Lemmikloomad

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kass on hakanud liivakastis häält tegema, kas tal võib mingi valu olla?10.11.2011

On selline mure: üle 2 aasta vanune siiami kass hakkas oktoobris liivakasti käimise ajal kräunuma. Kuna on aeg-ajalt seedimisega raskused olnud, siis viisin loomakliinikusse. Seal anti mulle vaseliiniõli ja soovitati manustada iga 2 tunni tagant, kuni häda saab tehtud. Nii ma ka tegin ja tundus, et see probleem sai lahendatud. Kuid kass kräunus liivakastis endiselt. Siis arvasin, et äkki hoopis pissimisega probleem ja uuesti viisin loomakliinikusse, seal võeti uriiniproov ja see on normis. Samuti arst küsis jooksuaega kohta. Asi on selles, et tal vist on jooksuaeg algamas, kuid see pole regulaarne jooksuaeg (tähendab, et 2-3 korda päevas teeb vaikselt häält ja hõõrub enda vastu, aga seda ei olnud, et 2 nädalat järjest karjub). Loomaarst ütles selle kohta nii, et see pole normaalne, et sellises vanuses kassil pole veel regulaarset jooksuaega olnud ning põhjuseks võib olla kasvaja, mida võib näha ainult siis, kui tehakse operatsioon. Nimelt, soovitas ta mulle kassi ära steriliseerida ja siis saab teada, kas on kasvaja või mitte. Kas kellegil on olnud taolist juhust või on midagi kuulnud selle kohta? Kas on see võimalik, et kassil on kasvaja ja see tekitab valu? Täpsustamiseks: kindlasti on plaanis kassi steriliseerida, kuid need kaks nädalat on olnud kassile väga stressirohked. Käisime mitu korda kliinikus ja viimane kord, kui võeti uriiniproov pidin ta kliinikusse jätma selleks, et põis saaks täis. Ta oli peaaegu 4 tundi seal puuris ja all puuris oli teine kass, kes karjus väga kurja häälega ja ta oli väga hirmunud, kui tema järele tulin. Tahaks natuke aega talle anda, et ta saaks rahulikult olla. Kuid järgmisel nädalal sõidan tööle kolmeks nädalaks ja siis saaksin teda opile viia alles detsembris ja kui tal valus on (mina ju seda ei tea), siis ei taha, et ta nii kaua piinleks. Jutt läks natuke pikaks, kuid olen väga mures ja ei tea,mida teha.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kasvajad võivad kindlasti valu teha. 2 aasta vanuselt on see võimalus küllaltki väike. See, et loomaarst soovitas kassi steriliseerida, on iseenesest õige, sest kui me innaajal emast kassi isase kassiga kokku ei luba, ei vabane ka munarakk ning jooksuaeg jääb nagu "lõputa lugu" lühikeste vahedega tulema-minema. Niikauaks, kuni te opiks valmistute, võiks talle anda lühiajaliselt medroxyprogesterooni tablette, et loom rahuneks. Kas kassil on valus või mitte, saate teada, kui annate talle suukaudselt valuvaigistit paar-kolm päeva järjest, mida saate vastavalt kassi kehakaalule oma loomaarsti käest.
 

Küsimus: Koeral on hädapidamatus, kas see võib olla tervisehäda või stress?07.11.2011

Tere
Võtsin varjupaigast koera (karmikarvaline taksikoer, isane, umbes 2 a. vana). Koeral on aga hädapidamatus - ta saab piisavalt väljas käia, aga alati laseb "sortse" ka tuppa. Eriti aga siis, kui keegi külla tuleb, ehk siis, kui koer rõõmustab, või just vastupidi, kui ta häbelik on. Sain ühelt loomaarstilt mingit rohtu, teine arst aga vastas, et see rohi ei paranda küll midagi. Viimane arst ütles, et koeral võib olla lihtsalt stress. Olen seda rohtu juba nädalaid andnud, aga tõesti - tulemust ei ole. Mis te arvate, kas see sortsutamine on mööduv või kas mõni koer jääbki tuppa laskma? Igasugune nõu on teretulnud.
Ette tänades

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kui Teie koera tervisekontroll ei too esile mingit terviseriket ning ka uriiniproov on korras, siis võiks selle küsimuse adresseerida ka koerte käitumisspetsialistile. Kuna tegemist on varjupaigast võetud noore isase loomaga, kes kannatab 2-aastaselt ikka veel sellise varasele kutsikaeale iseloomuliku häda käes, oleks ilmelt kindlasti hea spetsialistiga nõu pidada.
 

Küsimus: Kassil on väljaheide vedel, mis võib olla selle põhjuseks?07.11.2011

Tere,
Sõbrannale sai õuest võetud ilus kodukass. Ühe päeva viibis kass minu juures ning siis oli temaga kõik korras ja ka väljaheide normaalne. Nüüd, kus kass on tagasi kodus, on tal väljaheide vedelam ja jääb karvadesse kinni. Millest võib see põhjustatud olla?
Kass sööb krõbinaid ja konservi. Äkki on see tingitud menüü muutusest, sest me ei tea ju, mida ta eelmises kodus sõi. Kas krõbinad teevad väljaheite kõvemaks? Kuna sõbrannal on see esimene koduloom, siis tema jaoks on see probleem. Võtsin endale möödunud aastal samuti õuest väga toreda kiisu, kuid temaga ei ole sellist probleemi kordagi olnud. Sööb samuti krõbinaid ja konservi. Aitäh vastuse eest!

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Järsk miljöö- ja ka toiduvahetus võivad esile kutsuda küll selle, et kassil on väljaheide vedelam. Samuti võis ta ju saada ka mõne palukese inimeste toidulaualt, mis võis olla näiteks liiga soolane, vürtsine, rasvane vms. Puhas vesi, oma kuivtoit, oma liivakast harjunud kohas ning tuttav keskkond peaks asja parandama mõne päevaga. Kui ei, siis loomaarstile.
 

Küsimus: Kui palju võib maksta koera kiibitamine?07.11.2011

Tere,
mul on 5-aastane koer, ta on segavereline ja ma tahaksin teda kiibistada, aga sooviks teada, et kas see on võimalik ja et kui palju see umbes maksab?

Vastus: Astrid Lundava, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik, Eesti Kennelliit / juhatuse liige, www.kennelliit.ee, www.dogshow.ee

Tere

Kiibistamistega tegelevad loomakliinikud. Neil on ka hinnakirjad, nii et palun võta ühendust oma kodukohale lähima väikelooma kliinikuga ja küsi nende käest.
 

Küsimus: Kas koerale on ka allergia rohtu?05.11.2011

Kas on kusagil müüa kutsikale allergia vastast rohtu? Kahjuks ei tea mis allergia on, aga nägu ja käpad on punased ja koer kraabib ennast, ilmselt sügeleb.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Sügelevale loomale, ja eriti veel kutsikale, tuleks allergiadiagnoos välja panna kõige viimasena, siis kui muud võimalused on välistatud. Saab teha mitmeid erinevaid analüüse. Kindlasti tuleks uurida parasiitidele, samuti ka pärmseenele, bakteritele. Toidust ja toidutalumatusest tuleks arstiga rääkida. Samuti elukeskkonnast.
Allergia vastast rohtu ju otseselt polegi. On ravimid, mis suruvad maha immuunreaktsiooni ehk organismi vastuse allergeenile. Kõige olulisem on leida see allergeen üles ja üritada temaga kokkupuudet vältida.
 

Küsimus: Kui pikalt võib kassi dieedil pidada, et see tervisele ei mõjuks?31.10.2011

Minu pärsia kass (10,5 aastane) sööb alates märtsist Specific Weight Reduction krõbuskeid. Kaal on alanenud 6,8 kilolt praeguseks 6,1 peale. Kuna meie loomaarst soovitab kaalu langetada kuni 5 kiloni, soovin ka teist arvamust. Kas sellises vanuses kassi tervisele on ohutu nii pikk dieettoidu söömine (pakil kirjas, et soovituslikult 6 kuud kasutada) ja kas kaalulangetamine 5 kiloni ei ole liiga kurnav? Kass on suurekasvuline.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Specificu FRD ehk veight reduction on samas ka täistoit, ehk siis ühtegi tähtsat toitainet saamata ei jää. Selle toidu mõte on selles, et ta sisaldab rohkesti seedumatut kiudainet - süües vastava normkoguse neid krõbuskeid annab see kassile täiskõhutunde, aga energiaallikana kasutab organism n.ö varusid. Iga kuue kuu möödudes tuleks hinnata saadud tulemust koos arstiga ning otsustada, kas jätkata dieeti või süüa mõnda aega FGD toitu (eakad kassid). Oleneb ka, kas kaalulangetamine võeti ette ennetava abinõuna või mõne konkreetse terviserikke pärast.
 

Küsimus: Mis vanusest alates peaks harjutama koera kandma riideid?28.10.2011

Kuidas peaks harjutama koera kandma riideid?
Kas koertenäitusel loeb koera riietus ka?

Loodan, et saate vastata!

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Koera riided – see on kaelarihm, traksid, suukorv, kaitseriided mida kantakse külma ja märja ilmaga ning riided mida määrab vetarst. Kõik koerad on erinevad. Osa koeri on väga tundlikud, kui midagi uut panna neile kaela või kehale, võib kutsuda see esile paanilise või agressiivne käitumise. Ja on selliseid koeri, kes nendega kiiresti ära harjuvad. Aga esimene proov tuleb teha igaks juhuks 2-3 päeva enne kasutamist. Proov peab lõppema maiuse andmisega ja mängimisega. Alustada tuleb 2–3 sekundist. Panna näiteks traksid ja lasta koer kohe maiusega toidukausi juurde. Esimene kord peale maiuse söömist tuleb traksid ära võtta ja aktiivselt koeraga mängida. Kaelarihm, traksid pannakse esimene kord peale kutsika vaktsineerimise. Kaitseriided pannakse tavaliselt sügisel, talvel ja kevadel sel juhul, kui koeraga väljas jalutatakse. Juhul, kui teie koer osaleb näituse karnevali konkursil, peab koer oskama kanda selle karnevali kostüümi. Muidu on ebameeldiv hinnata õnnetut koera ilusas kostüümis.
 

Küsimus: Koera kiibi registeerimine Tallinnas28.10.2011

Tervist!
Võtsin hiljuti perre uue kutsika (paberiteta), keda lähen peatsel kiibistama.
Probleem on selles, et kui ma 7 aastat tagasi oma esimest koera kiibistama läksin, sain registreerida koera kiibi ise minnes Kennelliitu koos kutsaga. Aga nüüd ma panin tähele, et loomakliinikud küsivad tasu ise kiibi registeerimise eest ka.

Kas see tähendab, et enam ise ei saa minna koera kiipi registreerima Kennelliitu? Või mis muudatused on olnud? Kas ainult loomaarstid saavad kiipi registreerida? Või kui tahan ise seda teha, kuhu aadressile pean minema Tallinnas? Ette tänades.

Vastus: Astrid Lundava, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik, Eesti Kennelliit / juhatuse liige, www.kennelliit.ee, www.dogshow.ee

Tere,
Eesti Kennelliit tõesti enam sellega ei tegele.
Kõige parem oleks helistada Tallinna infotelefonile 1345, sealt saab täpseima vastuse kuhu peaks minema.
 

Küsimus: Isane kass sirtsutab diivanile, mida ette võtta?26.10.2011

Tere,
Meie isasel kassil on tekkinud probleem. Oleme viimasel ajal märganud, et tal tuleb iseenesest tilk (pissi) kas diivani peale või kuhugi mujale. Seda on esinenud viimasel ajal üsna tihti. Kass ei ole kastreeritud ning käib üsna palju ka õues. Millest võib see tingitud olla? Nurka pissimisega ei ole probleemi olnud - liivakastis käib kass ilusti. Kas on põhjust muretseda?

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!
Ma usun, et teil tasub muret tunda küll ja võiksite võtta ette käigu loomakliinikusse. Kass tihti ei näita valu välja ja põieprobleemide puhul pole ka reegel, et loom hakkab valedesse kohtadesse pissima. Ka fakt, et ta pole kastreeritud, ei anna alust välistada põieprobleeme.
Soovitan valida kliinik, kus on võimalik teha ka ultraheliuuring, näiteks Valdeku Loomakliinik (http://www.loomakliinik.ee). Kindalsti tasub mõelda ka sellele, mida teie kass sööb. Tavalised supermarketi kassitoidud on enamasti kasside põieprobleemide põhjus.
 

Küsimus: Kass ajab aastaringselt karva26.10.2011

Tere,
Meil on tavaline lühikarvaline kass, kes ajab aastaringselt karva. Oleme ostnud spetsiaalseid vitamiine ja sööke loomapoest, aga kahjuks ei ole nendest abi olnud - karv on endiselt hullusti lahti.
Kas see võib olla tingitud mingist haigusest, kas peaksime kassiga pöörduma loomakliinikusse? Ette tänades.

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!
Kui see probleem teid väga häirib, siis minge arstile ja küsige, mis tema teile soovitab. Ehk oskab just veterinaar teile soovitada mõnda tõhusamat toodet.
Mina soovitaksin teil osta korralik kamm. 100% hea tulemuse annab furminaator tüüpi kamm: http://www.koerapood.ee/product.php?id_product=1213.
Järgi tehtud variante, mis on ka oluliselt odavamad, on saadaval erinevates loomakliinikutes ja poodides. Valdeku Loomakliinikus (http://www.loomakliinik.ee) on näiteks selline kamm hinnaga 14,14 eurot. Võin garanteerida, et selle asja hinna ja kvaliteeti suhe on tugevalt paigas. Kasutades mitu korda nädalas, peaks kodu olema oluliselt karvavabam.