Tööõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas avalik teenistuja peab pereliikme kriminaalkaristusest tööandjat informeerima?13.12.2011

Tere!

Kui avaliku teenistuja keskealine, eraldi elav laps saab kriminaalkaristuse:
- kas sellest tuleb tööandjat informeerida;
- kas see võib olla töölt vabastamise juriidiliseks aluseks.

Murelik lapsevanem

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere.

Tööandja on huvitatud Teie panusest riigiteenistuses, mitte eraelust.
Seaduses sellist teavitamiskohustust ei ole ning täiskasvanud pereliikme eksimus ei ole töölt vabastamise juriidiliseks aluseks.

Muretut teenistust.

Tiit Kruusalu

www.metiabi.eu
info@metiabi.eu
 

Küsimus: Kui pikalt peab töötajale koondamisest teada andma ettevõtte pankroti korral?13.12.2011

Millal peab OÜ maksma töötajale koondamishüvitist? Kui pikalt peab töötajale koondamisest teada andma ettevõtte pankroti korral?

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere.

1. Sõltumata pidevast tööstaažist antud töökohas, maksab tööandja töötajale koondamise korral hüvitiseks ühe kuu keskmise töötasu.
Töötukassa maksab töötajale lisa, kui:
- töösuhe on kestnud 5-10 aastat – ühe kuu keskmine töötasu;
- üle 10 aasta kestnud töösuhe – kahe kuu keskmine töötasu
- ja üleminekusättena: kelle töösuhe oli aga 01.07.2009.a. seisuga vähemalt 20 aastat kestnud – kolme kuu keskmine tasu (kuni 2015.aastani).

Täiendava kindlustushüvitise taotlemiseks esitab tööandja Töötukassale vormikohase avalduse viie kalendripäeva jooksul töösuhte lõppemisest arvates.
Töötukassa teeb otsuse kindlustushüvitise määramiseks koondamise korral 14 kalendripäeva jooksul avalduse vastuvõtmise päevast arvates ja teatab sellest nii töötajale kui tööandjale.
Hüvitis kantakse töötaja pangakontole viie päeva jooksul.

2. Erakorralisest ülesütlemisest (sh. koondamisest) peab tööandja töötajale ette teatama, kui töötaja töösuhe tööandja juures on kestnud:

1) alla ühe tööaasta – vähemalt 15 kalendripäeva;
2) üks kuni viis tööaastat – vähemalt 30 kalendripäeva;
3) viis kuni kümme tööaastat – vähemalt 60 kalendripäeva;
4) kümme ja enam tööaastat – vähemalt 90 kalendripäeva.

Valutut pankrotti ning õigeaegseid tehinguid soovides

Tiit Kruusalu

www.metiabi.eu
info@metiabi.eu
 

Küsimus: Millise perioodi eest tagasiulatuvalt võin nõuda ületundide hüvitamist?13.12.2011

Töötan ettevõttes, kus ma olen müügiesindaja. Puudub ametijuhend jms., kus oleks märgitud töö ülesanded ja korraldus. Töölepingus on kirjas 40 tundi nädalas. Kuna aastaid olen töötanud sellise graafikuga nagu esmaspäval, teisipäeval, kolmapäeval ja reedel olen hõivatud tööga Eestis (32 töötundi nädalas) ning kolmapäeva õhtust reedeni olen välislähetuses Soomes (32 töötundi). Kuna lähetuses olles tekivad mul ületunnid, siis kas tööandja peab mulle need kinni maksma? Tööandja maksab ka päevaraha lähetuse eest.
Kuna tänaseni ei ole tööandjaga probleeme olnud ning olen esitanud oma tunnitabeli raamatupidajale ilma ületundideta, nii leppisime suuliselt kokku tööandjaga. Iga lähetuse kohta esitan ka aruanded. Küsimus: kuna tööandja otsib minus vigu ja tahab igal tingimusel töösuhet lõpetada, kas mul oleks õigus läbi TVK nõuda ületundide hüvitamist ning mis perioodi jooksul tagasiulatuvalt ma seda teha võiksin ja kuidas ma seda tõestama peaksin?

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere.

Kui suudate tõestada ületundide olemasolu, siis saamata jäänud tasu kohta on nõude esitamise tähtaeg kolm aastat.

Edastatud informatsioonist selgub, et tööajatabeli järgi Teil ületunde ei ole.
Kui lähetuste tasustamine on kooskõlas töölähetuse kulude hüvitiste maksmise ning välislähetuse päevaraha alammäära, maksmise tingimuste ja korraga, ei näe antud loos põhjust vaide esitamiseks.

Töösuhte paranemist soovides:

Merike Michelson

www.metiabi.eu
info@metiabi.eu
 

Küsimus: Kas on naistele raskuste tõstmise osas mingid piirangud?08.12.2011

Tere,
Töötan kaupluses, minu põhitööks on kauba vastuvõtt ja paigaldus. Suurem osa tööpäevast kulgeb 5 kraadi juures ja tõstes 20 kilogrammiseid kaste. Tööpäeva pikkuseks 11-12 tundi, lõuna 0,5 tundi.
Kas on olemas mingid normid sellisele töökohale? Kas on olemas ka piirangud naistele raskuste tõstmise osas?

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere.

Töölepinguseadus ei sätesta piiranguid naistele raskuste teisaldamisel, küll aga lasub tööandjal kohustus tagada töötajate kaitse diskrimineerimise eest, samuti edendada soolist võrdõiguslikkust ning võrdse kohtlemise põhimõtet.

Eeldan, et töötate summeeritud tööaja arvestuse alusel. Sellisel juhul ei tohi tööaeg kokku ületada 48 tundi seitsmepäevase ajavahemiku kohta kuni neljakuulise arvestusperioodi jooksul ning puhkama peab töötaja vähemalt 11 tundi järjest 24 tunni kohta. Kui see nii toimib, ei ole tööandja seaduse vastu eksinud.

Erakorraliselt on töötajal õigus tööleping üles öelda, kui töö jätkamine on seotud reaalse ohuga tema elule, tervisele (TLS §91 lg2 p3), kuid siis peate kindlasti selle kohta ka tõendusmaterjali koguma.
Eeldatavasti ei otsi Te võimalust töölt lahkumiseks vaid olukorra parandamiseks. Siinkohal võiks abiks olla töökeskkonna riskianalüüs, mille eesmärgiks ongi selgitada töökeskkonnas esinevad töökeskkonna ohutegurid ning hinnata riske töötaja tervisele ja ohutusele. Tihti võivad pealtnäha süütud ohud põhjustada tõsiseid tagajärgi, mistõttu oleks tööandja poolt mõistlik neid ennetada.

Töökeskkonna riskianalüüsi võib viia läbi ettevõte ise, kaasates riskianalüüsi läbiviimisse nii töökeskkonnaspetsialisti, töökeskkonnavoliniku kui ka ettevõtte teisi töötajaid. Soovi korral võib kaasata riskianalüüsi läbiviimisse ka ettevõttevälise teenuseosutaja või tellida riskianalüüs teenuseosutajalt.

Ohutu ja tervisesäästliku töökeskkonna loomist!

Merike Michelson

www.metiabi.eu
info@metiabi.eu
 

Küsimus: Kas saan esitada lahkumisavalduse haiguslehe ajal?07.12.2011

Tere!
Olen hetkel haiguslehel ning arsti sõnul pean haiguslehele jääma veel umbes üheks kuuks. Soovin aga töökohast lahkuda. Kas mul on õigud anda lahkumisavaldus haiguslehel olles?
Sisuliselt tähendaks see, et ma sinna töökohta enam tagasi ei lähekski, kuna olen haiguslehel veel vähemalt kuu aega?

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Töölepingu seadus määrab töölepingu korralise ülesütlemise etteteatamise tähtaja 30 päeva ilma täiendavaid lisatingimusi esitamata. Kui Teie tervislik seisukord võimaldab, siis ei ole töövõimetuslehel viibimise ajal avalduse esitamiseks takistusi. Kõige kindlam oleks seda teha elektroonselt digiallkirjastatult - ei teki küsimust ravirežiimi rikkumise kohta, avalduse saatmise aeg ja isik on elektroonselt kinnitatud, mis väldib võimalikke vaidlusi.
Soovides Teile head tervenemist:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kas riiklikud pühad puhkuse ajal pikendavad puhkust?07.12.2011

Kui mu puhkuse aja sisse jäävad neli riiklikku püha, siis kas mul puhkus pikeneb nende päevade võrra?

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Jah, Teie puhkus pikeneb pühade tõttu 4 päeva võrra.
Head puhkuse nautimist!

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kas tehtud ületundide eest võib nüüd tööandja meile lisapuhkepäevi anda?06.12.2011

Tere, kas tööandja käitub õigesti kui: meie firmas oli oktoobris palju tööd, isegi nii palju, et tegime kõvasti ületunde (jutt on tükitööst, mis tasustati tavahinnakirja alusel). Nüüd on olukord niipidi, et tööd on vähe ja tööandja "soov"(soovitus) sundpuhkusele saata/minna, kuna "oktoobris tegid nelikümmend ületundi ja nüüd oled 5 päeva kodus". Raha nende 5 päeva eest loomulikult ei saa, sest selle olen oktoobri palgaga kätte saanud. Olgu veel lisatud, et enne ületundide tegemist ei olnud tööandjaga kokkulepet, kas tasustatakse need tunnid rahas või vaba aja andmisega. Proovisin ka tööandjaga rääkida, et pole nõus ilma rahata kodus istuma. Tema taktika on aga selline, et kui temaga nõus ei olda, siis näitab uksekohta. Mida teha? Kas tal on õigus nii toimida?

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere.

Tööandjal on kohustus hüvitada ületunnid vaba aja andmisega, kui ei ole kokku lepitud selle rahas hüvitamine. Seega on Teiega käitutud igati korrektselt. Kui töötaja on töötanud ettenähtust rohkem, peetakse oluliseks tema tervise säästmine ehk taastumine.
Kahjuks küll tundub see tänasel päeval pigem karistuse kui motivatsioonina, kuid ei ole halba ilma heata...
Loodetavasti ei võta "hea" äratundmine kaua aega.

Meeleolukaid puhkepäevi soovides.


Merike Michelson

www.metiabi.eu
info@metiabi.eu
 

Küsimus: Soovin lapsehoolduspuhkuselt tööle tulla, aga kohta ei ole, kas peaksin leppima koondamisega?03.12.2011

Tere,

Oman tähtajatut töölepingut sügisest 2005. Viibin lapsehoolduspuhkusel (laps sündis kevadel 2010). Ehk siis leping kestnud juba üle 5 a. Tööle sai esitatud õigeaegselt avaldus, et viibin lapsehoolduspuhkusel kuni lapse 3-aastaseks saamiseni.
Nüüd, sügisel, esitasin soovi asuda taas tööle jaanuarist-veebruarist 2012. Tööandjalt sain vastuse, et struktuuris sellist ametikohta enam ei ole, mis tähandab seda, et juriidiliselt on tegemist koondamise juhtumiga tõenäoliselt TLS § 89 (1) juhul.
Ja kõik teised ametikohad on samuti täidetud!

Seaduse järgi pole aga minu ametikoht (assistent) säilinud.

Lisaks pole ma hetkel teadlik struktuuri uutest ametikohtadest, sest sellises asutuses on kindlasti muid analoogseid ametikohti - aga nüüd on need lihtsalt uute ametinimetustega.

Mistõttu pole ma kindel ka ühes punktis, kus tööleping on üles öeldud kõigi sama ametinimetust kandvate töötajatega, kellel alla kolmeaastased lapsed puuduvad.
Ja kas see üldse mingit tähtsustki enam omab - sest ametikoht nagunii koondatud?

Kui aktsepteerida koondamist, siis kas mingitel seaduslikel alustel oleks mul õigus nõuda hüvitist rohkem kui 1 kuu?

Lugupidamisega

K

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Kuna Te liigitute TLS mõistes kategooriasse: "Isik, kes kasutab lapsehoolduspuhkust", siis ei tohi Teiega töölepingut üles öelda koondamise tõttu (TLS § 93 lg 1). Kui olete juba tööle tagasi läinud, siis ei ole koondamiseks põhimõtteliselt enam takistusi. Arvestades Teie tööstaaži tööandja juures, tuleb peale Teie tööleasumist koondamisest 2 kuud ette teatada või hüvitada etteteatamistähtaja järgimata jätmine, pakkuda võimalusel teist tööd. Kui sarnast tööd (mitte ainult sama ametinimetusega) tegevaid töötajaid rohkem ei ole või on need samuti alla 3-aastast last kasvatavad isikud, siis saab koondamine toimuda.
Kokkuvõtteks: Peale tööleasumist on koondamine Teie puhul teoreetiliselt võimalik, kuid selle läbiviimine nõuab head seaduse tundmist ja kõikide protseduuride järgimist. Vastasel juhul on võimalik koondamine vaidlustada ja võita läbi töövaidluskomisjoni või kohtu 3 kuu hüvitis töölepingu ebaseadusliku ülesütlemise eest.
Kindlat töökohta soovides:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Sõiduauto kompensatsioon ei kata kulusid, mida teha?03.12.2011

Tere,

Minuga sõlmitud töölepingus on punkt, et pean omama tehniliselt korras sõiduautot ja kasutan seda igapäevaselt oma tööülesannete täitmisel.
Ettevõte kompenseerib kütusekulu sõidupäeviku järgi 10l/100 km ja auto kompensatsiooni 0,096 senti/km, mis ei kata tänaseid kulutusi.
Olen teinud tööandjale avaduse selle kompensatsiooni tõstmiseks, et katta tekkivad kulutused, kuid tööandja on sellest keeldunud.
Kuidas toimida edasi?
Kas nõuda tööandja sõiduvahendit, kuna töövahenditega kindlutamine on tööandja kohustus või keelduda töö tegemisest kuni tööandja ei kata kõiki tööülesannete täitmisega tekkivaid kulutusi?

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Teil tuleks teha vastavad arvutused, mis tõendavad, et auto töövahendina kasutamiseks tekkivad kulutused ületavad saadava kompensatsiooni. Kuna tegemist on Teie isikliku autoga, siis ei saa kõiki auto ülalpidamiskulusid arvesse võtta. Mõistlik oleks välja tuua suhtarv teatud ajaperioodil toimunud läbisõidu ja samal ajal tehtud töösõitude läbisõidu vahel. Nt kuu üldine läbisõit 4000 km, sellest sõidupäeviku järgi töösõite 3000 km. Lihtne arvutustehe näitab, et 75% kuluks selle näite järgi töösõitudeks, järelikult peaks isikliku auto kasutamise eest saadav hüvitis katma 75% auto ülevalpidamise üldkuludest. Siinjuures tuleb arvestada, et isikliku auto eest maksuvaba hüvitise piirmäär 2011.a. on 256 € kuus. Kui Teile õiglaselt makstava hüvitise määr selle summa ületaks, siis peate leidma tööandjaga teised kokkulepped, kuid selleks ei saa olla kokkulepe, et peate autot korras hoidma oma töötasu arvelt. TLS § 32 määrab, et kokkulepe, mille alusel töötaja on kohustatud töötasu ja muid hüvesid kasutama teatud eesmärgil, on tühine.
Siit järeldub, et kui peate oma töötasu kulutama töö tegemiseks, siis on Teil õigus sellest keelduda.
Head arvutamist ja konstruktiivseid läbirääkimisi tööandjaga soovides:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kas tähtajaline leping pikeneb, kui tähtaeg on sünnituspuhkuse ajal?01.12.2011

Tere.
Kui rasedal lõpeb sünnituspuhkusel 5-aastane tööleping, kas pikendatakse seda automaatselt?

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere.

Tähtajaline tööleping lõpeb tähtaja möödumisel (TLS § 80 lg 1).

Automaatselt Teie tööleping ei pikene ning tähtajatuks ei muutu. Selleks tuleb ikka avaldus kirjutada, kui soovite, et töösuhe jätkuks sama tööandja juures ka peale lapsehoolduspuhkust.

Meeldivat lapseooteaega ning püsivat töösuhet.

Merike Michelson

www.metiabi.eu
info@metiabi.eu