Lemmikloomad

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kokkerspanjeli silmad ja kõrv on kogu aeg mädased, mida teha?26.03.2012

Tere!
Minu 10-aastase spanjeli silmad on kogu aeg mädased, kõrvast otse jookseb mäda välja. Muidugi puhastan päevas mitu korda neid, kuid kõrv haiseb ja see on ka valus tal. Silmad ja kõrvad (kanalid lahti lõigatud) on opereeritud. Kas on mingi tarkus, kuidas sellest lahti saada, kliinikust abi olen saanud ainult lühiajaliselt antibiootikumidega.
Ette tänades, kui saan mingi nõuande.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Saan aru, et Teie koeral on kõrvadega probleeme juba pikemat aega, kuna neid on ka opereeritud. Mädasest põletikust tuleks kindlasti jagu saada, sest mäda ise ärritab kõigepealt kõrvalesta ja kuulmekäigu nahka aga kandub sageli üle ka silmadesse. Mädatekitavad bakterid (kõige sagedamini staphylococcus spp, pseudomonas spp) muutuvad sageli resistentseteks ja alluvad raskesti ravile. Sellisel puhul muutubki hästi tähtsaks ravimi valik ja ravikuuri pikkus. Soovitan lasta mädasest eritisest määrata täpne haigustekitaja ning lasta teha ka antibiogramm. Kui põletik on mõlemas kõrvas, siis kindlasti teha kumbki kõrv eraldi. On juhtunud, et ühes kõrvas on üks tekitaja ja teises teine ning sel juhul tuleb ravi kombineerida.
Võiks kasutada ka valu ning vajadusel turset alandavat ravi.
Võib-olla on senine antibiootikumikuur olnud liiga lühike, et leevendust on olnud vaid lühiajaliselt.
 

Küsimus: Kas pulstunud kassi võib pesta?20.03.2012

Tere,

Meil on isane pikakarvaline õuekass. Hiljuti märkasin, et ta on kohutavalt pulstunud - lausa suured klombid on karvade sees ja külgede pealt on laiguti karv päris maas. Ja pesta tahaks ta ka. Mida me peaks tegema? Kas pesemine aitaks? Kas üldse tohiks pesta, kui need klombid lahti ei tule, siis karv ju ei kuiva ka? Kas karv võib laiguti maha tulnud olla sellepärast, et ta on pulstunud või võib sellel ka mõni muu põhjus olla? Me elame metsas ja kass liigub vabalt ringi.

Lugupidamisega,

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Pulstunud kassi võib ikka pesta. Iseasi, kas teda on mõtet pesta, sest pesemine tekkinud pulste ei eemalda. Need tuleks enne pesu lahti kammida või suisa ära lõigata. Nüüd on küsimus selles, kas teil on millegagi seda teha ja kas kass laseb. Osa suuremaid pulste võib ajapikku ka ise kasukast ära tulla ja siis jäävadki nö karvutud laigud järele. Kui karvavaba laik ei puneta hullusti, pole koorikuid, kärnasid, sügelust, veritsust, kasvab sinna peagi uus karv asemele.

Suure tõenäosusega on tegemist sellise kassiga, kelle aluskarv tuleks karvavahetuse ajal regulaarselt välja kammida, et vältida selle vanumist (vildiks muutumist).

Meie oma kliinikus pügame päris palju selliseid kasse soojade saabudes pulstidest lagedaks. Kliiniku eelis on see, et me saame kaubale ka nende kassidega, kes ennast muidu puutuda ei lase ja kammi nähes mõneks ajaks kadunuks jäävad.
 

Küsimus: Viirpapagoi ei saa ühe jala peale toetuda, mis võib olla selle põhjuseks?18.03.2012

Tere,
Viirpapagoi ei saa juba mitu päeva ühe jala peale astuda, hoiab jalga üleval, kui kuidagi käib, siis longates. Samal ajal on ta ise särtsu täis, laulab, mängib, sööb ilusti, väljaheide on samuti korras. Tal on esiküüned pikad, kas ta võis kuidagi jala ära väänata kinni jäädes? Kas võib loota, et jalg saab ise terveks?

Vastus: Aleksander Semjonov, DVM, eksootiliste loomade spetsialist, Eesti Maaülikool, www.emu.ee

Tere!

Põhjusi võib olla palju - liiga pikad küüned, traumad, venitused jne. Soovitaksin anda linnule põletikuvastast preparaati Carprofen Drops, arvan et läheb üle.

Aleksander Semjonov, DVM
 

Küsimus: Kuidas leida kassile turvakodu, kuna puhkuse ajaks ei saa teda üksi jätta?16.03.2012

Tere,
Mul on selline mure, et kass jääb suvel kaheks nädalaks ilma peremeheta, kuna ma sõidan puhkusele. Palun andke teada, mismoodi saab kassile turvakodu leida?

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!
Kindlasti pole hea plaan viia kass varjupaika. Varjupaigast võib kaasa saada viirusi ja loom võib stressist väga haigeks jääda. Parim lahendus oleks uurida oma sõprade, tuttavate, naabrite seast, kas keegi saaks käia kord päevas kassi söötmas ja paitamas. Uurida võib ka loomade hotelle!
 

Küsimus: Kas esimesi päevi kodus olev koer on haige või võib see olla stress?16.03.2012

Tere,
Adopteerisime kaks päeva tagasi umbes 6-kuuse koera. Andsime koerale ussirohtu, pesime. Kuid viimased 36 tundi koer ei söö, ei joo ja vahel oksendab. Ei liigu eriti, üritab magada.
Kuna koer oli toodud loomakeskusesse samal päeval, ei oska nemad öelda, kas koer on terve või mitte. Kas on võimalik, et tegemist on stressiga või pean kiiremas korras loomaarsti poole poorduma?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Koer on kindlasti stressis, kui ta on nii lühikese aja jooksul asukohta ja "karja" vahetanud. Samas võivad tal ka ussid olla. Kas loomakeskuses arstlikku läbivaatust ei toimu?
Loomaarsti visiit on kindlasti hea lahendus. Saab kohe selgust, kas on tegu stressiga või on ka mingeid terviseprobleeme.
 

Küsimus: Kiisu ei söö, varem hingeldas ja köhis, mida ette võtta?16.03.2012

Tere,
Mul on mure kassiga, kes ei söö enam üldse, joob ainult vett. Sellest on ta väga ära kõhnunud. Käisime veterinaari juures 5 päeva tagasi, kuid ta ei osanud öelda, milles asi on. Kass ise on juba eakas (14), aga kuu aega tagasi oli ta väga reibas ega ilmutanud mingeid väsimuse märke. Arst kraadis ja avastas tal palaviku ja andis antibiootikume ning toitumist ergutavat pastat, mida oleme talle hommikul ja õhtul andnud. Igemepõletikku ei avastatud. Kiisu limpsib veidikene vedelamaid toite (konservi vedelamaid osasid ja pasteeti), kuid muud mitte midagi. Kass ise on tubane, ei ole tõukass.
Varem tegi ta köhimiselaadseid häälitsusi, kuid me ei pidanud seda tõsiseks, kuna seda esines harva. Kas tegu võib olla mingi viirusega või võib see olla midagi tõsisemat? Mida peaks ette võtma? Kas oodata antibiootikumide mõjumist (tehti süst ja öeldi, et see mõjub 2 nädalat, pastat oleme andnud samuti sellest ajast saadik ent söögiisu pole taastunud) või saab ehk kuidagi veel looma aidata?
Ette tänades!

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Kui kass ei söö enam korralikult, kõhnub kiiresti ja tundub väsinuna, võib see olla ka midagi tõsisemat, nii nagu te väljendasite. Mina soovitaksin lasta kiisust röntgenipildid teha, mis võivad osutuda väga informatiivseteks ja aidata edasiste raviprotseduuride ja menetluste suhtes otsuseid langetada.
 

Küsimus: Kas kärntõbi on pärast rebase surma veel nakkav?16.03.2012

Tere.
Avastasin oma maja ligidalt tee äärest ilmselgete kärntõve tunnustega poolpalja surnud rebase. Kas surnud loomal elab haigustekitaja endiselt edasi ja mida teha, et nakkus koertele edasi ei kanduks, kas bensiiniga ülevalamine ja põletamine oleks sellisel juhul mõistlik tegu?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Tavaliselt hukkuvad koos loomaga ka temal parasiteerivad haigustekitajad, kuid umbes ööpäeva jooksul on ka korjus veel nakkusohtlik. Sobivate tingimuste korral aga võivad lestad ümbritsevas keskkonnas vastu pidada suisa nädalaid. Leitud surnud kärntõve tunnustega rebasekorjuse kiire utiliseerimise asjus võiks nõu pidada piirkondliku veterinaarkeskusega.
 

Küsimus: Kassil on suur punn kaelal, mis võib viga olla?14.03.2012

Kassil on suuremat sorti punn kaelal. Pole söönud praktiliselt midagi 3 päeva. Kui ligidale minna, hakkab kohe karjuma, magab voodi all või kuskil mujal all. Mis tal viga võib olla?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Kui kass ei söö juba mitu päeva ning põhiliselt magab ja pigem varjab ennast, tunneb ta ennast päris kehvasti. Millega täpselt on tegu, oskab öelda ainult loomaarst, kes ta üle vaatab. Kui tegemist on õues käiva kassiga, võib tulla ühe variandina kõne alla abstsess, mis on väga valulik. Kindlasti viige kass kliinikusse, et ta saaks oma hädale leevandust.
 

Küsimus: Koeral naha peal sügelevad laigud, kas koorikuid peaks eemaldama?12.03.2012

Koer on sündinud 1993a. Viimasel aastal on tekkinud nahale sügelevad tumeda puruga laigud, mille all nahk hakkab leemendama ja veritsema.
Saab raviks Prednisoloni tablette. See leevendab mingil määral sügelust, aga laike ära ei võta.
Mida Teie soovitaksite, kas peaks vannitama ja siis saab kammiga neid koorikuid ära kraapida (mille tagajärjel ma vigastan ka vahel nahka, nii et verd tuleb) või lasta neil koorikutel lihtsalt olla?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Nahale tekkinud koorikud võiks ikkagi lahti leotada, sest need võivad omakorda esile kutsuda sügelust või koerapoolset soovi neid kraapida. Võiksite proovida ka nahaprobleemide puhuks mõeldud ravišampooni lahusega leotamist ja pesu. Paljude nahapatsientide jaoks on sellest olnud abi. Millist vahendit konkreetselt, peaksite oma raviarstiga arutama (kas on vaja näiteks ka nahka niisutada, kas on kõõma (kuiv või rasune)).
Kammiga pigem mitte kraapida, uute vigastuste oht on liiga suur. Leotades tulevad koorikud päris ilusti lahti, koer ei pruugi aga nii kaua seda vaikselt kannatada. Nii et kannatust Teile.
 

Küsimus: Kuidas arglikku kiisut uues kodus kodustada?06.03.2012

Lugesin läbi Teie vastuse küsimusele "Kuidas kodustada arga kassi?", kuid sooviksin natuke lisa.

Ka meie kodus on juba 18 päeva olnud uus kiisu. Tegemist on üle aastase emase kassiga (peaks olema umbes 1 aasta ja 3 kuud vana). Enne meile saabumist tehti talle steriliseerimisoperatsioon ja hoiukodu perenaine aitas kiisul opist üle saada. Meile saabudes oli kiisu aga uuest kohast ja ilmselt ka pikast reisist tõeliselt stressis. Redutas kapi all ja katsudes oli tunda, kuidas kassi kõik lihased olid pingul ning rindkere all lihased võbelesid. Nii siis silitasin teda, sh ka kõhu alt, sest kui käsi läks kõhu alla, siis kiisu hoidis end vapralt piisavalt üleval, et mina kõhualust silitada saaksin. Esimestel päevadel saime mängida isegi tere-mängu: mina võtsin ta käpa ümbert sõrmedega õrnalt kinni, kiisu ootas ja hoidis käppa minu käes ja siis tõmbas käpa käest välja; võtsin uuesti käpa ümbert kinni jne. Lootsin, et kiisu lepib minuga ja laseb ka edaspidi ennast silitada, aga eksisin paraku. Peale esimeste päevade stressi möödumist hakkas kiisu meie peale ühel hetkel susisema, kui teda puudutada tahtsime. Susisemise tegelik põhjus on tänini mulle mõistatus. Olen üritanud seda susinat oma julgust mööda ignoreerida, kuid päriselt pai enam teha ei julge. Kardan. Eriti peale seda korda, kui kiisu peale susina mu sõrme hammaste vahele võttis ja andis märku, et tal on hambad täiesti olemas ja ta võib neid kasutada.
Täna esimest korda lõi kiisu mind käpaga, kui käe välja sirutasin, et pai teha. Küüned olid siiski peidus. Eks ehmusime mõlemad ja ma ütlesin ilmselt üsna solvunult "noooo" ja patsasin enda kõrvale peoga põrandale. Pärast sain sõrmedega tasakesi ta jalga silitada.
Kõigele vaatamata on tegemist siiski sõbraliku kiisuga, kes millegi pärast inimest kardab. Põhjust ma ei tea.

Üldiselt on seis täna selline, et peidust tullakse mõnikord korraks ka päeval hiilides välja, sörgitakse koridori teise otsa nurga taha ja kui sinna lähen, siis lipatakse kiiresti oma peidukohta tagasi. Sama siis, kui juhtumisi on ta väljas ajal, kui mina toimetan näiteks vannitoas ja tulen sealt välja.
Mängud jätab kass öötundideks. Kui ise üritan temaga mängida, siis mänguasja küll vaadatakse, kuid mängima ei hakata. Ehk paar väga arglikku liigutust mängu suunas välja arvatud. Ka nurru ei ole suutnud temalt välja meelitada.

Süüa võtab ta küll käe pealt, kuid kapi alt välja söögiga ei ole saanud kassi meelitada isegi mitte poolest saadik. Oli paar päeva sellistki aega, kus vaat et toidust sootuks taheti keelduda. Sellest sain jagu nii, et vähendasin toiduratsiooni. Nüüd olengi teda enne tööle minekut ja peale töölt tulekut käe pealt söötnud. Päeval ja öösel on tal vesi ees, et toit kassi ikka huvitaks.
Kogu meie suhtlemine ongi siis nii, et kass on kapi all ja mina kapi ees pikali maas. Igal õhtul kulub nii tund või isegi paar.
Liivakasti kasutab kiisu algusest peale ilusti, kuid valib sellekski aja, kui meid kodus ei ole või me magame.

Mõned korrad olen jätnud ööseks magamistoa ukse paokile, et kass võiks meiega tutvust teha, aga on tunne, et minu voodi alt ta kaugemale tulla ei ole julgenud ka mitte siis, kui magan.
Tean hoiukodu perenaiselt, et kiisu on eelistanud neljajalgseid sõpru kahejalgsetele, kuid hoiukodu perenaine avaldas ka arvamust, et kass on piisavalt uudishimulik ja ilmselt siiski pikalt peidus ei reduta. Mulle aga tundub tänaseks, et see redutamine võib veel kesta kuid.

Ja nüüd siis küsimused:
1. Kas esimestel päevadel võis olla stress selleks põhjuseks, et kiisu end silitada lubas, sh ka kõhu alt ehk siis kas stressis kass võib enda kaitsmisest loobuda?

2. Mida võiksin teha, et kiisu jälle paidega nõus oleks ja oma hirmust inimese ees üle saaks? Ei taha, et ta meie peale susisema jääkski ja samas tunnistan, et vägisi ma teda küll enda ligi ei oska võtta: kassil on siiski liiga teravad hambad ja küüned ja pärast võivad olla suhted päriselt rikutud.

3. Kuidas olla, et kass suudaks koduneda kuu-kolmega, mitte ei jääks redutama aasta(te)ks?

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!
18 päeva on väga lühike aeg. Öeldakse, et üldiselt harjub kass uue olukorraga paari nädalaga, kuid kaldun arvama, et seda saab siiski öelda vaid inimeste, mitte kartvate ja täitsa taltsaste kiisude kohta.
Selline kass nagu teil, areneb kuude ja võib-olla isegi aastate vältel. Sellised kassid mulle väga meelivad. Iga väikese edusammu üle on siiras rõõm ja tekib hasart ja lootusetuse tunne muutub väiksemaks. Sellise loomaga võib tekkida väga usaldav ja eriline suhe, sest tõenäoliselt hakkab ta ühel päeval (kui te olete valmis selle nimel vaeva nägema) usaldama vaid teid (ja ehk ka teisi pereliikmeid). Fakt on see, et tee selleni on pikk! Asja tuleb võtta rahulikult ja äärmise kannatlikkusega!!!

Vastan küsimustele:
Algul lasi ta jah end tõenäoliselt silitada, kuna oli hirmust nii kange. Praeguseks on ta ilmselt enesekindlust pisut kogunud ja julgeb ka oma arvamust avaldada. Saan aru, et ta on ka saavutanud selle, et te teda kardate. Ilmselt annab see enesekindlust juurde ja kass saab aru, et süsteem toimib :)
Soovitan siiski temale ka vastu tahtmist läheneda. Pange kindad kätte! Kass peab kõigepealt harjuma puudutustega ja siis õppima neid nautima. Ega muul moel te talle ligi ei pääse. Silitamise ajal võiks ehk mitte vaadata silma ja rääkida kassiga hellal ja rahulikul lohutaval toonil nagu väikse lapsega. Isegi kui teil väga rumal tunne tekib kassiga nii jutustades, siis uskuge, sellest on palju kasu!
Mingisugust aega, nagu ka eelpool mainisin, ei saa paika panna. Kõik sõltub konkreetsest loomast ja teist. Võite kasutada kõiki neid nippe, mida olen ka enamustes teemades soovitanud - rahustav toit, ferimonsprayd jne.

Üks nipp on tegelikult veel, mis aitab paljudel argadel kassidel julgeks saada. Kui võtate talle kõrvale ühe väga julge ja inimsõbraliku kassi. Kuna kassid alguses ei pruugi klappida, on kindlaim variant mõnekuune kassipoeg. Selline pisike julge kera võiks teie kassile elu sisse puhuda küll. Julgustaks mängima ja ringi liikuma ning näitaks head eeskuju inimesega suhtlemisel.

Loodan, et saite mõne vastuse! Kui siiski veel midagi küsida on, on võimalik minuga saada ka otsesemat kontakti. Seda võib küsida Kasside Turvakodu infotelefonilt. Parimat!