Kindlustus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas liiklusavarii tagajärjel ära jäänud reisi lennupiletid kuuluvad süüdlase kindlustuse poolt hüvitamisele?10.12.2012

Tere,
07.11.12. auto tagurdas õuealal inimesele otsa. Politseisse sai tehtud avaldus ja auto omanik tuvastati. Politsei palus pöörduda otsa tagurdanud auto kindlustuse poole, et neilt küsida hüvitist tekkinud kahjude/kulutuste kohta. Kindlustusele sai antud kõik tšekid (kulude kohta) ja kahjustunud esemed. Kulutšekkidega koos esitasin ka kahjunõude lennukipileti hüvitamiseks kuid nad ei ole nõus lennukipiletit hüvitama. Nimelt mais 2012 sai ostetud lennukipiletid Saksamaale edasi-tagasi ja reisitõrke kindlustust ei teinud (ei teadnud arvestada, et auto tagurdab otsa). Saksamaale lendamine pidi toimuma 04.12.-10.12.12., mis aga jäi ära juhtunud õnnetuse tõttu. Lennukipiletid on ju tekkinud isiklik kahju? Kas on mul õigus saada lennukipileti raha kindlustusest tagasi või pean leppima sellega, et keegi ei hüvita mulle raisku läinud lennupileti maksumust?
Tänud vastus eest juba ette.

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Eeldusel, et liiklusõnnetuses saadud vigastuse ja lennureisi ärajäämise vahel on otsene põhjuslik seos, on väljaostetud lennukipiletite kulu liiklusõnnetuse läbi tekkinud kahju. Liikluskindlustuse kindlustusandjal on kohustus hüvitada üksnes liikluskindlustuse seaduse §28 nimetatud kahju. Eelkirjeldatud kahju ei kuulu kindlustusandja poolt hüvitamisele.

Saate kahju hüvitamist nõuda kahju tekitajalt ehk liiklusõnnetuse põhjustanud sõiduki juhilt. Peate tõendama tekkinud kahju seost liiklusõnnetusega.
 

Küsimus: Kes korvab kahju, kui tagandasin teisele autole otsa?04.12.2012

Tere,
Kui ma tagurdasin autole sisse ja tekitasin paar kriimu, kas siis kindlustus hüvitab talle selle? Või ma pean ise talle selle kinni maksma. Endal on tavaline liikluskindlustus ja teisel autol on kasko.

Tänud.

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Liikluskindlustuse lepingu alusel hüvitab kindlustusandja sõiduki juhi tekitatud kindlustusjuhtumi läbi tekkinud kahju teistele isikutele.

Hüvitamisele kuulub ka teise sõiduki kahjustamisest tekkinud kahju, mille tekitasite tagurdades oma sõidukiga teisele sõidukile otsa. Teie juhitud sõidukile tekkinud kahju tuleb Teil endal kanda, kui Teil ei olnud vabatahtlikku sõidukikindlustust.
 

Küsimus: Kas aasta hiljem võib kindlustus ilma selgituseta esitada uue nõude, kuigi aasta tagasi sai avariiga seotud nõue tasutud?03.12.2012

Selline lugu, et mul tuttaval juhtus aasta tagasi avarii, kus veoauto sõitis külje pealt sisse ja tuttava auto läks maha kandmisele. Veoauto oli süüdi, kuid kuna tuttavalt leiti jääknähud, siis süü läks talle. Antud avarii kohta tuli päris korralikule summale nõue, mille ta ka tasus, kuid nüüd aasta hiljem küsib kindlustus uuesti raha ja päris suure summa. Ütleme nii, et selle summa eest võiks uue veoauto osta, kuid veoautol siis, oli põhimõtteliselt vaid tuli katki. Sai uuritud, et mille eest antud nõue (kuna kirjal põhjendust ei olnud) ja akte nad ei andnud. Öeldi lihtsalt, et joobes sõitmise eest vms. Küsimus on, et kas peale juba makstud kopsaka summa on neil tõesti õigust aasta hiljem veel küsida midagi? Ja veel nii suurt summat ilma, et nad tooksid välja mille eest on see täpselt küsitud?
Mure päris suur, kuna tegemist ei ole paarisaja euroga.

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Teatud juhtudel on kahju tekitajal kohustus liikluskindlustuse kindlustusandjale viimase poolt kannatanule makstud hüvitis tagasi maksta, näiteks, kui kahju tekitaja oli joobes. Kuivõrd hüvitist võidakse maksta mitmes osas, näiteks osa kahjustusi remonditi kohe, osa hiljem, siis võib kindlustusandja esitada tagasinõude ka mitmes osas.

Kindlustusandja peab oma tagasinõuet põhjendama, s.h vajadusel üksikasjalikult selgitama tagasinõude summat.
 

Küsimus: Kas vastassuunas tulnud auto ratta alt lennanud kivi tõttu tekkinud kahju läheb liikluskindlustuse alla? 27.11.2012

Tere,
Vastassuunas tulnud sõiduki ratta alt lendas kivi minu sõiduki pihta. Teine juht nägi seda ja peatus. Täitsime kahjuteate, kus ta tunnistas, et on süüdi.
Kas antud juhtumi korral hüvitab sõiduki remondi liikluskindlustus?

Lugupidamisega,

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Liikluskindlustuse lepingu tingimused tulenevad muuhulgas ka liikluskindlustuse seadusest. Seaduse kohaselt ei hüvita kahju põhjustaja liikluskindlustuse kindlustusandja kahju, mis on põhjustatud teel lebanud kivi paiskumisest sõiduki liikumise tõttu vastu teist sõidukit.

Kirjeldatud kahju hüvitab kindlustusandja, kui sõiduki suhtes oli vabatahtlik sõidukikindlustuse leping.

Samuti on Teil õigus nõuda kahju hüvitamist kahju tekitajalt.
 

Küsimus: Kas liikluskindlustus korvab põdrale otsasõidust tekkinud kahju?27.11.2012

Sõitsin põdrale otsa. Mul on liikluskindlustuse tavalepingu poliis ja politseis registreeritud avarii. Kuidas pean kindlustusandjaga käituma?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Liikluskindlustus on vastutuskindlustus. Liikluskindlustuse lepingu alusel hüvitab kindlustusandja sõiduki juhi tekitatud liikluskahju teisele isikule. Teile tekitas kahju põder. Seega Teie sõidukile liikluskindlustuse kaitse andnud kindlustusandjal ei ole Teile tekitatud kahju hüvitamise kohustust.

Põdrale otsasõidust sõidukile tekkinud kahju hüvitab kindlustusandja siis, kui sõiduki suhtes oli vabatahtlik sõidukikindlustuse leping.
 

Küsimus: Auto sõitis vastu maja, mis aja jooksul taotluse esitamisest peab kindlustus tagama maja korda tegemise?20.11.2012

Tere,
Toimus avarii, auto paiskus teelt minu hoovi vastu maja. Kahjustada sai hoone fassaad (aken, maja fassaad, soojustus, elektrijuhtmed) lisaks ilupuuhekk ja kõnnitee valgustid 3-tk.
Kindlustus on nõus hüvitama valgustite hinna (selle hinna eest saab 1-valgusti), lisaks fassaadi krohvimise ja värvimise (soojustust, akent ja juhtmeid ei ole nende pakkumisse pandud, kuigi minu omas on).
Kindlustus seega ei taasta esialgset olukorda?

Küsimus: kas kindlustusselts peab tagama avariieelse olukorra taastamise ja millise aja jooksul alates taotlusest?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Kindlustusandjal on kohustus hüvitada tekkinud kahju. Tavaliselt hüvitatakse tekkinud kahju rahas. Kindlustusandjal ei ole kahjustunud asja taastamise kohustust. Hüvitise suurus rahas peab olema nii suur, et on võimalik taastada võimalikult lähedane olukord sellele, mis oli enne õnnetust.

Kindlustusandja peab tegema kahju hüvitamise otsuse kohe, kui selleks on vajalik teave, kuid hiljemalt 30 päeva jooksul alates nõude esitamisest. Hüvitis tuleb välja maksta otsuse tegemisele järgneval päeval. Need tähtajad võivad lükkuda edasi, kui asjaolud ei ole selged.

Kui Te ei ole rahul hüvitise suurusega, püüdke kindlustusandjaga läbi rääkida. Kui läbirääkimised ei õnnestu, saate pöörduda kindlustuse vaidluskomisjoni poole, vt täpsemalt http://www.lkf.ee/index.php?option=com_content&view=article&id=147&Itemid=204&lang=et
 

Küsimus: Kas kindlustusfirmal on õigus 1,5 aastat hiljem tagasinõuet esitada?19.11.2012

Juunis 2011 üürnikud uputasid alumist naabrit. Too tegi avalduse oma kindlustusfirmale. Nüüd, 1,5 aastat hiljem tuleb korteriomanikule kindlustusfirmast tagasinõue, summas peaaegu 300 eurot. Meie üürnik oli käinud vaatamas, et korteris polnud midagi viga, natukene tilkus vett. Kindlustusfirma ise ei käinud kohapeal kahju hindamaski, avalduse alusel maksti see kinni.
Kuid küsimus on selles, et kas 1,5 aastat hiljem midagi nõuda on õigustatud?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Kindlustusandja võib esitada tagasinõude ka poolteist aastat peale kahju tekitamist. Tavaliselt on tagasinõue aegunud, kui toimunust on möödas kolm aastat.

Kindlustusandja peab oma tagasinõuet põhjendama, s.h peab põhjendus sisaldama kahju suuruse asjaolusid. Kahju tekitaja vastutus ei ole suurem kui tekkinud kahju. Asja kahjustumise korral on tavaliselt kahju summaks vähimad mõistlikud kulutused endise olukorra taastamiseks.
 

Küsimus: Kas kindlustusandjal on õigus avarii põhjustajalt kahju sisse nõuda kui "jah" lepingu poliisi eest oli tasumata?19.11.2012

Juhtus liiklusõnnetus autoga millel "Jah" lepingu poliisi eest oli õigeks ajaks arve tasumata.
Kas kindlustusandjal on õigus kahju sisse nõuda? Kas kahju saab sisse nõuda ainult õnnetuse põhjustajalt või lubab seadus ka auto omaniku/kindlustaja käest raha välja nõuda? Kuna kindlustusandja nõuab siiski ka väljastatud arve tasumist ka sellest ajast, kui õnnetus juhtus, siis tekib küsimus, et mille eest inimene maksab.

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Kindlustusandjal on õigus esitada tagasinõue kindlustusvõtja, s.t sõiduki omaniku, vastu, kui kindlustusjuhtumi toimumise hetkeks oli kindlustusmakse tasumata. Tagasinõude summaks on kindlustusandja hüvitatud kahju ja mõistlikud kahju käsitlemise kulud.

Pideva maksekohustusega leping (rahvakeeli ka Jah leping) ei muutu automaatselt maksevabaks. Kindlustusvõtjal on kindlustusmakse tasumise kohustus kuni kindlustuslepingu lõppemise või maksevabaks muutmiseni. Kindlustusmakse tasumine on kindlustusvõtja põhikohustus. See kohustus tuleb sõlmitud kindlustuslepingust, lepingulised kohustused on täitmiseks.
 

Küsimus: Kuidas laheneb olukord, kui liiklusõnnetuse põhjustajal oli liikluskindlustus lõppenud?07.11.2012

Liiklusõnnetuse põhjustajal puudus liikluskindlustus (segastel asjaoludel sai kindlustus 4 päeva varem läbi), juht kaine. Viga saanud auto on remondis. Mis saab nüüd edasi, kuidas käib kahju korvamine?
Suured tänud

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Kui liiklusõnnetuse põhjustajal ei olnud kehtivat liikluskindlustuse poliisi, kuid oli kehtiv leping, hüvitab kahju kindlustusandja, kellega leping on sõlmitud. Kui põhjustajal ei olnud kehtivat lepingut ega poliisi, siis hüvitab kahju Eesti Liikluskindlustuse Fond (LKF).

Kindlustusandja teadasaamiseks saab kasutada LKFi lehel olevat päringut https://vs.lkf.ee/pls/xlk/SYSADM.LK_INFOKESKUS_PKT.kindlustuskate?plang=EST

Sõltumata kahju hüvitajast peavad nii kahju põhjustaja kui ka kannatanu pöörduma kahju hüvitaja poole. Kahju põhjustaja peab kindlustusandjale või LKFile makstud hüvitise ja kahjukäsitluskulud kinni maksma.
 

Küsimus: Kuidas toimub kannatanu auto kahjude hüvitamine, kui kannatanu oli joobes ja ilma kehtiva kindlustuseta?06.11.2012

Kuidas toimub kannatanu auto kahjude hüvitamine, kui kannatanu oli joobes, ilma kehtiva kindlustuseta ja kahju tekitaja kaine, kehtiva kindlustuse ning kaskoga? Mis vastutus või tingimused võivad kaasneda kannatanu auto kahjude hüvitamisel?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Kui kannatanu juhtis joobes olekus liikluskindlustuse kaitseta sõidukit, kuid kannatanul endal ei olnud mingit osa talle tekkinud kahjus, siis ei ole erisust tavalise kahju hüvitamisega võrreldes. Kui kannatanu joobes olekul oli mõju kahju tekkimisele või kahju suurusele, siis võib kindlustusandja vähendada hüvitist vastava osa võrra.