Lemmikloomad

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Mis vaevab emast kassi kellel lähevad krambid järjest hullemaks?04.03.2015

Kaheksa aastasel emasel kassil, steriliseerimata, on kõhukrambid juba pikemat aega ja aina tugevamaks need lähevad. Peale krampi tuleb emakast valget lima ning kass peab end kogu aeg tagant lakkuma. Veel ajab üks silm iga päev silmanurka kärna ja üks kõrvadest sügeleb pidevalt. Toast olen leidnud kassi kaks valget vurru/kulmukarva. Ja mulle tundub, et silma pealt ja kõrva lähedusest on karv kiilanenud, silm tundub karvadest natukene liiga hõre. Käisime krampidega umbes kuu aega tagasi ka arstil, seal kirjutati rohud peale ja kõik. Aga roht tegi kassil kõhu nii lahti, et iga krambiga tuli tagant vedelat kakat välja. Siis lõpetasin rohu andmise ja vahepeal läks kõik korda aga nüüd on tagasi ja tundub hullemalt. Kass räägib ka nagu meiega, kurrutab kui kramp tuleb ja peale seda mjäub. Kas oskate öelda mis kassil viga võib olla?
Aitäh. Olen nii mures tema pärast.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Soovitan kõhuõõnest röntgenülesvõtet, kliinilist verd ( kas ja kui tugev põletik) ning võimalusel ka väljutatavast eritisest tsütoloogiline proov. Olenevalt proovide ja uuringute vastustest sobilik ravi ,aga soovitan loom steriliseerida, sest kui on tegemist mädase emakapõletikuga, on see kõige tulemuslikum ravimeetod.
 

Küsimus: Mis võib kassil viga olla, et on loid ja ei lase ligi?04.03.2015

5a emane kass. Peale jooksuaega muutus selliseks loiuks. Siis tekkis hingamisel nagu selline kõrbi ja vahest nagu köhib. Enam ei söö korralikult. Alguses arvasime, et karvapallid, et köhib aga salv ei mõjunud. Siis tekkis kahtlus, et järsku ussid aga ussirohi ka ei mõjunud. Enam ei tea milles asi!?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kui niiöelda lihtsamad asjad on ära proovitud ja tulemust ei ole, siis tuleks edasi minna juba täpsemate uuringutega. Röntgenpilt kindlasti ja vajadusel kliiniline veri. Kindlasti on oluline arsti juures teada kui kaua peale jooksuaega need muutused tekkisid, mida kassiga sellel ajal ebatavalist juhtus ( käis õues, puutus mingi võõra loomaga kokku, anti mingit ravimit) kas loom sööb ja joob korralikult, roojab ning urineerib häireteta, kas on mingeid uusi toataimi toodud, kas kass on vaktsineeritud.......
 

Küsimus: Kuidas hoida kass väikelapse voodist eemal?04.03.2015

Enne lapse sündi võtsime enda vanemale (umbes paari aastane) kassile seltsiks väikse kassipoja, et ta ei tunneks end nii üksi ja unarusse jäätuna kui laps sünnib. Sõbrunesid nad hästi. Magavad senini aeg ajalt üksteise kaisus lausa. Mõnikord kassipoeg ajab vanema kassi närvi oma liigse müttamise ja mängimisega aga saavad hakkama.
Kui lapsega koju tulime, tundus kõik justkui hästi olevat. Vanem kass on senini väga mures kui tema läheduses hakkab laps nutma. Vaatab keskendunult ta poole ja tahaks nagu öelda: "Ära nuta pisikene!" Nii kui laps haaramise selgeks sai ning kiisupoja enda jaoks avastas, haarati kohe ka tema karvadest kinni. Ei pistetud küüni sisse lapsele ega midagi. Just kui unelmate kass pisikese lapse jaoks. Laps sikutagu või sakutagu palju tahab, aga kass paneb end mõnikord isegi pikali nagu tahaks veel väntsutamist.
Laps nüüd viie kuune ja ilmnenud probleem meie kiisupojaga. Panen lapse voodisse magama, siis kui väiksel kassil tuju tuleb, läheb ta tema voodi juurde läbi võrede niisama käpaga lapse jalga püüdma mis liigub. Hullemal juhul hüppab ta ka voodisse ning kriimustab mujaltki. Peamine eesmärk on lapse sokk kätte saada. Aga seda krabatakse küüntega ja päris sügavalt pannakse küüned sisse. Paneks ukse kinni. Ei saa, meil puudub uks kuna see segas WC ukse lahti käimist. Oleme nüüd asendanud selle kardinatega. Tõmban need ette lapse uinaku ajaks, aga ei midagi. Hiilitakse ikka kuskilt vahest sisse. Veega pritsimine ei mõju talle kuidagi, korraks tõmbub eemale ja varsti tagasi. Eemale peletav vahend ei aita. Mõistus on otsas, mis selle kiisuga teha. Mis võimalusi on veel, et ta saada lapse voodist eemale? Ära ei tahaks ju ka teda anda aga kui midagi ei aita, peab ju seda tegema. Õue kassiks olemise mõte talle ka nagu enam ei meeldi. Kuigi kui ta võtsime, kasvas ta ka õues ning jalutas iseseisvalt mööda metsa kui teised alles emme sabas käisid.

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!

Kassidele ikka meeldib varbaid püüda ja kass ei anna ju endale aru, et tegu on lapsega ja et ta teeb haiget.
Võib olla tuleks hoopis mõelda, kuidas voodit kohandada nii, et kass ei pääseks võre vahelt ligi. Äkki mingi vooderdus voodile, mingi riie paigutada ümber voodi. See muidugi ei takista sisse hüppamast, aga väljast ehk raskem mängida. Kui kass hüppab voodisse, siis võib turjast välja tõsta ja kassi peale susiseda. Järjekindlus viib sihile!
Minu jaoks on loom väga tähtis pereliige. Omades lapsi tean ka seda, et neil on erinevatel eluperioodidel igasuguseid halbu kombeid. Loobuda pole mõelnud kumbastki :).
Ps. õues käival kassil ei tohi kindlasti küüsi lõigata, sest muidu satub ta õues hädaohtu!

Nutikust soovides,
Marion
Kassdie Turvakodu
 

Küsimus: Mis kassil võib viga olla, kui ta oksendab ja pissiga koos tuleb veri?03.03.2015

Täna hommikul on kass mitmeid kordi oksendanud ja teeb oma häda põrandale, igale poole kus ta laseb, on veresegune loik järgi. Tal on ka kassiaids, kas see võib kuidagi sellega seotud olla ja mida ette peaks võtma?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Veresegune uriin on tõsine põhjus kiiremas korras arstile pöördumiseks. Tegemist võib olla nii põletikuga, põiekividega, kasvajaga ning see tuleb ruttu välja selgitada, et alustada õige raviga. Urineerimishäired võivad, olenevalt probleemist muidugi, üsna kiiresti päädida sellega, et tänu alumiste kuseteede tursetele ja mehhaanilistele ummistustele ei saa kass enam urineerida ning see seisund on äärmiselt eluohtlik.
See, et tal on ka FIV, kahandab oluliselt organismi vastupanuvõimet igasuguste haigustekitajate suhtes ning seda enam vajab ta kiiret abi.
 

Küsimus: Mida teha, et küülik ei kraabiks põrandat, vaipa ja puuri põhja?03.03.2015

Kas selle vastu saab midagi teha, et küülik niimoodi ei kraabiks põrandat, vaipa ja puuri põhja? Puuris olles tihti järab ta ka hammastega trelle.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kirjast ei selgu, kas küülik on noor või vanem, isane või emane, on ta niimoodi teinud kogu aeg või mingist hetkest alates. Kas on midagi tema elukorralduses muutunud, et tal oleks põhjust olla stressis?
Küülikud on oma eluviisilt uruloomad ning suured kraapijad ning kaevajad, mis võib osutuda nende toaspidamisel suureks probleemiks.
 

Küsimus: Mida teha, et kiisu uue diivaniga harjuks?03.03.2015

Meil on 3-aastane steriliseeritud emane kiisu. Võtsime ta endale päris kassipojana ning sellest ajast peale on meil kodus olnud sama mööbel. Aga nüüd kaks päeva tagasi vahetasime oma vana diivani uue vastu (talle meeldis eelmise diivani pesukastis väga magada). Kui mööblit kokku pandi ta värises ning oli väga närviline ning hiljem pissis uue diivani peale.
Muidu on ta meil sellise toa- ja õuekassi vahepealne. Õues on ta enamasti päeval ning õhtuti ja öösiti magab toas. Peale uue diivani toomist tuleb ta tuppa ainult korraks, sööb ja tahab kohe õue tagasi. Oleme leidnud teda isegi ukse tagant magamast, aga tuppa pole ta nõus tulema.
Kui ta sülle võtta ja temaga diivanile istuda hakkab värisema ja karv läheb turri.
Mida teha, et kiisu uue mööbliga harjuks?

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!

Kuidagi peaks uus diivan saama endale vana diivani lõhna ja mis kõige olulisem - kassi lõhna külge. Aitaks ehk, kui hõõrute diivanit mõne asjaga, mis tihti kassi vastu puutub. Näiteks pesa või mingi rätik. Väga soovitan muretseda sellesse tuppa Feliway adapter. Uurige selle kohta ise lähemalt, aga meie turvakodus on ta alati seinas ja oma arust oleme selle head toimet tõestanud.

Headed soovidega,
Marion
Kasside Turvakodu
 

Küsimus: Kuidas kodutut kassi koju kohandada, et ta kahele kodukassile kohe haigusi ei tooks?02.03.2015

Tere! Juba mitu aastat käib meie alevikus ringi valge kiisu. Meie kutsume teda lumepalliks. Oleme teda aastate jooksul söötnud kui ta küsima tuleb ja kui keegi koju tuleb siis vahest ta tuleb vastu ja tervitab. Ta on vist umbes 8 aastane ja me oleme ennegi mõelnud teda endale võtta. Ta ei ole kuri vaid pigem arg. Eile, kui koju tulin, siis ta tuli mu juurde nutma ja ma kutsusin ta enda juurde ning ta lasi ennast silitada ja paitada. Tõin talle süüa ja siis läksin kurvalt koju. Soov oleks ta kinni püüda, loomaarsti juurde viia, ära kastreerida jne. Kuid probleem on selles, et endal on juba kodus kaks hoiukodudest võetud kassi. Üks pärslane, kes sai võetud umbes 4 aastat tagasi ja praegu ta on 7, teine pikakarvaline kiisu kelle võtsime eelmisel suvel ja tema vanus on 6. Mõlemad on emased ja steriliseeritud. Me tahame, et kui me ta arsti juurde viime ja kui ta kodus paraneb, et ta siis mitte mingil juhul ei tooks teistele kassidele kaasa haigusi. Muidugi hoiaks teda alguses eraldi teistest kassidest aga hirm on ikka. Pole palju kogemusi tänavalt võetud kassidega ja sooviks väga nõu saada mida teha. Õue ei taha teda kohe üldse jätta, nii kurb on tema pärast, et magadagi ei saa.

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!

Neid haigusi ei ole just palju, mida see kass saab teie koju tuua. Kuna te nagunii oma jalanõudega toote koju kõike, mille peale see kass käinud on. Ainus asi mis võib ohustada, on kasside seenhaigus, aga seda põdevad kassid on väga rääbakad ja kriimud. Kõrvad, ninad karvutud jne. Ideaalis võiks oma vanad kassid olla muidugi viirushaiguste vastu vaktsineeritud ja enne kui uue vanadega kokku viite, võiks ta arstile ette näidata. Nädal või paar vannitoas on täiesti ok parema tuleviku nimel. Õuekassi elu on kindlasti karm ja väsitav.

Heade soovidega,
Marion
 

Küsimus: Kuidas kevadel maale viidavaid kasse lepitada, sest üks neist ei salli teisi ja kipub kohe kaklema?02.03.2015

Olin oma korruselamus juhataja 10 aastat ja veel 6 aastat olen teinud väikseid töid. Mul on keldris 3 kassi, kõik opereeritud (väga head rotipüüdjad, meil oli palju rotte ja mul soovitati pidada keldris kuni 4 kassi, abi oli tõesti). Uus juhtkond ei ole nõus võimaldama mul neid toita ja soovitasid viia turvakodusse, sellega ma ei saanud nõustuda, palusin luba neid sööta kuni aprilli lõpuni. Siit minu palve teile, mul on kodus endal kaks kassi 3-aastane ja 2-aastane, mõlemad pisikestena tänavale visatud. Aprilli lõpuks viiksin nad kõik maale, seal ruumi on, aga minu üks kodukass paaniliselt ei salli ühtki võõrast kassi (ta muutub pööraseks, ründab oma teist kassi, mind ja ma ei suuda teda maha rahustada pikka aega). Kuidas peaksin toimima, et saaksin nad turvaliselt maale viia ja seal neid omavahel panna toimima.

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!

Mingit imerohtu, kuidas üks agressiivne taltsaks teha, mul anda ei ole. Kui kõik on opereeritud kassid, siis peaks olema valduste jaotamine mitte nii keeruline. Ehk suudavad sama õue peal kuidagi ikka toime tulla.
Kui kassid saaks kasvõi kõrvuti tubades olla mõned nädalad ja ukse alt teineteise lõhna tunda, siis on kohtudes ehk olukord parem. Aeg üldiselt rabib neid asju ja võimalik, et keegi nendest keldri omadest on omadustelt jõulisem ja saab karja juhiks. Kui positsioonid paigas, siis ei tohiks tülisid olla.
Segage lõhnasid!

Heade soovidega,
Marion
Kasside Turvakodu
 

Küsimus: Mis võivad olla valged kerajad moodustised kassi väljaheites?02.03.2015

Tere,
märkasin hiljuti, et kassil tulevad pärakust välja pisikesed pehmed valged kerajad moodustised. Väljaheidet ei ole saanud kontrollida, kuna teeb oma hädad aeda. Ühtegi haigustunnust ei ole märgata. Kass on 9-kuune, viimati sai usside vastu rohtu antud septembris.
Millega võiks olla tegu?
Ette tänades,

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!

Tegu on ilmselt lameussi (paelussi) lülidega. Kui kass käib õues, siis on sellised külalised tema kõhus tavalised. Kass püüab hiirt, hiir omakorda kannab paelussi (või siis kirbud hiire seljas). Et selline uss nakkuks inimesele, on vaja vaheperemeest, kuid soovitan siiski käsi korralikult pesta. Õues käiv kass peab saama tabletina või turjatilgana kaalu järgi (pigem pisut rohkem kui vähem) ussirohtu kord kvartalis 2x 10 päevase vahega. Nii võib loota, et teie kass on enamvähem parasiidivaba.

Heade soovidega,
Marion
Kasside Turvakodu
 

Küsimus: Kas pean muretsema, et Yorkshire terjeril on kõht punnis ja kõva, kuigi tunneb ennast igati hästi?02.03.2015

Tere!
Mul koeral (3 a) on juba nädal aega kõht punnis, lausa kera. Tunneb ennast aga väga hästi, jookseb, mängib, sööb ja joob nagu alati, kuid ei anna rahu ta väga punnis kõht. Ei tea kas see tuleneb sellest, et vahest annan talle süüa mida isegi söön aga kui kõhtu puutuda, siis on kõva ja väga suur. Kuigi kordan, et tunneb ennast hästi, teeb oma asjad ka ilusti ära kuid kakab võib-olla natukese normaalsest rohkem.
Palun aidake!

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Võib täiesti olla, et see "oma toit",mis Te talle annate, on kas liiga vürtsine, liiga rammus või sisaldab selliseid toitaineid (näiteks teravilja-või piimavalk, piimasuhkur) mis tekitavad soolegaase. York on ka nii väike, et tal paistab see puhitus ka kohe silma.
Aga nagu ma ütlesin on see võibolla nii.
Soovitan täpsema diagnoosi saamiseks ikkagi kliinikutee jalge alla võtta. Röntgenpilt või ka ultraheliuuring näitavad üsna täpselt miks kõht sedasi punnis on. Niikuinii ei lase see muretsemine teil rahulikult olla nii et käige parem ära.