Lemmikloomad

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kass oksendab21.09.2011

Tere!
Meil on 11-aastane isane kass, põhiliselt tubane, aga käib ka ise hoovis. Nüüd juba paar kuud ei saa aru, mis viga: sööb palju, jookseb jalus kui külmiku juurde lähen aga oksendab kõik välja. Hakkab köhima ja oksendab kuhu juhtub suured seedimatta hunnikud, konservi või krõbinate tükid on näha. Mis võib viga olla, kas on mingit rohtu?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Äkki on ussirohi ammu andmata?
Olete äkki toitu vahetanud hiljuti? On ta palju karva ajanud viimasel ajal, võib olla on liiga palju neid endale sisse lakkunud. Kui need versioonid on läbi proovitud (ussirohi anda, vana toit tagasi, karvapallipastat iga päev) ja midagi ei muutu, tuleb uuringutele minna.
 

Küsimus: Isase koera steriliseerimine19.09.2011

Kas isast koera saab steriliseerida, millisel meetodil? Elan korteris ja käin koeraga väljas jalutamas. Emaste jooksu ajal on koer väga rahutu ja võimatu on temaga õues käia.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Isast koera on sellisel juhul kõige kindlam kastreerida kirurgiliselt. Munandite eemaldamine tagab selle, et koeraga saab rahulikumalt jalutada, ta ei pea ka enam iga posti, majanurga, puu, põõsa, kivi, rohukõrre juures jalga tõstma ning reeglina ei tükita enam ka teiste isastega tüli norima, mis aegajalt ühele osapoolele ka kurvalt võib lõppeda. Operatsiooni tehnilise teostamise, maksumuse, opijärgse hooldamise ja võimalikud riskid saate oma loomaarsti juures läbi arutada ja siis lõikusaja kokku leppida. Kui lõikusega väga venitada, võivad teatud sugulise käitumise mallid muutuda harjumuslikeks.
 

Küsimus: Kas kassil on nohu?16.09.2011

Meie kass on sündimisest peale nohisenud ja kuidagi imelikult hinganud, mingi lurina ja krigina segu, hüüame teda nohininaks. Sööb hästi, on lõbus - kas tal on nohu või mingi muu haigus?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kas teie kass on saanud mingit ravi selle probleemiga? Kui vana ta on praegu? Mis tõugu kassiga on tegemist? Tõenäoliselt oleks vaja vaadata hingamisteid alates ninasõõrmetest painduva peene endoskoobiga kas anatoomiliselt on kõik korrektne ja mis normaalset hingamist takistab. Uurige, kus Teie lähedal loomakliinikus selline aparaat on ja leppige aeg kokku. Võimalik on lasta ka ninanõret uurida.
 

Küsimus: Mure kassiga, järsku püsti tõustes kukub pikali30.08.2011

Tere,

Mul on 5 aastane isane kastreeritud tubane kass.
Ta on kaotanud kaalu ca 1,7 kg. Ei taha süüa.
Samas on ta endiselt rõõmsameelne, karv on ilus ja läigib, tuleb uksele vastu.
Kõige enam tekitab muret see, et kui ta järsku püsti tõuseb, siis kukub ümber (ja lamab seal umbes pool minutit).

Mis võiks olla põhjus?
Tänan igasuguse informatsiooni eest!

Vastust oodates,
M

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Normaalne see küll ei ole ja kass tuleks kindlasti arsti juurde viia. Siin on nii palju küsimusi ja nüansse, mis selguvadki Teie ja arsti vahelises vestluses. Hea oleks kui saaks teha röntgenuuringu, neuroloogilise ülevaatuse ja vajadusel vereproovid. Edasine areng sõltub nendest tulemustest.
 

Küsimus: Kassil käivad iga kuu tuurid peale30.08.2011

Meie emane kass on 11 kuune ja tal käivad iga kuu "tuurid" peal. Pepu püsti ja muudkui kurrub. Kui ta vanemaks saab, siis kas need "tuuri" hood jäävad harvemaks?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Tegemist on siis suure tõenäosusega nö "jooksuajaga" ning sellega seonduva käitumisega annab emane kass märku, et ta soovib sugu jätkata. Ja see märkuandmine kestabki nii kaua, kuni saabub sobiv isasloom. Lemmiklooma puhul peabki inimene otsustama, mis saab edasi.
1. Lastes kassi õue või leides talle ise väärika paarilise
2. minna loomaarsti juurde ja leida sobiv variant jooksuaja katkestamiseks.
Niisama lasta kassil igakuiselt vaevelda/ahastada ei ole ka mõtet.
 

Küsimus: Viipapagoi hingab vilistades ja nokk on pealt punase eritisega (verega?)30.08.2011

Märkasime täna, et viirul on nokk pealt justkui katki (verine) ning lähemalt kuulates kostus hingamisel vilinat ja pisut lõõtsutamist.
Kas peame lindu näitama loomaarstile või saame ise teda aidata?
Kas peame abi otsimisega kiirustama?

Vastus: Aleksander Semjonov, DVM, eksootiliste loomade spetsialist, Eesti Maaülikool, www.emu.ee

Tere!
Kindlasti pöörduge loomaarsti poole! Need verised koorikud võivad takistada tema hingamist. Koorikuid tuled ettevaatlikult eemaldada ning uurida kui tõsised need vigastused on.
 

Küsimus: Buldog on nii haige ja ravist kurnatud19.08.2011

2010. aasta suvel oli koeral jala operatsioon, kuna kukkudes purustas tagumise jala kõõlused, mis asendati tehiskõõlustega. Peale seda sai antibiootikumiravi ja kõik tundus hästi. Kuu hiljem oli uriinis veri, tehti veel antibiootikumide kuure, ei aidanud. Tuli teha põie operatsioon. Ilmnes, et on neerukivid. Nüüd oleme terve aasta iga kuu saanud erinevaid antibiootikume vastavalt analüüside tulemustele mis rohud sobivad. Talvel oli raske silmahaigus, millest saime nelja kuuga ravides lahti. Nüüd on koeral üldpõletik aga enam ei ole rohtu mida ta taluks, hakkab kohe oksele. Käpad mädanevad (nagu lestad käppade vahel). Ravile enam ei allu, käpad paistes. Veel on seljalülide vahel luukasvaja. Soovitatakse veel teha neeruoperatsioon.
Kas sellel on enam mõtet? Narkoosi on buldogil raske taluda ja organism juba väga mürgitatud ja nõrk.
Kas oleks inetu mõelda süstile, mis talle rahu annaks? Ta on küll väga kallis, kuid tundub, et ta siiski piinleb, elab hetkel ainult valuvaigistite abil.

Lugupidamisega
K

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kui ükski ravi enam ei toimi ning ravimid, selle asemel et aidata, tekitavad uusi probleeme, ei ole mingil juhul inetu mõelda süstile, mis talle ja ka Teile rahu annaks. Pole ju lihtne näha sõpra piinlemas. Tahaks ju nii aidata aga vahel lihtsalt ei saa.
Loomadel on see võimalus - mitte tarbetult kannatada - alati olemas ja selle otsuse teeb tema parim sõber, Teie.
Otsustage kui sõber, mitte kuidas teised arvavad.
 

Küsimus: Kas selline kasin kassi toitumine on probleemne?18.08.2011

Tere,
meie kodus elab 3-aastane kastreeritud kass. Mure on võibolla pigem psühholoogiline minul kui omanikul, aga kas on normaalne, et kass sööb vaid krõbinaid (Advance kastr. tubasele kassile ja teise nimi ei meenu, aga ka loomaapteegist ostetud kastreeritud kassile) ja joob vett.
Vahel harva sobib ka piim või koor (tean, et see ei anna kassile midagi kasulikku? vaid on lihtsalt maitsev) ja toores looma-linnu maks.
Praegu on ta suvel maiustanud ka õuest toodud rohuga (tarni lehed).
Minu küsimus - kas selline "kesine" toidulaud võib me loomakesele kahju teha? Rohu söömine viitab nagu millegi puudusele.
Kõht kinni ei ole olnud, loid ka mitte, kuigi karv on tal olnud juba titest peale veidi rasune ja köömane.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kõik on kõige paremas korras. Korralik kuivtoit ja joogiks vesi ning aegajalt midagi muud värsket toidukraami mis ei oleks soolane, maitsestatud, praetud vms. ei ole "kesine" vaid kassi tervise suhtes suhteliselt ideaalne toidulaud. Kass, erinevalt inimesest, eelistab toitumisel stabiilsust s.t. ei maksa talle "vaheldust pakkudes" kogu aeg uusi krõbuskaid ja muid pipstükke pakkuda, vaid ikkagi ainult siis, kui kass ise tüdimuse märke ilmutab. Rohtu, toataimi ja eelistatult orasheina söövad kassid mitte puudusest vaid lakkumise käigus allaneelatud karvadest vabanemiseks.
Kõõmasuse üks põhjus võib olla loomse valgu üleküllus ratsioonis. Kui kass saab krõbuskeid isu järgi ning lisaks ka piima, koort ja maksa korraga, ongi üleküllus.
 

Küsimus: Kiisu köhib ja hingeldab11.08.2011

Tere
minul on selline mure, et minu kiisu köhib justkui ei saaks hingata suu lahti ja hingeldab. Samuti ei söö ta eriti midagi, on kõhna, kõht oli ka lahti ja vahel ka oksendas. Käisime loomaarsti juures, aga tema ütles, et vedelikupuudus, aga hingeldamise vastu ta midagi ei rääkinud.
Ma muretsen, ehk on kiisul midagi tõsist viga.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Tundub tõesti tõsine asi olevat.
Kui kiisul on kõht lahti ja ta on ka oksendanud, on vedelikupuudus tõesti üks tagajärgedest. Suu kaudu hingamine on kassi puhul väga harva esinev ja võib viidata ülekuumenemisele, ülierutuvusele või tõsisele kudede hapnikuga varustamise probleemile (šokk, mürgistus, traumad jpm).
Kui kaua ta korralikult ei söö? Millal köha algas? Kui vana kass on? Isane või emane? Steriliseeritud/kastreeritud? Kas on vaktsineeritud? Kas ussirohtu saab regulaarselt? On ta hiljuti ka karvapalle oksendanud? Kas palavikku on? Kas röntgenipildid hingamisteedest ja kõhuõõnest on tehtud? Kas mingit ravi on tehtud ja kui, siis kas see aitas?
 

Küsimus: Kassi kaotus, kas oleks saanud päästa09.08.2011

Tere
Küsiks, mis teie arvate sellisest juhtumist.
Nimelt ühel õhtu jäi kass loiuks ja suust hakkas tilkuma tatti. Kui teda sülle võtsin, siis hakkas ta kõva häälega näuguma, suud matsutama ja tatti tilkus. Mis teie kahtlustaks sellisel kassil viga olevat?
Kass sai loomakliinikusse, kus vereproovid olid korras, tehti tilkravi ainult. Järgmisel päeval pandi loid kass võõrkeha kahtluse narkoosi. Kas selline käitumine on õige 7,5 aastase kassi puhul? Õhtuks avastasime ise, et kassil võib olla mürgistus sipelgamürgiga, millest siis kliiinikut teavitasime. Kass kahjuks suri järgmise päeva varahommikul. Kas oleks võimalust olnud kassi päästa? Kas narkoos võis saada kassile saatuslikuks, kuna ta ei suutnud enam võidelda? Kas narkoos nõrgestab organismi veelgi? Kas võib olla nii, et kass sõi mürki õhtul kell 6-7 ja nähud ilmusid järgmine päeval kella 13-ks. Kas vereproovis või röntgenis oleks olnud mingeid muutusi mürgistuse korral?
Kahjuks ei suudetud selgitada välja sedagi, kas oli ikka mürgistus. Kuna oli väga kallis pereliige, tahaks teada mingitki põhjust.

Ette tänades

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Minu kaastunne kalli pereliikme kaotuse puhul.
Suurenenud süljeeritus ja suuga "matsutamine" võib loomade puhul suure tõenäosusega tähendada, et suu limaskest on kokku puutunud mingi ärritava-söövitava ainega. Kui te viisite ta kohe kliinikusse ja kass pandi tilgutite alla ning tehti vereproovid, on see täiesti õige ja ainuvõimalik tegevus.
Kuna on kahtlustus mürgistuse suhtes ja Teil on ka kahtlusalune, ehk siis sipelgamürk olemas, siis soovitan võtta selle mürgi pakend kaasa ja minna Teie kassi ravinud kliinikusse. Toimeaine järgi saate koos vaadata ja otsida ning juurelda selle üle, millist kahju see aine võib organismis põhjustada ning kas see läheb kokku Teie kassil esinenud nähtudega. Teie kirjas on palju küsimusi, millele ma kahjuks ei saa adekvaatset vastust anda ilma lähteandmeid omamata. 7,5 aastase kassi puhul ei oleks tema narkoosi panemine olnud vastunäidustatud tema vanuse pärast, vaid ikkagi mingi tervisliku seisundi tõttu. Vereproovis ja röntgenis võib leida vihjeid mürgistusele, aga see sõltub, mis mürgiga on tegu ja millal mürgistus aset leidis.