Õigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas ja kas oleks võimalik e-keskkonnas oma korter ilma notarit kaasamata Eesti Vabariigile kinkida?09.01.2019

Tere.
Oma kunagi e-oksjonikeskkonnas soetatud korteri sooviksin kinkida Eesti Vabariigile ning samuti e-keskkonnas ning notarit kaasamata. Kuidas ja kas oleks võimalik taolist kinkeakti sooritada?
Ette tänades.

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, asjaõigusseaduse § 126 lg 2 kohaselt peab tehing, millega kinnisomandist loobutakse, olema notariaalselt tõestatud vormis.
Eeltoodust tulenevat tuleb Teil kasutada notari teenuseid, kes valmistab vajalikud korterist loobumiseks vajalikud dokumendid ise ette.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas on nii, et kui trahvi ära ei maksa, aegumine on 10 aastat ja siis 3 aastat ei saa, seega ja 13 aastat ei saa lube teha?08.01.2019

Tere. Kohus määras 2015. aastal rahalise karistuse juhtimisõiguseta sõitmise eest, mis on siiamaani täitmata ja käesolevaks ajaks kohtutäituri menetluses. Hetkel juhtimisõigust taotleda ma ei saa, kuna karistusregistris on üks kehtiv karistus mida eelnevalt mainisin. Juhul kui see rahaline karistus jääb täitmata, kas siis saan alles 13 aasta pärast juhilube taotleda? Kohtutäituri käes olevad asjad aeguvad 10 aasta pärast lisaks aegumisest veel 3 aastat? Tundub natuke ebanormaalne aeg. Tuleb nii välja, et inimesel, kellel raha pole trahvi maksmiseks, ei saa juhtimisõigust 13 aastat taotleda, see on keskmisest elueast üks kolmandik juba.

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Liiklusseaduse kehtiv regulatsioon võib juhiloa saamise ja kehtiva süüteokaristuse vallas olla tõepoolest veidi ebamõistlik ja seaduse eesmärki moonutav. Samas seni, kui seadus sellisena kehtib, seda selliselt ka kohaldatakse. Olen ka ise planeerinud esitada õiguskantslerile küsimuse kõnealuse regulatsiooni otstarbekusest, kuid ei ole seni veel mõtet teoks saanud.

Samas tuleb mõista ka asja teist külge - karistuse kandmine ei peagi olema mugav ning selle eesmärk ongi panna inimene nn kitsasse olukorda, et läbi õiguste piiramise viia õigusrikkumise toimepannud inimeseni sõnum normikohase käitumise vajalikkusest. Kuna on mõistetav, et igal isikul ei pruugi olla võimalust karistuse koheseks täitmiseks, on suuremate rahatrahvide/rahaliste karistuste tasumist võimalik ajatada ja sellega 13 aasta pikkust aega tunduvalt lühendada. Ka on rahalise karistuse/trahvi tasumata jäämise korral kohtutäituril võimalik taotleda trahvi asendamist arestiga või rahalise karistuse asendamist vangistuse või üldkasuliku tööga ning need võimalused samuti kiirendavad karistuse täitmist.
 

Küsimus: Mida mina kui lapse ema saan teha, et lapsed oleksid võrdselt koheldud või kas annab üldse midagi teha?28.12.2018

Mida teha kui lapse isal on endisest elust tütar, kes on täisealine ja sai isalt 25 000 eurot korteri ostuks ja teine laps, kes on alaealine pole saanud midagi vaid öeldakse, et see korter mis isa endale ostis, jääb lapsele kui isa enam ei ole. Korter maksis 17 000. Mida mina kui lapse ema saan teha, et lapsed oleksid võrdselt koheldud või kas annab üldse midagi teha?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kahjuks ei näe ma antud olukorras õiguslikku võimalust isa mõjutamiseks Teie poolt soovitud suunas. Lapse isal on igal juhul kohustus alaealise lapse ülalpidamiseks, kuid muus osas (nt lastele kinkide tegemine) on lastega seotud rahaküsimused ainuisikuliselt tema otsustada.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas abikaasa pangakontol olev summa kuulub jagamisele ja kas kohus arvestab ühisvara ja vallasvara jagamisel?28.12.2018

Kas abikaasa pangakontol olev summa kuulub jagamisele ja kas kohus arvestab ühisvara ja vallasvara jagamisel, mis on peamiselt kasvava metsa müügitulud ja põllumaade renditulud. Maa ja mets on saadud testamenti alusel. Abielu ajal üks abikaasa ei ole sentigi rahalisi vahendeid jaganud teise abikaasaga.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Abikaasade ühisvarana lähevad jagamisele nii abielu ajal omandatud kinnisvara kui ka vallasvara, samuti on abikaasade ühisvaraks nende kontodel olevad vahendid. Ühisvara hulka ei kuulu abielu ajal pärimise ja kinke teel omandatu, see on ühe abikaasa lahusvara ja jagamisele ei kuulu.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kui palju on 2019a elatisraha suurus ja kas sõltub veel miinimumpalgast?28.12.2018

Tere!
Kui palju on 2019a elatisraha suurus? Tänaseni pole võimalik leida õiget infot. Tean, et alles arutavad langetamist aga selleni olevat veel aega, samas pole ka 2019a elatisraha avalikustatud. Kas sõltub veel miinimumpalgast?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

2019. aastal on elatisraha miinimummäär 270 eurot (alampalk on 2019. aastal vastavalt 540 eurot). Elatisraha minimaalne määr on jätkuvalt seotud kehtiva alampalgaga.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas kindlustus võib minult nõuda hüvitust, kui minu autoga teeb avarii lubadeta juht, kes paraku ei ole süüdi?20.12.2018

Tere
Sõiduki omanik ja liikluskindlustuse võtja olen mina. Keegi teine teeb minu sõidukiga avarii, pole õnnetuses süüdi kuid kuna puudub juhtimisõigus siis peab teisele autole tekitatud kahju kindlustusele hüvitama. Ta ei tee seda. Kas kindlustusel tekib millalgi õigus antud nõuet minult, kui auto omanikult ja kindlustusvõtjalt nõuda?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Kui juhtimisõigus puudub isikul, kes ei ole liikluskahju põhjustamise eest vastutav (vastutav on teise sõiduk juht), siis ei pea juht, kes kahju ei põhjustanud ega ka tema juhtimisel olnud sõiduki omanik kindlustusandjale midagi tagasi hüvitama, kuna süüdlase juhi sõiduki kahju kindlustus ei hüvita (hüvitatakse üksnes mittesüüdlase juhi sõidukile tekkinud kahju). Juhtimisõiguseta nn kannatanule kahju hüvitamise piirangut ei ole, samuti ei küsita kannatanult midagi tagasi. Tagasinõuet võidakse rakendada üksnes kahju põhjustanud juhi suhtes, kellel puudub kahju põhjustamise ajal juhtimisõigus ja kui kahju tekkimine oli juhtimisõiguse puudumisega põhjuslikus seoses.
 

Küsimus: Kas juhul kui määratakse kohtu poolt alimendid, siis ei pea ma maksma seda lapse emale vaid ostan lapsele asju?20.12.2018

Tere!
Kuulsin, et kui mulle määratakse kohtu poolt alimendid, siis ei pea ma maksma seda lapse emale vaid ostan lihtsalt lapsele vajalikud asjad ema juurde selle summa eest. Kas see on päriselt ka nii? Ja kas ma peaks enne kohtu otsust mainima, et ma ei usalda raha lapse emale või võin mainida seda alles siis kui summa määratakse?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Olukord on just vastupidine - kui kohtu poolt mõistetakse lapsele välja elatis konkreetse rahasummana, tuleb elatis vastavalt kohtuotsusele tasuda lapse ema kontole.

Seadusest tulenevalt tuleb elatist saaval vanemal kasutada elatist lapse huvides, kuid kahjuks ei kohusta seadus seda vanemat andma elatist maksvale vanemal ülevaadet elatise kasutamise kohta.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuhu ma taotluse pean tegema, et kohus võtaks arvesse, et lapse ema saab lapse pealt peretoetust?20.12.2018

Tere!
Käimas on elatise nõude protsess. Lugesin, et kohus ei saa oma algatusel elatise määramisel võtta arvesse seda, et lapse ema saab lapse pealt peretoetust. Kuhu ma taotluse pean tegema et seda siis arvesse võetakse?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Te peate menetlusosalisena selle asjaolu kirjalikult kohtule esitama ja paluma selle arvestamist elatise suuruse määramisel.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas saan anda ekselukaaslasele loa poja sissekirjutuse tähtajalisena?19.12.2018

Tere! Meil on kaasomandis 50+50 kinnistu. Ekselukaaslase vägivaldse käitumise tõttu kolisin sellelt 2 aastat tagasi välja, kuid sissekirjutus on ikka seal. Kasutuskorda ega mingit jagamist selles majas ei ole võimalik teha.
1. Kas temal on õigus nõuda minult küttekulude kompenseerimist?
2. Ekselukaaslane soovib kaasomandis pinnale sisse kirjutada enda poega, milleks on vaja minu nõusolekut. Kas sellist nõusolekut saab anda tähtajaliselt?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui endine elukaaslane kasutab kinnistut üksinda, tuleb tal üksinda kanda ka oma elamiskulud. Juhin Teie tähelepanu asjaolule, et kui Teil ei ole võimalik oma osa kaasomandis kasutada, siis on Teil võimalus nõuda igal ajal kaasomandi lõpetamist (seejuures ei ole põhjus oluline).

Nõusolek elukoha registreerimiseks on põhimõtteliselt võimalik anda ka tähtajaliselt, sest Teil on võimalik oma nõusolek igal ajal tagasi võtta.
 

Küsimus: Kui pärisin abielu ajal vara, kas see läheb ka jagamisele?18.12.2018

Tere!
Elame minule kingitud majas, mille sain enne abiellumist 18 aastat. Loomulikult on tehtud seal remonti ja muid hooldustöid. Soovime nüüd abielu lahutada, kuidas arvetatakse siis seda?
Kui pärisin abielu ajal vara, kas see läheb ka jagamisele?
Kas täiskasvanud lastel on ka mingeid õigusi.

Ette tänades

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui maja on Teie lahusvara, ei lähe see abielu lahutamisel ühisvarana jagamisele, kuid abikaasal võib olla nõue hüvitiseks, arvestades abielu ajal maja remontimiseks-parendamiseks tehtud kulutusi.

Abielu ajal päritud vara on Teie lahusvara, samamoodi nagu enne abielu päritud maja.

Täiskasvanud lapsed ühisvara jagamisel ei osale, ühisvara jagatakse ainult abikaasade vahel.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand