Ehitus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Joogivee trassid01.02.2011

Kas Teie oskate öelda, millised euronõuded kehtivad praegu vee- ja kanalisatsioonitrasside kohta? Kas on lubatud tupiktrassid joogivee trassil?

Lugupidamisega,
Jaanus Järveküla

Vastus: Siim Söödor, kütte- ja veesüsteemide ostujuht, Toru-Jüri OÜ, www.torujyri.ee

Seaduseid vee- ja kanalistatsioonitrasside kohta leiate riigiteatajast: https://www.riigiteataja.ee/akt/918139

Parimat,
Siim Söödor
 

Küsimus: Korstna tõmme (Kalvis K4 keskküttepliit)27.01.2011

Tere,
plaanis on paigaldada Kalvis K4 keskküttepliit, kuid see nõuab suurt tõmmet - minimaalselt 15 Pa. Korstna kõrgus on ca 3m ja lõõri läbimõõt (150mm*250mm) 0,037 m2.
Kas on kuidagi võimalik korstna tõmmet ise mõõta või saab seda välja arvutada?

Vastus: Siim Söödor, kütte- ja veesüsteemide ostujuht, Toru-Jüri OÜ, www.torujyri.ee

Tere,
Mõõtmiseks on 2 võimalust. Esimene on lihtsalt kontrollida seda näiteks küünlaleegiga. Siis on selge, kas tõmme on tugev või nõrk. Et saada teada, mitu Pa on, selleks on olemas spetsiaalne mõõdik. OÜ-l Toru-Jüri on vastav seade olemas ning oleme hea meelega valmis Teid abistama.
 

Küsimus: Küttesüsteemist27.01.2011

Kõrge tuultpidav hoone, kus on vaja hoida sektsiooniti kütmisega plusskraade. Hoonel on suured väravad, remondikanalid, autoremonditöökoda, 1500 m2, kõrgus 6,6m. Katlamajast, mis asub samas hoones, on võimalik osta sooja vesikütte näol.
Pean silmas investeeringut ja edaspidiseid ekspluatatsioonikulusid.
Millist teed minna, kas vesi-põrandaküte või vesi-põrandakaloriiferid?
Kaloriiferid üleval jne?
Mis variante veel pakute?
Palun nõuannet ja muud abi!

Lugupidamisega,
V.Laidmaa
Mehtrans OÜ juhataja

Vastus: Siim Söödor, kütte- ja veesüsteemide ostujuht, Toru-Jüri OÜ, www.torujyri.ee

Minu ettepanek oleks paigaldada taolisse hoonesse 6 kalorifeeri võimsusega 20kW. Kui delta t oleks 30C. Suured uksed vajaksid ka õhukardinaid, kust läheks toru ka remondi kanalitesse.
 

Küsimus: Valtskatuse lahendus24.01.2011

Tere
Sooviks vanale majale panna plekk-katuse. Kas sellist lahendust ka pakutakse, et panna kaasaegne nö tehase valtskatus. Katuse räästa serv oleks aga lahendatud nii, nagu vanadel majadel: pikki räästa serva panna sile plekk, mis on siis ülevalt poolt valtsitud nii, et valts on ca 10 cm kõrge ja jookseb kaldu katuse nurkade suunas. Selline lahendus asendaks räästarennid ja lumetõkke. Lumetõke ja rennid on päris kallid, kas selline lahendus annaks ka kokkuhoidu ja millised miinused võiksid sellisel lahendusel olla? Aitäh!

Vastus: Erki Loigom, müügi- ja turundusjuht, Toode AS, www.toode.ee

Tere!

Tänud asjatundliku küsimuse eest! Loomulikult teostatakse ka tänapäeval Teie poolt kirjeldatud viisil valtskatuste räästapealsete rennide ja lumetõkete lahendust. Summa-summaarselt tuleb siiski kaasaegne ripprenn + eraldi lumetõkketorud veidi soodsamad, kuna katusepealse renni tööraha ja töö hulk on suurem kui paigaldades ripprenne ja torulumetõkkeid. Tavaliselt nõuab siiski hoone asukoht ja nõuded piirkonnas kasutama katusepealset nö vana kooli lahendust, aga rahalised mõttes tuleb kaasaegne lahendus soodsam. Miinused ja plussid? Katusepealsete rennidega ja lumesuunajatega on ainus suur miinus tema sodikogumine. Muus osas on ainult plussid. Räästarennidega on samuti sodi ja jää kogumine teema, samuti ei ole meeldiv nende puhastamine. Torud kipuvad jäätuma mõlemal juhul. Alahinnata ei saa ka visuaalset külge - valtskatus on siiski klassika ja sellele sobib katusepealne lahendus kindlasti loomutruumalt. Jõud-jaksu ja külma pead otsustamisel!
 

Küsimus: Hallitusseen20.01.2011

Kas hallitusseenel on lõhn nt sarnane liigniiskuse lõhnaga jne? Kuidas aru saada, mis on majas lõhnama hakanud? Kuidas likvideerida "keldri lõhna"?

Vastus: Kristel Pau, ehitusmükoloogiliste ekspertiiside teostaja, SA Eesti Mükoloogia Uuringutekeskus, http://mycology.ee

Puhas vesi (liigniiskus) iseenesest mingit lõhna ei tekita. Lõhn tekib kas materjalil, kui see märgub, või bakterite ja hallitusseente elutegevuse tulemusena vees või märgadel materjalidel.
Ainult ebameeldiva lõhna järgi on keeruline öelda, mis majas lõhnama on hakanud. Meie ruumide õhku mõjutavad mitmed tegurid – nii bioloogilised kui ka keemilised. Ruumide õhu kvaliteeti saab erinevate meetoditega analüüsidega, näiteks on hallitusseente hulga kontrollimiseks olemas spetsiaalsed analüsaatorid.
Kui ruumides on püsivalt probleeme liigniiskusega ning vee kondenseerumisega pindadele, siis on loodud head tingimused hallitusseente kasvama hakkamiseks. Hallitusseeni võib visuaalselt leida mustade, hallide, roheliste, valgete jm värvi laikudena või täppidena, näiteks aknapaledelt, välisseinte nurkadest ja mujalt külmasildade piirkonnast.
Eelnevat arvesse võttes, tuleks halva lõhna tekke põhjuse leidmiseks alustada ruumide kontrollimist visuaalselt, otsides võimalikke hallituslaike. Jälgida ruumide õhuniiskust ning üldist õhuliikumist.
Ebameeldivast lõhnast (“keldri lõhnast”) on võimalik vabaneda ruumide ventileerimisega, näiteks lahtiste akende kaudu, kuid tuulutuse mõju on lühiajaline. Sagedamini ja regulaarselt vahetuva õhuga viiakse ruumidest välja nö ohtlikud ained ja tuuakse asemele värske välisõhk ning tulemus on efektiivsem. Kui selles ruumis on ka hallitavaid pindasid, on ka need vaja kas puhastada ja desinfitseerida või lausa välja visata. Lisaks tuleks jälgida, et kõik pinnad püsiksid kuivana.
 

Küsimus: Kuidas vähendada küttekulu20.01.2011

Majas on paigaldatud kondensaat-gaasikatel Junkers CERAPURSMART 22-3. Mul on radiaatoritega küte. Kas see katel töötaks ökonoomsemalt, kui keskküttevee väljundtemperatuur oleks madalam? Kas radiaatorite lisamine (tuba saab soojaks leigemate radiaatoritega) viiks alla ka üldise gaasi kulu? Külmade ilmadega oli küte suhteliselt maksimumi lähedale keeratud. Kui oluline on õhu ja gaasi suhte reguleerimine gaasikulu seisukohalt?

Vastus: Simmo Paomets, tehniline juht, Gaspre OÜ, www.gaspre.ee

Teil on täiesti õigus. Kondensaatkatelde kasutegur sõltub küttevee temperatuurist - mida madalam see on, seda paremini avaldub kondensatsiooniefekt, s.t. seda rohkem saab suitsugaasist energiat tagastuvale kütteveele anda. Kui süsteemist tagastuva vee temperatuur on kõrgem kui 50 kraadi (C), siis kondensatsiooniefekt kaob. Selline olukord tekib külmade ilmadega, mis omakorda tähendab, et katel võiks välistemperatuuri arvestava regulaatori abil ise õige temperatuuri leida, et liialt kõrget temperatuuri mitte hoida.
Võrreldes tavakatlaga on kondensaatkatla kasutegur heal juhul kuni 15% kõrgem, seega käib jutt vaid sellest osast.
Gaasi põlemise õige reguleerimine on oluline nii gaasikulu poolest kui ka soojusploki säästmise seisukohast. Oluline on jälgida, et katelt vastavalt tootja juhendile regulaarselt hooldataks. Tavaliselt on nõue 1 kord aastas. Kui tavakatlal ühe aasta vahelejätmisel veel vast midagi ei juhtu, siis kondensaatkatla soojusploki ummistumisel võib tagajärjeks olla terve ploki vahetus. Hoolduse lõpul tuleb loomulikult ka põlemine reguleerida.