Lemmikloomad

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Miks liivakastis käiv kass hakkas diivanile pissima?09.12.2011

Tere,
Meil on varjupaigast võetud emane kass, kes on steriliseeritud ning õpetatud oma vajadustega liivakastis käima. Nüüd on kass hakanud diivanil pissima ja seda korduvalt. Mida saab ette võtta ning kas see on mööduv nähtus? Kass on tubane, linnas.

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tervist!
Tasub mõelda, kas on midagi, mis võiks põhjustada kassile stressi.
Selleks võivad olla erinevad muutused peres ja rutiinis. Näiteks nagu uus pereliige, uus mööbel, mõne vana pereliikme tihe kodust eemal viibimine või mis iganes meile normaalne asi. Sellisel juhul tuleb tegeleda kassi stressi ravimisega. Valikus on erinevaid kassidele mõeldud tooted-toidulisandid, söögid ja ka päris antidepressandid.

Siiski enne kui hakata kassil stressi ravima, võiks lasta kass veterinaaril üle vaadata ja välistada põieprobleemid. Erinevad sedalaadi probleemid on steriliseeritud loomadel üsna tavalised. Selliste probleemide ohvriks langevad eelkõige tavalist supermarketi kassitoitu söövad kassid. Samas pole haruldased ka juhused, kus põiemured tabavad kvaliteettoitu söövaid kasse.

Väike abinõu võiks olla ka see, kui muretsete teise liivakasti, mille saate tõsta kodust eemal olles diivanile. Kohale kus kass pissib.
 

Küsimus: Varjupaigast võetud koer kardab, ei kohane kodus, mida teha?05.12.2011

Tere!
Mul on suur mure - sain oma koera varjupaigast kuid koer kardab igasugusesid esemeid ning kui ma näiteks kätt liigutan, paneb koer jooksu või hakkab kätt purema. Ta on mul juba 4 kuud olnud, kuid ta kardab ikkagi. Mida teha?

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Olen veendunud, et Teil on vaja pöörduda käitumise spetsialisti poole, kuna varjupaigast võetud koeral võib olla igasugused põhjused käituda nii, nagu teie kirjutate.
 

Küsimus: Kuidas rahustada koera, et ta lahti laskmisel ei hüppaks ega rabeleks?01.12.2011

Tere!
Mul on õuekoer ja alati kui ma tahan teda lahti lasta, hakkab ta hüppama ja nihverdama, arvatavasti on ta rõõmus, et saab lahti. Ma õpetan talle, et kui ta hüppamist ära ei lõpeta, siis ta lahti ei saa. Ma olen seda juba kaua proovinud aga see ei toimi. Kas on muid võimalusi koera rahustada?

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere! Te ilmselt märkate, et erinevates situatsioonides erinevad inimesed käituvad erinevalt. Mõni on väga rahulik ja harva on üleerutatud. Mõni läheb väga lihtsalt endast välja ja rahustada on väga raske. See sõltub sellest, kui palju inimesel või koeral ja üldse loomal on tasakaalustatud pidurdus- ja ärritusprotsessid. Sellepärast on võimatu interneti kaudu soovitada, kuidas tuleb õppetada rahunema konkreetsete koera. Enamus soovitusi sobivad koertele, kellel on taasakaalustatud ärritus- ja pidurdusprotsessid või pidurdusprotsessid on tugevamad kui äritusprotsessid. Kannatus ja ootamine, kuna üleerutatud koer ise saab aru kuidas tuleb käituda, vaevalt annab tulemust koeraga, kes väga lihtsalt läheb niiöelda "põlema" või isegi "plahvatab". Kui energiline koer ei raiska oma energiat, see koguneb ja sellepärast mingis erutavas situtsioonis tuleb "plahvatus". Sel juhul, kui kannatus ei aita, soovitan ma suunata koera tähelepanu eemale, näiteks anda koerale tuttav kuulekuse ülesanne, hästi teda premeerida ja alles siis lasta lahti. Kui see ka ei aita, võib tähelepanu suunata eemale, näiteks panna kauss maiusega umbes meeter eemale. See rahustab koera. Ja rohkem jalutage koeraga, aktiivselt mängige, harrastage mingit tegevust – kuulekus, agiliti, kaitsetrennid, jalg, jaht ja nii edasi.
 

Küsimus: Miks kassi kõrvast tuleb läbipaistvat vedelikku?30.11.2011

Minu kassil tuleb vedelik kõrvast, kui ta hakkab kõrva kratsima (sügama). Tal tulevad kõrvast nagu väiksed veepiisad, mis võiks olla põjuseks ja mida ette võtta?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Ma arvan, et seda peaks kindlasti arstile näitama minema. Esiteks välja selgitama miks ta seda kõrva sügab ja teiseks kustkohast tuleb Teie poolt mainitud läbipaistvat vedelikku. Tegemist võib olla näiteks tsüstiga.
 

Küsimus: Mis toitu peaks noorele saksa lambakoera kutsikale andma ja mis vanusest alates koolitustele minema?30.11.2011

Tere,
Ma võtan 06.12.11 endale saksa lambakoera kutsika (kutsikas sündis 28.10.11).
Mul on selline küsimus, et mida ma alguses talle süüa peaksin andma (kas on mingeid kindlaid toite vms.), millal võib kodutoitu anda?
Mis vanuses koeraga võib hakata kuulekuskoolitustel jms. käima (koer ei lähe näituskoeraks)?
Kas saksa lambakoer võib olla siniste silmadega?
www.festkiefer.ee for sale - esimene pilt, kus kaks kutsikat peal on, seal on siniste silmadega kutsikad.

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere!
Alguses te peate toitma kutsikat sama toiduga, mis ta sai kasvataja juures ja tasapisi lisama muud toitu. Praegu on valik väga suur. Ma ei hakka siin reklaamima mingi ühe firma toitu. Võib-olla tasub proovida erinevaid toite ja te saate ise peagi aru, milline toit paremini sobib teie koerale. Koera õpetus algab esimesest päevast kui ta koju tuleb. Peale kõiki vaktsineerimisi tuleb minna kutsika kooli, kus kutsikas sotsialiseerub. Ja umbes seitsmest kuust on koer juba valmis käima põhikuulekuskoolis. Saksa lambakoera standardis on kirjutatud, et silmade värv peaks olema võimalikult tume. Silmatorkavalt heledad silmad ei ole soovitavad, kuna nad rikuvad koera välisilmet. Standardiga ei ole sinine värv ette nähtud. Väikestel kutsikatel on silmad enamuses sinised. Vanusega need muutuvad.
 

Küsimus: Millest võivad olla tingitud kassi nõrkushood?17.11.2011

Tere,
Minu 11-aastasel kassil on diagnoositud suhkrutõbi ning kass saab 2x päevas insuliinisüsti. Algul tekkisid kõhulahtisus ning oksendamine, mis taandusid.
12.novembri öösel oksendas kass 2x vedelat heledat ollust. Märkasin, et ta jäi eriliselt nõrgaks, st ei jõudnud liikuda, liikus vaevaliselt ning hingeldas/lõõtsutas ja otsis sooja kohta. Nelja tunni järel alles sõi ning hiljem jõi ja toibus. Täna, 17.nov, on kassil korduv nõrkushoog. Oksendamist ei ole täna märganud.
Palun infot, millest see võib olla põhjustatud, arvestades fakte, et emane streriliseerimata kass on 11-aastane ning saab regulaarselt insuliinisüste kõrge veresuhkru leevendamiseks.
Parimat soovides

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Kuna tegemist on diabeeti põdeva kassiga, tuleks esimese asjana pöörduda oma loomaarsti poole ja kindlasti määrata glükoosisisaldus veres (nii insuliini üle- kui aladoos võivad mõjuda organismile laastavalt). Kui see on normis, siis kindlasti teha röntgenülesvõtted ja otsida oksendamise põhjusi. Teie loomaarst tegutseb siis vastavalt analüüside ja uuringute tulemustele. Parem on mitte oodata. Asi võib olla tõsine.
 

Küsimus: Kas kass kardab või ta on haige?14.11.2011

Kassi omanik oli 5 päeva kodust ära ja kui ta tagasi tuli, hakkas kass väga imelikult käituma. Ta nurrub koguaeg ja häälitseb. Tavaliselt ta ei lasknud ennast eriti sülle võtta, kuid nüüd ronib ise kogu aeg sülle. Ta ei taha samuti mängida enam ja tahab kogu aeg magada. Ta häälitseb ka nii, nagu tal oleks mingi mure vms. Oleme kassi ka varem kauemaks üksi koju jätnud, kuid miks ta nüüd nii imelikult käituma hakkas?

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!
Arvan, et teie kassil on mõni tervisemure. Kassid nurruvad tihti ka siis, kui neil on valus. Kehvale enesetundele viitab ka pidev magamine. Soovitan pöörduda veterinaari poole, ehk tahab seda öelda teile ka teie kass, kui ta sülle trügib :)
 

Küsimus: Kass lakub oma karvad ära, mida teha?14.11.2011

Mul siin sama probleem, mis ühel inimesel veel on olnud. Kass on aastaga lakkunud oma kõhualuse karvadest paljaks. Nahk on puhas ja roosa. Selja peal karv paks ja läikiv. Kass on tubane, sõbralik ja aktiivne. Saime ta varjupaigast, siis olid karvad veel alles. Praegu on ta umbes 4-aastane. Oleme käinud kliinikus. Oleme teinud juba kirbu, ussirohu ja allergiarohu kuuri. Samuti vahetasime toitu. Ta sööb Nutrami lahjat krõbinat ja joob ainult vett. On emane ja steriliseeritud. Aga lakub ikka jätkuvalt kõhtu liiga palju, nii et karvad tagasi ei kasva.
Mida me veel teha saaksime?
Tänud!

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Laske kliinikus teha röntgenipilt (näiteks põiekivi, sooltes midagi) ning võimalusel ka uriini kompleksuuring.
 

Küsimus: Küüliku kõhulahtisus, kas peaks muretsema?14.11.2011

Tere! Mul on mure oma küüliku pärast. Ta on olnud alati kuivtoidu, heina ja vee peal. Nüüd aga andsin talle värsket rohelist heina, mitte väga suures koguses. Kõht paistab lahti olevat. Kas asi on väga tõsine? Mida teha?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Pikemaajalisem kõhulahtisus on küüliku puhul tõsine küll, sest kuna nad on koprofaagid (s.t. söövad oma väljaheiteid), tekib probleeme toitainete ja vedeliku omastamisega. Tasuks kindlasti jätta jänes vee ja kuiva heina peale ning otsida oma loomaarsti käest abi mõne suukaudse preparaadi näol, mis normaalset seedimist taastada aitaks.
 

Küsimus: Kass närib juhtmeid, mida teha?12.11.2011

Tere,
Meie mure seisneb selles, et kass närib juhtmeid. Õnneks ei ole ta veel voolujuhtmeid puutunud, kuid on korduvalt läbi närinud kõlarijuhtmeid. Kas võib olla, et kassil on mingi aine puudus või sügelevad hoopis hambad? Mida peaksime sellisel puhul ette võtma? Juhtmed on ära peidetud, ei ole laokil, kuid kass on need sellegipoolest kätte saanud. Mänguasju on tal piisavalt. Äkki teeb ta seda lihtsalt igavusest, sest päeval on ta üksi kodus?

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tervist!
Nii mõnelgi kassil on selline halb komme. Eriti meeldivad peenemad juhtmed, nagu telefonilaadijad ja ilmselt ka kõlarite juhtmed. Soovitaksin teha juhtmed kokku näiteks sidruniga või spetsiaalse kassipeletajaga. Tegevust tuleks korrata paar korda nädalas!