Lemmikloomad

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas varjupaigast võetud kass, kes ei ole enam päris noor, võib kodus ära harjuda ja kohaneda?25.04.2012

Tere!
Kui võtta varjupaigast mitte enam kassipoja nooruses kass, vaid pisut vanem, siis kuidas ta uue koduga kohaneb? Hiljuti leidsin kassi ning hoidsin teda omanikuni toimetamiseni enda juures. Kass oli väga närviline ja kurb. Kas kassid harjuvad varjupaigast tulles uue kodu ja inimestega üldiselt ära või võib juhtuda, et ta ei võta meid kunagi omaks ja jääbki kurvaks? Ette tänades!

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!
Tavaliselt on nii, et kui varjupaiga kass satub uude koju, siis on ta väga õnnelik. Varjupaika sattunud kass, kes on sõbralik ja harjunud elama inimesega, oskab hinnata privaatsust, mida varjupaik kindlasti ei paku. Sattudes järsku kohta, kus kassipopulatsioon on tunduvalt madalam või olematu, tekitab kassis ilmselt rahulolu. Öeldakse, et esmane kohanemine võtab umbes 2 nädalat ja täpselt nii pikk pidavat umbes olema ka kassi mälu...

Keerulisem võib olla argliku tänavakassiga, kes pole kunagi kodus elanud ja harjunud elama karjas. Selline kass vajab tihti enda kõrvale teist kassi karjaliikmeks ja julgustajaks. Sellise kassi kohanemine võib võtta kuid ja terve hulga pere kannatlikkust. On inimesi, kes oskavad kõrgelt hinnata sellist pika aja vältel tekkinud suhet, kuhu on paigutatud tohutult kannatlikkust ja vaikset kohanemist. Tasast teineteisle lähenemist ja pisikesi edusamme pika ajaperioodi vältel.

Mina olen seisukohal, et hoolimata vanusest, harjub iga kass uue keskkonnaga. Peab vaid sobitama kokku õige kassi õige inimesega. Kass peab sobima perre eelkõige oma iseloomujoontelt ja omadustelt ja siis alles värvilt ja kasukapikkuselt.
 

Küsimus: Pean olema 1,5 kuud kodust eemal, kuidas kassi jaoks stressirohket aega leevendada?12.04.2012

Tere,
Umbes kuu aja pärast on mul töö asjus vaja Soome minna ja olen ära ca 1,5 kuud. Kardan aga seda, mis see aeg minu kassiga võib teha, tema ju ei mõista miks mind järsku enam ei ole.
Elukorraldus selle 1,5 kuu jooksul kassi jaoks saab olema selline, et kõigepealt oleks ca 4h autosõitu ning seejärel oleks tal see aeg, kui mind ei ole, uus ajutine kodu, kus on väikesed lapsed.
Seni on kass enamjaolt minuga koos olnud ning on küllalt kiindunud minusse. Seega on see tema jaoks täiesti uus situatsioon.

Kuidas teha kassi jaoks kogu see olukord ja aeg võimalikult mugavaks ja rahulikuks?

Varasemalt on olnud ka natukene probleeme agressiivsusega ja seega natukene pelgan ka seda, et kuidas ta lastega hakkama saab.
Olukord ei ole olnud hull aga just seda kardangi, et kuna tema jaoks on see täiesti uus situatsioon jne, siis võimalik, et lööb ka see agressiivsus natukene välja.

Ühesõnaga kuidas see aeg võimalikult valutult üle elada? Uurisin Royal Canin Calm toidu kohta. Kas see toimib? Kas on veel lisaks mingid muud lahendused/võimalused?
Kass on isane ja kastreeritud.

Tõenäoliselt ma ise natukene paanitsen ka üle, kuid parem karta kui kahetseda :)

Aitäh abi eest!

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tervist!
Kindlasti on kassile uus elukorraldus stressirohke. Kass armastab rutiini ja tavapärast keskkonda. Eriti oma kodu!

Laste osas ma väga ei pabistaks. Tõenäoliselt hoiavad lapsed peale esimest hammustust või käpalööki ise kassist eemale ja õpivad talle lähenema rahulikult ning käsitlema vastavalt, kuidas kiisu ette näeb :)

Et loomal oleks kergem olla, soovitan juba enne hakata talle andma Royal Canini toitu Calm (olen seda ennegi palju soovitanud), mida saab osta loomakliinikutest. See toit on tugeva rahustava mõjuga ja maitseb enamus kassidele. Turvakodus kasutatakse seda palju just stressis kasside puhul ja toimib suurepäraselt.
Arvestades, et stressis kass võib põhjustada hoiuperele palju ebameeldivusi (näiteks pissida valesse kohta, käituda agressiivselt jne), siis teeksin kõik selleks, et seda vältida.
 

Küsimus: Kass on jäänud kõhnaks, ei nurru ja tundub kuidagi stressis olevat, kas see võib olla sagedasest paaritumisest?11.04.2012

Meil on kodus šoti tõugu kassid, isane (1,4 aastat, kikk-kõrvaline) ja emane (3,5 aastat, lontkõrvaline), emasele andsime kuni isase täiskasvanuks saamiseni hormoontablette, mis vaigistavad jooksuaega. Nüüd on isane juba kuskil 3 kuud paaritusvõimeline ja ka meie ei ole juba üle 7 kuu tablette andnud. Kassid paarituvad kuskil 24 tunni jooksul oma 7-10 korda ja nii jumala iga päev ca 3 kuud, kuid tulemusi ei ole ja emane ei ole siiani tiineks jäänud. Emane kass on jäänud väga kõhnaks (sööb küll regulaarselt, aga vähe), ei nurru (vanasti oli kõva nurruja, nii, et maja värises), ei lase ennast enam eriti paitada ja üldse tundub, et kiisuke on nagu närviline ja stressis ja ta jooksuaeg on nüüd 24 tundi. Kuigi isase kassiga saavad väga hästi läbi, isegi mängivad ja magavad koos, isane kass on väga leplik, paksuke ja selline hellik, kes armastab väga inimeste lähedust. Mis võib emasel kassil viga olla?

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tervist!
Ilmselgelt on ühel teie kassidest probleem viljakusega. See, et emasel kassil jooksuaeg kestab lõputult, pole kuigi imekspandav, küll aga see, et ta ei tiinestu. Ma kaldun arvama, et teie vaene emane on sellest pidevast trallist täitsa läbi ja kurnatud. Pole välistatud ka terviseprobleemid.

Soovitaksin teile tungivalt pöörduda arsti vastuvõtule, kus oleks võimalik teha ultraheli, et uurida emase kassi emakat ja munasarju! Seda juba seetõttu, et olete talle mingil eluperioodil pille andnud. Hormoonidel võib kassi organismile olla üsna halb mõju ja nendest tulenevate probleemide nimekiri pikk. Loodetavasti rääkis neist teile ka loomaarst, kes pillid välja kirjutas (tagajärjed võivad olla kasvajad, emakapõletik, diabeet jne).

Kindlasti pöörduge pikalt mõtlemata loomaarsti poole! Tallinnas leiate ultrahelispetsialiste Valdeku Loomakliinikus, www.loomakliinik.ee ja Tiina Toometi Loomakliinikus, www.toometikliinik.ee. Tartus kindlasti Maaülikooli loomakliinikust, http://loomakliinik.emu.ee. Arvatavasti on neid kohti veelgi.
 

Küsimus: Kassi hingamine on raske (selgesti kuuldav), kas tuleks konsulteerida loomaarstiga?11.04.2012

Tere!
Ma ei oskagi täpselt seletada, aga meie pea 10a kiisuproua hingab kuuldavalt ja raskelt. Probleem on tekkinud viimase paari aastaga, enne seda ei olnud. Nüüdseks olen sunnitud kiisu oma magamistoast välja ajama, sest ülejäänud pereliikmed ei suuda sellise kuuldava nohisemise ja hingeldamise saatel uinuda. Kui soovin teada, kus kass parasjagu on, piisab vaid körvade teritamisest/televiisori hääletuks panemisest, sest ta raske hingamine "paljastab" ta asukoha kohe, olgu ta siis kasvöi alumisel korrusel.
Kass on eluaeg olnud selline väga rahulik ja laisk. Öösiti muutub erksamaks. 100% toakass, öues käib enamasti vaid suviti, talvel soovib haruharva välja ja sedagi max 5 minutiks.
Tundub, et see hingeldamine teda ennast ei häiri. Kiisu on terve, sööb kenasti, armastab koduste seltskonda, kogu aeg sätib end terve perega diivani peale.
Kas konsulteerida loomaarstiga?

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!
Kui kass end muidu hästi tunneb, siis on hea! Siiski teie asemel räägiksin sellest murest veterinaarile ja laseksin igaks juhuks teha röntgenpildi kassi hingamisteedest. Võite seda ühildada mõne rutiinse visiidiga - näiteks minnes vaktsineerima. Valige kindlasti kliinik, kus oleks ikka röntgenpildi tegemine võimalik!
 

Küsimus: Kakaduu katkub rinna sulgedest puhtaks ja ei lase sinna sulgi kasvada, mida ette võtta?11.04.2012

Meil on 4-aastane papagoi, kes endal rinnust sulgi välja kakub. Ilmselt teeb ta seda armukadedusest, kuna võtsime endale koerakutsika. Koera andsime ära teise perre juba umbes aasta tagasi, aga papagoi ikka nokib sulgi rinnult ja ei lase neil tagasi kasvada. Lugesime internetist, et papagoidele saab kaela panna mingi rihma (krae) üheks aastaks, et ta ei nokiks ennast niimoodi. Käisin Tallinnas kõik zookauplused ja loomakliinikud läbi, aga sealt abi ei saanud. Küsimus - kust saaks sellist kaelarihma või siis krae osta papagoile?

Vastus: Aleksander Semjonov, DVM, eksootiliste loomade spetsialist, Eesti Maaülikool, www.emu.ee

Tegelikult on see üsna keeruline probleem nimega kannibalism, mille põhjuseks on tavaliselt stress. Kusjuures stressifaktoreid võib olla üsna palju - näiteks vale valgustus jne. Helistage Oknavet Veterinaardiagnostikakeskusesse, http://www.hot.ee/v/vetdiagnostika/, pange ennast vastuvõtule kirja ja üritame Teie probleemi lahendada, vajadusel leiame ka krae.
 

Küsimus: Kas viirpapagoi nokka ja küüsi võib lühemaks viilida?11.04.2012

Tere,
Kas viirpapagoi nokka võib klaasviiliga natuke lühemaks viilida (kuna tundub liiga pikk) ja kui võib, siis kuidas? Kas küüsi võib tal ka lühemaks viilida, kuna tal on veresooned nokas ja küüntes?

Vastus: Aleksander Semjonov, DVM, eksootiliste loomade spetsialist, Eesti Maaülikool, www.emu.ee

Tere!
Esiteks viilimine ei ole väga efektiivne, teiseks võib see kahjustada nii nokka kui ka küüsi. Soovitan pigem pöörduda kogenud loomaarsti poole, kes kõigepealt otsustab, kas need vajavad lühendamist või mitte ja juhul kui vajavad, saab lõigata spetsiaalsete tangidega.
 

Küsimus: Miks kass peale häda tegemist söögikaussi ja selle ümbrust meeleheitlikult kraabib?11.04.2012

Tere,
Mul on kodus 4-aastane kiisupreili. Meil on selline probleem, et iga kord kui kass käib oma majakeses häda tegemas, tuleb koheselt oma söögikausi juurde ja hakkab seda kraapima. Kuna söögikauss asub ühe aluse peal ja põrand on linoleumist, siis põrandaga midagi juhtunud ei ole, aga kraapimine on väga intensiivne ja viimasel ajal väga tihedaks muutunud ja see on hakanud häirima muud elu. Mõnikord kestab kraapimine kuni 10 minutit. Millest võib tekkida see, et peab just söögikausi ümbert kraapima? Üldiselt kass muul ajal kaussi ei kraabi, just peale häda tegemist.

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!
Pean tunnistama, et ma päris täpselt ei oskagi teie küsimusele vastata. Kraapimine on kassidel seoses lõhnade peitmisega. Lõhnad tuleb peita, et vaenlane kassi üles ei leiaks selle järgi. Nii on see looduses ja see instinkt on ka meie kodukassidel.

Soovitan söögid liivakastist võimalikult kaugele panna. Ehk on võimalik nad isegi teise ruumi tõsta. Võib-olla aitaks see kraapimist lõpetada.
 

Küsimus: Miks steriliseeritud kassil on jooksuaeg?09.04.2012

Lasksime oma kaheaastase kassipreili jaanuaris steriliseerida (varem oli tablettide peal). Umbes 10 päeva hiljem algas suur kurrumine-nurrumine ja tagakehaga vastu maad nühkimine. Nii umbes nädal aega. Kaks kuud hiljem täpselt sama lugu, kass nädal aega täitsa hull.

Kas steriliseerimine ebaõnnestus, mis peaks tegema? Loomast kahju ja pererahvas magamata. Või aja jooksul asi paraneb? Loomaarst rääkis mingitest süstidest, vanainimese jaoks asi natuke segane, olen lugenud, et steriliseeritud/kastreeritud loomadel ei ole jooksuaega.

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tervist!
Kassi oleks õige steriliseerida nii, et eemaldatakse mõlemad emakasarved koos munasarjadega. Kui kasvõi väike osa munasarjast jääb kogemata kassi sisse, siis võivad jooksuajad jätkuda. Seda tööd üle teha ja probleemne koht leida, on arstile tagantjärgi küllaltki keeruline. Ilmselt tuleb operatsioon ebaõnnestunuks kuulutada.

Arvatavasti on teile hetkel lahenduseks tõesti tablettide võtmise jätkamine või mis iganes muu hormonaalne vahend, mida teie loomaarst teile soovitab. Küsige kindlasti veterinaarilt ka riske, mis kaasnevad nende rohtude tarvitamisega! Arvestades, et üks väga tõenäolisi tagajärgi hormoonide kasutamisel on emakapõletik, siis vähemalt seda muret enam pole! Küll aga näiteks rinnanäärmekasvajad. Näidake kindlasti oma kiisut regulaarselt veterinaarile ja katsuge tema kõhualust selle mõttega, et ega pole sinna tekkinud mõnda uudismoodustist. Nii tasub käituda kuni tema elu lõpuni!
 

Küsimus: Millest võib olla isaskassile tekkinud kõhu alla nö paun?02.04.2012

Tere!
Mul on kodus 4-aastane suur isakass. Ta on veidi ülekaaluline (kaalub umbes 8-9 kg). Kass on kastreeritud. Talle on kõhu alla kasvanud mingi naljakas lotendav paun. Kui seda katsuda, see talle haiget ei tee. Üldiselt on kass hästi rõõmsameelne, elav ja toimekas. Millest see paun võib tekkinud olla?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Tegemist on suure tõenäosusega rasvikuga, mis tekib (nagu inimestelgi) "heast elust" - sööb hästi ja liigub vähe. Oma rolli mängivad siin ka kastreerimine ja tubane eluviis. Pikas perspektiivis võivad sellised rasvaladestused muutuda organismile ja eriti maksale koormavaks ning kutsuda esile haiguslikke seisundeid.
Soovitan üle vaadata kassi toiduratsioonid (suurema kiudainesisaldusega kuivtoit; kastreeritud loomadele mõeldud toidud; anda normi, mitte isu järgi) ja võimalusel tegeleda kehakultuuriga.
 

Küsimus: Kuidas toita koera, kes on muidu reibas, aga juba üsna kõhnaks jäänud?27.03.2012

Tere,
Mul on 6-kuune isane segavereline kutsikas, kes ei söö päeval eriti midagi, sööb ainult õhtul, vahepeal küll panen talle toidukausi ette ja hoian seda 15 minutit ees ning varsti annan veel, aga ta ikka ei taha. Koer on küll rõõmus ja tahab mängida, aga ta on juba üsna peenikeseks jäänud :( Ma ei tea kuidas ma teda toitma peaksin ja mis toit oleks kõige parem?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Kutsikal kasvavad selles vanuses tavaliselt pikad ehk toruluud ning ta võibki tunduda kõhnana. Väga oluline on selles kasvufaasis korralik kutsika kuivtoit. Kui ta Teie poolt pakutavat kuivtoitu ei taha eriti, siis võiksite käia temaga arsti vastuvõtul, kes hindab tema üldist arengut, kontrollib kas hambad on vahetunud ja annab toitumisalast nõu lähtuvalt kutsika kasvust ja tõulistest iseärasustest ning annab võimalusel erinevate profisarja kuivtoitude proovipakid kaasa.
Kas ussirohud on talle muidu regulaarselt antud vastavalt kehakaalule?