Politsei

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas meil on keelatud natsisümboolika?06.09.2012

Kas Eestis võib oma krundi peal vabalt teistele nähtvas kohas hoida nn natsi sümboolikat?
Kas seadused on "natsi" asjade/esemete kohta samad, mis kommunistlike osas? Näiteks, olen mitmeid kordi näinud vene rahvuslasi, kellel särgi peal lehvimas lipp, kus on viisnurk peal. Kas siis võib kanda ka haakristiga särki?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere,

Kasutamine ei ole keelatud kui sellega ei kutsuta üles vihkamisele või diskrimineerimisele.
 

Küsimus: Kas on võimalik tutvuda, milliseid andmeid on minu kohta politsei andmebaasis ja kes on nendele andmetele ligi pääsenud?06.09.2012

Tere,
kellele ja kuhu peaksin tegema teabenõude, et teada saada, millised andmed on minu kohta politsei salastatud andmebaasi KAIRI kogutud ja kes on andmetega tutvunud?
Kas politseil on veel salajasi andmebaase ja kas nende sisuga minu kohta kogutud materjalide osas on võimalik tutvuda?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Vastav pöördumine tuleb esitada Politsei- ja Piirivalveametile ning sõnastada vastavalt sellele millist infot soovite saada sealt.
 

Küsimus: Miks on minu ähvardamine ja auto tahtlik lõhkumine väärtegu mitte kuritegu?03.09.2012

Minu auto lõhuti mu enda silme all. Lõhkuja oli mulle tuttav ja eelnevalt ähvardas kolmanda isiku kaudu minule ja mu varale kahju tekitada. Ei uskunud ähvardusi, sest ei näinud mingitki põhjust rünnet karta. Ometigi viis ähvardaja purjuspeaga teo korda ja lõhkus mu auto ning mürgeldas mu ukse taga. Politsei fikseeris kuriteo, samuti tegin avalduse (käisin koos tunnistajaga ka ülekuulamisel).
Nüüd küsimus:
1.Kui kaua politsei menetleb juhtumit?
2.Kas politsei peab mulle ka kirjalikult vastama?
3.Miks politsei väidab, et tegu on väärteoga, mitte kriminaalteoga?
Olen tõsiselt häiritud ning hirmul, sest kardan enda, oma lähedaste ja vara pärast.
4.Kuidas nõuda sisse materiaalne kahju? Lõhkuja on ülbe ja üleolev.
Tänan vastuse eest!

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Tere

1. Menetlusajad erinevad piirkonniti palju, seega kuna ma ei tea, mis piirkond seda menetleb, on ka raske ennustada. Samas, kuna kõik tõendid on olemas ja kui menetlusalune isik õigeaegselt politseis ka ära käib, siis usun, et umbes 2 kuud (lõhkujale protokolli koostamine, vähemalt 15 päeva jäetakse inimesele väärteomenetluse seadustikust tulenevalt aega kaebamiseks, siis tehakse otsus, mille peale on jälle õigus kättesaamisest kuni 10 päeva jooksul kaebus esitada ja siis võib asja lõpetatuks kuulutada).
2. Kuna Teie sõnade kohaselt alustati väärteomenetlus, siis hiljemalt 15 päeva pärast esimese menetlustoimingu tegemist saadetakse Teile vastavasisuline teatis menetluse alustamise kohta. Kui oleks tegemist kriminaalasjaga, siis oleks teatise tähtaeg 10 p.
3. See on menetleja otsus. Antud juhul ta menetleb lõhkumist mitte ähvardamist. Ja lõhkumine on väärtegu, kui selle lõhkumisega tehti Teie autole vähem viga kui 2800 eurot. Ju ei olnud isiku poolt tehtud ähvardus ähvardusena käsitletav (läbi kolmanda isiku ähvardamine ei ole selle isiku süütegu, kes seda palus teha, vaid selle, kes seda tegi) või ei ületa Teie auto koguväärtus 2800 eurot (sest tulenevalt karistusseadustiku § 120 peab võimalik kahju, millega ähvardatakse, olema suurem kui 2800 eurot, vastasel juhul pole seaduse mõtes tegemist ähvardamisega). See ei ole menetleja laiskus või soov kiiresti asju ära teha, seadus on lihtsalt selline. Kolmas isik on nagu ähvarduskiri - kirja teel kellegi ähvardamine ei ole süütegu ja kedagi selle eest karistada ei saa.
4. Menetluse käigus selgub tekitatud kahju suurus. Selleks tõenäoliselt palutakse Teil anda hinnang, kui suur kahju tekkis. Selle leidmiseks tuleks Teil helistada oma auto esindusse ja küsida neilt arvamust. See fikseeritakse politseis ja selle peab siis kahju tekitaja kinni maksma või ise leidma töökoja, kes auto korda teeks. Kui ta seda ei tee? Siis tuleb Teil pöörduda tsiviilkohtusse. Selle aluseks ongi politseis lõpetatud väärteoasi, milles kahju tekitaja ja kahju suurus on kindlaks tehtud.

Loodetavasti oli sellest vastusest abi!
 

Küsimus: Soovin soetada lisaks jahirelvale ka teise relva, kas relvaeksam kehtib üks aasta?03.09.2012

Tere,
Kui soovin lisaks jahirelvale (kombineeritud püss) soetada veel püstolit või revolvrit ja relvaeksamist ei ole möödunud ühte aastat, kas peab sooritama uue relvaeksami (teoreetiline) või kehtib relvaeksam üks aasta?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere,
Relvaeksam põhineb relvaliigil. Kuna jahirelv ja püstol/revoler on eriliigilised, tuleb eksam uuesti sooritada vastava liigi peale.
 

Küsimus: Kui ma peaksin ilma lubadeta sõitmisega vahele jääma, mis saab mulle auto volitanud inimesest?03.09.2012

Tere,
Kui ma veel kolmandat korda peaksin ilma lubadeta sõitmisega vahele jääma, mis saab sellest inimesest, kes mulle oma auto volitas?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere,
Sellises olukorras on võimalik võtta ka volitanud isik vastutusele LS § 202 järgi

LS § 202. Mootorsõiduki, maastikusõiduki või trammi juhtimisõiguseta isiku mootorsõidukit või trammi juhtima lubamine

(1) Vastava kategooria mootorsõiduki, maastikusõiduki või trammi juhtimisõiguseta isiku mootorsõidukit või trammi juhtima lubamise eest mootorsõiduki või trammi omaniku, valdaja või tehnonõuetele vastavuse või käitamise eest vastutava isiku poolt –
karistatakse rahatrahviga kuni 100 trahviühikut.
 

Küsimus: Kui ma nüüd 18-aastaseks saan, kas enne seda saadud trahvid aeguvad?03.09.2012

Tervist,
Olen 17-aastane ja sain lubadeta sõidu eest trahvi. Kui ma nüüd 18 saan, kas need trahvid aeguvad või ma ikka pean need ära maksma?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere,
Ei, need trahvid ei aegu. Kui Te trahve ei tasu, on õigus pöörata trahvinõue täitmisele läbi kohtutäituri. See tähendab, et lisaks trahvisummale lisandub sellele veel täituri tasu.
 

Küsimus: Kuidas käituda, teades tuttava peres toimuvast vägivallast?30.08.2012

Naine talub juba aastaid alkoholijoobes mehe vägivalda.
Mees viskas naist keeva veega ja ma toimetasin naise traumapunkti, ta teatas ka politseisse aga avaldust ta kirjutada siiski ei julge, kuna kardab veelgi hullemat vaimset ja füüsilist vägivalda kodus. Olukord tundub iga päevaga hullemaks minevat.
Kuidas peaksin käituma, kui olen sellisest olukorrast teadlik?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Tere

Kurb on see, et politsei ei saa midagi menetleda ilma kannatanu avalduse ja soovita.

Selleks, et selline soov naisel tuleks, vajab ta tuge. Üks võimalus on paluda naisel lahkuda oma elukohast ja minna mõnda naiste varjupaika või turvakodusse. Vahel ongi see ainus võimalus. Tean inimesi Tartus Tähtvere naiste varjupaigast ning neil on avatud 24h telefoninumber 56824768 (ja e-post naistekeskus@gmail.com) ning nad võtavad enda juurde vastu ka mujalt pärit naisi. Kui naine kõhkleb, võite ka ise helistada ja küsida nõu ja infot ning seda seejärel naisele edastada. Seal on inimesed, kes oskavad anda ka juhiseid mujale varjupaikadesse pöördumise kohta.

Abi võib saada ka kohalikult sotsiaaltöötajalt. Seda siis olenevalt piirkonnast. Mõnes kohas on võimalik anda ajutist varjualust ka sotsiaalpinna näol.

Loomulikult on võimalus ka see, et Te püüate teda veenda politseisse minema. Kui see Teil õnnestub, siis esialgu minge traumapunkti ja fikseerige vigastused. Seejärel võtke saadud traumaleht kaasa ja lisage see avaldusele juurde. Kui on võimalik naisel kuskile mujale tuttavate juurde minna, tuleks kindlasti mingiks ajaks ka seda soovitada, kuna esialgu võib mees olla üsna kuri. Hiljem nad üldjuhul leebuvad ja soovivad naist tagasi ning siis peab olema naisel piisavalt tahtejõudu, et meest tagasi mitte võtta.

Soovin Teile edu ja raudseid närve!
 

Küsimus: Keegi helistab juba aasta otsa, ei räägi, vaikib, olen hirmul ning ei tea mida peaksin tegema?28.08.2012

Mulle on juba aasta otsa helistanud tundmatu numbriga keegi ja lihtsalt vaikib. Algul arvasin, et see on lihtsalt mingi nali. Kuid süütu nali ei tohiks kesta juba aasta. Ta helistab mulle tavaliselt kuus korra. On ka juhtunud, et ta helistab mulle ühe päeva või nädala jooksul mitu korda.
Mõtlesin, et äkki ta kellegi teisega räägib, kuid kui annan telefoni teisele, vaikib ta endiselt. Kuna see on nii pikalt kestnud, siis olen veidi hirmunud.
Kas politsei saab kindlaks teha, kes see inimene on?
Kuhu ma peaks pöörduma?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Politsei saab telefoninumbri omanikke kindlaks teha ainult kriminaalmenetluse raames. Seega antud olukorras politsei seda teha ei saa.

Lihtsaimaks võimaluseks oleks blokeerida telefonist salastatud numbriga helistajad.
Keerulisem võimalus oleks pöörduda helistaja suhtes kohtusse.
 

Küsimus: Mida teha, kui pärast vahetuskaupa ilmnes, et saadud tehnika siiski päris töökorras ei ole?21.08.2012

Tere.
Tegime internetikuulutuste kaudu vahetuse, mulle pakuti interneti muusikakeskust krossitsiklile vahetuseks. Muusikakeskus kohapeal töötas, aga kui kaup tehtud ning sai proovitud cd-mängijat, ilmnes, et see ei tööta. Sai antud tema kätte tagasi, selleks ajaks andis ta mulle telefoni, et näidata, et ei tee mulle tünga ja tuleb tagasi. Sai siis helistatud ning öeldi, et muusikakeskuse cd-mängija oli minu poolt ära lõhutud, kuigi siis, kui selle sain, olime vennaga koos toas ning proovisime. Nüüd, kui ütlesin talle, et asi nii ei käi, ütles ta, et teda ei huvita diil on juba tehtud. Mida peaks tegema, kuhu pöörduma?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Antud juhul võib tegemist olla mõlema osapoole vahel sõlmitud lepingu tingimuste rikkumisega. Kui Teil ei õnnestu kokkuleppele jõuda siis lahendab Teie vaidluse kohus ühe osapoole hagiavalduse alusel.
 

Küsimus: Kas ja kuidas on võimalik maaklerilt tagasi saada broneerimistasu, kui ta ei vasta enam telefonile?21.08.2012

Tere,
Soovisin üürida korterit. Et asjaga oli kiire ja vaatajaid oli ka teisi, soovitas maakler teha broneeringu. Selleks oli 150 eurot. Järgmisel päeval pidi ta tulema koos omanikuga, et sõlmida üürileping. Helistasin järgmisel päeval, et kokku saada, kuid maakler ei vastanud. Alles õhtul vastas ja ütles, et unustas kokkusaamise. Loomulikult soovisin, et ta raha tagasi maksaks. Helistasin talle korduvalt. Lubati küll lahkesti maksta aga lubaduseks see jäigi. Lõpuks ei vastatud enam telefonilegi. Mida teha?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Tere,
Kuigi tegemist on lepingulise suhtega ja tavaliselt sellistel juhtudel soovitame kohtu poole pöörduda, siis praegusel juhul võite kirjutada avalduse ka politseisse. Seda eriti juhul, kui korter üüriti välja kellelegi teisele ja Teie jäite sellest seetõttu ilma, et maakler telefoni vastu ei võtnud. Kui maakler teadis, et Teie seda korterit nagunii ei saa, siis ta pani oma tegevusega toime kelmuse. See on politsei asi, et välja selgitada, kas maakler teadlikult tegutses nii või oli tegemist siiski eksimusega.

Meeldivat päeva jätku!