovib teie arst Teile ja kiisule ainult parimat sellist toitu soovitades, sest kastreeritud ja enamuse päevast soojas toas magava hiirekuninga ainevahetuse eripära ning organismi vajadused on hoopis teistsugused kui näiteks laudakassil.
Kui kassil on krõbuskid vabalt saadaval ning ta saab juurde ka liha ning piimatooteid, saab ta suure tõenäosusega palju rohkem toitaineid (eeskätt valke aga ka rasvu ja süsivesikuid), kui ta oma igapäevaelus vajab - tuba on soe, jahti pidada pole vaja, elu eest põgeneda pole vaja. Kui kass käib ka väikse tiiru õues, arvab tema organism, et nüüd on vaja veel lisaenergiat kehatemperatuuri säilitamiseks ning võib juhtuda, et toidust saadav energia kulub lihtsalt pidevaks karvavahetuseks.
Hea toidu kallis pakihind on ka suhteline mõiste, kuna tippkvaliteetsest toidust omastab kass paremini toitaineid, ehk et siis toidukulu on väiksem; väljaheidete kogus ja hulk on väiksem - kulub vähem kassiliiva; tervis ja ainevahetus on korras - ravikulud väiksemad. Arvan, et Teie loomaarst oskab teile ka teisi korralikke toitusid soovitada ning toitu saab ju alati ka doseerida normi, mitte isu järgi. Kui liigne karvaajamine pole haiguslik, võib teatud juhtudel olla kasuks praegusele toidule asendamatute rasvhapete lisamine (nö oomegad).
 

Küsimus: Kas kärntõbi on ka kassidele nakkav?14.02.2012

Mind huvitab kas kärntõbi on ka kassidele nakkav? Praegu on meil naabri koer kärntõves, aga ta on meie kahe kassiga suur sõber. Kassidele sai kuu aega tagasi turjale tilgad pandud. Mida peaksin ma oma kasside juures jälgima?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Teaduslikult on tegemist koerlaste haigusega, aga viimase aasta jooksul on erinevates kliinikutes leitud neid sügelislesti ka kassidelt. Nii et tasub silmad lahti hoida ja kui kiisule tekivad kuhugi kärnad ja sügelus, on õigem kohe arsti juurde minna.