Politsei

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas on võimalik tutvuda minu vastu esitatud avalduse sisuga, mille alusel on algatatud politseis menetlus?23.01.2013

Kuidas on võimalik tutvuda avalduse sisuga, kui politseiametnik helistab ja väidab, et isiku suhtes on algatatud menetlus kellegi väidete põhjal, mis ei pea paika?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Avalduse sisu saate teada siis, kui Teid selles asjas üle kuulama hakatakse. Ülekuulamise käigus saate ka esitada väited, miks avaldaja väited paika ei pea.
 

Küsimus: Millised õigused on telefonikõne salvestisega toimetamiseks ja kas vajadusel on see ka tõestusmaterjaliks?22.01.2013

Tere! Tekkis selline küsimus:

Oman tänapäevast nuti-telefoni, mis on võimeline saabuvad ja väljuvad telefonikõned helifailina salvestama. Millised õigused mul nende failidega toimetamiseks on?

Toon ühe näite:
Ütleme, et mind on telefoni teel ähvardatud. Kas politseis läheks see helisalvestis läbi tõestusmaterjalina? Mainin ära, et koos helifailiga salvestub ka kuupäev, kellaaeg ja teise isiku kontaktnumber.

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Vastates esitatud näidisjuhtumile, siis tõepoolest, enda vestlusest nutitelefoniga tehtud salvestis on tõendusliku väärtusega ja seda saab politsei menetluses kasutada. Seda ka inimestele soovitatakse, keda võidakse või on juba ähvardatud. Kindlasti on see palju parem juhtumist, kus tõendid puuduvad ja on vaid sõna sõna vastu või kui ei mäletata, milles täpselt ähvardus seisnes. On olemas ähvardamisi, mis seaduse mõttes ähvardused ei ole, kuid seda parem on menetlejal otsuseid langetada, kui kõike on võimalik uuesti kuulata. Enda vestlust võib salvestada. Keelatud on teiste isikute omavahelisi vestlusi pealt kuulata ja salvestada, kuna seda loetakse eraviisiliseks jälitustegevuseks.
 

Küsimus: Kas internetis avalikult sõimamine ja halvustamine on karistatav?18.01.2013

Tere,
Tekkisid arusaamatused ühe poisiga, kirjutasin midagi, mida poleks ehk päris tohtinud, kuid asi lahenes. Nüüd umbes 1 nädal hiljem hakkas ta minust halvasti rääkima ja seekord ma põhjust ei tea, kirjutab avalikus foorumis (twitter) minu kohta halvustusi. Tema sõbrad kirjutavad, et ma võiks ennast ära tappa. Nt siin üks näide, mis on minu facebooki sõnumitesse saadetud. "Kuule libu mis sul on kobisemist ... kallal??? Ma topin sulle ora ... kinni kui sa veel midagi talle ütled, ... ma tapan su oma kätega ära krdi hooooor !!!!" (Kusjuures, ma ei tea mis ma teinud olen, ma pole enda arust midagi tema kohta öelnud). Nooremas klassis on see põhimõtteliselt mul juba olnud, aga siit tuleb küsimus, kas see on politsei poolt karistatav?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Tapmisega ähvardamine läheb ähvardamisena arvesse küll ja tegemist on kuriteoga, mille eest on ette nähtud kuni 1 aasta vangistust. Kui Teil nendest tekstidest tulenevalt on hirm oma elu ja ohutuse pärast, tuleks politseisse avaldust kirjutama minna. Need tekstid võtke ka kindlasti kaasa.

Samas oleks arukas enne politseisse tulemist võimalusel välja selgitada, millest taoline vaen on tekkinud. Võib-olla saate selle arusaamatuse ka vestlemise teel lahendada.
 

Küsimus: Kas varasemad rikkumised (alaealisena) takistavad politseinikuks saamist?16.01.2013

Tere.
Kas politseisse on võimalik tööle minna või Politsei- ja piirivalvekolledžisse sisse astuda, kui on alaealisena vahele jäänud suitsuga (trahv või hoiatus) ja valest kohast üle tee minemisega (Kirjalik hoiatus)? Milline haridus peab olema (keskharidus, kutsekooli lõpetamine)?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere!

Alaealisena saadud üksik trahv vales kohas tee ületamise või tubakatoote tarvitamise eest ei takista õppima asumist Politsei- ja piirivalvekolledžisse.
Hariduse nõudeks on vähemalt keskharidus või sellele vastav kvalifikatsioon.
 

Küsimus: Kas korterivarguse korral 110 helistades peaks politsei kohe sündmuskohale tulema?10.01.2013

Korteris käis varas, andsin sellest politseile teada. Helistasin kaks korda numbrile 110, alles teise kõne peale tuli kohale politsei. Miks tuleb hädas olijal helistada uuesti numbrile 110 ja siis tulevad alles nad välja kui on toimunud vargus korteris?

Ette tänades

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Hinnangu andmiseks on küsimuses liiga vähe informatsiooni. Üldine vastus on see, et politseisse ei peaks kaks korda helistama. Juba esimesel korral pannakse kõik andmed kirja ja need edastatakse valvemenetlejale, kes tuleb korterivarguste korral kohale. Kui palju oli kahe kõne vahel aega, ei ole teada, kuid võimalik, et see aeg oli reageerimiseks liiga lühike (korterivarguse korral ei ole tegemist kiirväljakutsega, kuna edasist ohtu enam ei ole), esimesel korral ei saadud piisavalt täpset informatsiooni asukoha kohta või oli valvemenetlejal mitu juhtumit samaaegselt (sel juhul ta langetab ise otsuse, millises järjekorras juhtumitega tegeleb). Viimane variant on ka kõige tõenäolisem ja tihedamini esinev võimalus. Kuna kõik kõned politseisse salvestatakse ja iga politseitööga seotud info leiab oma tee andmebaasi, siis info korterivarguse kohta ei saa kaduda. Kui nüüd esimesel korral Teile otseselt öeldi, et politsei sellise asja peale kohale ei tule, siis tuleks sellest teada anda politsei sisekontrollile või vastava jaoskonna juhile, kuna taolistele sündmuskohtadele minnakse alati kohale tõendeid koguma.
 

Küsimus: Kas politseil on õigus kiirmenetluse e-toimikust välja jätta isiku ütlused?10.01.2013

Kas politseil on õigus välja jätta isiku ütlused ja välja tuua ainult omapoolne süüasja kirjeldus e-toimikust kiirmenetluse puhul, mida internetis võivad kõik vaadata.

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Kiirmenetlus ja sinna juurde kuuluvad tõendid on olemas kindlasti paberkandjal ja ka seal olevate tõendite põhjal langetatakse otsuseid. Kui Teil on millegi suhtes kaebus, siis peaksite lähtuma sellest toimikust, mis asub politseijaoskonnas. E-toimiku süsteem ei ole veel täielikult rakendunud. Osalt on probleemiks see, et andmebaasid ise ei pruugi alati kõiki andmeid otse sinna üle kanda ja osalt seetõttu, et kuna ta veel 100% alati ei toimi, siis võimalik, et kõiki tõendeid ei ole sisse skännitud ja neid ei olegi võimalik läbi e-toimiku vaadata. Lisaks sellele, e-toimik ei ole kõikidele nähtav, seda saavad vaadata vaid konkreetsed menetlusosalised ja nende esindajad.
 

Küsimus: Kas natsi-saksa kotkast ilma svastikata võib kasutada?07.01.2013

Tere,
Tahaks küsida, et kas on lubatud kasutada Natsi-Saksa aegse vapi kotkast, kui seal all loorberite sees pole mitte svastika, vaid on tehtud neljast tühjast loorberipärjast Audi märk, kus iga rõnga sees veel omakorda erinevad Saksa automargid. Kas sellisel juhul on see keelatud? Oleks tahtmine teha Saksa markide klubi ning võtta see logona kasutusele.
Soovides parimat.

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

 

Küsimus: Kas politseil on õigus alaealist "puhuma" panna, kui ta on oma vanematega koos ja nende vastutusel?03.01.2013

Lugu selline... Tähistasime minu vanemate juures vanaaasta lõppu ja uue algust. Tulin siis koju oma lastega ja politsei tuli trepikotta järgi, pani mu lapsed "puhuma". 16-aastasel tuvastasid joobe (ta oli kuuse all šampust veidi joonud), koostati protokoll. Ma ise olin samuti paar klaasi koduõlut joonud, aga täis ma polnud (hommikul pidin tööle minema). Kas politseil on õigust trahvida alaealisi, kui nad on vanemate vastutusel ja nende silme all? Kas politseil on õigust, kui korra millegagi vahele jäid, kogu aeg sind kontrollida ja iga pisemagi asja eest trahvi teha? Mulle tundub see juba ahistamisena.

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Vanemad ei saa anda lapsele õigust seadust rikkuda, ka siis mitte, kui nad ise kõrval on. Aastavahetuse tähistamisel üldiselt on politsei mõistev, kuid mitte alaealistega seoses. Kui peolt lahkudes ja koju liikudes ikkagi alkomeeter joovet näitas, siis ei olnud tegemist ühe lonksuga. Miks just Teid kontrolliti, seda saate küsida konstaablilt. Õigus seda teha on siis, kui Teie lapsel olid välised joobe tunnused või kui konstaablil oli eelnev info, et alaealine võib olla tarbinud alkoholi või kui oli tegemist mõne alaealistega seotud operatsiooniga. Mina ei pea ahistamiseks seda, kui politsei õiguspäraselt täidab oma teenistusülesandeid ning karistab isikuid seaduse rikkumise korral. Küll oleks aga ahistamisega tegemist siis, kui politsei inimesi alusetult kontrolliks või mis veel hullem, alusetult karistaks.
 

Küsimus: Kas politsei võib tänaval juurde astuda ja ilma mingisuguse kahtluseta läbi otsida?20.12.2012

Oli siis selline olukord, et ma läksin välja ja sain sõbraga kokku. Järsku märkasime kahte politseinikku ja nende ümber umbes 10 erapolitseinikku. Tuldi lihtsalt juurde ja küsiti kui vanad olete. Mu sõber on 18 ja talle ei tehtud midagi. Mina ise olen aga 17 ja otsiti lihtsalt läbi. Leiti suitsupakk ja lubati ühendust võtta, et siis hiljem trahv teha. Küsimus ongi siis selline, et kas politsei võib täiesti vabalt inimesi tänaval läbi otsida ilma mingisuguse kahtluseta?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Ilma igasuguse põhjuseta ei või politsei läbi otsida. Aga Teie puhul ilmselt kohaldati Politsei ja piirivalve seaduse
§ 7-35. Isiku läbivaatus
(1) Politsei võib läbi vaadata isiku, sealhulgas isiku keha, kehaõõnsused, riided, riietes oleva või kehal kantava asja, kui:
1) on alust arvata, et isik kannab endaga kaasas asja või ainet, mille võib võtta seaduse alusel hoiule, hõivata või konfiskeerida;
 

Küsimus: Kas inimene võib filmida kinnipidamisel politsei tegevust ja kas inimest ennast on lubatud ilma tema nõusolekuta filmida?19.12.2012

1. Kas ma võin filmida politseinike tegevust kinnipidamisel või mõnes teises tegevuses? On olnud juhtumeid, kus politseinik rebib kaamera käest inimeselt, kes teda julgeb filmida.
2. Kui näiteks teleoperaator filmib mind ja ma ei soovi sattuda teleekraanile, siis mida peaks inimene tegema? Telesaadetes on näha olnud, et isegi kui inimene ütleb "mitte filmida", siis avaldatakse materjal siiski televaatajatele.

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere!

Politseinike tegevust võib filmida. Aga arvestada tuleb sellega, et filmida ei või näiteks teise isiku kinnipidamist nii, et seal on näha tema nägu - allutatud isik ei tohiks olla äratuntav.
Telesaate puhul ei avaldata ka kõike, ei avaldata näiteks materjale, mille avaldamine kahjustaks menetlust. Üldiselt tuleks näod udustada, kui isik ei soovi avaldamist. Aga see on juba kohtuvaidluse küsimus.